Kellel milline vanajalgratas?
#41

Pildil olev jalgratas pole küll vana, kuid kõik kasutatud jubinad on vanad (üle 25 aasta) va värv, pudelihoidik, lapse tool ja üks sisekumm. Taustal olevad naissoo esindajatest on üks ka uunikum (üle 25 aasta vana).

Oma kätetöö meenutamaks lapsepõlve fänlust tandemite suhtes.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Pulmasõidud vana Volgaga, saunabussi ja RAF "Kutsikas" rent - www.suhtesepp.com
Vasta
#42

kass Kirjutas:Veel Gustav Erenpreisi ratta kohta. Eespool mainitud naisterattal kiilühendusega vändad, viieharuline? topelt sirgate kodaratega (nagu ka vene-valgevene ratastel ?) ketiratas, vändasääred ja silm aga ürgaegselt kandiline. Kui ka hiljem vahetatud, siis viisakalt tehtud. Valdo väitel olid erenpreisi ratastel vändad -võll ühes tükis, kas kõigil? Raamil vändalaagri pesa tavalaagerduse läbimõõduga, siis peaks see ka olema vahetatud?

Kõikidel Erenpreisidel, mida ma näinud olen (enda kogus, Janis Sereginsi kogus, Hindrek Kuke kogus ja mujal), on ketiratta poolne vänt ja võll ühes tükis. Raami laagrid tavamõõdus. Seal, kus tavaliselt on ketiratta poolne kiilkinnitus, on jäme rumm (läbimööd umb. 7 cm) ja selle otsas valatud tekst. Ketiratas muide enamikele lätlastele (Omega, Ozolnieks, Leutner, Latvello...) omaselt nn "lilleke".

Kas ja millal on Erenpreisi tehas teinud teistsuguseid rattaid, jään vastuse võlgu. Kui oled tõsine huviline, võid seda Janiselt ise küsida, ta teab seda kindlasti. Janisega saab kontakti kas muuseumi lehelt www.velomuseum.tk või meilitsi janis.seregins AT audi.lv.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#43

Mul on peale mootoratta 1938 aasta Saksa naistejalgrattas Mars. Sadul ja ketikaitse ei ole originaalid. Mis selle ratta väärtus võib olla?
Vasta
#44

Driwic Kirjutas:Mul on peale mootoratta 1938 aasta Saksa naistejalgrattas Mars. Sadul ja ketikaitse ei ole originaalid. Mis selle ratta väärtus võib olla?

Oleneb, mis seisus asi on. Eriti sellest, kui palju on alles pisijubinaid (kell, kleidivõrgud jms) ning mis seisus on kroom/nikkel ja värvikaunistused.

Loodetavasti on Sul restaureerimisplaanid, mitte müügiplaanid?

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#45

Muide, kas tänapäeval 27" rehve ka saadaval on? Mul 1936. a Monark, millel 27" X 1 1/2" rehvimõõt.
Vasta
#46

Indrek1 Kirjutas:Muide, kas tänapäeval 27" rehve ka saadaval on? Mul 1936. a Monark, millel 27" X 1 1/2" rehvimõõt.

Peaks ikka liikuma, iseasi, kas rootsi mõõtu. Nimelt rootslaste mõõt on veidi suurem kui tavaline, nt rootslase 28" ei ole 622 (nagu tavaline), vaid 635.

Pead minema minda suuremasse rattaärisse koos oma veljega ning proovima seal talle midagi peale. Võib-olla saad; kui ei saa, saad ehk tellida.

Minul on nt 1958. aasta Raleigh, millele ei ole ma rehve saanud (tahab saada ca 605 mm läbimõõtu).

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#47

Indrek1 Kirjutas:Muide, kas tänapäeval 27" rehve ka saadaval on? Mul 1936. a Monark, millel 27" X 1 1/2" rehvimõõt.
Õnneks osutusid minu kartused alusetuks. Täiesti saadaval, vähemalt 40-609 (27" X 1 1/2"). Juhuks, kui kedagi veel sama asi huvitab.
Aga Monarki kohta tahaks teadjamatelt küsida, kus asub raaminumber? Mina vähemalt esialgu ei leidnud, tõsi küll, pole eriti saanud ka päevavalges vaadata. Sadulakinnituse lähedal igatahes ei ole.

Indrek@värske Monarki omanik
Vasta
#48

Indrek1 Kirjutas:Aga Monarki kohta tahaks teadjamatelt küsida, kus asub raaminumber? Mina vähemalt esialgu ei leidnud, tõsi küll, pole eriti saanud ka päevavalges vaadata. Sadulakinnituse lähedal igatahes ei ole.

Kas keskjooksu (rummu) alaossa vaatasid? Nt Crescentidel oli 1930ndatel küll number seal.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#49

valdo Kirjutas:
Indrek1 Kirjutas:Aga Monarki kohta tahaks teadjamatelt küsida, kus asub raaminumber? Mina vähemalt esialgu ei leidnud, tõsi küll, pole eriti saanud ka päevavalges vaadata. Sadulakinnituse lähedal igatahes ei ole.

Kas keskjooksu (rummu) alaossa vaatasid? Nt Crescentidel oli 1930ndatel küll number seal.
Siis see võib lihtsalt värvikihi all olla. Ratas on kunagi mingi koleda sinise värviga paksult üle võõbatud. Peab uurima.
Vasta
#50

kass Kirjutas:Kas kirjutaksid oma Monarkist rahvale, st.mulle. Olemas Monark Scout meeste kõrge raam koos mõne pudiga, number jah keskjooksul kõhu all, minu raamil 632840. Ka üks pealesõja Monarki raam olemas. Ette tänades ja takka kiites!
Hea meelega. Tegu on meesterattaga, mis toodud Eestisse 90-ndate alul humanitaarabi raames ja anti nüüd mulle ära. Raami number on 804255. Vabajooks on Torpedo tüüpi Sachsilt. Rummul on peale muude kirjete number 36, seega võib oletada, et ratas pärineb samast aastast. Raam ja porilauad on üsna lohakalt üle värvitud mingi kolesinise värviga. Algne värv on olnud tumesinine. Veljed on kroomitud ja õnneks laitmatus korras. Leistang on samuti heas korras, olemas ka originaalne kell. Sarnane, aga mul ilma kirjadeta (2 ülemist pilti):
http://www.cykelhistoriska.se/perlan.htm
Ketiratas ja vändad/pedaalid on sellises, noh, ütleme rahuldavas korras. Ketikaitse ka olemas ja korras. Ühesõnaga, ratas on täielikus sõidukorras, vajab aga ülevärvimist. Ahjaa, leistangi käepidemed on vist vahetatud, on sellised tänapäevase välimusega, punased helkurid otstes.
Kuna mul digikaamerat ei ole, siis ka pilte pole. Võin küll telefonikaameraga mõne klõpsu teha, siis näeb vähemalt üldjoontes ära, milline välja näeb. Aga mingit kvaliteetfotot ei maksa siis oodata.

Kuna õnnestus rootslastelt veidi infot saada, siis täiendan teemat. Raaminumbri järgi peaks ratas olema 1939. aastast. 1941.a. suvel valmis Monarki 1000 000-s eksemplar. Aastas toodeti sel ajal ca. 100 000 ratast, seega tõenäoliselt on minu ratas tehtud 1939.a. kevadel/suvel. Torpedo vabajooksu tol ajal Monarkidele ei paigaldatud, vaid kasutati Novo ja Victoria vabajookse. Vanem Torpedo on paigaldatud ilmselt seetõttu, et õiget ei olnud saada. Et see vahetatud on, seda kinnitavad ka teistsugused kodarapead.
Üks väga vilets pilt ka:
[Pilt: monark5ae.th.jpg]
Vasta
#51

kass Kirjutas:Kas keegi oskab kosta midagi jalgrataste REGATTA kohta. Pole oma pika ja mõttetult elatud elu jooksul midagi neist kuulnud ja siis järjest ilmub 3 raamijäänust välja. Saksa tüüpi raamidega tegu, mingi suure tegijaga pole nagu tegu aga neid siis siin ikka liikunud.
Hmm, huvitav. Ma leidsin kodus vanast pildialbumist ühe pildi, kus peal minu vanaonu koos jalgrattaga kuskil 1930-ndatel. Selle ratta märgil paistab kiri "Rec(g?), rohkem kirja näha ei ole. Just nuputasin, mis ratas see olla võiks. Ise arvasin, et "Record" vms, aga ehk ongi Regatta. Milline ketiratas on (kui on)?
Vasta
#52

kass Kirjutas:REGATTA jalgratas. Ketiratast pole, 2-st raamist ainult kaela osa sildiga, ja üks paljas naiste raam. Samas kaela osa spetsiifiline, kroomitud välismuhvid, kumbki ilma kuulikausita u.1/3 kaela pikkusest kusjuures mõlimil muhvil eesküljes 2 soont mis raami värvi mustad, seega nagu madrusesärgi triibud : kroom-must-kroom-must-kroom-silt(ovaalne, laineliste servadega messing, horisontaalsuunas siis pikem mõõt, sildi keskel u. 8 mm ühesuuruste trükitähtedega kiri REGATTA)-jälle triibud. Oleks muidugi pilt vaja aga pole omandanud veel neid trikke ja käeulatuses pole ka ühtegi tegelast kes hirmsasti tahaks selliseid asju pildistada. Monarki teemal tüütan Indrek1-te veel!
Tundub küll natuke sedamoodi, just sildi osas.Sellel minu pildil oleval rattal on aga raam must, välismuhvid aga hõbedased (kuid mitte kroomitud, tundub pildilt) ja see hõbedane osa ulatub nooljalt (ei oska paremini kirjeldada ka) u 1/3 raamitorudele. Samas, mul on sildil kirjatähed (Re....) ja kiri on kerge kaldega alt üles. Aga sildi kuju on küll selline, nagu kirjeldasid.

Vasta
#53

kass Kirjutas:Rutiinsel kontrollkäigul vanamet. kokkuostu jäi silma jalgrattaraami jäänus, värskelt rauasaagi maitsta saanud. Raami kaelaosa sildiga, kahvel. Sildil paistis kiri ROSSIA, muud silm ei seletanud algul. Mõte liikus juba tsaariaega. Sildil siiski hoopis: jalgrattatööstus A.Panksepp Tallinn ROSSIA 53. Tegu siis Aug. Panksepa jalgrattatööstusega Rossia 1927-29(30). Mida 53 Rossia all tähendab ,ei tea. Kas mingi mudeli nr. Sain aru, et Panksepp reklaamis oma toodangut olevat valmist. samadest osadest kui Leutneri Läti Rossia`d?

Ega Sa seda tükki ometi sinna ei jätnud?

Loomulikult on tegemist Leutneri Rossijaga, mis saanud siin kohaliku sildi!

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#54

Eelmisel nädalal leidsin ühest kivihunnikust Adleri meesteratta lausroostes raami koos kahvli ja lenksuga. Raaminumbri järgi peaks olema 1936. aasta ratas. Samas vedeles veel ühe raami kaelaosa, samuti koos lenksu ja kahvliga. Lambikinnituse mustris N -täht. Naumann äkki?
Vasta
#55

Indrek1 Kirjutas:Eelmisel nädalal leidsin ühest kivihunnikust Adleri meesteratta lausroostes raami koos kahvli ja lenksuga. Raaminumbri järgi peaks olema 1936. aasta ratas. Samas vedeles veel ühe raami kaelaosa, samuti koos lenksu ja kahvliga. Lambikinnituse mustris N -täht. Naumann äkki?

Tee pilti - mul on kaks enamvähem tervet Naumanni ja kahe jäänused, saan võrrelda. Ja - milline raaminumber?

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#56

valdo Kirjutas:
Indrek1 Kirjutas:Eelmisel nädalal leidsin ühest kivihunnikust Adleri meesteratta lausroostes raami koos kahvli ja lenksuga. Raaminumbri järgi peaks olema 1936. aasta ratas. Samas vedeles veel ühe raami kaelaosa, samuti koos lenksu ja kahvliga. Lambikinnituse mustris N -täht. Naumann äkki?

Tee pilti - mul on kaks enamvähem tervet Naumanni ja kahe jäänused, saan võrrelda. Ja - milline raaminumber?
Mul need pilditegemise võimalused suht kesised. Mingist telefonikaamera udupildist nagunii suurt tolku pole. Adleri raaminumber on 1101477. Ma oletan, et see on Adler, kuna analoogselt on lambikinnituse mustris A-täht. Tegu suht kõrge raamiga, tavalisest vene meestekast u. 10cm kõrgem.
Vasta
#57

N lambihoidjal oli rootsi ratstel, papa Nymani (minega võin mööda panna veidi) tehaste omadel, kindlasti Hermestel, ilmselt ka Monark j Cresent. Kahvli ja lenksu järgi peaks ju rootslane olema ära tunda või kuidas või on osi kombineeritud. Sildikinnitusaugud ka annavad infot. Vaata Indrek seda rootslaste vanaratta lehte, kusagil viide Nymanile ka. Muidugi võib ka mõni muu mark olla, igatahes rootslastel kindlasti ka.
Vasta
#58

Tahaksin ikkagi näha pilte. Tunnen vähemalt siinmail masslevinuimad (1930ndate) rootslased - Husqvarnad, Crescendid, Monarkid, Hermesed, Vegad jms ära, kuna kõiki neid isendeid on mu erakogus olemas lausa mitmeid nii tervetena kui ka jäänustena.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#59

Kas keegi sellisest rattast nagu Kärnan teab midagi ? Ette sildi peale on veel kirjutatud Hälsingborg .

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#60

valdo Kirjutas:Tahaksin ikkagi näha pilte. Tunnen vähemalt siinmail masslevinuimad (1930ndate) rootslased - Husqvarnad, Crescendid, Monarkid, Hermesed, Vegad jms ära, kuna kõiki neid isendeid on mu erakogus olemas lausa mitmeid nii tervetena kui ka jäänustena.
Rootslaste peale ma ei tulnudki. Võib olla küll. Lenksukinnitus tundub küll sakslastest erinev. Ehk siit näeb midagi ära:
[Pilt: lambikinnitus7fq.th.jpg]
[Pilt: lenks9ri.th.jpg]

Lenksukinnitus on siin küll väga halvasti näha, aga sarnaneb sellega siin:

http://www.cykelhistoriska.se/cresentturist28.htm
Just praegu avastasin, et Sinu Crescent de Luxe`il ka sarnane kinnitus. Sellepärast mulle tunduski, et olen midagi taolist kusagil näinud.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne