B kat ja haagis
#1

Liiklussaates STOP oli juttu haagisest.
Kerghaagist kuni 750 kg võib juhtida Bkat juhiloaga ja Bkatiga võib juhtida ka haagist mille registrimass on suurem kui 750kg aga auto ja haagise mass ei või ületada 3500kg ja haagise registrimass peab jääma alla auto registrimassist (Ark\'s tühimass).

Seega minu arusaamise järgi võin nüüd rahulikult treilaga sõita.
Mazda 6 wagon tühimass 1435kg+ treila 400kg + veetav auto võib siis olla 1034kg\'i

väljavõte ARKI lehelt.
Kategooria Sõiduki liik ja iseloomustus

Bkat = auto, mille registrimass ei ületa 3500 kg ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega
B-kategooria auto koos haagisega, kui autorongi registrimass ei ületa 3500 kg ja haagise registri-mass ei ületa veduki tühimassi
BE autorong, mille veduk on B-kategooria auto ja mille haagise registrimass on suurem B-kategoorias nimetatust.

Siiani teadsin et B katiga võib kuni 750kg (kaup+haagis) järgi võtta.
Vasta
#2

nymmik Kirjutas:.... ja haagise registrimass peab jääma alla auto registrimassist (Ark\'s tühimass).

Kindel, et tühimass=registrimass?
Registrimass=tühimass+kandevõime minu mäletamist mööda.

vabandust, kui eksin
Vasta
#3

zazik Kirjutas:
nymmik Kirjutas:.... ja haagise registrimass peab jääma alla auto registrimassist (Ark\'s tühimass).

Kindel, et tühimass=registrimass?
Registrimass=tühimass+kandevõime minu mäletamist mööda.

vabandust, kui eksin
Sul on õigus, lihtsalt Stop saates ütles registrimass (loodan et ei kuulnud valesti) aga arki lehel on jutt tühimassist.
Vasta
#4

nymmik Kirjutas:Mazda 6 wagon tühimass 1435kg+ treila 400kg + veetav auto võib siis olla 1034kg\'i
See tähendab, et tohid vedada haagist, mille registrimass on 1435 või vähem kg.
Isegi kui selle haagise tühimass + veetav auto on näiteks mingi 1200 kokku, aga haagise passis on ikkagi kirjas tema reg massiks 1500, siis vedada ei või B-ga.
Kui aga haagise reg.mass ntx 1400, siis pole probleemiSmile

Lisaks peab muidugi jälgima vedava auto passis olevat piduritega haagise maksimaalset lubatud massi (ja arvesse läheb siin haagise reg.mass).
Tihti on just see kriitiliseks piiriks (eriti väiksemate autode puhul).
Vasta
#5

B kategooria lubadega tohib vedada ainult kerghaagist. Kerghaagise registrimass on kuni 750kg. Suurema reg. massiga läheb vaja juba E kategooriat. Auto või mingi muu mass ei loe siin midagi.

Kas me sellist Eestit tahtsimegi?
Vasta
#6

Viimases postituses on point sees. Tean seda ise väga hästi, sain isegi kunagi hoiatuse mundrikandjalt, kuna ei teadnud seda.
Lisaks veel sellise asja, et haagis täismassiga kuni 750kg sellel võivad all olla suvekummid.

On suur vahe, kas elada aastas 1980 või nostalgitseda aastat 1980.
Vasta
#7

Mina näiteks oma Opeliga ei tohi vedada 750kg kogukaaluga piduriteta haagist kuna mu auto passis kirjas : \"Haagise lubatud suurim mass-piduriteta-500kg\".
Tuttaval on TikiTrelier (täismass 750, tühimass 260) millele mina võin ainult 240kg koormat panna.
Peab vist päris suur auto olema, et see \"piduriteta 750\" passi järgi lubatud oleks. Isegi e28 viiesel BMW on see väiksem.
Vasta
#8

Sorry et OT kuid...
Loomulikult peab ka autot olema, sorry imelikust näitest, kuid kes veaks meil sapikaga käru, mille täismass on 750kg. Isegi audi B4 võtis see mass korra hinge kinni mäkketõusul.

On suur vahe, kas elada aastas 1980 või nostalgitseda aastat 1980.
Vasta
#9

0liver Kirjutas:B kategooria lubadega tohib vedada ainult kerghaagist. Kerghaagise registrimass on kuni 750kg. Suurema reg. massiga läheb vaja juba E kategooriat. Auto või mingi muu mass ei loe siin midagi.
Vaata ARK\'i kodukale, sealt ka minu väljavõte \"B-kategooria auto koos haagisega, kui autorongi registrimass ei ületa 3500 kg ja haagise registri-mass ei ületa veduki tühimassi \"
Vasta
#10

Helistame homme ARK`i ja küsime järgiWink
Oliver on praegu jälle koolijüts ja teeb endale E kategooriatSmile

Kas me sellist Eestit tahtsimegi?
Vasta
#11

Ma saan asjast aru nii, et näiteks minu Opelile (mille passis piduritega haagise lubatud mass 750 kg) võib järgi haakida sellise autotreileri, mille omakaal on 690kg millele võin veel 60kg koorma peale panna nii et kokku tuleb massiks 750 ning võin sõita ilma BE-kategooriat omamata.
Veel võiksin oma B-kategooriaga vedada ka 690kg kaaluval treileril 1059kg kaaluvat autot. Seda sellise sõiduautoga, mis ise kaaluks 1750kg. Kokku tuleks 3499kg, mis on ju alla 3500kg ning järelhaagise+sellel oleva sõiduki mass ei ületaks vedava auto massi. Seda muidugi eeldusel, et vedava auto passis oleks lubatud piduritega haagise maksimaalne mass vähemalt 1749kg. Viimases aga kahtlen sügavalt, sest 1750 kg kaaluval autol on see passis kindlasti tunduvalt väiksem.
Vasta
#12

Romka Kirjutas:Seda muidugi eeldusel, et vedava auto passis oleks lubatud piduritega haagise maksimaalne mass vähemalt 1749kg. Viimases aga kahtlen sügavalt, sest 1750 kg kaaluval autol on see passis kindlasti tunduvalt väiksem.

Tundub et sõiduauto passis lubatud piduritega haagise maksimaalne mass on pool auto täismassist. Seega näiteks teist autot haagisel vedades BE omamata oleks vaja umbes 2333 kg täismassiga autot, mille passis oleks eeldatavasti maksimaalne lubatud piduritega haagise mass 1166kg (2333+1166=3499). Sobiks näteks selline haagis, mis kaalub tühjalt 240kg ja lubatud täismass 1000kg. Sellega saaks vedada aga ainult 760kg kaaluvat sõiduautot. Kokku oleks sellise autorongi mass 3333kg. Kuigi saaks kasutada ka veelgi suurema täismassiga sõiduautot, eeldades et ta kaalumise hetkel ei ole täislastis, vaid kaaluks umbes 2000kg. Sellisel juhul võiks haagisel olev auto ja haagis kokku kaaluda juba 1500kg.



Vasta
#13

Romka Kirjutas:Ma saan asjast aru nii, et näiteks minu Opelile (mille passis piduritega haagise lubatud mass 750 kg) võib järgi haakida sellise autotreileri, mille omakaal on 690kg millele võin veel 60kg koorma peale panna nii et kokku tuleb massiks 750 ning võin sõita ilma BE-kategooriat omamata.
Kui ainult B kategooriaga tohiks sõita tõesti kuni 750 kg käruga (nagu siin paljud arvavad), siis oleks su jutt õige ainult juhul, kui sa selle sama haagise registreerid 750 kg registrimassiga (kuigi kandevõime on 1810).

Kuid see, et B-kategooria tohib vedada ainult kuni 750 kg registrimassiga haagist (jätame hetkel auto passis olevad haagise massid kõrvale), on täielik jama.
Oliverile ja teistele - omandasin isegi mõni aeg tagasi E-kategooria, kuna vajan aegajalt B-kat\'i mittemahtuva haagise vedamist ja seepärast tegin endale need asjad korralikult selgeksWink

Ja kordan veelkord, et selleks piiriks tavalise B-kat puhul on:
1. haagise registrimass peab olema väiksem või võrdne vedukauto tühimassiga (siin aetakse haagise registrimass pidevalt segamini haagise tegeliku massiga - see teguviis on vale)
2. autorongi registrimass (vedukauto registrimass + haagise registrimass) peab olema väiksem või võrdne 3500 kg-ga.

Kes ikka veel ei usu, siis vastav seaduseallikas on siin: Liiklusseadus, § 21 ja selles olev viide Lisa 1-le.

See, et politseinik arvas, et piiriks on 750 kg, ei tähenda, et see ka nii onBig Grin
Seda on ennegi täheldatud, et veidigi keerulisemate eeskirjadega ei ole meie seadusesilmad üldsemitte kursis.

Romka Kirjutas:Kuigi saaks kasutada ka veelgi suurema täismassiga sõiduautot, eeldades et ta kaalumise hetkel ei ole täislastis, vaid kaaluks umbes 2000kg. Sellisel juhul võiks haagisel olev auto ja haagis kokku kaaluda juba 1500kg.
Saage ometi aru, et mingid hetkekaalud või tegelikud massid ei loe siin mitte midagi.
Loevad tehnilises passis olevad registrimassid ja tühimassid.

Kui sul on ikkagi näiteks 3000 kg reg.massiga tühi haage taga, mis ise kaalub 700 kg, siis sa seda tavalise B-ga vedada ei tohi.
Vasta
#14

tarmo Kirjutas:Saage ometi aru, et mingid hetkekaalud või tegelikud massid ei loe siin mitte midagi.
Loevad tehnilises passis olevad registrimassid ja tühimassid.

Jõgevamaal Maarjas kaks konkreetset näidet kus tehti politsei poolt hoiatus kuna sõiduauto passis oli piduriteta haagise maksimaalne mass väiksem kui haagise passis täismass. Seepeale läksin Jõgeva ARKi nõu küsima, kuna ise kasutan vahest sõbra Tikitreilerit, mille passis täismass 750kg aga mu auto passis lubatud 500kg ja seega ma nagu tühjalt seda ka ei võiks taha haakida. Sealt öeldi et oli jah probleeme sellise asjaga aga nad said politseiga kokkuleppele enam sellise asja eest trahvi ei tehta, lugevat vaid reaalne kaal, kui mul üle 500kg kaalule sõites, siis saaksin trahvi.
Vasta
#15

Romka Kirjutas:lugevat vaid reaalne kaal, kui mul üle 500kg kaalule sõites, siis saaksin trahvi.
Vedukauto passis oleva haagise lubatud suurima massi juures võidakse võibolla tõesti arvestada tegelikku massi (hetkel ei hakka otsima seadusest).

Aga mina pidasin pigem silmas masside arvestust just B või BE kategooriasse liigitamisel.
Vasta
#16

Eelmisel aastal käisme maal Vaz 2101, taga oli 400kg tühimassiga haagis ja seal sees ahjupotid, tagasitulles olid peal 5meetrised prussid, haagis oli enne juba pikem kui auto ja siis oli asi veel hullem. Tallinn-Narva mnt-l hakkas vahepeal ikka väga hullult viskama, pealegi olid taga veel diagonaalrehvid ja need sellised pehmekesed. Nii sai käidud paar korda aga enam pole vaz-i ja ega sellist surmasõitu enam tegema ei hakkaks ka. Haagis ja koorem ületasid juba auto täismassi ja lõpuks hakkas haagise diisel pragunema.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne