Püüan mõnele küsimusele vastata
1. Liiklusregistris andmeid kontrollides vältige keskkonda paberivaba.ark.ee. Samuti vältige toiminguid eesti.ee või X-tee kaudu. Nende linkide kaudu pääseb vanasse programmi, kus andmed on vananenud ja ei näita õigeid andmeid. Sisenege Maanteeameti e-teenindusse Maanteeameti kodulehe mnt.ee kaudu. Samodelkini andmed pärinevad e-riigist ja seetõttu ongi need puudulikud.
2. Sõiduki automaatne ajutine liiklusregistrist kustutamine toimub üksnes siis, kui on möödunud 2 aastat nii viimase ülevaatuse lõpust kui viimase kindlustuslepingu lõpust. Kui kasvõi üks neist on lõppenud vähem kui 2 aastat tagasi, siis automaatselt registrikande peatamist ei toimu - vaata liiklusseaduse § 77 lg 8-2. Sellele sättele olen viidanud ka oma varasemates postitustes.
3. Võõrandamisteate esitamine on aluseks sõiduki ajutiseks kustutamiseks registrist. Kui on olemas uue omaniku nimi ja isikukood, siis tehakse registrikanne sõiduki registreerimise kohta uuele omanikule ka ilma selleta, et uus omanik ise pöörduks liiklusregistri poole. Selline süsteem on üsna uudne, mistõttu aastaid tagasi tehtud võõrandamisteated selle puhul ei kehti, samuti on nõutav sellise võõrandamisteate juures lepingu olemasolu. Kui uus omanik ei kinnita võõrandamistehingut või on esitatud valeandmeid (st tegelikku võõrandamist ei olegi toimunud), siis võib alustada sellise võõrandamisteate esitaja vastu kriminaalmenetluse. Liiklusregistrile valeandmete esitamine on karistatav. Igaks juhuks selgitasin, et kellegil ei tuleks pähe esitada liiklusregistrile avaldust, et ta müüs auto nt Toomas Hendrik Ilvesele. Täpsemalt võib lugeda MKM määrusest "Mootorsõiduki ja selle haagise registreerimise tingimused ja kord" - kättesaadav
https://www.riigiteataja.ee/akt/102092014003
4. Kindlustusandjal on kohustus sõlmida kuni 30-päevane kindlustus ka sõidukile, mille registrikanne on peatatud (Liikluskindlustuse seaduse § 14 lg 3). Kui omanik on ise sõiduki ajutiselt registrist kustutanud, siis sellist kohustust otseselt ei ole, kuid omanik saab registrikande taastada paari hiireklikiga ja seejärel sõlmida kindlustuslepingu. Ühe hooaja vahelejätmine ei too veel kaasa automaatset registrikande peatamist, kuna selleks peab ülevaatuse kehtivuse lõpust JA viimase kindlustuslepingu lõppemisest olema möödunud 2 aastat.
5. lkf.ee asuv liikluskindlustuse kalkulaator ei ole müügikanal, vaid üksnes üks koht, kus saab võrrelda kindlustusseltside enda poolt pakutavaid hindasid. Kõik kindlustusseltsid ei võimalda üldse seal hindasid võrrelda ning neil numbritel ei ole ka siduvat jõudu. Mõnikord on maakleri kaudu saadud pakkumine ka soodsam, kui otse kindlustusseltsist ostes. Seda põhjusel, et maakler ostab nö hulgi ja saab seetõttu oma mahu pealt hinnaalandusi. Poliis.ee on ühe konkreetse kindlustusseltsi koduleht, viidatud iizi.net pakub praktiliselt kõigi kindlustusseltside lepinguid.
Head kaasfoorumlased, mõelge enne saatmisnupu vajutamist. Kas kirjutatu on ikka seda väärt, et seda suurte tähtedega "karjuda" või teha punaseks. Need tekstid jäävad üles aastateks ning kujundavad lugejate arusaama. Oluline info võib jääda märkamata ja ongi jäänud juba olemasoleva teema piires, sest tõekuulutajaid on palju. Kui ei ole oma väites kindel, siis oleks see mõistlik formuleerida küsimusena. Nii saavad ka lugejad aru, et see pole fakt.
Indrek Sirk