Mälestusi nõukogude ajast osa 2

Homme peaks sama 50 aastat Budabesti sündmuste algusest.See kui Punaarmee ja Ungari rahvaarmee teineteist tulistasid.Oleks tänulik kui keegi foorumlastestest tooks ka mingeid teadmisi. Berliini 53 ,Praha 68 ja Dazigi 70 aasta sündmused minu jaoks peaaegu paigas.
Vasta

Okupatsioonide muuseumis on hetkel vastavateemaline näitus.

Aga nagu juba ütlesin, hoia silmad ja kõrvad lahti !

Üks 2001a Busso ongi ainult.
Vasta

Täna ju Soome TV -s oli dokumentaal.
Vasta

Igivana teema uuesti ülesupitamine: kirjutades Tadþikistani juttu tuli meelde, et kusagil peaks mul arvutis alles olema ka mõne aasta taguse TTÜ Tehnika ja Kultuuri õppeaines (õppejõud oli hr Vahur Mägi) tehtud ettekanne Sillamäe uraanivabrikust. Põhines see ühel "Akadeemia" 2000. aasta 3. numbris ilmunud Ello Maremäe artiklil, alljärgnevalt siis minu tehtud lühikokkuvõte. Ehk pakub mõnele huvi Smile

Diktüoneemakilt, millest Sillamäel uraani toodeti, on orgaaniline aine, tekkinud umbes 500 miljonit aastat tagasi, nime saanud ürgaegsete loomade Dictyonema järgi. Sisaldab ca 15% põlevat orgaanikat ning suures koguses mitmeid erinevaid haruldasi metalle, nende seas ka uraani. Eesti territooriumil leidub ca 11000 km² suurusel maa-alal, Narvast Hiiumaani.

Kilda tööstuslik kasutamine sai alguse 20.sajandi alguspooles Virumaal. 1928-29 rajasid rootslased sinna põlevkiviutmise tehase, väidetavalt tegeldi seal ka kildast haruldaste metallide eraldamisega. Tehase toodang eksporditi eeskätt Saksamaale, tooraine saadi Viivikonna karjäärist.

1944. aastal, pärast Eesti “vabastamist” Punaarmee poolt saadeti Moskvast Kirde-Eestisse geoloogiaprofessor Mihhail Althausen ülesandega leida ja kaardistada siinsed uraani sisaldava diktüoneemakilda leiukohad. Koostöös kohalike võimudega (eriti Arnold Veimeriga) tal see töö õnnestus sooritada. 1945.aasta kevadel peeti Kremlis kõrgete võimukandjate nõupidamine, kus otsustati vajadusel hakata uraani tootma Kirde-Eesti kildast. NSVL-il oli uraanivajadusega kiire,kuna USA juba omas aatomipommi. Oli rajatud küll mäekeemiakombinaat nr.6 Tadþikistani Leninabadi lähedale, kuid see asus põhilistest teadus - jm. uraani vajavaist asutustest liiga kaugel.

6. augustil 1946 loodi NSVL Siseministeeriumi Esimese Peavalitsuse ülema Vannikovi ülisalajase käskkirjaga nr 0282 Sillamäel (esialgse valitsusega Tallinnas) mäekeemia kombinaat “Kombinaat Nr.7”. Ülemaks määrati kindralmajor Mihhail Tsarevski. Kombinaadi kasutusse anti vana rootslaste rajatud põlevkivitehas. Katsetootmise alguse tähtaeg oli 1. detsember 1946;tööstusliku tootmise jaoks 1. märts 1947. Katsetootmine lükati käima aga hoopiski Narvas “Krassilnaja fabrika” (värvivabriku) nime all.

Samaaegselt ehitati Sillamäele päris kombinaati. Ehitusele suunati kokku 16000 (enamasti kriminaal-)vangi ning 10 eestlastest, lätlastest ja leedulastest formeeritud Punaarmee ehituspataljoni, igas pataljonis ca 1000 meest. Lisaks saadeti Sillamäele veidi enam kui 1000 puhta ankeediga insener-tehnilise personali liiget,kes tulid enamasti Venemaa tööstuslikest oblastitest.

Põhilised tootmistsehhid ja kaevanduse ðaht nr.1 valmisid Sillamäel aastal 1948, aasta hiljem oli kaevanduse ööpäevane tootmisvõimsus juba ca 500 tonni kilta ööpäevas. Keskmine uraanisisaldus ühes tonnis Sillamäe kildas oli ca 0,028% (ehk 280 g/t).

Töötajate koosseis 1949.aastal oli järgmine: vange 79%, ehituspataljonide mehi 19%, vabakäigul olijaid 2%. Tööjõu osas valitses suur voolavus seoses vangide ja sõdurite pideva liikuvusega. Suureks probleemiks oli nii sunnitööliste kui ka vabakäigutööliste hulgas vilets töödistsipliin ja -kvaliteet. 1948.aastal jagunes mõningate andmete kohaselt tööjõud järgnevalt: normaalse töövõimega 30%, kehvad 60%, väga kehvad 10%. Tööjõudu värvati käsu korras, boonusteks olid kvalifitseeritud töö tegijate vabastamine sõjaväekohustusest ning kõigi töötajate eelmise elukoha säilitamine. Toitlustamine ehitusel oli rangelt normeeritud, sõltuvuses normi täitmisest. Toitlustamise jaoks anti Veimeri käsul muuhulgas 5 maa-abimajandit ning kaks kalapüügikohta kombinaadi ainukasutusse.

Maad kombinaadi jaoks võõrandati mitmel korral, kokku rekvireeriti tublisti üle 100 talupoja valdused praeguse Sillamäe ümbruses. Mingil määral need varad ka kompenseeriti.

Tööjõu komplekteerimisel oli olulisim faktor ankeedi puhtus. Algusaastail sattus Sillamäele ka hulgaliselt ebasoovitatavat personali. Samaaegselt sai kombinaadi juhtkond ka Moskva-poolset kriitikat varastamise, halva töödistsipliini ja üldise korra pärast. Rangete käskude abil üritas kombinaat korda luua ka Sillamäe asulas endas,näiteks keelati aastal 1948 ilma kombinaadi juhtkonna nõusolekuta avada õllekioskeid, toidupoode, fotoateljeesid jms, kutsuda artiste gastroleerima; hoida oma korteris sissekirjutuseta inimesi jne jne.

Tehas oli ka (loomulikult) täiesti salastatud ning relvastatud valve all. Kõige tähtsam dokument Sillamäel oli propusk. Tehase asukohta ei tohtinud seostada Sillamäega, kogu post liikus erikanaleid pidi Narva või Leningradi kaudu. Iga salajasele tööle vormistatud töötajat kontrolliti personaalselt, karistusastmed olid järgmised (kergemast rangema suunas): seletuskiri - vaatlus - hoiatus - noomitus - vali noomitus - vali noomitus koos hoiatusega - vallandamine - kriminaalvastutus - vabadusekaotus. Tähtsaim osakond tehases oli Esimene Osakond,mis tegeles saladuste hoidmisega.

Diktüoneemakilda alase uurimistööga valiti tegelema 12 tähtsat NSVL instituuti, neist ainsana Eestist ENSV TA Tööstuse Teadusliku Uurimise Keskinstituut ETTUK. Uraanieralduse kildast uurimisega tegeldi mitmel pool (kogu töö oli täiesti salajane),kuid tulemused olid suhteliselt kõikuvad ja ebarahuldavad->uraanieraldus kildast lõpp-produkti kõikus 20 ja 80 protsendi vahel.

1951.aastal suurenes Moskva nurin kombinaadi ebarahuldava töö kallal. Nõuti tehnoloogia uuringute tugevdamist ja kombinaadi struktuuri muutmist.
15.aprillil 1952 väljastati NSVL MN Teise peavalitsuse ülema käskkiri korraldusega lõpetada kilda tööstuslik ümbertöötlemine uraani tarbeks. Lõpetati ka uraanikaevanduse töö ning vangide kasutamine. Peapõhjuseks ebaefektiivne tehnoloogia,seda hoolimata teatavaist edusammudest. Sillamäel jätkati uraani töötlemist kuni aastani 1991, seda juba imporditud maakidest. Narva katsetehas (Krassilnaja Fabrika) jätkas arendustöid.

Kokku kaevandati ajavahemikus 1948-52 Sillamäel ligikaudu 272 000 tonni kilta,millest saadi ca 22,5 tonni uraani. Võrdluseks-importmaakidest toodeti kuni 1991.aastani ligi 100 000 tonni uraani.

Moskvas hauti ka plaane 1960ndatel aastatel Sillamäele rajada teine, ainult kilta kasutav uraanitehas,mille jaoks kästi Narva katsetehasel luua uusi tehnoloogiaid. 1961.aasta veebruaris valmis uus katsetsehh, aktiivne töö käis umbes 1965.aastani,mille järel vaikselt vaibus. Mida täpsemalt tehti,on siiani täpselt teadmata. Maardusse kavatseti rajada ka katseseade, et kildast eraldada muid haruldasi metalle (nt vanaadium ja molübdeen), kuid ka see üritus soikus raha ja poliitilise huvi puuduse tõttu.

Kilda tööstusliku efektiivse kasutamise jaoks puudub senini normaalne lahendus. Orgaanika on kergestisüttiv,kuid põlemisel ebaefektiivne ja saastav...
Vasta

Täna Pääskülas Aprila motikaid laadides.Läks mööda üks väike tüdruk,pulgakomm suus.Ja siis meenusid SSSR ajast wanatädid ,kes tollase ABC 6 juures omawalmistatuid pulgakomme 10 kopika eest müüsid.Kommid enamuses kuke või siis Kremli torni kujuga.Wabandust ,et tehnikast palju mööda.

Kell käib kõigile ja aeg teeb oma töö.
Vasta

Kui jutt juba toidule läks, siis meenuvad nõukogude-stiilis toidukauplused, mis eksisteerisid mõnel pool veel 90ndate hakulgi. Mõtlen nende all massilisi tüüpprojekti järgi ehitatud madalaid betoon- või telliskivihooneid, mille rajamisega ka maapiirkondadesse tegelesid vastavate rajoonide KEKid ja kaupluste varustamise kuulus ETKVLi haldusalasse - nõukogulik moodustis ETKst.

Märksõna oli iseteenindus, millega seondusid traadist ostukorvid ja valjusti töötavad OKA mehaanilised kassaaparaadid (pole selliseid enam ammu töötamas näinud). Teine oluline tunnus nõukogude kaubanduses oli pakkematerjalide kesine valik või õigemini puudumine. Siiani on meeles lahtine leib ja sai, mida sai võtta paberilehe abil. Ka vedelike pakendamisega polnud lugu parem - ei mäleta küll enam pestavaid piimapudeleid, ent halvakavliteedilised ning kergesti purunevad piima/keefiri tetrapakendid. Kogu kodumaine mahlasortiment oli eranditult klaaspurkides. Täiesti kadunud on omaaegsed O,33liitrised limonaadipudelid.

Esimene läänelik toode meelestub minu mälus oranzhide Mehukatti mahalakonsertraadianumatega: peal apelsini ümber kerratõmbunud sinise kassi pilt. Kunagi väga populaarne toode.
Vasta

Mister X Kirjutas:[...] valjusti töötavad OKA mehaanilised kassaaparaadid (pole selliseid enam ammu töötamas näinud). [...]

2004 aasta oktoobris oli üks veel kasutuses Paldiski Kaubamaja tööstuskaupade osakonnas teisel korrusel, tänavu märtsis sattusin uuesti sinna ja OKA on läinud.

[Pilt: main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_it...alNumber=3]
Vasta

Mul on üks OKA üle. Juhe on küll tagant lõigatud, aga muidu komplektne, venekeelse
manuaali saab ka kaasa.

Täpsemalt privaatselt.

Asp

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta

Lypsik Kirjutas:
Mister X Kirjutas:[...] valjusti töötavad OKA mehaanilised kassaaparaadid (pole selliseid enam ammu töötamas näinud). [...]

2004 aasta oktoobris oli üks veel kasutuses Paldiski Kaubamaja tööstuskaupade osakonnas teisel korrusel, tänavu märtsis sattusin uuesti sinna ja OKA on läinud.

[Pilt: main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_it...alNumber=3]

Kes soovib Oka töötamise häält kuulda või vänta lüüa - Varjupaiga ajaleheputkas täiesti võimalik!
Vasta

Mister X kirjutas Kui jutt juba toidule läks, siis meenuvad nõukogude-stiilis toidukauplused, mis eksisteerisid mõnel pool veel 90ndate hakulgi.

Ida-Viru vähemasustatud kohtades on veel tänapäevalgi nii. Näiteks veel aasta tagasi oli XXX asula toidupoes jahu,suhkur,tangud plastmass kastiga leti kõrval ja müüja siis kühveldas sealtpaljuvaja oli. Te võibolla ei usu seda aga elu on seal tõesti 15 aastat maha jäänud. Lisaks kell 13.00 hakkab kaupluses lõuna.
Vasta

Võsul oli kunagi baar nimega Energia..Oma aja kohta päris tegija.Aga õlleteema omapärane.Leti taga kaks emailämbrit.Ühes õlu ,toises vaht.Ja nii müüdigi.Korda 2-3 tõsteti kopsikuga õlut ja viimane kopsikutäis võeti vahtu.Olid vast ajad.Samas siis oli suhtumine asjadesse hoopis teistsugune kui tänapäewal.

Kell käib kõigile ja aeg teeb oma töö.
Vasta

muuseumipapa Kirjutas:Kes soovib Oka töötamise häält kuulda või vänta lüüa - Varjupaiga ajaleheputkas täiesti võimalik!

Tallinnas kpl. "Volga" kasseeritakse sisseoste samuti OKA kassaaparaadiga.
Vasta

Mister X Kirjutas:Märksõna oli iseteenindus, millega seondusid traadist ostukorvid ja valjusti töötavad OKA mehaanilised kassaaparaadid (pole selliseid enam ammu töötamas näinud).

Nn "kandilised" 1980ndate aastate OKAd tegid palju vähem häält kui 1960-70ndate aastate vastavad isendid, millele oli iseloomulik nuppudealune kaarjas pind ja üldse korpuse ümaramad vormid. Nende vanatüübiliste kassaaparaatide üks eripärasid oli see, et nende poolt trükitud tðekil oli nulli asemel X. Nii et 20-kopikast ostu tähistas seal tðekil "XX.2X".

Kusagil 1980ndatel need vanatüübilised kassaaparaadid kadusid - esmalt suurlinnades (Tallinn, Tartu, Pärnu), seejärel ka mujal. Eesti taasiseseisvumise ajaks 1991 neid enam (praktiliselt) töös ei olnud, niipalju kui ma mäletan.

Mister X Kirjutas:Teine oluline tunnus nõukogude kaubanduses oli pakkematerjalide kesine valik või õigemini puudumine. Siiani on meeles lahtine leib ja sai, mida sai võtta paberilehe abil.

Tegelikult oli see omamoodi loodussäästilik lähenemine - pakendi (loe: pakkepaberi) võis probleemideta ära põletada ilma ilmastikku ja küttekoldeid rikkumata. Ja kui mõni loodusvaenulik isik viskaski pakendi metsa alla või tee äärde, siis lagunes see seal (erinevalt kaasaja plastpakenditest) aasta-paariga.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta

Jah, see lauskilekotitamise puudumine oli tegelikult hea asi. Lahtised Komeedi kommid kühvliga jõupaberist tuutusse ja korras, ei pidanud näppe mitu korda tagurpidi väänama kui tahtsid suu magusaks teha.
Vasta

Nõukogude kosmonaudi viimased päevad Viiratsis. http://www.sloleht.ee/index.aspx?id=274555
Vasta

Wabandust kui juba eelnevalt tollest ülestähendusi tehtud.Olid olemas diafilmid.Muinasjutud piltidega ,mida sai projektoriga seina pääle vaadata.Mulle meeldisid need väga.Senini 3-4 karpi filme kuskil kapinurgas alles.Tänapäewa lastele vist säärased asjad igavad?

Kell käib kõigile ja aeg teeb oma töö.
Vasta

postimees Kirjutas:Nõukogude kosmonaudi viimased päevad Viiratsis. http://www.sloleht.ee/index.aspx?id=274555
Ajastus vist veidi vale?12 aprillil oli kungi Kosmonautika päev ja mõni aeg tagasi 40 aastat Gagarini hukkumisest.Pole mingi vanade aegade pooldaja aga ?

Kell käib kõigile ja aeg teeb oma töö.
Vasta

Leidsin tööjuurest sellise aparaadi. Isiklikult pole sellist kassetika ja vinüüli kombinatsiooni näinudki.
Vasta

Oi, ma sihukest poisikõsõna poes näppind ja ilastand. Küll oleks tahtnud aga raha põlnd. Sääl kassett ja saviplaat ja raadio ka lisaks. Äge pill oli.
Täna on kodus Philipsi hunnik kassettide ja savi ning CD plaadimängijate ja raadioga, ekvalaiseri ja võimendiga, ei oska nigu enam piriseda.
Kunagi, aastal 1986 või nii, tundus eelpool näidatud komplett pea kompleksse unistusena.

loll on loll olla.
Vasta

ATS007 Kirjutas:Leidsin tööjuurest sellise aparaadi. Isiklikult pole sellist kassetika ja vinüüli kombinatsiooni näinudki.

VEGA, kui ma ei eksi... Üks hea asi oli tal see, et sai LP-lt otse kassetile lindistada. Raadiot ma küll seal ei mäleta.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne