(31-05-2018, 15:32 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas: Tore,nüüd palun kõigil kes midagi teavad kirja panna mõlema variandi eelised ehk ka mingid numbrid mis iseloomustavad kütuseid. Kunagi kuskilt lugesin,et põlemisel tekivad mingid ühendid ja oli ka kogused. Kui oleks mingi võrdlusmoment näiteks..... et öelda,et see on kaka ja see on puhas kuld. No muidugi saab ju numbreid kirjutada igasuguseid,kas me ise saame kuidagi kontrollida on iseasi. Võibolla see Aspen tuleb ühest kraanist ja on stabiilse koostisega aga tanklakütus iga tunni takka muutub....
T.
On reklaamitud, et Aspenis (jms) väävlit 10 x vähem, aromaatseid süsivesinikke 350 x vähem, benseeni 100 x vähem, olefiine 50-180 x vähem.
Aromaatsed süsivesinikud: lühend PAH. PAH-idega kokkupuutest tuleb püüda hoiduda nii palju, kui see on võimalik, sest on kindlaks tehtud, et osa PAH-e on genotoksilised kantserogeenid. PAH-ide toksilisus avaldub peaaegu kõigis organismides olemasoleva AhR-retseptori abil, mis on võimeline tekitama võõrühendeid metaboliseerivaid ensüüme[7]. PAH-id on toksilised, sest nad on võimelised seonduma rakumembraani ja membraanensüümidega ning oma väikese molekulmassi tõttu on PAH-id suutelised tekitama muutusi pinnamamebraanides, suurendades sellega ka rakumembraani läbimisvõimet, mille tõttu tekivadki molekulaarsed muutused. Kõrget sünnieelset ekspositsiooni PAH-idele on seostatud madalama IQ ja lapsepõlveastmaga[12]. Laste Keskkonnatervise Keskuse (The Center for Children's Environmental Health) andmetel on raseduseaegsel kokkupuutel PAH-idega seos sündivate laste väikese sünnikaaluga, enneaegsete sünnitustega ja laste südame väärarengutega. Uuringud on näidanud ka, et kõrge sünnieelne ekspositsioon PAH-idele põhjustab arenguhäireid kolmeaastastel ning käitumisraskusi kuue- ja kaheksa-aastaste
Benseen: on kantserogeen ja pikaajaline suures koguses kokkupuude benseeniga võib põhjustada leukeemiat. Väga suures koguses benseeni sissehingamine võib põhjustada surma. Suures koguses lühiajaline kokkupuude benseeniga sissehingamisel või allaneelamisel mõjutab kesknärvisüsteemi ja võib põhjustada halvatust, koomat, krampe, peapööritust, magamatust, kiirenenud südamelöögisagedust, pingeid rindkeres, värinaid ja kiirenenud hingamist.
Suures koguses benseeni sissehingamine töötades benseeni kasutavas ettevõttes võib põhjustada pöördumatut ajukahjustust, teadvusetust, südame seiskumist, hägusat nägemist, peavalusid, värinaid, segadusesolekut ja väsimust. Naistel võib see põhjustada emaka suuruse vähenemist ja menstruaaltsükli ebaregulaarsust. Benseeni nahale sattumisel põhjustab see punetust, haavandeid, armide teket ja naha kuivust. Silma sattumisel kahjustab see sarvkesta ja põhjustab ärritust.
Pikaajaline kokkupuude benseeniga võib vähendada punaseid vereliblesid, mis võib viia aneemia tekkeni. See võib samuti põhjustada ülemäärast veritsust ja mõjuda immuunsüsteemile suurendades nakkuste ohtu.