Daugavpilsi vanad trammid
#1

Tere!

Käisin nädalavahetusel Vilniuses ning minnes sai oldud üks öö Daugavpilsis (Dünaburgis). Linn oli ilus, 19. sajandi majad ning sama ajastu merekindlus koos vallide, bastionite ning valliväravatega Smile Ning muidugi Düüna (Väina, Daugava) jõgi koos ümbrusega.

Aga unustamatu mulje jätsid vanad Riia Vagunitehase (RVR) uunikum-trammid, mis seal senini rõõmsalt ringi kurseerivad Smile Välimuse järgi otsustades võiksid need olla valmistatud kusagil 1950-60ndatel. Vähemalt reisijateruumi kandilised aknad ja kumer kerekuju meenutas Lääne 1930-40ndate aastate tramme. Ei uskunud algul, et sellised arhailised asjad võiksid olla veel igapäevakastuses. Nt kojamees on ainult tuuleklaasi juhipoolsel osal (a la 1. seeria GAZ-51-l), ees on vaid üks latern (a la Gothad) ning kogu kere on kas kruvidega koos või needitud Smile

Muide, peale RVR trammide liigub seal üsna palju ka uuemaid tramme - osa meie Tatra T4 sarnased, paljud aga kandilised ja kindlasti 1980ndatest aastatest. Ma ütlen Tatra T4 sarnased seepärast, et sealne trammitee on palju laiem kui Tallinnas. Aga silma järgi hinnates umbes kolmandik tramme on seal siiski vanad RVR trammid - neid on tõesti palju. Osa neist liigub üksikuna, osa paaridena kokku pandult. Minu arvates on nad ühed ilusaima väliskujuga trammid, mida ma eales näinud.

Ei Riias ega ka Liibavis (Liepajas) ei ole ma selliseid RVR uunikum-tramme kurseerimas näinud - kui neid seal oligi, siis ei ole nad enam käigus. Huvitav, kui vanad nad tegelikult on?

Muide - Daugavpilsi praktika ütleb, et Tartusse trammivõrgu ehitamine on üsna reaalne - Daugavpils on muide elaniku arvult Tartuga umbes võrdne.

Kaks fotot RVR trammidest:

[Pilt: rvr1.jpg]
[Pilt: rvr2.jpg]

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Daugavpilsi vanad trammid - Autor: valdo - 02-09-2005, 16:08 PM
RE: Daugavpilsi vanad trammid - Autor: oxygen - 03-02-2009, 01:30 AM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne