Üks ahjuprojekt
#1

Head uut,

tahan juba tükimat aega jagada mõtteid ja teostust ühe vana ahju "fassaadi uuendamise" osas ja küsida ka mõned küsimused. Nüüd on lõpuks see tund tulnud Smile

taust - ostsin endale 2016 suve hakul uue kodu ja asusin seda põhjalikumalt remontima ja moderniseerima.
Majas oli päris kõbus ahi, mida oli kahju maha lõhkuda. Võimaldab kütta mitut tuba, on heas tehnilises korras ning omab päris suurt küttekolde-osa: idee poolest saan selles kütta lausa 80+cm pikki "halge" Smile
...aga ahju välimus ei sobinud mulle kohe mitte - kuigi nn vanakooli ümarad plekk-kattega ahjud on mu silmis ilusad, siis hilis-nõukaaegne nn laineline plekkümbris on kindel "ei".

mõtlesin, kuis ahju katta ning tekkis idee valada ta betoonsarkofaagi - moodsal ajal on betooni eksponeerimine moes ja mulle see mood meeldib. Kui tekib hiljem soov välimust muuta, võib ju kas pahtlite-värvide või keraamiliste plaatidega iga kell üle käia.

konsulteerisin Motamehega (aitäh hea nõu eest!) ja kuigi ta tõdes, et ilmselt ei tihkaks ta nt taolist asja tellimustööna ette võtta ja pole ka sarnast lähenemist näinud, siis otseselt ta mu mõtet mutta ei tampinud. Sain head soovitused vana plekk-kesta mitte lammutada (võib tähendada ahju lagunemist) ja isoleerida betoon soojuspaisumiste lubamiseks sisekihtidest ahjuvillaga. Avaldasin natuke imestust ja pärisin intuitiivselt, kas soojusisolatsioon ikka hea mõte on - aga tõesti: kui ahjul kütmise järel siiber kinni panna, ei puhu see pisuke (soojus-)isolatsioon pilli ja küll see soe kenasti tuppa tuleb. Mujale tal ju minna pole...

Ahjuprojekt sisaldas ka ahju ees olnud vaheseina (ja vaheukse) kaotamist ning selle eel ahjuvaluga koos seina asendavate sillust kandvate tugipostide tekitamist. Põhjusmõtteliselt on mul ahju täiteava ümber allapoole pööratud kaheharuline "kahvel", mis kannab ahju ees olevat sillust.

Algne ahi (leidsin vaid müügikuulutuses olnud pildi) - kütmisava on vaheseinajupi taga ning see vaheseinajupp plus vaheuks läksid likvideerimisele:
[Pilt: 00_m26gry5z7fx03q49bnjw_001.jpg]
...ja hetkel:
[Pilt: 14_IMG_20161229_212321.jpg]

...ja mõningaid pilte vaheetappidest leiab sealt: http://teet.luarvik.org/v/asjalik/ahi/
(vabandan algusotsa piltide kvaliteeti - ehitustöödel on kaasas ju vana juust-telefon, mis peab ka pilditegemisega hakkama saama Wink )

betoonisaalungiteks valisin kõige "karvasemad" lauad, mis leidsin - puidu muster betoonis on taotluslik.
ümbrisvalu on 6..8cm paks. Betooni läks ahjule (plus samas valus sisalduvatele ca 130x200mm "taladele") hinnanguliselt 1,5+m3, niiet ahju "kivimass" suurenes ca 3t võrra Smile
klaasiavade lõikamise eel tugevdasin ahju raud-vinklitega ja neid on ahjus / koldes lausa ca 50kg - hoiavad nii võlvitud kollet kui seinu üleval. Eraldi tugedena (kujult tagurpidi pööratud U-tähed), mida on ahjus kokku 5tk: 2 tummisemat otse koldes, 1+1tk hoidmas külgseinu ja ühes kahekihilises (samott+tellis) külgseinas ka teisel kihil oma tugi.
viimistlemine on veel tegemata - plaanisin esiti vaid lakkida, aga tuttav soovitas värvida (heleda(ma)ks) ja vahatada. Et nii võiks saada sügavama ja puidumustrit paremini väljatoova efekti. Kaalun veel, kuis läheneda.
Ka on mul veel klaasid tihendamata. Kuumakindel (liimitav) nöör on klaaside taga / tugevduskonstruktsioonide ees. Plaanin väljaspool tihendada "ahjuhermeetikute" ja saviseguga. On see lähenemine ok? Otsisin küll elastsemaks jäävat tulekindlat silikooni, aga paistab, et kõigi tootjate "ahjusilikoonid" (mis kannatavad väidetavalt kuni 1500 kraadi) kuivavad ikka jäigaks ja pean selle omadusega leppima?

on ehk veel mingeid soovitusi, mida klaaside kinnitamisel, välispinna viimistlemisel või muidu ette võtta? Kogemuste jagamised ja soovitused on igatahes teretulnud! Smile

ahju olen muidu kütnud juba ca 2 "seeriana" ja kokku kümmekond korda (rahulik pool koldetäit ppuid korraga). Pealispinna saan tuntavalt soojaks teisel kütmisel (ehk teisel päeval) ja temperatuur jääb pealispinnal rahulikuks ehk on vast 40..50 kraadi vahel. Püsib sellisena tubli ööpäeva ja kolle on muide kütmisele järgneval päeval (ca 20h pärast eelmist kütmist) seest pääris soe Smile
üldiselt paistab, et null kraadi pluss-miinus mõne kraadi puhul suudab ahi mu 80..90m2 köetavat pinda (mis on hästi soojustatud) kenasti kord päevas tuld tehes 20 kraadi ja enama peal hoida. Mõned päevad tagasi (välistemp olis siis konstantselt ca 5 kraadi pluss-miinus paar) tegin oma "teise kütmisseeria" ja jätsin põrandaid soendava soojapumba vaid vannitoa ja tarbevee soendamisega tegelema. Kuna ilmad on olnud kole soojad, oli kolmandale kütmisõhtule järgneval hommikul toas 25..26 kraadi sooja (mul on ventsüsteem veel välja ehitamata - torud ja agregaat seisavad ja ootavad, et ma neile aega leiaks...) Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Üks ahjuprojekt - Autor: 13piisab - 02-01-2017, 13:44 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: Janka - 02-01-2017, 14:47 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: motamees - 02-01-2017, 16:07 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: Marko - 02-01-2017, 17:32 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: TeeTL - 02-01-2017, 18:12 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: Marko - 02-01-2017, 19:08 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: motamees - 02-01-2017, 19:55 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: 13piisab - 03-01-2017, 00:01 AM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: motamees - 03-01-2017, 00:40 AM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: Inri - 03-01-2017, 00:11 AM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: Marko - 03-01-2017, 00:47 AM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: 13piisab - 27-01-2017, 23:10 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: Marko - 28-01-2017, 00:02 AM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: hulgus - 29-01-2017, 21:20 PM
RE: Üks ahjuprojekt - Autor: 13piisab - 01-02-2017, 00:13 AM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne