Pobi muudatused oktoobris 1950
#3

Pobi kasti sobivusest ZIMile.

Pobi kast pärineb algselt 1933. aasta Ford V8-40 -lt, mis võeti \"emka\" prototüübiks. Sealt rändas ta (pisimuudatustega) uuele \"emkale\" ehk GAZ 11-le, sealt Pobile ja 1950. aastal veidi jälle muudetuna (sünkronisaatorid + külgkaas ülemise kaane asemel) ZIMile. Ja sama kast teenis veel hiljem GAZ M-21 ehk Vana Volgat.

Ford V8/40 -l (1933) oli peal V8 3,6 liitrine mootor, mis arendas 90 hobust. ZIMil oli GAZ 51 3,5 l mootorist saadud forsseerimise teel kätte ka 90 hj. Seega on nende autode võimsused võrreldavad ja ma ei näe tegelikult põhjust, miks kast ei peaks tugevusvaru poolest sobima.

Võib-olla tõesti tehti ZIMi kasti sisule (hammasratastele) veidi tugevam karastus kui Pobi omadele, aga ma isiklikult arvan, et see võib rolli mängida alles pikaajalise ekspluatatsiooni (100 000 km ja enam) vältel. Ma ei usu, et Sa oma restaureeritud ZIMiga hakkad selliseid läbisõite plaanima, ma usun et mõnekümne tuhande km juures ei tee Pobi kast veel midagi. Oli ju Pobiremontijate hulgas (nt Taksopargis 1950tel) see kast tuntud kui tugev ja vastupidav asi, mis ei lagunenud eriti.

Mis sel peetud ZIMi kastil muidu häda on? Laagrites loks? Hammasrattad liigselt kulunud? Vms? Kui laagrid kulunud, aga hammasrattad head, võib ju kaht kasti ristata nii, et hammasrattad tõsta Pobi kastist ZIMi omasse ja muu jätta varuosadena tagavaraks. Ja pruukida ZIMi kindlas teadmises, et kasti sisu on tagavarana olemas.

Ning lõpuks - kui on taastatud uunikumiga plaan sõita vähegi normaalsemaid teid, mida saab teha reeglina otsekäiguga (3. käiguga), siis sel korral kuluvad kastis ju ainult vedava-veetava võlli laagrid, hammasrattad puhkavad. Ja kui 1.-2. käigu juures äkilisi järske kiirendusi mitte kasutada (limusiin assotsieerub minu mõtetes alati sellega, mis liigub rahulikult, sujuvalt ja väärikalt), siis ei juhtu ka hammasratastega midagi.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Pobi muudatused oktoobris 1950 - Autor: valdo - 10-03-2004, 03:06 AM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne