(21-09-2018, 05:57 AM)maisalup Kirjutas: Nii moodi suudab, et vanas õlis pole kleepeaineid, et ta ka plaadi küljes püsiks. Nagu pööret annad nii lendab nahhui sealt plaadi vahelt. Õige saeketi õli sisaldab kleepeaineid ja jääb plaadi ning keti külge muud vahet pole.
Selle jutu peale tuleb meelde isa kunagine pakkude lõikus Druzbaga. Oli vist miskit katki selle käsilingiga õlitussüsteemi juures. Igatahes enne igat uue paku lõikamist kasteti saeplaat pikka õli vanni natukeseks ja seejärel jälle lõigati pakk ära.
Kui ikka õlipump korras, siis annab ta lõikamisel pidevalt õli peale ja ei ole nii, et viskab olemasoleva minema ja kett jookseb kuivalt.
Selge on see, et õige saeketi õli on parem. Aga kui tegu talupidamisega ja jääb masinate hooldusest ka õli alles, siis saab ka selle ilusti ära kasutada. Loodushoiust rääkides, siis selle vana õli utiliseerimisega ka kulub loodusresursse. Samuti poes müüdava saeketiõli tootmiseks on raisatud resursse ja saastatud ilma. Nii et asi on suhteline.
Loomulikult ei ole mõtet hakata säästma nii, et osta grammike odavamat vene M-10 mootoriõli õige saeketõli asemel. See kokkuhoid on tõesti juba küsitav.
Meie majapidamises ka üks 15 aastat tagasi kasutati isegi vana mootoriõli. Lõigati metsa müügiks ja ei jooknud ükski õlipump kokku.
Nüüdsel ajal enam süsimusta tõrva saagi enam valanud pole. Traktoritest jääb kuldset 80w-90 ja hüdro-käigukasti õli piisavalt üle.
Ja ei ole veel plaadi siniseks minemist näinud. See ikka muude asjade tulemus, eriti terituse. Ja teritus ei ole mitte viiliga paar korda tõugata igat hammast. Tähtis ka kõrgusehammast maha viilida jne.
Võin kindlalt väita, et enamus ei oska ketti õigesti teritada, samuti plaati hooldada. Ja nii saele peale pressimisega ja puutolmu lendamisega need plaadid siniseks lähevad.
Üks konkreetne näide veel. Isetehtud kettsaeraam. Varemalt, kui terituspinki polnud ja sai viiliga jamatud. Tõesti, plaat kippus suht ruttu siniseks minema, ei aidanud ka spets õli. Kindlasti viiliga hea tulemuse saamisel on mängus ka inimfaktor, mis minu puhul ilmselt kehvake.
Kettsaeraamil veel see asi, et lõigatakse ju 5m korraga, ehk koguaeg valu peal. Ja ei aita see hea õli ka, kui hambad magusalt ei võta.
Nüüd, kui terituspink olemas, siis vahe viiliga võrreldes ikka tuntav. Lõikamine ikka tehaseketiga võrdne. Ja pole see terituspink ka nii ahne, nagu keegi siin eespool väitis. Et umbes iga korraga millimeeter hambast läinud.
Ilmselt on tegu logu või kehva pingiga, mille kiigevõll terituskettal niimoodi sinna tänna töllerdada laseb vastavalt käesurvele.
Oregoni pingiga ei ole seda täheldanud.