ühistransport ja transport üldse 10-15 aasta pärast
#8

kassike Kirjutas:http://www.postimees.ee/?id=44195. Selle uudise järgi ma küll ei usu, et bussid 10-15 aasta pärast on lõpetanud diiselkütuste tarbimise ja sõidavad elektriga. Äkki minnakse busside puhul üle biodiislile?

Nafta ei saa maailmast õnneks otsa nii, et täna on naftat ja homme ei ole tilkagi. See protsess peaks välja nägema nii, et kõigepealt saavutatakse naftatootmise maksimaalne maht. (oil-peak) Misjärel tootmine hakkab tasapisi langema. Rahuldamata nõudlus hakkab hindasi vaikselt üles suruma ning üles surutud hinnad võimaldavad kasutusele võtta selliseid maardlaid, mis varem oli majanduslikult põhjendamatu. Samuti võimaldab hinnatõus kasutusele võtta kallimaid ja uuemaid ammutamise tehnoloogiad ja sügavamaid kohti mida varem ei peetud tehniliselt võimalikuks. See pikendab kogu seda nafta otsa lõppemise protsessi.
Teiselt poolt vaadatuna, sunnib tõusev kütuse hind otsima pidevalt alternatiive. Ning kui ühe või teise alternatiivi kasutusele võtu künnis on ületatud, võetakse see kasutusele. Pakkudes naftale mõistlikku asendust.

Biodiisel ja muud biovedelkütused on mõistlikud siis, kui selle kütuse tootmiseks kulutatakse märgatavalt vähem seda sama kütust toodetavast.
Ma ei ole kindel hetkel, kuid olen lugenud mitmelt poolt et näiteks biodiisli kasutegur on väga madal. Kusagil seal 1-1.5 vahel.
Samas bioetanooli kasutegur on märgatavalt kõrgem.

Küllap võetakse kasutusele ka mitmed muud alternativsed kütuse liigid mis on näiteks osaliselt regenereeruvad. Näiteks kivisöest ja vesinikust toodetavad kustvedelkütused. Kus eeldatavasti on vesinik pärit mõnest regenereeruvast allikast.

Selles perspektiivis ei kao bussid küll mitte kuhugi, kuid ilmselt nende kasutusalad hakkavad muutuma.

Kuid võib olla nii, et 10-15 aasta pärast on lähiliinidel ja linna sees mõstlik kasutada elektrit. kas siis kontaktliinist võetavat või akudesse salvestatud elektrit. Võib eeldada, et akutehnoloogiad arenevad samuti 10-15 aastaga.
Vaadates 15 aasta tagusesse aega näiteks ei tuntud eriti Liitium akusid, mis on leidnud praeguseks väga laialdast kasutust.

Vaadates teerajajaid praegu, siis näiteks Tesla Roadster suudab oma Liitium akudega läbida 390km ja kiirendada 100km/h 3.9 sekundiga.
http://www.teslamotors.com/
Vasta


Sõnumeid selles teemas



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne