Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts
#6

(28-01-2022, 11:02 AM)karlarnold Kirjutas:  Palun mulle kui tehnikavõõrale inimesele selgitusi!
Kes on prjäänik? Mingi Türi-Virtsu murdesõna, mis see linnakeelne vaste võiks olla? Kas õige on käänata prjääniku või prjääniki – algses tekstis justkui mõlemat kasutet?

Siis konkreetsemalt, näiteks:
A. Kas inime, kes hiljemalt poole tunni jooksul viskab vastuseks iskliku lõmpsiva kiunu, on t-prjä või UEÄ? St kiired näpud pluss aeglane aju läheb kumma alla?
B. Küsimusele „On kellelgi sääraste isenditega kogemusi?“ vastuseks „Sinutoru on selle masina videosid täis“ pluss nende põhjal subjektiivne arvamus vastuvaidlemist mittekannataval toonil - kas vastaja on t-prjä või UEÄ?

Tere, Karl ja tere, Arnold!
Olles ise ka tehnikavõõras uueeää (vanatehnika kontekstis paelub mind just see esimene pool - "vana", tehnika mind kahjuks ei köida, uut tehnikat ma lausa kardan ja vihkan, kodus Tajootaga, robottolmuimejaga, nõudepesumasina, tigipoksi jms kõrgtehnoloogilise kräpiga tegeleb meil minu tüdruksõber, kes tõsi küll, viimasel ajal ei ole üldse sõbralik ja ka mitte eriti tüdruk enam  Sad ), siis ei saanud ma isegi esitatud konkreetsetest ja ilmselt lihtsatest küsimustest eriti aru. Õnneks vist ksf! Mufff vastas juba tähtsama osa ära.
Prjäänikite kohalt siiski veel täpsustan - see on hoopis Ida-Viru murrakus, täpsemalt Narva-kandi kõnepruugist nagu ka näiteks nimisõnad "kupalnik", "põrsjoonok" jne. Ja kuna mul on jäänud mulje, et siin foorumis suhtutakse minu vanaisa Eduardi ja onu Leopoldi millegipärast kuidagi vaenulikult (ilmselt ei meeldi paljudele onu Leopoldi osalemine 3 -nda Riigi ja EL-i algvariandi ülesehitamise katsetes?), siis ma täpsemalt ei hakka siin ja praegu narva murrakut tutvustama ega kommentaarima.
Vakt on, et prjäänikit pole vaja üldse käänata ega väänata, Hrušovi-aegse mehena ma toiduga mängimist üldse ei tolereeri, kui just on tõesti vaja, siis lihtsalt murda prjäänik ettevaatlikult pooleks. Ise soovitan kõigepealt proovida väikese killu otsast ära nakitseda ja pärast lihtsalt kasta tšai sisse...
Kui me edasi kastume vastata konkreetsematele küsimustele A ja B, siis läheb asi juba tõesti keeruliseks, eriti kui võtta arvesse seda, et valikvastustest on küsimuse A puhul välja jäetud variant "tegija".  Rolleyes Kiired näpud ja aeglane aju - see võib vabalt olla tegija! "subjektiivne arvamus vastuvaidlemist mittekannataval toonil" viitab jällegi vähemalt kaudselt, et sellises vormis esinev vestluspartner võib vabalt olla täiesti "tegija", vähemalt omaenda tagasihoidliku hinnagu põhiselt.
Üldse on see foorumlaste jagamine tegijateks, tatipräänikiteks ja uuueää-deks niivõrd värske ja uus asi, et palju on veel jäänud segaseks ja lahtiseks.
Lähen jällegi isiklikus, st enesekeskseks ning mainin (nagu seda ka varemalt vastumeelselt ja kurbdusega olen ka siin teinud), et juba palju aastaid tagasi mu hea tuttav onu Uuuuno, kes veebruaris peaks saama 92 aastat vanaks ja kes on valmistanud muu hulgas autosid, lennukeid, paate jm nipet-näpet lausus mulle saatuslikud sõnad - sina, Priit, ei ole tegija, sina oled koguja! (Vähemalt jäi ta viisakaks ja delikaatseks ning ei kasutanud väljendeid tati/pasaprjäänik, uputa ennast ära vms, ikkagi "vanakooli" (härras)mees). Püüdsin veidi vastu joriseda ja isetehtud (teiste abiga) NSU TS piduripedaaliga lehvitada, aga ei midä ja nähes, kui kurvaks ma sellise ebaõiglase ja karmi hinnagu peale jäin, onu Uuuno poetas suunurgast, et pole hullu, tatipräänik, selliseid kogujaid on ka tarvis, pärast tegijatel on lihtsam, on, millest teha!  Cool
Aga pöördudes siiski tagasi foorumi mõõtmesse - nagu mainisin, asi on uudne ja toores ning mõneti subjektiivne - kes siis ikkagi on tegija, kes tatiprjäänik (või olgu, "linna keeles" - tatipräänik) ja kes uueää? Ei ole siin õnneks midagi keerulist, iseenesest võib iga foorumlane teha esmase määratluse ise, aga paraku kardan, et enamus tatiprjäänikutest hindavad endid kerge elegantsusega kohe tegijate valda!  Sad See on loomulik, inimlik ja ainult uueää-mehed, kes unistavad tõusta tatiprjäänikite tasandile, et seal tuharatepraoni või pärasoolelukustini solvuda, suudavad jääda objektiivseks ja hinnata endid "TP" - tasandi väärilisteks...
Kõige sellisete ebaadekvaatsete enesehinnangute vastu võitlemiseks on siin foorumis kasutusele võetud järgmine meede - foorumlased jaotab tegelikkusele vastavatesse objektiivsetesse kategooriatesse pädev tegijaksf!, kes ise on absoluutselt veendudnud, et just tema on õige tegija ja ainuõige subjekt teisi hindama. Selline hindamismeede on lihtne, õiglane ja objektiivne ning välistab juba eos sellise absurdse tegevuse ja protseduuri nagu oli Nõukogude Liidus praktiseeritavad "troikad". Selge on isegi uueää-le, et mida rohkem hindajaid ja kohtumõistjaid, seda suurem viga ja ebaobjektiivsus sisse tuleb.
Sõber Toomasele vastuseks - ma ei jaksa hetkel rohkem tarku mõtteid kirjavormi kujundada, nimelt praktiseerin praegu uudset tehnikat (tunnen, et foorum vajab uuendusi, eriti, kui mõelda paljude tegijate lahkumise peale)...tavaliselt kammin end enne postitama asumist "sassi", praegu mõtlesin, et teeks huvi pärast vastupidi ja algus on raske...)
Vaata, Toomas, tegija, tatiprjäänik ja uueää - need on väga keerulised, subjektiivsed ning filosoofilised kategooriad ja hinnangud! (täpsemalt vb saab seda Sulle selgitada tksf! (tegijakaasfoorumlane) Msluik. Sa võid olla näiteks istmikulihaste vahelise praoni solvunud viriseja, aga kui Sa oled juba korra ettevaatamatult, vb lihtsalt lohakusest või hajameelsusest taastanud mingi puust Fordi, a`la vanaisa auto, siis kahjuks oled Sa juba "tegija", kui Sa oled teadmatusest või lihtsalt rumalusest teinud mingi teema T-16 traktorist (see ei ole lihtne libastumine, see on PROJECT!), siis tagasiteed ei ole, Sa võid siin viriseda ja mosse piduriklotse kodus naelaotsas hoida või isegi Türi Konsumi õllevaliku üle nalja visata, tegija Sa oled ja selleks ka jääd - mulll om kahju! Aga mina ei hinda inimesi selle järgi, on nad tegijad või mitte, mina väärtustan neid ikkagi selle järgi, et kes mind kiidab ja kellest mul kasu on!

Olge tervad ja ärge Türi Konsumist pivkaad ega prjäänikit ostke, selle jaoks on teised kohad!
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: kassitapp - 27-01-2022, 01:26 AM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: Talupoeg taluja - 27-01-2022, 01:46 AM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: Envir - 27-01-2022, 11:14 AM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: karlarnold - 28-01-2022, 11:02 AM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: Mufff - 28-01-2022, 13:41 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: kassitapp - 28-01-2022, 20:59 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: Raudpats - 28-01-2022, 21:28 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: kassitapp - 28-01-2022, 22:03 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: aavu - 29-01-2022, 11:45 AM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: karlarnold - 29-01-2022, 12:30 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: aavu - 29-01-2022, 13:35 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: v6sa - 28-02-2022, 23:29 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: kassitapp - 01-03-2022, 00:29 AM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: Marko - 01-03-2022, 00:54 AM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: v6sa - 01-03-2022, 12:40 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: PlyVal64 - 01-03-2022, 20:09 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: tõnn - 01-03-2022, 14:21 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: edvard - 01-03-2022, 14:59 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: isandpauk - 05-03-2022, 13:29 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: isandpauk - 31-03-2022, 14:02 PM
RE: Tegijad, prjäänikud ja muidukõnts - Autor: tõnn - 05-03-2022, 15:20 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne