Kreissaag - aka vanaisa starter pack
#21

see saag pole küll tööd teind Rolleyes
Vasta
#22

(03-05-2021, 18:55 PM)Xtreme Kirjutas:  Vana hea Ilmarine on ikka üle prahi, 2.2 Kw mootor ning korraliku räsaga ketas laseb 15cm  toomingat, kaske ja kuuske nagu lupsti, ei näe küll põhjust ,et kõvasulam soetada.
Täitsa imestama paneb kui vennad räägivad ,et 4kw mootorid neile lahjaks jäävad Big Grin
mul kah 4 kW mootoriga kodukoetud, vanaisa ehitet puitraamiga kreissaag ja tõesti, 30+ cm poolkuiva saare ja vahtra lõikamisel tuleb pealeandmisega tagasi hoida, muidu pöörded langevad või kiilub kinni ja tõmbab rihma ringi
15 cm on muidugi ainult nuusata
Vasta
#23

(03-05-2021, 19:07 PM)pannkook Kirjutas:  see saag pole küll tööd teind Rolleyes
Jah pilt tehtud eelmine aasta peale soetamist ja sai ka kohe nipet-näpet parandatud ning üle võõbatud ja siis jäi talveunne.
Aga nüüd kevadel testisin isendi ära ja isegi minule üllatusena ei saa jõudluse üle kurta.

Minu kätte jõudis sellisena.
   
Vasta
#24

(03-05-2021, 19:08 PM)honkomees Kirjutas:  mul kah 4 kW mootoriga kodukoetud, vanaisa ehitet puitraamiga kreissaag ja tõesti, 30+ cm poolkuiva saare ja vahtra lõikamisel tuleb pealeandmisega tagasi hoida, muidu pöörded langevad või kiilub kinni ja tõmbab rihma ringi
15 cm on muidugi ainult nuusata

Tsiviliseeritud inimesed lasevad 30+ materjali maas juppideks Smile
Jätame selle offtopicu nüüd arendamata?

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#25

(03-05-2021, 18:55 PM)Xtreme Kirjutas:  Vana hea Ilmarine on ikka üle prahi, 2.2 Kw mootor ning korraliku räsaga ketas laseb 15cm  toomingat, kaske ja kuuske nagu lupsti, ei näe küll põhjust ,et kõvasulam soetada.
Täitsa imestama paneb kui vennad räägivad ,et 4kw mootorid neile lahjaks jäävad Big Grin

Mõni tähelepanek elust...

Kiire on kõigil. Kuhugi mujale passima...

Teritada pole ka aega. Küll see läbi põletab ennast, kui jõud taga.

Väga tõhusalt poob ketta kinni ka kõverik või pinges puu, mis hakkab ketast külgedelt pitsitama.
Vasta
#26

Kreissael rihmaga ülekanne ja 4kw mootor. 
Palju seal sellest 4 kilowattist kettani jõuab?

Aquila captas non muscas.
Vasta
#27

(04-05-2021, 11:35 AM)Daff Kirjutas:  Kreissael rihmaga ülekanne ja 4kw mootor. 
Palju seal sellest 4 kilowattist kettani jõuab?

Sõltuvalt rihmade libisemisest 0...92 %. Kõrgemat kasutegurit , kui 92% vist kiilrihmülekannetele ei lubata? Hammasrihmad võiks 94% kandis olla.
Vasta
#28

Enne rihma paneb effektiivsusele kolksu mootorikasutegur mis üldiselt on ca 86% seega rihma jõuab juba alguses ca 3.5kw. Kui mootoril sildike alles siis saab täpsemalt arvutada, aga püha tõde teada ei saa.
Vasta
#29

Selle üle võib tegelikult arutleda, kuivõrd kreissae tüüpiline koormusgraafik on üsna lühikese tipuga saehammas. Julgelt kaks kolmandikku aega jookseb ketas tühja ja kui mootor on lõpetanud vaid õhku lõikava ketta kiirendamise (ehk libistus on lähenemas nullile) ei tarbita ka võimsust. Esialgu lõikab ketta (ja võlli ja rihmaseibide ja mootori rootori) inerts, alles ketta pöörlemissageduse vähenemisel hakkab mootor tööd tegema.

Kui keegi viitsib rehkendada, siis ühe konkreetse kodukootud sae andmed:
*ketta diameeter 720 mm, paksus umbes 4;
*võlli pikkus 600 mm, diameeter 60 mm;
*asünkroonmootor 5,5 kW, 14xx p/min
*rihmaseibid mootoril 110 ja saevõllil 100 mm, umbes 75 mm pikad silindrid ilma eritöötluseta.

Ketta saab lolli jõuga kinni lasta, aga kuniks hammas lõikab, siis sae järgi küll ootama ei pea. Nii võimast mootorit ei ole tegelikult vaja, aga see on seal kogu minu elu olnud ja vahetama ka ei näe põhjust hakata.
Vasta
#30

mul kaasaegne kreisaag,2,2 kilo ja ketas mootori võllil,kõvasulam hambad ja lõikab kui siidi jõu puudust pole.võtmesõna ongi terav lõikeinstrument.
Vasta
#31

Neid kaasaegseid 2,2kw mootoriga saage on mitmeid kõrbenud mootoriga müügis olnud juba...

Müün: keermetõrv, puidulakk, alumiiniumtorud.
Vasta
#32

kellele ema, kellele tütar.
üks mees piirdub saagimisel 15cm-ga, teine ei vaevu paari 30cm paku pärast mootorsaagi käima tõmbama. Ega ka teritamise või jao peale rohkem aega kulutama, kui hädavajalik. Raskema paku all paindub nt mu sae raam kuigipalju läbi ja võimsusvajadus kasvab täiendava hõõrdejõu tekkest päris korralikult.

ühele sobib 60 kraadine saun, teisele kuumem. Mõnele 60-kraadine plus teadmine, et on võimalik vajadusel ka kuumemaks kütta.
universaalse tõe otsimine on sama mõistlik tegevus, kui vaidlus, kas autol peab olema 50kW või 200kW.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#33

(04-05-2021, 11:35 AM)Daff Kirjutas:  Kreissael rihmaga ülekanne ja 4kw mootor. 
Palju seal sellest 4 kilowattist kettani jõuab?

Minu sael näiteks 2 rihma. Aga samas mu ETKVL autorollerit veab edasi 6,5hp mootor, ning sealt on ülekanne 1 kiilrihmaga. Rolleyes Kord kahe aasta tagant vahetan rihma. Samas väike libisemine ongi lahenduse juures vajalik.

Jawa 360 + Velorex 560, 2x Vaz 2121, ETKVL autoroller
Vasta
#34

(03-05-2021, 19:59 PM)Marko Kirjutas:  
(03-05-2021, 19:08 PM)honkomees Kirjutas:  mul kah 4 kW mootoriga kodukoetud, vanaisa ehitet puitraamiga kreissaag ja tõesti, 30+ cm poolkuiva saare ja vahtra lõikamisel tuleb pealeandmisega tagasi hoida, muidu pöörded langevad või kiilub kinni ja tõmbab rihma ringi
Tsiviliseeritud inimesed lasevad 30+ materjali maas juppideks Smile
Jätame selle offtopicu nüüd arendamata?
See pole ju OT! Ma ei kujuta ette, mis julm tehnika see on, millega 30+ cm jämedat pikka materjali kütteks tuuakse? Et inimjõul seda kreissaele tõsta ja tükeldada a'la ahjupuuks, jääks tapariistale 1 lõige! Lihtsam otse metsas tükeldada... 
Pisema kettaga ja/või moodne kaitsmetega saag on peenikese jupitamiseks muidugi tore ja kiire küll aga need vanad DIY 70+ cm lahtise kettaga asjad on jubedad. Ma ka kunagi kasutasin sellist, IGA lõige oleks kui viimane elus! Näed ketta vibamist... Kusjuures pole ju kreissaag ka kuidagi vaiksem, korralik undamine. Ma loobusin ja saatsin selle utiili. Lisaks oli sel miski 7+kW mootor ja isegi 90'tel märkasid peale sellega tööd, kuidas elektriarve muutus kolossaalseks! Rääkimata peakaitse korkidest, mis tulid naelaga remontida Big Grin 

Miski sarnane tapariist oli, ilma ühegi kaitseta. Siiani tulevad vastikusjudinad ihule kui sellega tööle mõtlen... aga parem, kui Proua onu Družba! See oli veel õudsam sest ei olnud kindel, kas tööle saab. Aga selline vara-kahekümnene noor isa - tuli teha, et tuba soe oleks! Toodi veokatäis Vihterpalu tulekahjumetsa, mingi 20 tm. Ma sellest ajast moodsama kettsae usku ka küttepuu tegemisel. Sellist tapariista väldiks võimalusel...  
[Pilt: 17328802_2.jpg]
Vasta
#35

mu mälestused täpselt samasuguse aparaadiga jäävad ka kusagil üheksakümnendatesse. nii kui isa esimese "moodsa" Partneri mootorsae ostis, nii see kuuri alla seisma jäi - ju oli selleks ikka põhjus.

Pähkliajude hirm
Vasta
#36

Enne Ilmarine soetamist oli meilgi 7 kw ja ilma kaitseta, vähe sellest olid pöörded seal päris hullud, käima pannes terve küla kajas.
Vihaga lammutasin raisa laiali ja hakkasin Ilmarine toodangut otsima. Ma ütleks ,et Ilmarine kreissaag (vähemalt minu oma) on vaiksem kui tavaline ehitus järkamissaag.
Vasta
#37

(05-05-2021, 18:46 PM)PlyVal64 Kirjutas:  
(03-05-2021, 19:59 PM)Marko Kirjutas:  
(03-05-2021, 19:08 PM)honkomees Kirjutas:  mul kah 4 kW mootoriga kodukoetud, vanaisa ehitet puitraamiga kreissaag ja tõesti, 30+ cm poolkuiva saare ja vahtra lõikamisel tuleb pealeandmisega tagasi hoida, muidu pöörded langevad või kiilub kinni ja tõmbab rihma ringi
Tsiviliseeritud inimesed lasevad 30+ materjali maas juppideks Smile
Jätame selle offtopicu nüüd arendamata?
See pole ju OT! Ma ei kujuta ette, mis julm tehnika see on, millega 30+ cm jämedat pikka materjali kütteks tuuakse? Et inimjõul seda kreissaele tõsta ja tükeldada a'la ahjupuuks, jääks tapariistale 1 lõige! Lihtsam otse metsas tükeldada... 
Pisema kettaga ja/või moodne kaitsmetega saag on peenikese jupitamiseks muidugi tore ja kiire küll aga need vanad DIY 70+ cm lahtise kettaga asjad on jubedad. Ma ka kunagi kasutasin sellist, IGA lõige oleks kui viimane elus! Näed ketta vibamist... Kusjuures pole ju kreissaag ka kuidagi vaiksem, korralik undamine. Ma loobusin ja saatsin selle utiili. Lisaks oli sel miski 7+kW mootor ja isegi 90'tel märkasid peale sellega tööd, kuidas elektriarve muutus kolossaalseks! Rääkimata peakaitse korkidest, mis tulid naelaga remontida Big Grin 

Miski sarnane tapariist oli, ilma ühegi kaitseta. Siiani tulevad vastikusjudinad ihule kui sellega tööle mõtlen... aga parem, kui Proua onu Družba! See oli veel õudsam sest ei olnud kindel, kas tööle saab. Aga selline vara-kahekümnene noor isa - tuli teha, et tuba soe oleks! Toodi veokatäis Vihterpalu tulekahjumetsa, mingi 20 tm. Ma sellest ajast moodsama kettsae usku ka küttepuu tegemisel. Sellist tapariista väldiks võimalusel...  
[Pilt: 17328802_2.jpg]l
Kurb on lugeda seda viimast üllitist-lõpeta terariistade käitlemine(Tehnikast rääkimatta) poest osta eelnevalt viilutatud kraami ja leivale libesti lisamisel lisaks puulabidale kasuta samas ka lõikekindlaid kindaid.Kurb lugeda.
Vasta
#38

Sai katse korras ise aretatud kreissae mootor vene UD-2 asemele selline [Pilt: Capture_v1727.JPG]
vist olen kunagi siin kirjutanud. Kasutan edukalt ja selliseid kuni õllepurgi jämedusi kaikaid lõikan. Jämedam läheb kettsaega. Viga mu sael on see, et pole reduktorit. Rihmaratas on kohe väntvõllil.  Asja ajab ära. Eks tulevikus olevikus minevikus peab selle reduktori ka ära ostma

Veel pole maha löödud
Vasta
#39

(05-05-2021, 18:46 PM)PlyVal64 Kirjutas:  ...aga need vanad DIY 70+ cm lahtise kettaga asjad on jubedad. Ma ka kunagi kasutasin sellist, IGA lõige oleks kui viimane elus! Näed ketta vibamist... Kusjuures pole ju kreissaag ka kuidagi vaiksem, korralik undamine. Ma loobusin ja saatsin selle utiili. Lisaks oli sel miski 7+kW mootor ja isegi 90'tel märkasid peale sellega tööd, kuidas elektriarve muutus kolossaalseks! Rääkimata peakaitse korkidest, mis tulid naelaga remontida Big Grin 

Miski sarnane tapariist oli, ilma ühegi kaitseta. Siiani tulevad vastikusjudinad ihule kui sellega tööle mõtlen... aga parem, kui Proua onu Družba! See oli veel õudsam sest ei olnud kindel, kas tööle saab. Aga selline vara-kahekümnene noor isa - tuli teha, et tuba soe oleks! Toodi veokatäis Vihterpalu tulekahjumetsa, mingi 20 tm. Ma sellest ajast moodsama kettsae usku ka küttepuu tegemisel. Sellist tapariista väldiks võimalusel...  

Need vanad DIY 70+cm lahtise kettaga asjad on lahedad. Ma praegu kasutan sellist, IGA lõige hoiab meeled teravana! Näen ketta vibamist... kusjuures korralik undamine, kõrvaklapid peavad peas olema. Utiili see kindlasti ei lähe, peal on sel miski 6+KW uus mootor. Elektriarvel ei pane saagi tähelegi, kuna liiga palju sellega tööd ei tehta. Peakaitse korke tänapäeval naelaga ei parandata, elektri osa hoitakse lihtsalt korras ja õigesti dimensioneerituna Big Grin

Minu tapariist on peegelpildis, elementaarse ketta kaitsega. Nostalgia(judinad?) tulevad peale, kui sellega tööd teen... tuleb meelde kuidas vanaisa kunagi samamoodi, aga oluliselt suuremas mahus tööd tegi. Selleks, et tuba soe oleks toodi veokatäis metsa ja siis mitu päeva järjest saeti. Sellest ajast olen kreissae usku...

Inimesed on ikka erinevad  Smile
Vasta
#40

(03-05-2021, 19:59 PM)Marko Kirjutas:  
(03-05-2021, 19:08 PM)honkomees Kirjutas:  mul kah 4 kW mootoriga kodukoetud, vanaisa ehitet puitraamiga kreissaag ja tõesti, 30+ cm poolkuiva saare ja vahtra lõikamisel tuleb pealeandmisega tagasi hoida, muidu pöörded langevad või kiilub kinni ja tõmbab rihma ringi
Tsiviliseeritud inimesed lasevad 30+ materjali maas juppideks Smile
Jätame selle offtopicu nüüd arendamata?
See pole ju OT! Ma ei kujuta ette, mis julm tehnika see on, millega 30+ cm jämedat pikka materjali kütteks tuuakse? Et inimjõul seda kreissaele tõsta ja tükeldada a'la ahjupuuks, jääks tapariistale 1 lõige! Lihtsam otse metsas tükeldada... [/quote]
maas jupitada hakkab hirmsasti seljale, üritan võimalikult vähe teha. Tehnika on lihtne, Isuzu D-Maxi kast, lõikan mootorsaega tavaliselt kasti pikkuse (1,86 m) järgi 1,7 m, siis saab 42-43 cm pakud kätte ahjupuuks lõhkumiseks. Jämedamad teen vastavalt oma jõule lühemad, 1,25 m või 85 cm, kreissaele ikka saab ja püsti seistes on palju parem lõikuda. Üks aasta, kui kreissae raami alumine osa oli mädanenud ja talvel ju ei remondi, siis sai see 25-30 tihu maas jupitatud, ei ole mõnus küürutada.
kui pildimaterjaliks läks, siis panen oma vanaisa (kulaklik element) tehtud kreissae pildid ka kaemiseks,    
laagripukid on sellisena kestnud vähemalt 60 a.       
raami alumist osa olen korduvalt välja vahetanud ja liited lisaliistudega tugevdanud. Ikka õues seistes koguneb märg saepuru raami ümber ja kuna selle koristamiseni jõuab ...´pool aastat on ju lõikumist-lõhkumist.    
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne