Ajan jälgi - ootan abi.
#1

Tere foorumipere.

Juba mõnda aega olen hoogu võtnud, et veidi jälgi ajada oma vanapere tehnika osas. Kuna vanaisal oli käes igasugu huvitavat tehnikat, siis nii mõnigi omal ajal fotole jäänud. Kuna fotod skännisin ekstra suurena et võimalikke pisiasju oleks võimalik tuvastada siis siin ma neid ei kuva vaid lihtsalt viitan...

1. Kõige enam huvitab mind üks legendaarne mootorratas
Zündapp DB200millega käib kaasa selline lugu:

\" Tegevus toimub Saaremaal II Maailmasõja ajal. Aktuaalne teema on paadipõgenikud. Ühel toredal päeval siis on ka minu vanaisa sadamas noore mehena, asjad pakitud - otsest sihti silme ees ei ole ja kogu maailm on valla. Tal on koht ühele konkreetsele paadile. Ja selles samas paadis on üks tegelane, kes millegi pärast pakub vanaisale oma mootorratast, kui ta paadi lautrist välja lükkab ja ise kaldale jääb. Vanaisa võtab mootorratta ja perekonna ajalugu jätkub. . . \" (mootorratas müüdi kuhugi Sõrve (Salme) Kanti.

PS! Nagu näha on masinal osa detaile (nt paagi kroomkaunistus küljel) puudu või vahetuses (esilatern)

2. Teine ratas, millest vanaisa palju rääkis oli tema õemehe Zündapp KS 750(?)

Selle kohta mul palju andmeid ei ole. Fotol on vanaisa ja tema õde tütrega. Võibolla räägib foto rohkem: Raamil tundub olevat keevitamise jälg ja tegu tundub olevat tsiviilvariandiga (?) Õemees oli Orissaare rajooni Laimjala külanõukogus omal ajal kinomehaanik või katlakütja. Arvan, et see Zündapp oli tema ametiratas. Teine õemehe ametiratas, millest vanaisa samuti kiidusõnu rääkis oli Harley Davidson. Iroonia - sellest ei ole fotosid.


3. Kolmas ratas oli Iz 49 ( parandus ! - Iz 350 - automaatselt panin, kuna omal Iz 49.). Vene aeg ja vene ratas. Sellest ajast on kaks fotot. Nendest huvitavam on vast Pöide Võitööstuse ees tehtud foto, kus külamehed 4 erineva mootorrattaga.

Grupi pilt Pöide võitööstuse ees.
Ja siin vanaisa IZ 350 seljas.

Lõpetuseks panen veel paar fotot tolleaegsest külamelust vanaisa albumist
Selle veoki ninal istub ta ise. Auto on aga päris põnev ja minule tundmatu.
Sel teisel pildil ei ole vanaisa. On üks vana Dodge mis olevat Laimjala kolhoosile kuulunud. See on see vanade albumite võlu, et eales ei saa ma vist teada, kes need seal autol end poseerivad.

Sõjajärgne elu tundub teatud vaatevinklist päris põnev. Vanaisa rääkis alla kukkunud lennukist ja kirjeldas masinaosi mida sealt koju tassiti. Hiljem oli Vanaisa esimene uue Nõukogude auto omanik Valjala külanõukogus. (M 408) . Temaga seoses on mul üldse palju häid mälestusi. Puhaku ta rahus.
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Ajan jälgi - ootan abi. - Autor: unu - 20-12-2004, 23:22 PM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne