Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest
#16

(12-09-2017, 13:25 PM)Mahno Kirjutas:  Tegelikkus on see, et tänav pole sporditegemise koht. Kuskil jalakäijate vahel kimada pole õige. Väikeste laste puhul sa ei saa vastutust ainuüksi vanema peale panna. Ratta roolis oled sina - järelikult vastutad oma tegevuse eest ka sina. Kui tahad kiirelt sõita, mine tee seda autotee servas. Sa ju ka ei tahaks, et mingid sportlased hakkavad risti kergliiklusteed kätekõverdusi või "käru" tegema?

Ma ennustan, et varem või hiljem seadus muutub ja alates mingist võimekusest elektrijalgrattad lähevad ka mopeedi klassi - lihtsalt kiirused-võimsused lähevad suureks ja "jalg" osa muutub vaid formaalseks.

Mopeedautode puhul ma juba tükimat aega ootan, et mõnest rekka üle sõidab ja kui mitte muud, siis neile taguotsa peale kohustuslik aeglase sõiduki märk tekib. Praegu on maantee peal suht paha üllatus, et see eesliikuv julk ei olegi fiat 500. 110 alas keset teed 50kmh "parkiv" mopeedauto on päris ohtlik ja äkkpidurdust nõudev sündmus, kui kõrvalrada täis on ja rada vahetada ei saa. Mopeedauto peaks tagantvaates selgelt tuvastatav olema.

Me kõik vastutame. Tegelikult ei pea ma tänaval tehtavast rattaspordist rääkides silmas iseennast. Ise harrastan ikka rohkem maastikurattasõitu metsas, linnatänavatel vaid töösõidud. Kulgen 20-25 km/h, sest tööriietega pole mugav kihutada. MNT ratast mul polegi. Sportlase tõin mängu sellepärast, et neil pole keelatud jalg ja jalgrattateel 40ga kihutada (kuigi see pole ilus) samas kui pisimopeedile see tee mõeldud ei ole.
Pisimopeedi kergliiklusteele lubamisel ongi peamised argumendid:

1) Nende valmistajakiirus 25 km/h on samas klassis keskmise jalgratturi kiirusega ja jääb alla isegi treenitud rulluisutaja kiirusele. Seega on nende põhjustatud risk rulluisutaja või jalgratturiga sama. 25 on täiesti OK jalgratta- ja jalgtee jaoks, üle selle juba liig (va juhul kui tee on inimtühi).

2) Asulavälisel teel või asulasisesel teel kus on tihe liiklus või kõrgendatud kiiruspiirang (70 km/h) põhjustavad nad ohtlikke möödasõite ja muid olukordi- eriti siis, kui kõrval on kergliiklustee olemas, pisimopijuht seaduskuulekas, aga autojuht eeldab, et kõik "putukad" peaksid olema sõitma seal.

3) Uued maanteelõigud, kuhu on samas projektis ette nähtud kergliiklustee (millegipärast alati jalgratta- ja jalgtee), tehakse sõidurada kitsas ning teepeenar peaaegu olemata- seda sel põhjusel, et projekteerija eeldab, et kergliiklejatele on ette nähtud oma tee.

4) Pisimopp tohib sõita sama kiiresti kui 250W elektriratas, mis on lubatud jalgratta- ja jalgteele.

Olen näinud kätekõverdusi ja igasugu kärusid kergliiklustee kõrval murul. Ja koguni mingeid imelikke jõuseadmeid.

Teisele halva soovimine aga tuleb soovijale endale tagasi! Mina küll kellegi surma või vigasaamist ei oota, aga sellega olen ma sinuga nõus, et need mopeedautod tekitavad tõesti ohtlikke olukordi, eelkõige maanteel, kus autojuht ei pruugi osata hinnata ees liikuva mopeedauto kiirust ja paneb talle tagant sisse. Tuttav pidi järsku pidurdama ükskord, ta rääkis mulle sellest üsna pikalt. Aeglase sõiduki tunnus võib parandada arusaamist.
Hea pluss on see, et nad on suured ja erinevalt pisimopist/jalgrattast, ei hakata ilmselt neist mööda pressima ja möödasõidutuulega nad ka kraavi ei lenda. Näiteks Haljalas enam ei saagi neist mööda, sinna pandi kummipostid ja kui ette juhtub mopeedauto, tulebki kümnel rekkal ja bussil ning viiekümnel sõiduautol see 7 km ära venida. Närvi ajavad küll ja erinevalt pisimopist ei ole terve mõistusega teguviis lubada mopeede jalg ja jalgrattateele.
Läheb küll pisut OT, aga huvitab oleks üldse küsida, et miks siis mopeedid üldse tänapäeval lubatud on? Kiirus 45 jääb alla iseg linnakiirusele ning maanteest pole üldse mõtet rääkida. Ei ole liha ega kala. Vanasti oli asi teine, sest liiklus oligi aeglasem ( ei anna pead, aga vist oli enne sõda linnades 25 ja maanteel 55) ning autosid vähe, siis oli OK, praegu tekitavad vaid jamasid. Miks siis lubati veel autosuurused mopeedid, kui EL oma direktiividega rõhub vastupidi turvalisusele? Eelmine, Eesti oma liikluseeskiri mopeedautosid ette ei näinud. Või on see hoopiski EL plaan inimesi nende mutukatega harjutada, kuna tulevikus keelatakse keskkonnahoiu mõttes/liiklusohutuse tõttu/terrorismi tõkestamise ettekäändena/ruumipuuduse tõttu tavalised autod/rekkad/bussid ja üldse igasugu 90 km/h liikumine väljaspool rööpaid ära? Elame näeme.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 09-09-2017, 13:40 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: stihl - 09-09-2017, 14:13 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 09-09-2017, 18:57 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: müttaja - 09-09-2017, 15:25 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: b-902 - 09-09-2017, 16:26 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Marko - 09-09-2017, 19:14 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 09-09-2017, 19:31 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Janka - 09-09-2017, 20:02 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: stihl - 09-09-2017, 20:05 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 09-09-2017, 21:10 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: aavu - 09-09-2017, 22:10 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 09-09-2017, 22:58 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: v6sa - 09-09-2017, 23:30 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 09-09-2017, 23:47 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Mahno - 12-09-2017, 13:25 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 12-09-2017, 18:27 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: 41Degree - 12-09-2017, 21:17 PM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: genn - 14-09-2017, 09:50 AM
RE: Räägiks pisut pisimopeedide liikluskorraldusest - Autor: Sassen - 14-09-2017, 11:12 AM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne