Tallinn enne ja pärast

Taustainfoks üks vahetu kajastus 1941. a. purustustest Tallinna tööstustes:

http://www.hot.ee/galerii/postimees_Nr65_01-10-1941.jpg

Postimees 01.10.1941
http://dea.nlib.ee/

Huvitav, mis asjaoludel oli ETK Kopli tehaste ruumidesse kogutud üle 100 auto? Kui rekvireeritud, siis kas neid evakueerumisel ei üritatudki kaasa viia? Ja pidi ikka võimas ruum olema, kuhu need masinad kõik ära mahtusid.
Vasta

Aitähh ,Valdo. Sain targemaks.

terv.
reims
Vasta

reims Kirjutas:Aitähh ,Valdo. Sain targemaks.

Pole tänu väärt. Tavaline vanade ehitiste huvi minu poolt, ei muud.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta

manic Kirjutas:Huvitav, mis asjaoludel oli ETK Kopli tehaste ruumidesse kogutud üle 100 auto? Kui rekvireeritud, siis kas neid evakueerumisel ei üritatudki kaasa viia? Ja pidi ikka võimas ruum olema, kuhu need masinad kõik ära mahtusid.

Võib-olla algul plaaniti. Aga nagu teada, tungisid sakslased Kunda juures ju peale Märjamaa lahingut üsna kiiresti mereni ja Tallinna ümbrus jäi kotti. Ja siis võeti vastu otsus kõik hävitada, sh ka rekvireeritud varad, ning ise põgeneda laevadel Leningradi. Kes oli tsipagi oma hinges eestimeelne, see muidugi üritas päästa, mis sai. Aga pumba juures oli tollal teine seltskond.

Karta on, et vastuseisu tõttu sellele totaalhävitusele lasti maha ka Johannes Lauristin. Kuna ajad olid segased, ei tea sellest senini keegi täpselt midagi, on vaid oletused.

Mis sai aga meritsi põgenemisest, teame me kõik Juminda miinilahingut meenutades nt hr Mati Õuna raamatute kaudu.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta

valdo Kirjutas:
reims Kirjutas:R2 P1,5;

P1: arvatavasti Lilleküla jaama / Uue Maailma linnaosast põleva Luhteri tehase peale. Vaata heimat-/funk-segustiilis koolimaja, mis asub Pärnu mnt ja Vana-Lõuna tn vahel.

P5:  tõesti ei tea, vast kusagil Tallinna viiva maantee lähistel.
Ma arvan, et see koolimaja on siiski E.Lenderi eragümnaasiumi hoone Kreutzwaldi tn ja Kunderi tn nurgal. Pilt on tehtud koolimaja hoovi poolt. Tulekahju paistab möllavat hotelli "Kungla" kvartalis.

Huvitun GAZ 12 ZIM-i varuosadest ning selle sõidukiga seotud kirjandusest, dokumentidest ja mälestustest.
Vasta

Kungla juures vaevalt,see asi jääb ikka sadama kanti.Kungla ümbrus sai kannatada alles 44 aasta pommirünnakus.Mis puutub J.Lauristini siis mulle teadaolevalt tapeti ta Punaarmee poolt Miinisadamas 27/28 augustil .Laevale ta ei jõudnudki.Ja veel üks asi kui kellelegi huvi peaks pakuma.Ei taha kedagi esile tõsta aga 41 asta augustis õnnestus minu mopi all olewal wanaonul pääseda 3 põhjalastud laevalt.Õnnelikuna jõudis ta ka lõpuks kaldale siis istus igaks petteks Saksa wangis 1,5 kuud ja lasti vabaks.Töötas edasi sadamas kuni pensionileminekuni.Aga Saksa ajal olid sadamas ka tööl Nõukogude sõjawangid.Ja need soovitanud tal ja ta perel Tallinnast lahkuda 8.03 44.Onu weel mõelnud kus loll Ivan midagi teada võib..Aga siis tuli see ,mida me seniajani Tallinnas kõik näeme.Õnneks oli ta elukoht Kalamajas ,sinna pomme eriti ei kukunud.Üks mu vanaisadest oli saatuse tahtel aga ELK.Neile teatati ka Tallinna pommitamisest ja märgiti juurde ,et kannatada saanud just sadama piirkond.Vanaisa mõtles ,et perega nüüd kõik.Tegelikult maja senini alles ,Kungla tänawale kukkus vaid üks pomm.Võis vedada seetõttu kuna punakotkad pidasid Ülemiste järwe merelaheks sadas enamus pomme sinnakanti .Samas hävis kõik Pärnu mnt ümbruskond
Vasta

eberhard Kirjutas:Ma arvan, et see koolimaja on siiski  E.Lenderi eragümnaasiumi hoone Kreutzwaldi tn ja  Kunderi tn nurgal. Pilt on tehtud koolimaja hoovi poolt. Tulekahju paistab möllavat hotelli "Kungla" kvartalis.
Lagipähe sai keset rahulikku päeva uhiuus korterelamu teiselpool Kr.waldi tänavat gümnaasiumi vastas. Ilmselt ei olnud ka õhuhäiret. Fotodelt paistab, et peale pauku jooksis kodanik kohe pildistama, esimene foto veel väriseb. Praegune elamu on samas mahus taastatud, kuid pihtasaanu oli värvitud fassaadiga. Aastat ei tea, kuid 1942 fotol on maja veel püsti.
Vasta

Martin256 Kirjutas:
eberhard Kirjutas:Ma arvan, et see koolimaja on siiski  E.Lenderi eragümnaasiumi hoone Kreutzwaldi tn ja  Kunderi tn nurgal. Pilt on tehtud koolimaja hoovi poolt. Tulekahju paistab möllavat hotelli "Kungla" kvartalis.
Lagipähe sai keset rahulikku päeva uhiuus korterelamu teiselpool Kr.waldi tänavat gümnaasiumi vastas. Ilmselt ei olnud ka õhuhäiret. Fotodelt paistab, et peale pauku jooksis kodanik kohe pildistama, esimene foto veel väriseb. Praegune elamu on samas mahus taastatud, kuid pihtasaanu oli värvitud fassaadiga. Aastat ei tea, kuid 1942 fotol on maja veel püsti.
Jah Sul on õigus, viimase fotoderea pilt on selgem, põleb mitte "Kungla" kvartalis, vaid otse koolimaja vastas üle Kreutzwaldi tänava.

Huvitun GAZ 12 ZIM-i varuosadest ning selle sõidukiga seotud kirjandusest, dokumentidest ja mälestustest.
Vasta

Osta ee-s on müügil postkaart 30-date alguse Vabaduse platsi vaatega http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.info&id=1191467 Jaani (Pärnu mnt ) nurgal oli ka tollal hotell, kuid märksa tagasihoidlikum kui praegune, kahekordne maja üle tänava-hotelli vastas lammutati minu mäletamise järgi 70-date algupoolel.

Huvitun GAZ 12 ZIM-i varuosadest ning selle sõidukiga seotud kirjandusest, dokumentidest ja mälestustest.
Vasta

http://www.wehrmacht.pri.ee/fotod/reval/45.jpg
tekkis meil siin omavahel vaidlus, millise kohaga tegu.
paremalt alumiselt (tänava)sildilt loeks nagu välja "müürivahe"
nagu oleks viru tn, aga ei oleks ka. torne ei paista.
Vasta

eberhard Kirjutas:Osta ee-s on müügil postkaart 30-date alguse Vabaduse platsi vaatega http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.info&id=1191467 Jaani (Pärnu mnt ) nurgal oli ka tollal hotell, kuid märksa tagasihoidlikum kui praegune, kahekordne maja üle tänava-hotelli vastas lammutati minu mäletamise järgi 70-date algupoolel.

Veidi parem pilt samast kohast.
Vasta

rulli Kirjutas:http://www.wehrmacht.pri.ee/fotod/reval/45.jpg
tekkis meil siin omavahel vaidlus, millise kohaga tegu.
paremalt alumiselt (tänava)sildilt loeks nagu välja "müürivahe"
nagu oleks viru tn, aga ei oleks ka. torne ei paista.
See on Harju tn umbes majandusministeeriumi eest raekoja suunas
Vasta

Martin256 Kirjutas:
rulli Kirjutas:http://www.wehrmacht.pri.ee/fotod/reval/45.jpg
tekkis meil siin omavahel vaidlus, millise kohaga tegu.
paremalt alumiselt (tänava)sildilt loeks nagu välja "müürivahe"
nagu oleks viru tn, aga ei oleks ka. torne ei paista.
See on Harju tn umbes majandusministeeriumi eest raekoja suunas

On.

Identifiseerimisvihjeks - vaata paremal olevat viilu ja tuulelippu, need kuuluvad sõjas müüride osas terveks jäänud ning siis taastatud hoonele Harju tn 11 (hilisem Tallinnfilmi maja).

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta

Tere.

Tekkis meeletu segadus pildiga mis asub:
Wehrmacht.pri Rida 10, Pilt 2
Mis hoone on?

Ette tänades.

MB 260E W124
G3 GTI
Nissan Qash Ai-Ai
Vasta

North Kirjutas:Tere.

Tekkis meeletu segadus pildiga mis asub:
Wehrmacht.pri Rida 10, Pilt 2
Mis hoone on?

Ette tänades.

Balti Jaama peahoone peaks vist olema.
Vasta

pelle Kirjutas:
eberhard Kirjutas:Osta ee-s on müügil postkaart 30-date alguse Vabaduse platsi vaatega http://www.osta.ee/index.php?fuseaction=item.info&id=1191467 Jaani (Pärnu mnt ) nurgal oli ka tollal hotell, kuid  märksa tagasihoidlikum kui praegune, kahekordne maja üle tänava-hotelli vastas lammutati minu mäletamise järgi 70-date algupoolel.

Veidi parem pilt samast kohast.

Hotell Peeter oli selle hotelli nimi, mis asus selle 2x puumajas, mis Palace'i ehitamisega seoses 1930ndatel lammutati.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta

zazik Kirjutas:
North Kirjutas:Tekkis meeletu segadus pildiga mis asub:
Wehrmacht.pri  Rida 10, Pilt 2
Mis hoone on?

Ette tänades.

Balti Jaama peahoone peaks vist olema.

Mitte et vist ja peaks, vaid see ta ON 100%. Hoone muide taastati sõjapurustuste järel enamvähem algses välimuses ning  oli sellise kasutusel kuni 1960ndate aastateni.

Siis seda hoonet ei lammutatud, vaid ehitati tundmatuseni ümber N.Liidus tollal levinud nn raudteefunktsionalismi stiilis. Pikkus jäi samaks, laiuses lisati talle ülikõrge ootesaali osa juurde. Välimuses, loomulikult, pole vana hoone detaile märgata, kuid sisemuses küll - vähemalt kirdepoolses osas olid mõned kaaraknad ja paelaoga müürid veel enne viimast rekonstrueerimist selgelt nähtavad. Minu meelest oli midagi vanast hoonest näha ka kunagise raudteemuuseumi ruumides kõrgematel korrustel, aga ses osas ma 100% enam pead anda ei saa...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta

Balti jaama keldrikorrusel oli minu viimase külaskäigu ajal seal säilinud kõik võlvlaed ja ustekaared.Praegune jaamahoone ehitati ju vanale ümber.Kas oli nii?
Vasta

PETSS Kirjutas:Balti jaama keldrikorrusel oli minu viimase külaskäigu ajal seal säilinud kõik võlvlaed ja ustekaared.Praegune jaamahoone ehitati ju vanale ümber.Kas oli nii?

Pigem vanast ümber, mitte vanale ümber. Kandeseinad samad, akende asukohad paljus samad, akende kuju vaid muudetud. Fassaadid katteplaatidega ka kaetud.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta

PETSS Kirjutas:Balti jaama keldrikorrusel oli minu viimase külaskäigu ajal seal säilinud kõik võlvlaed ja ustekaared.Praegune jaamahoone ehitati ju vanale ümber.Kas oli nii?
Ümber ikka. Ootesaali tagasein on vana maja fassaad
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne