Aed siledaks (et kannataks ka muruniidukit)
#1
Question 

Tere.

Juba paar aastat on olnud probleem (varem polnud minu probleem)... maal pole muruniidukiga midagi pihta hakata. kuna maja ehitatud nii 60 aastat tagasi.. küntud maa peale !!(selle kõrval ka aed..ikka päris suur lapp) ja peale seda maad siledaks ei lükatud.. kasvas muru(hein) läbi ja nüüd ei oska ma midagi nagu ette võtta. vikat on ainuke lahendus kuidas vähegi poolemeetrist heina suvel lühemaks saada :S
mutid ka uuristavad ja teevad maad veel künklikumaks... siiski niipalju seda mulda ei tule et saaks kõrvalolevaid auke kinni lükata.
mullahunnikud on muidu kraavikaevamisest ka üle(läbi kasvanud heinastSad ) aga aed on nii suur et aiakäruga veaks nädal aega seda mulda enne kui siledaks saaks.

mul suht mõistus otsas Sad ja vikatiga tõesti ei viitsi vehkida.
Vasta
#2

muttide vastu pidi aitama bensiin.

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#3

Bensiin aitab muru vastu ka väga hästi.

Maalapp lase siledaks lükata/vedada/tasandada/rullida ja külva uus muru.
Vasta
#4

Tqhq.ee oli kunagi sama teema. Siis sai enda kogemusi soovitatud ja tuli välja, et teisedki sama teinud. Võta üks vana kõva muruniiduk, mis jäiga teraga. Lendtera ei sobi. Ja lihtsalt jõuga nüsi asi siledaks. Alguses kõrgema astmega ja siis muudkui madalamaks. Täiesti võimalik mättaline maa Wimbledoni muruks niita ilma käruga mulda vedamata. Ma maal kogu maalapi nii üliilusaks saanud. Lihtsalt lolli toore jõuga, vahepeal meelitades, vahepeal uuesti käima tõmmates. Alusta kohe kevadel, enne riisu läbi, et kive poleks. Muuseas, siledat muru on pärast lihtsam ka käruga vedades täita. Kui ikka on jõhkrad augud, siis need täidad tasapisi ära. Rohi tungib läbi, tekitab uued juured ja nii tekib kiiresti päris paks kamar.
Vasta
#5

Kui on suured pinnad, siis rendi minilaadur Bobcat, millele saab erinevaid agregaate külge ühendada.
http://www.bobcat.ee/ee/ssl.html
http://www.bobcat.ee/products/pdf/B-1595...nt_lit.pdf

väiksemate pindade korral: mullafrees, reha, labidas ja aiakäru.

kui leiad naftat, lõpeta puurimine ja alusta pumpamist

urmas.raidlo@gmail.com
SKYPE: volvoclub
Vasta
#6

seda suure niiduki värki sai eelmine suvi isegi tehtud.. mingi isetehtud niiduk.. elektrimootor peal.. tööstusvoolu pealt.. 4 tera all (2 tükki risti siis).. ja sellega saigi jõuga tehtud asju.. krdi raske on masin muidu.. aga mullahunnikud pexis laiali nii mis kole... samas kuumenes üle kui terve aia tahtsin ära teha korraga.

seda bobcati varianti olen ka mõelnud.. muld on olemas, aga pole sellist vaba raha et seda rentida :S
Vasta
#7

Harley, nii ongi, et kas käid välja rõvedalt pappi või kulutad enda aega ja energiat. Mina eelistaks enda aega. Peaaegu alati kõik kevadel küsivad, kus lõnamaal ma käin, et alati pruun olen. Niiduk pihku ja 8-tunnine tööpäev maal - nii lihtne see ongi. Kevadel esimene laks selga, suvel merel juurde ja ujukate triip on kenasti uue kevadeni peal. Pole keset talve, kui roosa põrsasBig Grin Ilus, terve, rahulolev ja tänu suurele niidetud maa-alale on mu maamaja aerofotodelt näha ja seega kantud ka Regio kaartidele. Nii hea on tuttavatele pastakaga täpp teha: siia tulebki sõita.
Vasta
#8

Mina kunagi uurisin tqhq-s seda teemat ja talitasingi lõpuks PlyVal-i soovitatud moel. Aega ja vaeva kulus, kuid plats sai kena ja niiduk kestis kah. Tasandatud kohtadele kühvliga seemet peale, see läheb ikka väga lõbusalt idanema, paari nädala pärast võid niita juba.
Ühe suvega sai kuskil 2000ruudune krunt kenaks (kord nädalas käia).
Vasta
#9

sai ka mõned pildid tehtud just...

http://www.hot.ee/clm/aed/1.jpg
http://www.hot.ee/clm/aed/2.jpg
http://www.hot.ee/clm/aed/3.jpg
http://www.hot.ee/clm/aed/4.jpg


edit: see siis väike osa aiast.. 4 korda samapalju on veel kui piltidel näha
Vasta
#10

kärutööd seal ikka on Smile
aga muskel kasvab see-eest.
Vasta
#11

Ma surusin vanematekodus ka aastaid seda niidukit läbi mulla ja ausalt öeldes rohkem ei taha Smile Probleem on sellise igas suunas muhkliku platsi puhul selles, et puudub reference, lokaalselt silud muhud ära aga globaalselt on ikka igatpidi viltune.
Vasta
#12

Tuleb mõelda kas soovid rohumaad siledaks või korralikku muru.
Rohumaal jäävad mättad sisse ning nendega tuleb võidelda iga aasta.
Muru jaoks jägmised protsetuurid:
umbrohutõrje lahusega olemasolev rohukamar üle pritside (nädala pärast jääb must maa)
nädala pärast mullafreesiga maa läbi kaevata
silumistööd
väetamine
muruseemne külvamine
seemne mulda rehitsemine
rullimine
edasi juba jääb muruhooldus tööd

kui leiad naftat, lõpeta puurimine ja alusta pumpamist

urmas.raidlo@gmail.com
SKYPE: volvoclub
Vasta
#13

nja..selle mullafreesiga.. vähe ruumi on aias et traktoriga möllata..

keegi appi ei taha tulla mulda kaevama ? Big Grin
Vasta
#14

Mõtlesin vähe väiksemat, kui traktor
http://www.stokker.ee/files/tootegfx/MTD...NET3P1.jpg

kui leiad naftat, lõpeta puurimine ja alusta pumpamist

urmas.raidlo@gmail.com
SKYPE: volvoclub
Vasta
#15

hmm..otsing netis andis asja hinnaks ~9000.-
rentida ka annab seda asja ? (kirves hind?)
Vasta
#16

Mul olemas MTZ 12 mitme agregaadiga (ader, vaoajaja, vikat, frees, käru] kaherattaline traktor. Lausa loodud aia hoolduseks.
Vasta
#17

Partneril olemas selline tore masin nagu PT-420. Tegu siis trimmeri ja niiduki ristandiga ja mõeldud just sellisele maale nagu sul. Samuti silub see ka üsna eduliselt mättid, nii, et paari aasta pärast võid juba traditsioonilise niidukiga töötama hakata.
Pilti küll kahjuks ei suutnud leida! Maksab asi umbes 6800.-
Vasta
#18

Koos elamisega sain ühiskasutusse 2-3ha soist turbapinnast, mis sarnanes rohkem jõhvikasooga, mättad kõrkjad ja herilasepesad.
Esimese asjana sai linnavalitsusega kahasse kuivenduskraav tehtud.
Järgmisel aastal peale kuivendust sai eelmainitud mullafreesiga (Vene toode) sai kogu plats (2-3000m2) 2-3 korda läbi küntud, (6h), hein, kõrkjad jms kasvud, mis olid väiksemad kui sõstrapõõsad, said sisse küntud. Kõik juurikad jms sodi jahvatati piisavalt peeneks, et neid mitte välja korjata.
Esimese korraga oli frees suuteline jahvatama ainult u 10-20 cm kihi, teise korraga kaevas juba ennast kõhu peale.
Vanast laetalast sai 20x40 cm x 4 m jupp, sellele nöörid külge ja kogu plats tasaseks, pärast veel rehaga üle.
100 l kütusevaadile keevitasin kõrvad otstesse, sangad külge ja kogu asi sai uhke nime \"mururull\", kui silmini vett täis lasta, siis annab päris hea effekti ni pinnale, kui oma kehakaalule.
Peale rullimist, rehaga asi pealt õhuliseks, muruseeme ja uuesti reha+rull.
Kokku töötunde päris mitme tööpäeva jagu.

Nüüd vannun ennast maapõhja, sest kogu väljak eeldab korra nädalas niitmist ja paar korda suve jooksul rullimist. Lisaks avastasid eelmisel suvel mutid, endale uue elupaiga. Aga välja näeb oluliselt parem kui enne.

Freesi saab nüüd laenutada tööriistalaenutustest (oli vist 700eek/24h). umbrohutõrje keemia ja väetised on igaühe valikuvabadus. Mul näiteks maasikad, vaarikad ja puud põõsad samal platsil ja täiesti keemiavaba.

Muruniiduki vms tehnikaga mätaste vastu võitlemine on tulutu üritus. Väiksema niiduki võllid ei pea sellele vastu, proovitud.


Vasta
#19

Ei oska öelda, kas aitab.
Rohu niitmisega peab alustama enne, kui plats roheliseks muutub.
Soojenduseks tuleks kulu kokku kraapida, seejärel niidukiga üle
käia ning uuesti riisuda. Niiduki vastupidavus peab muidugi piisav
olema, et muti hunnikuid ja mättaid lahutada. Ise kasutasin
selleks tööks 3,5 hj \"Briggs & Strattoni\" mootori ja \"Vasara raamiga masinat. NB! tera labad ei tohi eriti painutatud olla,
vastasel juhul muutub see esimese mättaga bumerangiks.
Kuna töö on küllaltki raske, tuleb mootorit aeg-ajalt jahutada.
Vasta
#20

Päris tavalist niidukit ei tasuks küll hakata mättasse lükkama. noil ju tera otse vända otsas ja tõenäosus
vänt kõveraks saada üsna suur. Wink


künnimees Kirjutas:Ise kasutasin
selleks tööks 3,5 hj \"Briggs & Strattoni\" mootori ja \"Vasara raamiga masinat.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne