Ühel Stihl FS 460 C võsalõikuril kadus sellel aastal järk-järgult jõud ära, mispeale võtsin masina lahti ja eest leidsin sellise vaatepildi:
Antud Stihl FS 460 C M-tronic luges kokku üle 800 töötunni, õli segati vahekorraga 1:50 ja töötati sellega täisgaasiga. Kuna kütuse ja õhu vahekorda reguleerib M-tronic iseseisvalt ja selle solenoid on töökorras, siis väljalaskekollektori ummistumise põhjuseks on mineraalõli, täpsemalt MANNOL 2-Takt Universal kasutamine.
Poolsünteetilise (synthetic blend) õli probleem on selles, et selles on mineraalõli ja lõppkasutaja ei tea täpselt, kui palju mineraalõli täissünteetilisele on lisatud. Seetõttu otsustasin hakata kasutama ainult täissünteetilist kahe takti õli ja õige õli väljavalimiseks koostasin
võrdlustabeli tootjate tehniliste andmelehtede põhjal (igaüks saab tabelisse kommentaare lisada või kui tahate ise muudatusi teha, kirjutage PM enda e-mailiga). Võrdlustabel ei ole veatu.
Tabeli legend:
V@40°C – õli viskoossus 40 °C juures, mida suurem number, seda viskoossem
V@100°C – õli viskoossus 100 °C juures, mida suurem number, seda viskoossem
VI – viskoossuse indeks, näitab õli viskoossuse sõltuvust temperatuurist; mida suurem number, seda vähem muutub õli viskoossus temperatuuri muutumisel, seetõttu peetakse seda õli väljavalimisel kõige tähtsamaks parameetriks
Flash point (°C) – leekpunkt, õli madalaim temperatuur, mil õli aurud süütamisel süttivad põlema. Kõrge leekpunktiga õli suitseb rohkem ja seetõttu ei vasta JASO-FD, ISO-L-EGD standarditele. Kui segada sellist õli bensiiniga (leekpunkt umbes -45 °C juures) suhtega 1:50, siis mõjutab kõrge leekpunktiga õli küttesegu leekpunkti vähe. Võidusõidumootorites, kus temperatuurid kõrgemad, on kõrgem leekpunkt vajalik, et õli juba näiteks väntvõlli laagreis ära ei koksistuks (loe: põleks).
Pour point (°C) – hangumistemperatuur; temperatuur, mil õli lakkab voolamast.
Density@15°C (g/ml) – õli tihedus 15 °C või 20 °C juures
TBN (mg KOH/g) – leelisarv ehk total base number, näitab leeliseliste manuste hulka määrdeõlis. Selleks et määrdeõli stabiilsus ja määrimisvõime säiliksid võimalikult kaua, ei tohi selle pH muutuda happeliseks. Kui õli muutub liiga happeliseks, hakkab ta kiiremini vananema ja lagunema ning tuleb aegsasti ära vahetada. Manuste lisamisega on võimalik anda õlile vajalik leelisreserv. Leelised neutraliseerivad õlis leiduvaid happeid ja tänu sellele saab õli kauem kasutada. Mootoriõlide puhul neutraliseeritakse nii näiteks happelisi põlemisjääke õlis.
Base oil – baasõli; järjestus alates parimast: Ester, PAO/PAG, hüdrocrackitud (hydrocracked), kõrgrafineeritud mineraalõli (hydrotreated), mineraalõli. Ester ja PAO/PAG õli viskoossuse indeks algab 160’st, hüdrocrackitud õlil kuni
159, kõrgrafineeritud mineraalõlil kuni 120 ja tavalisel mineraalõlil kuni 100.
Ash % – sulfaatide tuhasus; näitab kui palju metallilisi elemente on õlis, mis puhastavad mootori sisepindu ja neutraliseerivad happeid.
Liitri hind km-ga 2021 (€) – ühe liitrise pudeli hind käibemaksuga, juhul kui Eestis pole seda õli saadaval on hind võetud välismaa veebilehelt.
Tähelepanekud tabeli koostamisel:
Sama marki Motuli õlid võivad olla erineva kvaliteediga, näiteks Motul 710 USA vs Motul 710 EU. See tähendab, et siinset turgu kõnetavad vaid Euroopa turule toodetud õlide andmelehed ning paljud USA’s saadaval kahe takti kvaliteetõlid jätsin seepärast võrdlustabelist välja.
Kollase värviga on tähistatud võidusõidumootorite õlid, millel kõrgem leekpunkt ja viskoossus. Neid õlisid tehaseseisundis tänavasõidumootoritele, rääkimata aia- ja metsatehnikast, mis töötavad miinuskraadidega, mina ei manustaks.
Motorex Forest & Garden
FS 2T õli plastikpudel on sisuliselt sama, mis näiteks Stihl Ultra’l. Samal ajal Motorex’i viskoossuse indeks on Stihl Ultra’st kõrgem (rohkem kvaliteetset baasõli), kuid seda müüakse vaid Šveits’is. Võrdlustabeli põhjal väidan, et antud õli on kõige kvaliteetsem õli, mida toodetakse spetsiifiliselt aia- ja metsatehnikale.
Stihl HP Ultra’s on ca 80% biolagunevat Ester baasõli, mida tõenäoliselt rafineerib Castrol palmiõlist. Ülejäänu on lisandid, mis viivad viskoossuse indeksi madalamaks.
Ise lähen praegu Teboil 2T Bike peale üle, sest võrdlustabelis hinna/kvaliteedi suhe parim.
Lisalugemist Eesti keeles:
https://www.biker.ee/phpbb/viewtopic.php...69#p756569
https://www.biker.ee/phpbb/viewtopic.php...34#p275734