Majapidamisalane haridus
#1

Mul tekkis selline küsimus, et kas Eestis tänasel päeval on võimalik omandada haridust, mis võimaldaks maa-majapidamises üldiselt paremini toime tulla? Ma tean näiteks, et EW ajal korraldati igasugu seltside alt kodumajapidamise jm kursusi.

Olen näiteks tutvunud Olustvere õppekavadega: kindlasti oleks mõne õppesuuna läbimine abiks, samas minu mulje kohaselt on tegemist ikkagi (palgalise) spetsialisti väljaõpetamisele suunatud asutusega. Ma pean silmas üldisele talupidamisele suunatud õpet, mis annaks suhteliselt süstematiseeritud ülevaate kõikidest olulisematest maa-majapidamisega seotud aspektidest. Ehitamine (elumajad, kõrvalhooned), taimekasvatus, loomakasvatus, metsandus, tehnika, turismiarendus, majandusarvestus ... Samuti toodangu turustamise võimalused - väga labane näide - mida on vaja, et ketipoele kartulit müüa?

Mind ajendas teemat looma see, kuidas paljud Eestis elavad inimesed, talupidajad, virelevad kuidagimoodi, ajavad mingit asja, aga suurt kuhugi ei jõua. Kulutavad vales suunas oma aega, raha ja tervist. Ja neid on palju. Kõrvalt on hea vaadata ja niimoodi hinnangut anda, samas tuleb nagu tunnistada, et ega endagi tegemised ilmselt ei ole üldpilti arvestades alati õiges suunas.

Mõtlen just seda, et ega eesti inimesed pole üldsegi rumalad, aga paraku jääb silmaringi ja teadmisi üldisest elust-olust, tehnikatasemest, tehnoloogiasuundadest väheks. Kahjuks on elu ka küllaltki lühike, et omal nahal ja oma rahakotipeal katsetades ja eksides õiget teed leida. Tuleb hariduse puudulikkust tunnistada.

Postituse esimeses lõigus sai mainitud EW aegseid kodupidamise kursusi: mainisin seda seepärast, et ma mäletan, kuidas minu vanaema rakendas EW ajal naisseltsis omandatud teadmisi oma elu lõpuni. Ma usun, et kui eesti inimestel oleks võimalik omandada praktilist rakenduslikku tänapäevast kodumajanduslikku haridust, siis oleks võimalik väga tõhusalt kiirendada üldise elujärje paranemist täna. Isegi mitte niiväga suurtootmise kontekstis, aga igapäevase elu parema korraldamise mõttes. Sest seni kuni nö õiged teadmised on üksikute "helgete peade" valduses, jätkub ebavõrdsuse suurenemine ja maaelu väljasuremine. Kui oleks teadmisi, parem ülevaade, oleks võimalik tegeleda ka perspektiivsemate suundade arendamisega, ajada oma isiklikku äri targemini.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Majapidamisalane haridus - Autor: Envir - 21-08-2014, 11:11 AM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: pen.skar - 21-08-2014, 12:06 PM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: DevilDeVille - 21-08-2014, 16:27 PM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: Envir - 21-08-2014, 17:01 PM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: kopraonu - 21-08-2014, 18:45 PM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: fanatt - 21-08-2014, 19:03 PM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: aavu - 21-08-2014, 20:52 PM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: kopraonu - 21-08-2014, 21:01 PM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: v6sa - 22-08-2014, 08:09 AM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: Basilio - 22-08-2014, 08:40 AM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: kolentin - 22-08-2014, 09:05 AM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: kass - 22-08-2014, 09:10 AM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: Envir - 22-08-2014, 09:39 AM
RE: Majapidamisalane haridus - Autor: kass - 22-08-2014, 09:57 AM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne