16-12-2024, 18:39 PM
(16-12-2024, 15:54 PM)deus Kirjutas: Praegu tänavapildis on päris palju peatatud kandega kallima otsa masinaid ilmunud. Kui selline peaks küljelt sisse tulema või ma ise sellisele külje pealt sisse keeran, kas siis pean LKF'i või enda Kaskoga jagelema ja kui kaskot pole? Masinad iseenesest on neil kindlustatud ja loogiliselt peaks nende kindlustaja mulle kõik kinni maksma küsimusi esitamata ja siis kodanikule arve esitama?
Omapärane tähelepanek. Kuidas Sa ära tunned, et on peatatud kandega? Teed masspäringuid sõitvate autode kohta? Või näed parklas seismas? Selleks, et peatatud kandeni jõuda peab olema möödunud 2 aastat viimase TÜV kehtivusest ja sama aja jooksul ei tohi olla ka kindlustuslepingut. Ja nüüd siis pärast sellist kahte aastat ilma TÜV ja kindlustuseta hakatakse järsku sõitma - TÜV jäetakse läbimata, aga tehakse kindlustus? Et "kallima otsa masinaid" oleks sellises staatuses "päris palju" on väide, mida on võimatu kontrollida ja mis tundub mitte just kõige usutavam. Aga "päris palju" on ka üsna suhteline mõiste.
Vastus rohketele küsimustele.
1. Kui oled ise vastutav, siis hüvitab kohustusliku liikluskindlustuse andja kahju kõigile isikutele, kes on kahju saanud. Olgu nad ise registreerimata, ülevaatuseta, kindlustamata või ka purjus või juhiloata. Nende kahe viimase puhul levinud ekslik arusaam, et joove või juhiloa puudumine muudab automaatselt juhi vastutavaks. See ei vasta tõele - enamasti on joobes juht tõesti süüdi, kuid ühe mehe purjus pea ei pane maailma teistpidi pöörlema. Punane tuli jääb ikka punaseks tuleks, anna teed nõudeid tuleb täita ka siis, kui peateel sõidab purjus juht. Joobes juht ei ole süüdi mitte sellepärast, et ta on joobes, vaid sellepärast, et sellises seisundis kipuvad inimesed eksima ja rikkuma muid liiklusnõudeid. Kahju ei jäeta kannatanule hüvitamata sellepärast, et auto oli registreerimata või TÜV-ta. Kahju saanud isiku rikkumine on aluseks kahjuhüvitise vähendamiseks või keeldumiseks siis, kui see rikkumine ise põhjustas kahju. Nii et ära karda neid "peatatud kandega" sõidukeid, aga võimalusel tasub vältida igasugust kokkupõrget.
2. Kui oled ise kahju saaja, siis hüvitab liikluskindlustuse süsteem Sulle kahju. Kes täpsemalt, see sõltub juba asjaoludest, kuid mingi kindlustusselts või LKF kahju selles olukorras hüvitab. Ja loomulikult küsib kahju põhjustanud sõiduki kindlustusvõtjalt hüvitatud kahju tagasi. Sellepärast on siingi sageli kirutud sundkindlustuse süsteem hea - isegi kui oled ise unustanud kindlustuse sõlmida ja kohaldati sundkindlustust, siis tuleb hüvitada "vaid" omavastutus 640 eurot. Keskmine liikluskahju on üle 2000 euro. Sundkindlustus rakendub 12 kuu möödumisel viimase kindlustuslepingu kehtivusest - selle 12 kuu jooksul liikluses osaledes kahju põhjustamisel tuleb 100% omast taskust kahju kinni maksta. Nagu ka olukorras, kus ei ole üldse kunagi kindlustust sõlmitud.
3. kaskokindlustus on täiesti omaette teema - selle alt hüvitatakse kahju põhjustanud sõidukile endale tekkinud kahju, mida teadupärast kohustuslik liikluskindlustus ei hüvita. Mõnikord on kaskost abi ka siis, kui tegelik kahju põhjustaja jääb tuvastamata. Kasko ei aita olukorras, kus oled kahju tekitanud kellelegi teisele.
Ei ole mõtet üle mõelda. Kõige targme on alati õnnetust vältida ning ausalt elades ei ole võimalik valida seda, millises kindlustusseltsis kindlustatud auto sulle kahju põhjustab. Või kas tal üldse on kindlustust. Kirvereegel on see, et kannatanuna saavad kahjud hüvitatud ning süüdlasena saavad kannatanud ka oma kahju hüvitatud, kuid endal tuleb hiljem see ikkagi kinni maksta.