Koduhoovi haljastamine ja sillutamine (sh tagasitäitematerjalid)

Mõned aastad noorikuna teid ehitanud ja mingisugune arusaam neist töödest on olemas, agas kodukasutuseks ehitades nüüd nii jäika seisukohta ei võtaks et ainult kangaga saab hea ja kõik ülejäänud on mõtetu. Ütleks pigem et tuleb tegutseda vastavalt vajadusele ja võimalustele. 

Kui 19 aastasena esimene maja sai ostetud siis ilmselgelt peale seda eriliselt palju vaba finantsi teede ehitamiseks ei jäänud, tehnikat polnud ka just teab mis palju. T25 taga oli järelveetav kopp ehk ämmavihtleja ning T40 haakes käru.  Tee majani oli muldkattega kuhu ehituse ajast maha jäänud vähe liiva jms sodi. Kevadel absoluutselt läbimatu.  Pealegi kuskilt ajas veel veesoonest vett ka välja. Eesmärgiks oli saada tee mida mööda saab aastaläbi veokaga maja juurde sõita. Vedasin ühe lähedalasuva kivihunniku siis kõigepealt täiteks maha, 5 tonni kaupa üheteljelisega tõin, panin koorem koormasse. 40-50 koormat, ehk kokku ca 250tonni maakive, terve nädal sai veetud. Need silusin enamvähem laiali ja sinna peale 16-32 killustikku paar vannitäit. Teetamm sai algul teadlikult kõvasti kõrgem tehtud et 1/3 vajub nagunii maasisse. Nii läkski ja tee nüüd ka 10 aastat hiljem igati korralik ja kasutatav. Ääred tegin hiljem kruusaga sildaks et parem muru niita oleks.  Pinnast alt ei eemaldanud kuna siis oleks pidanud veel rohkem täidet vedama et teetamm pinnast kõrgemale saaks. Kevadel ülevaltpoolt tulev sulavesi pääseb kenasti läbi imbuma tammist ning üldiselt loen asja kordaläinuks. Maksma läks vast vaaditäis kütust ning paar vannitäit killustikku. Kui kangast ei raatsi osta siis võiks vabalt loovalt ringi vaadata, needsamad eelpoolmainitud vanad matid või kile on ka täiesti arvestatav materjal. Kilele küll paneks kerge kihi pinda peale ja siis uhaks viglaga augud sisse et vesi läbi pääses, muidu efekt saab üsna huvitav olema.

Ei tasu kinni olla nüüd raamatus või kellegi antud juhendites, vastavalt võimalustele ja olemasolevatele vahenditele võib ka rahuldava tulemuse saada. Maru mugavaks oleme läinud ja liiga steriilselt tegutseme, ei pea iga liigutus euruvärgile vastav olema, valdav osa maailmast siiski tegutseb vastavalt oma äranägemisele ja teate mis, elavad ka kenasti ära ja looduslik jalajälg on ka meist kõvasti väiksem.

               

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne