(Eile, 09:05 AM)maaks Kirjutas: (Eile, 08:15 AM)v6sa Kirjutas: ... Kuigi LS ütleb, et eespool olijale tuleb ümberreastumisel teed anda, siis nahaalselt sisemisest reast paremale mahapöördesse minek on ikka sigadus küll. Samas suurepärane võimalus oma probleemne auto kindlustusele müüa. Kaamera salvestama ja välimistele radadele ringlema!
Ei ole vaja väärinfot levitada! Mingit sellist nõuet ei ole LS-s (juba ammu). Ümber reastuja (manöövri sooritaja) peab teed andma.
Sisemisest reast Nõmme poole maha keeramine on küll sigadus - selles osas nõus 
Kahetsusväärselt sageli ei ole võimalik liiklust korraldada ideaalselt ja üheselt mõistetavalt absoluutselt igasuguse loogikaga liiklejate jaoks. Ja see muutub üha keerulisemaks, kuna liiklus on tihedam ja inimestel meeldib üha rohkem „oma peaga“ mõelda. 99% juhtudel sujuvust parandavad lahendused võivad 1% juhtudel ka viia kokkupõrkeni. Eriti olukorras, kus osa liiklejaid peab liikluskorraldust "idiootseks" ja käitub normide asemel oma loogika järgi.
Esiteks – alates 01.07.2011 ei ole enam sellist normi, mis kohustaks ümberreastumist sooritavale juhile teed andma. Ümberreastumine on tavaline manööver, mille käigus tuleb veenduda selle ohutuses ja teisi mitte takistada. Ärge palun kuulake ksf!v6sa soovitust ja kui hea ksf! jääb oma seisukoha juurde, siis palun lahkelt ka vastav LS norm teistele teada anda.
Nüüd ringliiklusega ristmikul ümberreastumisest. Tõsi on see, et ristmikul ei ole ümberreastumine keelatud (ka ringliiklusega ristmikul mitte) - puudub keelav norm, kuid ei ole ka otseselt lubavat normi (mis pole keelatud on niigi lubatud). Samas tuleb arvestada, et ümberreastumine on manööver (LS § 2 p 37) ning enne manöövrit tuleb anda suunamärguanne (LS § 39 lg 1). See suunamärguanne tuleb anda õigel ajal, kuid mitte hiljem kui 3 sekundit enne vastava manöövri alustamist. Näiteks 18 km/h liikudes on 3 sekundit 15 meetrit, 36k m/h liikudes aga 30 meetrit. Ja alles siis tohib hakata ümber reastuma, kuid seegi võtab teatud teepikkuse, mistõttu võib vabalt juhtuda, et „ümberreastumine“ ongi sisemiselt rajalt parempöörde moodi.
Miks õpetatakse algajale juhile ümberreastumist mahapöördekohas on seetõttu, et sõites mööda sisemist rada mahapöördekohast edasi tuleb hakata täiendavalt veenduma ohutuses ning arvestama „kiiremate“ sõidukitega, kes on jõudnud välimist rada pidi liikudes tema kõrvale. Need võivad olla sinna jõudnud nii liiklusnõudeid järgides kui ka eelnevalt reegleid painutades. Sellel ei ole aga vahet, kuna konkreetses liiklusolukorras on tegemist oma sõidurajal liikuva juhi ja ümberreastuva juhi olukorraga ehk kahe kõrvuti rajal liikuva juhiga. Olen need joonistanud järgmisele skeemile – ühtekokku on võimalik kolme erinevat teed pidi jõuda olukorda, kus ümberreastuva juhi jaoks on naaberrada hõivatud. See mõnede poolt kirutud autokoolides õpetatav ja sõidueksamil teistmoodi tegemisel läbikukkumise garanteeriv manööver ei ole vastuolus liiklusseadusega, kuna parem suunamärguanne annab märku manöövrist, mis võib olla nii ümberreastumine kui pööre. Lihtsalt ei ole rohkem märguande tüüpe. Kui miski ei ole keelatud, siis on ta lubatud, mis tähendab, et viisakas küll võib olla, kuid seaduslikult peab käituma.
Ja nüüd liigutage 15 meetri pealt ümberreastumine 30 meetri peale ehk kiiruselt 36km/h 3 sekundiga läbimiseks kuluv teepikkus. Ja isegi siis leidub keegi veel kiirem, kes ikka sulle kõrvale jõuab. Kui selle 30m pealt alustada ümberreastumist, siis näeb see küll välja nagu sisemiselt rajalt parempööre.
Ma ei näe mitte mingit probleemi sellel Ehitajate tee ristmikul selliseks manöövriks ning parem suunatuli ei anna küll ühelegi ringile sõitjale mingit arusaamatut signaali. Seda põhjusel, et mahasõidust pealesõiduni on mitukümmend meetrit ehk mitu sekundit.
Küll aga mõjutab see mahasõidul suunamärguande andmata jätmine sujuvust neil ringliikusega ristmikel, mis on väikesed ja ringil ongi vaid üks sõidurada. Nagu näiteks Keilast möödasõidul. Kuid ka neis kohtades tuleb ikkagi enne ringile sõitmist veenduda selles, et suunamärguanne või selle puudumine ka tegelikult planeeritavale sõidusuunale vastab. Manöövrist võib nimelt ka loobuda ja märguande välja lülitamine viimasel hetkel ei anna teisele liiklejale enam reageerimisaega – eesõigus samas sellest ei kao.
Ja selguse huvides kogu ristmiku liiklusskeem. Rohelisega noolte suundades liikudes ei anta suunamärguannet, kollase punktiiriga suunas liikudes on aga vajalik suunamärguanne.