07-08-2023, 15:29 PM
(Seda postitust muudeti viimati: 07-08-2023, 17:24 PM ja muutjaks oli mossepower.)
(07-08-2023, 08:04 AM)M.R. Kirjutas: Siin veel üks dokument kus on heledad naftafraktsioonid lahti kirjutatud. Kahjuks venekeelne, ehk annate andeks.
Nafta fraktsioonid
Peatükk 3, lk. 14-19
Need heledad naftaproduktid ei ole kergesti ja lihtsalt liigitatavad.
Ei ole nii, et on must ja on valge. Nende vahel on palju halle toone.
Eks probleem tulene sellest, et nimetatud temperatuurivahemikus saadakse tõenäoliselt suures osas just selline süsivesinike segu nagu teooriasse on kirja pandud. Tegelikult tuleb kaasa kindlasti ka palju kergemaid ja natuke raskemat fraktsiooni. Teisisõnu pole nii, et üks temp vahemik on C1-C5, teine C5-C10 jne., vaid nt. üks C1-C8, teine C4-C11 jne. Ja mis ajab asja veel segasemaks on see, et toornafta on maailma eri paigus väga erinev ja ka fraktsioonide koostis, kogused jne. saavad olema rafineerimistehases väga erinevad. Seetõttu võibki jääda mulje, et inglise ja vene keelse kirjanduse vahel on justkui ebakõla, kuid reaalsuses on tõenäoliselt teooriad loodud ka erineva asupaiga ja koostisega toornafta põhjal ning kui lisada veel asjaolu, et nt. 1955. aastal USAs ja NLs vajas tööstus ja majandus ka erineva koostisega naftaprodukte, siis tulebki kokku üks suur segadus. Heaks naftasaaduste saamise tingimuste ambivalentsuse näiteks on ka see, et kuidas alltoodud joonisel varieeruvad ja ka osaliselt kattuvad fraktsioonide temperatuurid, viide:
Aga ka ksf. M.R. toodud vene k. allika põhjal on Coleman CampFuel siiski kehva mootoribensiin ja hea "lambiõli". Suures plaanis selles puuduvad detonatsioonikindlust tõstvad lisandid, mis oleksid head mootorile, aga jällegi mürgised "lambi" kõrval istuvatele inimestele. Lisan ka pildi, et ka ülaltoodud vene allika järgi on tegu ikkagi bensiiniga (C5-C9). Inglise keelsetes allikas on üldjuhul bensiin ja ligroiin kõik üks bensiin (C4-C12, Viide)
Saan aru, et eelpool toodud white spirit on kõige lähedasem ka rafineerimiskolonni joonistel toodud "kerosiinile" (eesti keeles tuntud pigem kui petrooleum, viide), aga seda ei soovitata kasutada mootorites kuna käivitamine on väga kehva võrreldes bensiiniga. Küll aga peaks olema variant käivitada tavalise mootoribensiiniga ja seejärel minna üle white spiritile. Kui piisav tuli on juba torus, siis vast "ära kustumisega" probleemi ei tohiks olla. Antud teooriaga kooskõlas on ka ing. keelne Wikipedia, mille järgi bensiinipõleti käivitamine white spirit petrooleumiga on palju raskem ja mitte soovitatav võrreldes Coleman CampFuel bensiiniga (Viide).