Paar sõna - omal kogemusi ses vallas pole...kui, siis väike või ..kaudne. Koostööpartner Iirimaal näiteks - ostab kokku ehitusmasinaid - ekskavaatorid, kaevandustehnika, enamasti ratastel dumperid, rataslaadurid jne. Harutatakse lahti.Suurem stuff seisab väljas sirmide all, peenem kraam ruumis riiulil, sildistatud, registreeritud, arvele võetud.
Kõik kraam on puhas, pestud, vahest ka uuendatud värvkattega. Lisaks - kui on asjal jumet, siis tehakse sisseostetud masinale kapitaalremont ja läheb uuesti müüki.
Mõni hea aeg tagasi sai hoitud kantakti ühe Saksamaal asuva autolammutusega. Alguses majandasid nad kõikide markidega, siis võeti suund ainult Saksa ja Jaapani autodele.
Sest partner võttis endale Inglise ja Ameerika massinad. Muigega toodi põhjuseks ...tollkeere. Ma ei hakanud süvenema
.
Ka neil käib asi sama skeemiga - enne lammutamist pestakse masinad põhjalikult puhtaks ja eemaldatakse õlid. Neil ei ole jupid kõik arvel, kuid ladustatud on markide ja aastaarvude järgi. Ja ka neil remonditakse perspektiivsed masinad ära ning lähevad müügiaeda, mis asub sealsamas.
Mõlemal näitel ei käi asi nii, et masinad on virnas ja asju kruvitakse maha vastavalt kliendi soovile. Ah jaa, samasuguse skeemi järgi toimib asi ka ühes mulle teadaolevas sarnases ehitusmasinatega tegelevas ettevõttes Soomes, olen ise seal nii mõnedki korrad kohal käinud, põhjuseks ettevõtte tollase omaniku jäärapäine keeleoskamatus. Täna on asi paranenud, sest poeg asus etteotsa.
Paljud Eesti lammutajad majandavad samamoodi - kaubeldakse nii kasutatud juppidega kui ka uute varuosadega, samuti tehakse autoremonditeenust. Võimalusterohkem tegutsemine loob sissetulekutele laiema kandepinna, kuid nõuab ka muidugi töötajaid. Alustuseks tuleb siiski endal vahest aasta või paar tunked selga tõmmata ja teha tööd, mis suht pikka aega tundub tühikargamisena.
Meie oludes on asja alustada väga lihtne ja vahest tundubki asi olevat suht roosiline. Aga..ei ole siin midagi lihtsat. Tuleb endale päris hästi selgeks teha asjassepuutuvad nüansid, nii seadusest tulenevad, keskkonnakaitsega seotud ja muud nõksud. Ei räägita ilmasjata äriplaanidest - see võib olla paberil aga võib olla ka plaani omava inimese peas ja see asjake peaks olema läbi mõeldud. Julge pealehakkamine on pool võitu ja vahel lähevad sellised asjad ka k'äima, kuid tõusud ja mõõnad vahelduvad. Rohkem on muidugi mõõnasid ja tuleb ette ka selliseid hetki, kus õled persest väljas ja maksuamet tikuga tuld tõmbamas
! Mõistlikku juttu räägivad need, kes pajatavad kogemuste omandamisest mõnes sarnases ette võtmises - kogemused ei jookse mööda külge kunagi maha.
Olen ise kolme erineva suunitlusega äri käimalükkamisega tegelenud ja kõik on ka kenasti töötanud. Ehitus - see kogus tuurid üles kahe aastaga ja töötab tasapisi tänaseni. Ehitusasinaäri - seal läks aega ümbes aasta, töötas pea kümme aastat kenast ja siis tõmbas partner tooli alt. Tulemuseks mitte küll pankrott, kuid äri sai suletud. Praegune teema on aega võtnud viis aastat. Tasapisi asi liigub aga tööd on tarvis ka kuradimoodi teha. Vahel mõtled, et sai vale asjaga alustatud, kuid tagasilööke pole ka erilisi olnud. Sissetulekud on nagu on, miljonäriks pole saanud ja ei saagi, kuid elektriarve saab makstud
.