Robotniiduk

(09-09-2020, 08:05 AM)v6sa Kirjutas:  Mis sagedusel andmeside püsijaama ja muruniiduki vahel käib? Paljud raadiomodemid on häirealtid, eriti asustatud punktides (kus on ka robotniidukite peamine leviala) Sad
Vahet ei ole. Digitaalmodulatsioonid on häirekindlad.
Nagu ma Su eelnevast "elektromagnetsidest" ning Wifist, 5Gst ja mingitest imelikest asjadest kui häireallikatest vatramisest välja loen, ei tea Sa raadioga seonduvast just palju ja ära õige selle pärast vähemasti siin teemad muretse.

Edit: samas kui on konkreetsed viidatud "paljud raadiomodemid, mis on häirealtid" ja need on viimase 10..15a jooksul turule tulnud nn tarbekaup, siis ole lahke neid täpsustama ja teeme sellest eraldi teema.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

Aga praktikuna teemasse tulles ja oma Ambrogio päevikut täiendades:

1) oma maakodus panin ca pool niidupinda ehk 1000..1500m2 kontuurile traadi maha. Siledama pinnaga ja rahulikuma murukasvuga ca 150m2 hooviosa niitis masin paari lohku kinnijäämisega ise ära. Muu pind pole küll eriti konarlik, aga seal ei saanud ka fossiilniidukiga eelnevalt madalaks niidetud murul üldse hakkama

2) sõnusin vist kiidusõnadega oma niiduki ära:
- akuressurss sai vähem, kui 4 suvega pmst otsa. Suht äkki pöördusid algsed ca 3..3,5h tööd + 1..1,5h laadimist numbrid vastupidiseks
- kohati asub juba 50% akujäägiga dokki otsima. Jääki näitab mu masin muidu vaid 5-punkti skaalal asendis - 0, 25, 50, 75, 100. Eelnevalt niitis kohati ka 25%-ga
- doki otsimine on küll pandud V-meteri peale, aga enamasti ignoreerib seda ja kasutab follow the wife metoodikat. Jääb suure tõenäosusega igal dokkinaasmisel kusagile kinni ja trambib ringiratast ümber saarekeste, kuigi sinna on tehtud need 50x40x40cm traadikolmnurgad, mis peaks panema masina traadist eemalduma
- üks ratas on teisega võrreldes diameetrilt vist ca 15mm väiksem - ilmselt on selle kulutanud ringis niitmised. Uskumatu vahe Smile

Ehk siis ilmselt pean ka kodus fossiilniiduki välja võtma - robot istub enamuse aega kas dokis või kusagil kinni.
Eks talvel tegelen ja tellin Alist uue akupaki, nuputan uued pamprivedrud (mida ma Ambrogio varuosana ei hinnakujunduse tõttu osta ei taha) ja vahetan ühe ratta. Soovitused aku osas on teretulnud - ma vaatan, et 10..12Ah saab koos saatmisega vähem, kui 100eur eest.

Ka on teretulnud õpetus, kuidas saab kätte Ambrogio service menu vms. Selle, kust täpsemaid errorite statse jms võtta. Miskipärast ei suuda ma seda netist leida.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta

Menüüsse saan Pausil olles: Home, nool üless, nool alla (mul on 300R), äkki on neil kõigil nii.
Mina tegin nii, et peale 4 aastat ostsin uued akud ja nüüd kahetsen. Oleks pidanud kohe uue masina ostma, sest see vedrude ja tsentri pulga vahetamine ka ei aidanud.
Ikka taob "Bump errorit". Iga päev peab lapsehoidja kõrval olema. Uuel 350-l pidi see Bumperi anduri värk teisiti olema, loodetavasti töökindlam.
Vasta

Kas keegi seletaks kui täpne see diferentsiaal GPS on? Kas Ambrogio L400 Elite saab siis ilma traadita mul puude ja põõsaste vahel hakkama või aina põrkub tagasi igalt puult?
Vasta

DGPS ja GPS täpsus heal juhul alla meetri,
RTK ja VRS RTK täpsus alla detsimeetri.
Kõrguse täpsus 2x kehvem kui asukoht.
Kui hooned või puud vms varjavad taevalaotust siis, ei pruugi GPS üldse asukohta fikseerida või kehvem täpsus(multipath).
Kõige parem kui GPS antenn on 3 süsteemne, GPS, Galileo, Glonass. Rohkem satte, ehk parem tulemus.
Vasta

Selge. Seega neid täna turul olevaid niidukeid oma GPS funktsioonidega ei maksa tõsiselt võtta ja nagu eelpool kirjutati, siis üldse välja lülitada see GPS.
Vasta

Lõpuks hammustasin ka läbi, miks on Husqvarnal neid juhtkaableid vaja. Nimelt ta tööaeg on vaid 3-4 tundi ja ta tahab ju ööpäevas 5 korda laadimas käia, ei saa ju koju mineku peale nii palju aega raisata. Amrogio töötab mul 11 tundi jutti ja no kui ta siis 0,5 tundi koju läheb, no las läheb. Laeb mõned tunnid ja paneb jälle 11 tundi tööd.
Vasta

Kiidan pupsikut, nii on. Cool

Ja aedades pigem paraku ei ole piisavalt satelliite näha.

Suurel avatud väljal on kindlasti abiks asi.

Ehk ära keelata ei maksa, aga abi on sellest vähestel.

Suurim abi on ehk asukoha näitamine, kui loll peaks ära varastama. Selles mõttes loll, et ei taipa plekkkasti pista, kuniks ümber programmeeritud või aku tühjaks saab.
Vasta

Kas nendel niidukitel lidareid ei ole peal, nagu robottolmuimejatel? Need positsioneerivad end korteris küll hästi. Põhimõtteliselt RTK GPS ja lidari sümbioos võiks töötada vägagi eduliselt.
Vasta

eila nägin keila keskpargis suisa kahte valget robotit toimetamas.
ei saa välistada, et mingis mõne kuni mõnekümne aastases perspektiivis
pole enam sohvriga niidukeid olemaski.
Vasta

Keilas pargis on Ambrogio 4.36 ja peaks 3 tk olema.
Vasta

Pühajärve spa pargis tegutseb mingi tosina pealine kari. Laadimisjaamad üle pargi laiali.
Lidar muruniidukil on väga palju keerulisem teema kui tolmuimejal. Toimetan ise leivatööna lidari andmetega, probleemide loetelu muruniiduki kontekstis tundub suht lõputu.
Vasta

(11-09-2020, 17:29 PM)Etsike Kirjutas:  Pühajärve spa pargis tegutseb mingi tosina pealine kari. Laadimisjaamad üle pargi laiali.
Lidar muruniidukil on väga palju keerulisem teema kui tolmuimejal. Toimetan ise leivatööna lidari andmetega, probleemide loetelu muruniiduki kontekstis tundub suht lõputu.

Kas saaks seda teemat veidi avada, näiteks siin teemas:

https://forum.automoto.ee/showthread.php?tid=64216

Kas lehed ja kõrred on lidarile "objekt" või "vari"?
Kas nähtav valgus lidarit segab ka (peegeldused klaasilt/metallilt/veepinnalt)?
Vasta

(11-09-2020, 10:20 AM)ogram Kirjutas:  Lõpuks hammustasin ka läbi, miks on Husqvarnal neid juhtkaableid vaja. Nimelt ta tööaeg on vaid 3-4 tundi ja ta tahab ju ööpäevas 5 korda laadimas käia, ei saa ju koju mineku peale nii palju aega raisata. Amrogio töötab mul 11 tundi jutti ja no kui ta siis 0,5 tundi koju läheb, no las läheb. Laeb mõned tunnid ja paneb jälle 11 tundi tööd.

Asi on efektiivsuses ja ökonoomsuses. Nimelt Husqvarna akupatarei laetakse ca 20.25 voldini (4.05 volti akuelemendi kohta), mis on ca 80% akupatarei tegelikust mahtuvusest. Seda tehakse, sest see annab akupatareile pikema eluea s.o rohkem laadimistsükleid (3000 - 4000). Kui laadida akupatarei 21 voldini (4.2 volti akuelemendi kohta; tavapärane näiteks nutitelefonide ja sülearvutite puhul), mahutatakse akupatareisse küll 20% rohkem elektrienergiat, kuid laadimistsüklite arv väheneb (1000 - 1300). Kui rääkida laadimistsüklite arvust, siis see on Husqvarna spetsiifiline ega lähe kokku antud veebilehel kirjutatuga.

Teine moment seisneb akupatarei suuruses. Kuna Ambrogio kasutab jäika tera, siis selle käitamine küsib akupatareilt rohkem elektrienergiat ajakonstandis kui sama siruulatusega lendteradega varustatud niiduorgan. Nagu eelnevalt mainitud, siis juhtkaablite puudumine Ambrogio niidukitel põhjustab pikemat laadimisjaama otsinguaega. Seetõttu on sama klassi Ambrogiol akupatarei alati Husqvarna omast suurem.

Ühel hetkel saavad kõik akupatareid läbi, küsimus on millal. Nagu eelkõneleja mainis, siis tema Ambrogiol kestis akupatarei neli hooaega. Husqvarnal seevastu peetakse normaalseks seitsme aastast amortisatsiooniperioodi. Kas eelkõneleja akupatarei hoiu- ja kasutustingimused olid veatult õiged või akupatarei lihtsalt laetakse juhtelektroonika poolt liiga täis, jääb hetkel vastuseta, sest ise Ambrogioga ei tegele ja service menudele ligi ei pääse. Samas üks on kindel, Ambrogio akupatarei amortisatsioon kasutajale on Husqvarnast kallim, sest sama klassi akupatarei on suurem (loe: rohkem akuelemente = kallim hind) ja vajab ümbervahetust tihedamini ehk odavam Ambrogio võib ühel hetkel osutuda kallimaks kui sama klassi Husqvarna.

Muide, akupatarei amortisatsiooni mõjutab ka tühjenemise sügavus, mida mida suurem sügavus, seda suurem amortisatsioon. Näiteks Husqvarna robotniiduk hakkab laadimisjaama otsima, kui akupatarei pinge on 17.5 volti või mahtuvus 600 mAh. See on ca 15% akupatarei maksimaalsest mahtuvusest. Mis vastavad näitajad on Ambrogiol, ei oska kahjuks öelda.

Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Vasta

Kuidas robotniiduk käbidega hakkama saab? Aias esindtud nii kaks suurt kuuske(sealt küll tuleb väga vähe käbisid) ja kaks suurt mändi. Neist viimastest tuleb käbisid ikka kohe palju.
Eriti peale väikest tuuleiili. Ja neid on kahjuks mereääres suht tihti.
Aed 1700m2 aga niidetavat pinda vast tuleks mingi 1000m2

Kõik abistavad tegevused orkide arvukuse vähendamiseks. 4x4 ja muude vajalike autode korrastamine ning kõiksugu eriprojektid.
MTÜ Toeta Ukrainat EE522200221082095744 Swedbank`is ja märgusõnaks (Autod Viimsist rindele)
Vasta

(11-09-2020, 23:53 PM)wagoneer Kirjutas:  Kuidas robotniiduk käbidega hakkama saab? Aias esindtud nii kaks suurt kuuske(sealt küll tuleb väga vähe käbisid) ja kaks suurt mändi. Neist viimastest tuleb käbisid ikka kohe palju.
Eriti peale väikest tuuleiili. Ja neid on kahjuks mereääres suht tihti.
Aed 1700m2 aga niidetavat pinda vast tuleks mingi 1000m2

Allolev tekst on kopeeritud veebilehelt herizon.ee ja puudutab ainult Husqvarna niidukeid.

Kui Te kardate, et maapinnal asetsevad käbid ja oksarisu võivad muuta Automoweriga niitmise võimatuks, võtke arvesse kolme asjaolu:
1) Käbid ja oksarisu ei ole Automoweri jaoks otsene probleem, lihtsalt käbid ja oksarisu teevad robotniiduki terad kiiremini nüriks ning võivad kahjustada lõikemehhanismi.
2) Kui käbid ja oksarisu on üksteise otsas, on probleem; kui käbisid ja oksarisu iga kord pärast tugevat tuult ära korjata, ei ole probleemi.
3) Automoweritel saab niidukõrgust reguleerida vahemikus 2 kuni 6 cm (Automower® 435X AWD puhul 3 kuni 7 cm); 6 cm kõrgusel terad üldjuhul käbisid ja oksarisu ei puuduta, küll aga 2 cm kõrgusel. See tähendab, et mida madalamaks reguleeritakse niidukõrgus, seda suurema tõenäosusega terad puudutavad niitmise käigus käbisid ja oksarisu.

Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Vasta

Mingit päris ajuvaba teksti ei ole ka mõtet ajada, kui väiksem aku on parem siis Husq pangu veel mingi kaks korda väiksem aku. Akud loevad laadimiskordi ja 5 aastase eluajal tuleb Husqil neid laadimiskordi vähemalt 3 korda rohkem kui Ambrogiol. Ajapikku ka akude mahutavus väheneb ja seal annab see rämedalt tunda. Kui täna panna Husqi 2000 ruudu masin ka max pinda niitma siis kahe aasta pärast on see vaid 1700 ruudu masin või tuleb 24/7 niitma panna. Mis puutub Husqi puhul et käbid võivad tera kahjustada (loe ära murda) siis ei olegi mingi probleem uus lendtera sinna panna kuid mina küll ei taha oma lapsi paljajalu aeda saata kui seal poolikud zileti terad kuskil vedelevad. Lahenduseks oleks muidugi robotile panna murumagnet järgi lohisema  Smile Robotid ja ka akud arenevad nii kiiresti, et enamasti on foorumis kõlanud väide, et 5 aastat tagasi panin Husqi ja nüüd mõne muu masina ning see uus kõvasti parem või siis vastupidi, et 5 aastat oli Ambrogio ja nüüd panin Husqi viimase mudeli ning nüüd see palju parem. Lihtsalt tehnoloogia ja know how on niipalju edasi arenenud, et ei võrrelda sama asja.
Vasta

(12-09-2020, 00:11 AM)hendrik Kirjutas:  Kui Te kardate, et maapinnal asetsevad käbid ja oksarisu võivad muuta Automoweriga niitmise võimatuks, võtke arvesse kolme asjaolu:
1) Käbid ja oksarisu ei ole Automoweri jaoks otsene probleem, lihtsalt käbid ja oksarisu teevad robotniiduki terad kiiremini nüriks ning võivad kahjustada lõikemehhanismi.
2) Kui käbid ja oksarisu on üksteise otsas, on probleem; kui käbisid ja oksarisu iga kord pärast tugevat tuult ära korjata, ei ole probleemi.
3) Automoweritel saab niidukõrgust reguleerida vahemikus 2 kuni 6 cm (Automower® 435X AWD puhul 3 kuni 7 cm); 6 cm kõrgusel terad üldjuhul käbisid ja oksarisu ei puuduta, küll aga 2 cm kõrgusel. See tähendab, et mida madalamaks reguleeritakse niidukõrgus, seda suurema tõenäosusega terad puudutavad niitmise käigus käbisid ja oksarisu.
Ma oskan ise ka kodulehelt müügijuttu lugeda. Pigem huvitaks reaalne informatsioon. Lendtera versus jäik tera käbidega võitlemas.

Kõik abistavad tegevused orkide arvukuse vähendamiseks. 4x4 ja muude vajalike autode korrastamine ning kõiksugu eriprojektid.
MTÜ Toeta Ukrainat EE522200221082095744 Swedbank`is ja märgusõnaks (Autod Viimsist rindele)
Vasta

(12-09-2020, 09:25 AM)Mart69x Kirjutas:  Mingit päris ajuvaba teksti ei ole ka mõtet ajada, kui väiksem aku on parem siis Husq pangu veel mingi kaks korda väiksem aku. Akud loevad laadimiskordi ja 5 aastase eluajal tuleb Husqil neid laadimiskordi vähemalt 3 korda rohkem kui Ambrogiol. Ajapikku ka akude mahutavus väheneb ja seal annab see rämedalt tunda. Kui täna panna Husqi 2000 ruudu masin ka max pinda niitma siis kahe aasta pärast on see vaid 1700 ruudu masin või tuleb 24/7 niitma panna. Mis puutub Husqi puhul et käbid võivad tera kahjustada (loe ära murda) siis ei olegi mingi probleem uus lendtera sinna panna kuid mina küll ei taha oma lapsi paljajalu aeda saata kui seal poolikud zileti terad kuskil vedelevad. Lahenduseks oleks muidugi robotile panna murumagnet järgi lohisema  Smile Robotid ja ka akud arenevad nii kiiresti, et enamasti on foorumis kõlanud väide, et 5 aastat tagasi panin Husqi ja nüüd mõne muu masina ning see uus kõvasti parem või siis vastupidi, et 5 aastat oli Ambrogio ja nüüd panin Husqi viimase mudeli ning nüüd see palju parem. Lihtsalt tehnoloogia ja know how on niipalju edasi arenenud, et ei võrrelda sama asja.

Toome siinkohal näite sama võimekusega Automower 430X'i ja Ambrogio L250I ELITE (ehk Stiga Autoclip 530 SG) põhjal. 430X laadmisaeg on 50, niiduaeg 145 minutit; vastavad parameetrid L250I ELITE'l on 150 ja 210 minutit. Tsüklite aeg vastavalt 195 ja 360 minutit. Minu küsimus Teile: kuidas on võimalik, et Husqvarna laadimiskordade arv ajakonstandis on vähemalt kolm korda suurem Ambrogiost kui tsüklite vahe ca 1,85 kordne?

Võrdlustabel

Mul niidab ca 2200 m² niidupiirkonda neljandat hooaega 430X, laadimiskordi ca 800 ja sellel on akupatarei mahtuvus langenud ca 10%. Kindlasti Te mind ei usu, seepärast postitan siia hiljem pildi akupatarei mahtuvustestist, mis seda tõestab.

Kui käbi lõhub lendtera, järelikult lendtera on liiga õhuke (Husqvarna originaal on 0,6 mm; mina soovitan kasutada vähemalt 0,75 mm paksusega lendteri). Olen näinud enda töös olukordi, kus lendtera, mitte ei purune, vaid ots murdub/kulub ära kui lendtera pöörleb vastu kivi või metalli. Täpselt sama murdumine/kulumine toimuks ka jäiga tera puhul või olen millestki valesti aru saanud?

(12-09-2020, 09:41 AM)wagoneer Kirjutas:  
(12-09-2020, 00:11 AM)hendrik Kirjutas:  Kui Te kardate, et maapinnal asetsevad käbid ja oksarisu võivad muuta Automoweriga niitmise võimatuks, võtke arvesse kolme asjaolu:
1) Käbid ja oksarisu ei ole Automoweri jaoks otsene probleem, lihtsalt käbid ja oksarisu teevad robotniiduki terad kiiremini nüriks ning võivad kahjustada lõikemehhanismi.
2) Kui käbid ja oksarisu on üksteise otsas, on probleem; kui käbisid ja oksarisu iga kord pärast tugevat tuult ära korjata, ei ole probleemi.
3) Automoweritel saab niidukõrgust reguleerida vahemikus 2 kuni 6 cm (Automower® 435X AWD puhul 3 kuni 7 cm); 6 cm kõrgusel terad üldjuhul käbisid ja oksarisu ei puuduta, küll aga 2 cm kõrgusel. See tähendab, et mida madalamaks reguleeritakse niidukõrgus, seda suurema tõenäosusega terad puudutavad niitmise käigus käbisid ja oksarisu.
Ma oskan ise ka kodulehelt müügijuttu lugeda. Pigem huvitaks reaalne informatsioon. Lendtera versus jäik tera käbidega võitlemas.

Kas Te tahate väita, et eelmainitud tekst on silmakirjalik? Kui Te mind ei usu, palun lugege näiteks robotniidukite teemat Ehitusfoorumis, kus kasutajad on korduvalt sellel teemal arvamust avaldanud.

Robotniidukite müük, paigaldus ja sõltumatu tehniline know-how: https://herizon.ee
Vasta

Enne kui viitsin pikema teksti kirjutada siis hendrik millise graafikuga sa paneksid husq 430 ne niitma 2000 ruudust pinda?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne