11-08-2024, 21:41 PM
(Seda postitust muudeti viimati: 24-11-2024, 12:09 PM ja muutjaks oli Lauri_L.)
Käesolevat teemat oleks paslik alustada ühe hea soovitusega. Kui olete veel noor (või tunnete ennast noorena), ärge ostke omale Lotust. Riskite sellega, et rikute enda jaoks kõik oma tulevased autod - muudate need emotsioonituteks ja igavateks hall-metallik-diisel-automaatideks. Vanemas eas võib juba ehk selliste lollustega tegeleda.
Ei, Lotus ei ole hea auto. Lotus vajab pidevat hooldamist ja tähelepanu, sinna on raske sisse saada ja välja ronida, on õrn ja ka varuosad võivad olla kallid. Kere kardab mehaanilisi vigastusi, remont ja värvitööd on meeletult kallid. Ainuke, kes sinu autot korrektselt remontida suudab, oled sina ise - pädevat hoolduskeskust Eestis ei ole! Salong on vali ning raadiost on sama palju kasu kui seale sülearvutist. Nähtavus taha on s*tt, külgedele kesine, gabariiditunnetust kitsas parklas manööverdades polegi. Poes käies pead toidukoti salongi kaasa võtma ja naise taksoga koju saatma, vastasel juhul keedad piima pagasiruumis ära ning kogu muu kraam läheb kuuma käes hapuks. Vedrustus on piisavalt jäik, et löökaugus selgroog murda, näidikute nägemine sõltub kehapikkusest ning kuuma klaasplasti aroom sunnib tulekustutit haarama...
Foto: www.iconicauctioneers.com
Aga siiski on midagi, mis teeb Lotusest auto, millele ei suuda vastu panna ja mille nimel oled valmis viimase sendi turule viima. Sõnadega on seda raske, kui mitte võimatu väljendada. Proovin. Kindlasti välimus. Fotodelt on raske aru saada, kui erilised ja teistmoodi need pisikesed autod on. Lotuse (klassikalistest mudelitest eriti Esprit) puhul lööb välimus esimese asjana. Ja lööb valusalt. Sa võid olla ühe ja sama sõiduki omanik aastaid, kuid autost väljudes ja eemale sammudes jääd sa talle alati tagasi vaatama. Kui müüd ühe ära, siis esimese asjana mõtled sa juba uue ostmisele. Lisame siia juurde parima juhitavuse, mida mistahes tänavalegaalne sõiduauto pakkuda suudab, suurepärase tagasiside roolilt ja istmelt, headest materjalidest mugavustega salongi, uskumatu sõiduelamuse ning olemegi saanud combo, mida on raske üle trumbata. Mida kiiremini sa Lotusega sõidad, seda mugavamalt sa ennast tunned ja seda mugavamalt tunneb ennast auto. Pidamist on meeletult ning jõudlust piisavalt. Tegemist on ilmselt ühe parima juhi autoga, mida turult leida võib - ja see kehtib sisuliselt kõigi Lotuse mudelite kohta. Lisaks margi eksootilisus ja vähene levik - sul on midagi, mida tänaval just iga päev vastu ei tule. Ja see, mis sul istumise all on, on täpselt see, milleks ta ette on nähtud. Möödujate tähelepanu on garanteeritud alati, kui auto nina garaažist välja pistad. Sellepärast on Lotuse omanikel enamasti ka rohkem kui üks Lotus - sõltuvus, millele võõrutusravi on raske leida. Kes aga oma esimese Lotuse ostuga satub hooldamata isendi otsa, see saab üldjuhul šoki ning ei vaata automargi suunas enam kunagi... Palju jäi siinkohal ütlemata. Selleks peab juba ise autot kogema.
Kui selles teemas sai keskendutud Giugiaro Esprit'le, siis käesoleva teema pühendaks järgnenud põlvkonna Esprit'le ehk Stevens'i Esprit'le (disaineri Peter Stevens järgi). Lotus Esprit oli võrdlemisi väikeste muudatustega tootmises tervelt 28 aastat (1976-2004) ning selle aja jooksul valmis kokku 10645 autot. Keskmiselt üks auto tootmisaastate iga kalendripäeva kohta. Kuigi ristiinimesele on silmaga eristatavad vaid kaks Esprit põlvkonda (kandilisema kerega ja ümaramate joontega kerega), siis tegelikkuses oli põlvkondasid kokku neli ning need jagunesid disainerite nimede järgi, kes autole käe külge panid:
Giorgetto Giugiaro, tootmisaastad 1976-1987 ning modifikatsioonid Esprit (S1), S2, JPS, S2.2, Essex Turbo, S3, Turbo Esprit, Turbo Esprit HC(PI)
Peter Stevens, tootmisaastad 1987-1993 ning modifikatsioonid Esprit, Esprit Turbo, Esprit S, Esprit SE, X180R, SE HighWing
Julian Thomson, tootmisaastad 1993-2001 ning modifikatsioonid Esprit S4, Sport 300, S4s, GT3, GT3s, V8 (GT ja SE), Sport 350
Russell Carr, tootmisaastad 2002-2004 ning modifikatsioon Esprit (final edition)
Laias laastus võib kõiki Lotus Esprit'd ajavahemikus 1987-2004 pidada Peter Stevens'i kätetööks, sest hilisemad Julian Thomsoni ja Russell Carr'i täiendused olid vaevumärgatavad ning auto olemusele erilist mõju ei avaldanud. Vaatamata sellele tuleb tunnistada, et tegemist on tõeliste autodisainerite raskekahurväega. Giugiaro siinsetele lugejatele ilmselt pikemat tutvustamist ei vaja - mees kes lisaks autodele disainis kõike alatest makaronidest lõpetades fotokaameratega. Peter Stevensi sulest on näituseks tulnud sellised kultusautod nagu Jaguar XJR-15, McLaren F1, Subaru "555" Impreza ja kogus Subaru, MG ning Roveri laiatarbeautosid. Julian Thomson on nimekirja ehk kõige tagasihoidlikum mees, kes on maha saanud autodega nagu Lotus Elise S1, Land Rover LRX (Evoque) ja Jaguar C-X75 Concept. Siiski on tegemist inimesega, kes on kogu elu töötanud juhtival kohal autodisaini erialal. Russell Carr on aga eluaegne Lotuse disainer ning lisaks Esprit'le viimase lihvi andmisele on käe alla pannud Europa S, Emira, Evora ja kõige uuemale Evija mudelile. Lotus Evija nimi tasub autohuvilistel aga kindlasti meelde jätta, sest tegemist on täiesti sõgeda ning väga palju uudseid lahendusi pakkuva elektrit tarbiva hüperautoga - väidetavalt seni võimsaima seeriatootmises oleva sõiduautoga. Siin on väike sissejuhatus, siin on näha Evija X Nürburgringi läbimine (tasub vaadata täisekraanil) ning kes viitsib otsida, siis telekast National Geographic kanalilt leiab terve saate selle auto väljatöötamisest ja ehitusest (Ultimate Supercars: Lotus Evija / A Car Like No Other). Tasub vaatamist igal juhul.
Peaaegu kõik Lotus Esprit mudelid vahemikus 1976-2004
Giugiaro disainitud Lotus Esprit (Esprit S3 aka Series 3)
Kui Giugiaro Esprit'd on raske millegi muuga segamini ajada, siis järgnevalt seletan põgusalt ära, missugused peamised erinevused olid Stevens'i, Thompsoni ja Carri'i Esprit'del.
Foto: www.supercars.net; Stevensi Esprit Turbo SE
Kõige tüüpilisem näide Peter Stevens'i Esprit'st. Konkreetne auto on 89-90 mudel. 87-88 autodel olid 15" veljed ees ja taga, hilisematel alates SE mudelist juba 15" ees, 16" taga. Algusaastate mudelitel olid külgmised spoilerid musta värvi. Tagaluuk oli tüüpiline luukpära-tüüpi ning omas luuki katvat klaasi. Mootoritest olid valikus samad 900-seeria 4-silindrilised mootorid, mis 1976-1979 olid 2-liitrise ja pärast seda 2.2-liitrise mahuga. Tootmisaastate jooksul olid sõltuvalt mudelist saadaval (kõik 4sil, 2.2l) vabalthingav karburaatoritega mootor, turbolaaduriga karburaatoriga mootor, turbolaaduriga sissepritsega mootor ning turbolaaduri ja sissepritsega õhk-vesi-õhk vahejahutiga (chargecooled) mootor.
Foto: www.classic-trader.com; Julian Thomsoni muudatustega Esprit S4
Võrreldes Stevens'i Esprit'ga muutus Thomsoni muudatustega Esprit' spoileriring pisut ümaramaks ning agressiivsemaks. Esispoiler sai "naeraravama" näo, külgmised laiendid pisut ümarama kuju. Tagatiibade valik muutus laiemaks (olenevalt turust ja mudelist) ka tiivad ise suuremaks. Veljed muutusid suuremaks ja olid olenevalt mudelist ees 16-17" 7-8,5J ja taga 17-18" 8,5-10,5J. Salongis tekkis juurde jalaruumi, pearuumi, laiust ning uksed avanesid nüüd suurema nurga alla (sama oli ka viimase otsa üleminekumudelitega Stevens'i mudelitelt Thomsoni omadele, puudutas see SE HighWing ja Sport 300 mudelit). Istmed muutusid laiemaks ning seadistuvõimalused suurenesid. Salongi näidikupaneelilt kadus pähklipuu spoon, mis asendati süsinikkiust sihverplaadiga. Uued ukselingid. Tagaluuk muutus mootoriruumi katteks, milles olid ovaalsed mootori jahutusavad. Tagaklaas muutus püstiseks kokpiti tagaseinas. Mootoritest oli valikus kohitsetud 2,0l (Kreeka, Itaalia, Küprose turgudele) ja 2,2l 4-silindriline turbolaaduri ja sissepritsega õhk-vesi-õhk vahejahutiga (chargecooled) mootor. Uue tulijana pärast 20 tootmisaastat lisandus Lotuse esimene (ning ainuke) topeltturbodega 3,5-l mootor. Suurimaks muudatuseks tuleb aga lugeda seda, et päris esmakordselt Lotuse ajaloos lisandus autole roolivõimendi (hüdrauliline).
Foto: www.classicdriver.com; Russell Carr'i muudatusega Esprit V8 SE Final Edition
Võrreldes Thomsoni Esprit'ga sai esispoile mõne agressiivsema lisandi. Suurimaks muutuseks oli see, et eelnevatelt põlvkondadelt tuttavad Toyota AE86 tagatuled vahetusid ümarate Lotus Elise tulede vastu. Salongis toimusid pisemad muudatused armatuuris, mis sai tänapäevase armatuurisisese näidikupaneeli (varasemalt oli kõigil Esprit'del näidikupaneel olnud eraldi korpuses armatuurlaua peal), uue käigukangi nupu ning ümarama salongi keskkonsooli uue näoga lülititega. Ka istmed said väikese visuaalse upgrade'i väljanägemise (mitte funktsionaalsuse) osas. Mootorivalik koosnes vaid ühest mootorist ja selleks oli eelmisest põlvkonnast tuttav 3,5l twin turbo.
Ehk kogu Esprit tootmisajaloo jooksul teostati autodele kergemaid uuendusi võimekuse ja sõiduomaduste parandamiseks. Baas ehk raam, tehniline ülesehitus ja ka kere sisepaneelide/põhja/katuse ülesehitus olid samad. Auto mõõtmed püsisid samuti samad ja erinesid vaid lisatus spoilerite või suuremate/väiksemate jalavarjude tulemusena. Sellest tulenevalt olid uuendatud mudelite detailid (nii välimuses, kui sisemuses) bolt-on asendatavad vanematele mudelitele. Näiteid saab tuua kümnetes ja need olid paljuski kattuvad isegi kandiliste Giugiaro ja hilisemate ümarate mudelite vahel (nt. sillad, vedrustuse ja roolisüsteemi komponendid). Täpselt sama roolilatt koos rooliotstega oli kasutusel 1980-1993, käändmikud ja vedrustuse elemendid suures osas 1985-1993(osaliselt kuni 2004), silladetailid pärinesid Toyota varudest ja olid kasutusel 1985-2004. Mootoritest rääkimata, sest Lotuse 4-silindriline 2.2l mootor oli Esprit peal peamise jõuallikana kasutusel 1980-1999. Seega, kes soovib omada nii vanemat Giugiaro Esprit'd ja uuemat nt. Stevans'i Espri'd, võib arvestada, et enamus juppe on kuluosi on kattuvad. Ka auto ülesehitus on pea identne, mis lihtsustab hoolduste tegemist ja vähendab erinevate vajaminevate varu- ning kuluosade hulka.
Lotus Esprit X180 savist mudel, 1.november 1985
Lotuse asutaja Colin Chapman suri 1982 aasta detsembris, mis ei tõotanud autotoojale head ning bränd hakkas vaatamata Turbo Esprit müügiedule ja ajutise juhi Fred Bushell'i jõupingutustele vaikselt hääbuma. Tekkisid rahalised probleemid ning probleemid toetajate ning sponsoritega. Kuigi Lotuse uued mudelid Excel ja Eclat suutsid ettevõtte taas teatavasse kasumisse viia, sai 1985 aastaks selgeks, et edu saavutamiseks ning finantsiliselt toekamale pinnale jõudmiseks peab firma laienema. Kosilasi Lotuse omandamiseks ei olnud palju. Lõplik otsus sündis 1986 aasta jaanuaris, kui Toyota lõplikult tehingust loobus ning Lotuse enamusosalus läks GM'i kätte. Enne (so. 1985a alguses), kui aga GM mängu tuli, jõudis Lotus enda hõlma alla võtta senise juhutöid tegeva autodisaineri Peter Stevens'i. Ja seda ühe eesmärgiga. Hakata tööle vaikselt vananeva Giugiaro Esprit järeltulijaga. Töö oli intensiivne igas mõttes, sest sellest sõltus ettevõtte tulevik ning uuele omanikule oli vaja näidata Lotuse potentsiaali.
Lotus Esprit X180 interjööri eskiisid
Peter Stevens töötas Lotuses disainiosakonna juhataja Colin Spooner'i alluvuses ning sisuliselt paarisrakendina hakkaski see duo uue Esprit' väljatöötamist (õigem oleks öelda, et facelifti väljatöötamist) vedama. Peter Stevens'ile oli selgeks tehtud, et Lotuse eelarve on piiratud ning Esprit' facelift mudel peab kasutama sama põhja, mis Giugiaro oma. Ka kere mõõdud pidid jääma samadeks (et saaks kasutada samu masinaid valmistamiseks) ning koostamise põhimõtted ei tohtinud erineda vanemast mudelist. Lisaks otsiti võimalusi muuta valmistamisprotsesse kiiremaks ning komplekteerimist vähem töömahukaks. 1985 aasta oktoobris algas joonestatud eskiiside komplekteerimine, sama aasta detsembris pärast jõule valmis juba esimene savimudel. Tagant järgi on tõdetud, et projekti veeti sarnaselt Lotuse asutaja Colin Chapmani stiilile. Kogu projekti arendati kõrvalprojektina ning vaid mõned ettevõtte inimesed teadsid, mis tegelikult sündimas on. Lotuse osakondade juhtivtöötajad (direktorid, vanemspetsialistid) said projektist teada alles siis, kui valminud oli esimene täissuuruses klaasfiibrist mudel - see juhtus 1986 aasta veebruaris. Siis oli paratamatu, et jutt tegemistest jõudis ka GM-i kõrvu, kes koheselt saatis asja kohapeale uurima oma delegatsiooni. Tegelikult oli sellisel ettevõttesisesel salastatusel ka oma eesmärk. Lotus oli nii sportautode tootja kui olla võis ning brittidele ei mahtunud hinge see, et uus omanik oli Ameerikast. Paratamatult oldi sunnitud oma autosid kohendama US turu jaoks, mis aga omakorda tähendas Lotusele omaste joonte (autode kergus, sportlikkus ja eksootilisus) muutmises enam ameeriklaslikuks (suuremateks, raskemateks, mugavamateks). Esprit' faceliftiga sooviti saavutada seda, et auto ei kaotaks oma sära võrreldes eelkäijaga. Lotusele endalegi üllatuseks oli GM'i delegatsoon projekti X180 arengute osas positiivselt meelestatud ning see kiideti heaks. Tänu kõigele sellele sai projekti X180 tootmine alata juba 1987 aastal.
1987a Lotus Esprit Turbo
Ei, Lotus ei ole hea auto. Lotus vajab pidevat hooldamist ja tähelepanu, sinna on raske sisse saada ja välja ronida, on õrn ja ka varuosad võivad olla kallid. Kere kardab mehaanilisi vigastusi, remont ja värvitööd on meeletult kallid. Ainuke, kes sinu autot korrektselt remontida suudab, oled sina ise - pädevat hoolduskeskust Eestis ei ole! Salong on vali ning raadiost on sama palju kasu kui seale sülearvutist. Nähtavus taha on s*tt, külgedele kesine, gabariiditunnetust kitsas parklas manööverdades polegi. Poes käies pead toidukoti salongi kaasa võtma ja naise taksoga koju saatma, vastasel juhul keedad piima pagasiruumis ära ning kogu muu kraam läheb kuuma käes hapuks. Vedrustus on piisavalt jäik, et löökaugus selgroog murda, näidikute nägemine sõltub kehapikkusest ning kuuma klaasplasti aroom sunnib tulekustutit haarama...
Foto: www.iconicauctioneers.com
Aga siiski on midagi, mis teeb Lotusest auto, millele ei suuda vastu panna ja mille nimel oled valmis viimase sendi turule viima. Sõnadega on seda raske, kui mitte võimatu väljendada. Proovin. Kindlasti välimus. Fotodelt on raske aru saada, kui erilised ja teistmoodi need pisikesed autod on. Lotuse (klassikalistest mudelitest eriti Esprit) puhul lööb välimus esimese asjana. Ja lööb valusalt. Sa võid olla ühe ja sama sõiduki omanik aastaid, kuid autost väljudes ja eemale sammudes jääd sa talle alati tagasi vaatama. Kui müüd ühe ära, siis esimese asjana mõtled sa juba uue ostmisele. Lisame siia juurde parima juhitavuse, mida mistahes tänavalegaalne sõiduauto pakkuda suudab, suurepärase tagasiside roolilt ja istmelt, headest materjalidest mugavustega salongi, uskumatu sõiduelamuse ning olemegi saanud combo, mida on raske üle trumbata. Mida kiiremini sa Lotusega sõidad, seda mugavamalt sa ennast tunned ja seda mugavamalt tunneb ennast auto. Pidamist on meeletult ning jõudlust piisavalt. Tegemist on ilmselt ühe parima juhi autoga, mida turult leida võib - ja see kehtib sisuliselt kõigi Lotuse mudelite kohta. Lisaks margi eksootilisus ja vähene levik - sul on midagi, mida tänaval just iga päev vastu ei tule. Ja see, mis sul istumise all on, on täpselt see, milleks ta ette on nähtud. Möödujate tähelepanu on garanteeritud alati, kui auto nina garaažist välja pistad. Sellepärast on Lotuse omanikel enamasti ka rohkem kui üks Lotus - sõltuvus, millele võõrutusravi on raske leida. Kes aga oma esimese Lotuse ostuga satub hooldamata isendi otsa, see saab üldjuhul šoki ning ei vaata automargi suunas enam kunagi... Palju jäi siinkohal ütlemata. Selleks peab juba ise autot kogema.
Kui selles teemas sai keskendutud Giugiaro Esprit'le, siis käesoleva teema pühendaks järgnenud põlvkonna Esprit'le ehk Stevens'i Esprit'le (disaineri Peter Stevens järgi). Lotus Esprit oli võrdlemisi väikeste muudatustega tootmises tervelt 28 aastat (1976-2004) ning selle aja jooksul valmis kokku 10645 autot. Keskmiselt üks auto tootmisaastate iga kalendripäeva kohta. Kuigi ristiinimesele on silmaga eristatavad vaid kaks Esprit põlvkonda (kandilisema kerega ja ümaramate joontega kerega), siis tegelikkuses oli põlvkondasid kokku neli ning need jagunesid disainerite nimede järgi, kes autole käe külge panid:
Giorgetto Giugiaro, tootmisaastad 1976-1987 ning modifikatsioonid Esprit (S1), S2, JPS, S2.2, Essex Turbo, S3, Turbo Esprit, Turbo Esprit HC(PI)
Peter Stevens, tootmisaastad 1987-1993 ning modifikatsioonid Esprit, Esprit Turbo, Esprit S, Esprit SE, X180R, SE HighWing
Julian Thomson, tootmisaastad 1993-2001 ning modifikatsioonid Esprit S4, Sport 300, S4s, GT3, GT3s, V8 (GT ja SE), Sport 350
Russell Carr, tootmisaastad 2002-2004 ning modifikatsioon Esprit (final edition)
Laias laastus võib kõiki Lotus Esprit'd ajavahemikus 1987-2004 pidada Peter Stevens'i kätetööks, sest hilisemad Julian Thomsoni ja Russell Carr'i täiendused olid vaevumärgatavad ning auto olemusele erilist mõju ei avaldanud. Vaatamata sellele tuleb tunnistada, et tegemist on tõeliste autodisainerite raskekahurväega. Giugiaro siinsetele lugejatele ilmselt pikemat tutvustamist ei vaja - mees kes lisaks autodele disainis kõike alatest makaronidest lõpetades fotokaameratega. Peter Stevensi sulest on näituseks tulnud sellised kultusautod nagu Jaguar XJR-15, McLaren F1, Subaru "555" Impreza ja kogus Subaru, MG ning Roveri laiatarbeautosid. Julian Thomson on nimekirja ehk kõige tagasihoidlikum mees, kes on maha saanud autodega nagu Lotus Elise S1, Land Rover LRX (Evoque) ja Jaguar C-X75 Concept. Siiski on tegemist inimesega, kes on kogu elu töötanud juhtival kohal autodisaini erialal. Russell Carr on aga eluaegne Lotuse disainer ning lisaks Esprit'le viimase lihvi andmisele on käe alla pannud Europa S, Emira, Evora ja kõige uuemale Evija mudelile. Lotus Evija nimi tasub autohuvilistel aga kindlasti meelde jätta, sest tegemist on täiesti sõgeda ning väga palju uudseid lahendusi pakkuva elektrit tarbiva hüperautoga - väidetavalt seni võimsaima seeriatootmises oleva sõiduautoga. Siin on väike sissejuhatus, siin on näha Evija X Nürburgringi läbimine (tasub vaadata täisekraanil) ning kes viitsib otsida, siis telekast National Geographic kanalilt leiab terve saate selle auto väljatöötamisest ja ehitusest (Ultimate Supercars: Lotus Evija / A Car Like No Other). Tasub vaatamist igal juhul.
Peaaegu kõik Lotus Esprit mudelid vahemikus 1976-2004
Giugiaro disainitud Lotus Esprit (Esprit S3 aka Series 3)
Kui Giugiaro Esprit'd on raske millegi muuga segamini ajada, siis järgnevalt seletan põgusalt ära, missugused peamised erinevused olid Stevens'i, Thompsoni ja Carri'i Esprit'del.
Foto: www.supercars.net; Stevensi Esprit Turbo SE
Kõige tüüpilisem näide Peter Stevens'i Esprit'st. Konkreetne auto on 89-90 mudel. 87-88 autodel olid 15" veljed ees ja taga, hilisematel alates SE mudelist juba 15" ees, 16" taga. Algusaastate mudelitel olid külgmised spoilerid musta värvi. Tagaluuk oli tüüpiline luukpära-tüüpi ning omas luuki katvat klaasi. Mootoritest olid valikus samad 900-seeria 4-silindrilised mootorid, mis 1976-1979 olid 2-liitrise ja pärast seda 2.2-liitrise mahuga. Tootmisaastate jooksul olid sõltuvalt mudelist saadaval (kõik 4sil, 2.2l) vabalthingav karburaatoritega mootor, turbolaaduriga karburaatoriga mootor, turbolaaduriga sissepritsega mootor ning turbolaaduri ja sissepritsega õhk-vesi-õhk vahejahutiga (chargecooled) mootor.
Foto: www.classic-trader.com; Julian Thomsoni muudatustega Esprit S4
Võrreldes Stevens'i Esprit'ga muutus Thomsoni muudatustega Esprit' spoileriring pisut ümaramaks ning agressiivsemaks. Esispoiler sai "naeraravama" näo, külgmised laiendid pisut ümarama kuju. Tagatiibade valik muutus laiemaks (olenevalt turust ja mudelist) ka tiivad ise suuremaks. Veljed muutusid suuremaks ja olid olenevalt mudelist ees 16-17" 7-8,5J ja taga 17-18" 8,5-10,5J. Salongis tekkis juurde jalaruumi, pearuumi, laiust ning uksed avanesid nüüd suurema nurga alla (sama oli ka viimase otsa üleminekumudelitega Stevens'i mudelitelt Thomsoni omadele, puudutas see SE HighWing ja Sport 300 mudelit). Istmed muutusid laiemaks ning seadistuvõimalused suurenesid. Salongi näidikupaneelilt kadus pähklipuu spoon, mis asendati süsinikkiust sihverplaadiga. Uued ukselingid. Tagaluuk muutus mootoriruumi katteks, milles olid ovaalsed mootori jahutusavad. Tagaklaas muutus püstiseks kokpiti tagaseinas. Mootoritest oli valikus kohitsetud 2,0l (Kreeka, Itaalia, Küprose turgudele) ja 2,2l 4-silindriline turbolaaduri ja sissepritsega õhk-vesi-õhk vahejahutiga (chargecooled) mootor. Uue tulijana pärast 20 tootmisaastat lisandus Lotuse esimene (ning ainuke) topeltturbodega 3,5-l mootor. Suurimaks muudatuseks tuleb aga lugeda seda, et päris esmakordselt Lotuse ajaloos lisandus autole roolivõimendi (hüdrauliline).
Foto: www.classicdriver.com; Russell Carr'i muudatusega Esprit V8 SE Final Edition
Võrreldes Thomsoni Esprit'ga sai esispoile mõne agressiivsema lisandi. Suurimaks muutuseks oli see, et eelnevatelt põlvkondadelt tuttavad Toyota AE86 tagatuled vahetusid ümarate Lotus Elise tulede vastu. Salongis toimusid pisemad muudatused armatuuris, mis sai tänapäevase armatuurisisese näidikupaneeli (varasemalt oli kõigil Esprit'del näidikupaneel olnud eraldi korpuses armatuurlaua peal), uue käigukangi nupu ning ümarama salongi keskkonsooli uue näoga lülititega. Ka istmed said väikese visuaalse upgrade'i väljanägemise (mitte funktsionaalsuse) osas. Mootorivalik koosnes vaid ühest mootorist ja selleks oli eelmisest põlvkonnast tuttav 3,5l twin turbo.
Ehk kogu Esprit tootmisajaloo jooksul teostati autodele kergemaid uuendusi võimekuse ja sõiduomaduste parandamiseks. Baas ehk raam, tehniline ülesehitus ja ka kere sisepaneelide/põhja/katuse ülesehitus olid samad. Auto mõõtmed püsisid samuti samad ja erinesid vaid lisatus spoilerite või suuremate/väiksemate jalavarjude tulemusena. Sellest tulenevalt olid uuendatud mudelite detailid (nii välimuses, kui sisemuses) bolt-on asendatavad vanematele mudelitele. Näiteid saab tuua kümnetes ja need olid paljuski kattuvad isegi kandiliste Giugiaro ja hilisemate ümarate mudelite vahel (nt. sillad, vedrustuse ja roolisüsteemi komponendid). Täpselt sama roolilatt koos rooliotstega oli kasutusel 1980-1993, käändmikud ja vedrustuse elemendid suures osas 1985-1993(osaliselt kuni 2004), silladetailid pärinesid Toyota varudest ja olid kasutusel 1985-2004. Mootoritest rääkimata, sest Lotuse 4-silindriline 2.2l mootor oli Esprit peal peamise jõuallikana kasutusel 1980-1999. Seega, kes soovib omada nii vanemat Giugiaro Esprit'd ja uuemat nt. Stevans'i Espri'd, võib arvestada, et enamus juppe on kuluosi on kattuvad. Ka auto ülesehitus on pea identne, mis lihtsustab hoolduste tegemist ja vähendab erinevate vajaminevate varu- ning kuluosade hulka.
Lotus Esprit X180 savist mudel, 1.november 1985
Lotuse asutaja Colin Chapman suri 1982 aasta detsembris, mis ei tõotanud autotoojale head ning bränd hakkas vaatamata Turbo Esprit müügiedule ja ajutise juhi Fred Bushell'i jõupingutustele vaikselt hääbuma. Tekkisid rahalised probleemid ning probleemid toetajate ning sponsoritega. Kuigi Lotuse uued mudelid Excel ja Eclat suutsid ettevõtte taas teatavasse kasumisse viia, sai 1985 aastaks selgeks, et edu saavutamiseks ning finantsiliselt toekamale pinnale jõudmiseks peab firma laienema. Kosilasi Lotuse omandamiseks ei olnud palju. Lõplik otsus sündis 1986 aasta jaanuaris, kui Toyota lõplikult tehingust loobus ning Lotuse enamusosalus läks GM'i kätte. Enne (so. 1985a alguses), kui aga GM mängu tuli, jõudis Lotus enda hõlma alla võtta senise juhutöid tegeva autodisaineri Peter Stevens'i. Ja seda ühe eesmärgiga. Hakata tööle vaikselt vananeva Giugiaro Esprit järeltulijaga. Töö oli intensiivne igas mõttes, sest sellest sõltus ettevõtte tulevik ning uuele omanikule oli vaja näidata Lotuse potentsiaali.
Lotus Esprit X180 interjööri eskiisid
Peter Stevens töötas Lotuses disainiosakonna juhataja Colin Spooner'i alluvuses ning sisuliselt paarisrakendina hakkaski see duo uue Esprit' väljatöötamist (õigem oleks öelda, et facelifti väljatöötamist) vedama. Peter Stevens'ile oli selgeks tehtud, et Lotuse eelarve on piiratud ning Esprit' facelift mudel peab kasutama sama põhja, mis Giugiaro oma. Ka kere mõõdud pidid jääma samadeks (et saaks kasutada samu masinaid valmistamiseks) ning koostamise põhimõtted ei tohtinud erineda vanemast mudelist. Lisaks otsiti võimalusi muuta valmistamisprotsesse kiiremaks ning komplekteerimist vähem töömahukaks. 1985 aasta oktoobris algas joonestatud eskiiside komplekteerimine, sama aasta detsembris pärast jõule valmis juba esimene savimudel. Tagant järgi on tõdetud, et projekti veeti sarnaselt Lotuse asutaja Colin Chapmani stiilile. Kogu projekti arendati kõrvalprojektina ning vaid mõned ettevõtte inimesed teadsid, mis tegelikult sündimas on. Lotuse osakondade juhtivtöötajad (direktorid, vanemspetsialistid) said projektist teada alles siis, kui valminud oli esimene täissuuruses klaasfiibrist mudel - see juhtus 1986 aasta veebruaris. Siis oli paratamatu, et jutt tegemistest jõudis ka GM-i kõrvu, kes koheselt saatis asja kohapeale uurima oma delegatsiooni. Tegelikult oli sellisel ettevõttesisesel salastatusel ka oma eesmärk. Lotus oli nii sportautode tootja kui olla võis ning brittidele ei mahtunud hinge see, et uus omanik oli Ameerikast. Paratamatult oldi sunnitud oma autosid kohendama US turu jaoks, mis aga omakorda tähendas Lotusele omaste joonte (autode kergus, sportlikkus ja eksootilisus) muutmises enam ameeriklaslikuks (suuremateks, raskemateks, mugavamateks). Esprit' faceliftiga sooviti saavutada seda, et auto ei kaotaks oma sära võrreldes eelkäijaga. Lotusele endalegi üllatuseks oli GM'i delegatsoon projekti X180 arengute osas positiivselt meelestatud ning see kiideti heaks. Tänu kõigele sellele sai projekti X180 tootmine alata juba 1987 aastal.
1987a Lotus Esprit Turbo