Akude tark laadimine

Alljärgnev pole targa laadimisega otseselt seotud, aga ressursside otstarbeka kasutamisega otsapidi küll

Töö tõttu hoian silma peal ühel mõõtevahendil, kus sisemist akut laaditakse eelkõige päikesepaneeliga, aga viiel pimedamal kuul sellest ei piisa. Valmistaja on süsteemi ehitanud nii, et see on võimaline suvalisest välisest siseaku pingest kõrgemast allikast lisa ammutama. Nii olengi pruukinud poolsurnud autoakusid, kuivõrd antennimasti kõrval maas lösutava järelvalveta aku jalutamaminek on täiesti ootuspärane avatud maastikul oleva seadme puhul.

Nii toredasti näitab juhtpaneel ära, kuidas kahel järjestikkusel akul on üks purk enne teisi tühjaks saanudSmile

   

Kusjuures säärane väikese vooluga (väidetav laadimiseks võetav voolutugevus on 0,2 A) perioodiline tühjendamine näikse mõnele akule elu juurde andvat. Üks russil jaksituna esinenud aku sai eelmisel talvel kaks treeningtsüklit ja nüüd on alates jaanipäevast aastat traktorit käima wäänanud ilma märkusteta. Uueks säärane asi akut muidugi ei tee. Kui lased traktoril paagi ignorantsusest tühjaks , siis kolmandat käivitust sealt enam võtta ei ole.

Huvitav tähelepanek on ka see, et ma oleks oodanud "miinuspaarikümne" juures tühjenenud purgi lõhkikülmumist, aga praegu sellest veel märke kummagi aku juures veel ei ole.

Loomkatsed utiilsete akudega jätkuvadSmile
Vasta

Tere.
Vanad on ära lagunenud.
Kas tasub vaadata nende tänapäevasemate laadijate suunas või?
Akud suured pole ja laadida ka kogu aeg vaja pole.100Ah hetkel kõige suurem, mõni saab tühjaks aga enamasti pigem vurtsu juurde panna.
Uuega oleks vist hea jällegi akut nn taastada.

Ootan soovitusi ja kogemusi laadijate osas.
Vasta

Saad ka täitsa tühja akut nende moodsatega laadida - annad teise aku pealt korra voolu peale ja läheb. Käivitusabina kasutada ei saa.
Vasta

(02-02-2025, 23:56 PM)Apt Kirjutas:  Tere.
Vanad on ära lagunenud.
Kas tasub vaadata nende tänapäevasemate laadijate suunas või?
Akud suured pole ja laadida ka kogu aeg vaja pole.100Ah hetkel kõige suurem, mõni saab tühjaks aga enamasti pigem vurtsu juurde panna.
Uuega oleks vist hea jällegi akut nn taastada.

Ootan soovitusi ja kogemusi laadijate osas.

Labori toiteplokk on igati sobiv asi ajudeta ja ajudega laadijate vahel. Saad ise seadistada ja näed, mis toimub.
30V 10A võimsusega asi saab hakkama nii 1Ah "signalisatsiooni" akuga, murutraktori, mootorratta, sõiduauto ja ka veoauto aku või akudega. Vahet pole, kas 6, 12 või 24V või midagi vahepealset.
Masina saad näiteks siit
https://www.oomipood.ee/product/labori_t...smps_58624
....ajud peavad endal olema.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina kaitseväele.
Vasta

Selle toiteplokiga peaks saama ka sulfaati lagundada. Protsess vajab õppimist, aga on omandatav.

Kunagi tekkis kange tahtmine osta venelaste uudislaadija, mis kõigega ise hakkama saab. Eestis sellist/sarnaste omadustega pilli ei müü mitte keegi, EU-s minu teada sama seis. Suhtlus müüjaga lõppes sama kiirelt kui algas. Peterburi linna saadetud ostusoovi päringule vastust ei järgnenud ja rohkemaks ei jätkunud lihtsalt viitsimist. Muidu on too ihaldatu igati hea ja tore tükk.
Vasta

(03-02-2025, 19:09 PM)Janka Kirjutas:  Selle toiteplokiga peaks saama ka sulfaati lagundada. Protsess vajab õppimist, aga on omandatav.
...

Seda tahaks küll kuulda, kuidas käib staatilise alalispingeallikaga sulfaadi lagundamine ilma akut palliks keetmata.

Enamus automaate üritab teha seda ülepingepulssidega...
Vasta

Impulssidena pööratakse faas ringi?

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta

Antud labori toiteplokk on kindlasti asjalik soovitus. Aga kui tahta et ka laadija ajusid omaks või näiteks lumehanges laadimiseks sobiks, siis näiteks Victron on väga asjalik. Antud olukorraks tundub 5A mudel piisav, aga kui raha juurde panna, saab ka 10A, 15A jne.

https://akukeskus.eu/toode/akulaadija-vi...65-12v-5a/
Vasta

(03-02-2025, 21:55 PM)v6sa Kirjutas:  
(03-02-2025, 19:09 PM)Janka Kirjutas:  Selle toiteplokiga peaks saama ka sulfaati lagundada. Protsess vajab õppimist, aga on omandatav.
...

Seda tahaks küll kuulda...

десульфатация аккумулятора yt otsingusse ja vaatad ka  Cool
Vasta

Kui kellelgi soovi, siis miskid iina päritolu desulfateerumise jublakad saadaval. Said särtsu samast akust, mida asi väidetavalt desulfateeris. Miks saadaval? Sest p****s akut elustada mingi jublakaga on lihtsalt huvitav kogemus, mis ei lõpe kunagi hindele 5+ ehk suurepäraselt. Paremal juhul saad aku piinasid tiba pikendada.
 Ei viitsi nendega mässata. Pealegi tuleks asjaga ühendada mingi osilliskoop/graaf, et üldse tuvastada, kas asi üldse midagi teeb. Krokodillidega juhtmed on samas ka midagi väärt. Kontakt privas


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina kaitseväele.
Vasta

Janka vihjest oleks päriselt kasu alles siis, kui ta YT lõputust pasavirnast raatsiks juhatada mõne sellise klipini, kus päriselt ka tehakse desulfaatimist lihtsalt labori toiteplokiga. Ilma muud elektroonilist voodood kasutamata.

Kiire pealevaade juhatas kätte ainult impulsslaadijate või "desufaatorite" kiidulaulud.

Tõnn, isandpauk soovitas ju lihtsat stabiliseeritud toiteallikat. Sellel saab "faasi pöörata" ainult juhtmeid ringi tõstes.

Ühinen samuti Victroni soovitajatega. C-TEK oli samuti hea, kuniks kestis. Polar mudeli juhtmed talusid kiiduväärselt hästi külmas kasutamist. Mõelmad on toonud elule mitmeid "surnuna" mulle sattunud akusid.

Odavamatega saab ka tühjad akud laaditud. Toas. Ettevaatlikult. Sest enamus neist muutub külmas väga hapraks...
Kas ka täis, sõltub juba konkreetsest isendist.

Järgmise kohta kommenteerin, et kasutusjuhendi alusel peab kasutajal endal olema AJU seadistamiseks. 2,8x6=16,8 V. Isegi väikese voolutugevuse (88 Ah aku korral 0,88 A) peab jälgima elektrolüüdi taset ja vajadusel lisama. Mida nüüdisaegsete "Hooldusvabade" akudega enam väga teha ei lasta. Mul on just laual Excide 77 Ah, mille kaant avada ei õnnestunudSad Tundub olema kinni sulatatud servast äralõigatud katte ääre alt piiludesSad
Vasta

Oma igapäevatöös kasutan akude elustamiseks/desulfeerimiseks  sellist toodet : https://micropower.fi/micropower-files/download/1459
Kahjuks on tegemist küllaltki hinnalise seadmega.  Kirvereegel seadistamisel -   max vool 1% aku mahutavusest, pinge 2,8V x akupurkide arv.
Enamasti kestab protsess umbes nädala, või kuni elektrolüüdi tihedus enam ei tõuse.
Imesid see aparaat ei tee, kuid nii mõnigi aku on ajapikendust saanud...
Vasta

Ajendet ksf! murest liigkõrge pinge üle töötava murutraktori aku klemmidel tekkis mul küsimus:
kui hoida elektrolüüdi tasemel silm peal, siis kuidas mõõdukas ülepinge 15,6V üldse akule kahjuks tulla võiks?

Plaadid nii väikesest ülepingest ei peaks mainimisväärselt kõverduma. Seega ka isolaatorid ei saa puruneda. Murrab ikkagi plaadid sildadest lahti?

Elektrolüüti keedab välja, seda küll. Aga seda olla ka tarvetmööda lisatud, järelikult on hooldatav aku.

Sulfateerumisega ilmselt muret ei oleSmile

Miski muu efekt?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: Zkax5, 6 külali(st)ne