Alumiinium ja meresoolad
#1

Tekkis selline probleem - kas on mingit lihtsat, odavat ja mitte väga toksilist vahendit alumiiniumilt (ka duralumiiniumilt) meresoolade maha võtmiseks. Ma mõtlen mingit muud meetodit peale kõigepealt pähetuleva puhta voolava veega pesemise ja nühkimise.

Asi selles, et mõni koht, kuhu need soolad eriti ladestunud on, ei ole eriti nühkimiseks kättesaadav. Et ehk ei saa lihtsalt vees leotades päris puhtaks. Et ehk on mingi kemikaal, mis selle töö ära teeks. No ma ei ole keemias eriti kodus, seepärast küsingi.
Vasta
#2

ma arvan et sa ei saagi ilma nyhkimata seda päris puhtaks.paadimootoritel söövitab merevesi alumiiniumi nii korralikult,et seda puhtaks saada pead seda lihtsalt maha lihvima.
Vasta
#3

Hallvatt Kirjutas:Tekkis selline probleem - kas on mingit lihtsat, odavat ja mitte väga toksilist vahendit alumiiniumilt (ka duralumiiniumilt) meresoolade maha võtmiseks. Ma mõtlen mingit muud meetodit peale kõigepealt pähetuleva puhta voolava veega pesemise ja nühkimise.

Asi selles, et mõni koht, kuhu need soolad eriti ladestunud on, ei ole eriti nühkimiseks kättesaadav. Et ehk ei saa lihtsalt vees leotades päris puhtaks. Et ehk on mingi kemikaal, mis selle töö ära teeks. No ma ei ole keemias eriti kodus, seepärast küsingi.

Mina ei usu, et kemikaalidega saab. Võid muidugi proovida Sayerlack'i värvieemaldiga, aga ma kardan, et see ka ei võta sooli maha. Kui ei, siis soovitan läheneda relakaga otsa pandud jämedakiulise terasharjaga. Eks see muidugi rikub ka alumiiniumpinda, aga alati saab selle nt lihvkettaga siledaks lihvida. Pead katsetama.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#4

Scania esindused kasutavad oma pesulates veokite alumiiniumist portede pesemisel spetsiaalset effektiivset alumiiniumi puhastamiseks ettenähtud vedelikku, mis eemaldab alumiiniumile tekkinud oksiidid -"seenetuse". Juhtusin ise olema pesulas, kui esmakordselt kasutati antud vahendit ja seda katseliselt ühel veoauto portel. Vahend pihustati portele ja lasti paar minutit mõjuda ja loputati veega maha. Tulemus oli minu jaoks hämmastav nagu öö ja päev puhastiga pestud ja ilma kemikaalita pestud porte vahel. Esimene säras nagu uus, ilma "seenetuseta", kuigi kahjustatud kohad peale kuivamist jäid matid, aga siiski alumiiniumivärvi. Teine porte oli lihtsalt puhas aga ikkagi "seentega", esimese kõrval paistis, justkui pesemata. Nüüd ei jäänud muud üle kui ka teised küljeluugid vahendiga töödelda ja loputada.
Antud vahendit peaks maale tooma ka AS Rivor  http://www.rivor.ee/
Vasta
#5

taruvaras Kirjutas:Scania esindused kasutavad oma pesulates veokite alumiiniumist portede pesemisel spetsiaalset effektiivset alumiiniumi puhastamiseks ettenähtud vedelikku, mis eemaldab alumiiniumile tekkinud oksiidid -"seenetuse"...

Kinnitan juttu, küll mitte Eestis, aga on ka minu käest küsitud, kinnitust, kas tohib alumiinium paaki, spets keemiaga pesta. Pritsivad segu peale, seisab 5 min ja siis vahuga puhtaks. VÄGA puhtaks. Poleeritud läike on maantee keemia ära söönud ja läiget ei jää, aga muu keemiaga alu paake puhtaks ei saa.


Vasta
#6

Selge, jälle targem. Suured tänud vastajaile.
Vasta
#7

Peale leotamist anna survepesu.

KUI ON VALIDA KAHE HALVA VAHEL, SIIS VALI UUEM !
Vasta
#8

sealt Rivori saidilt ei oska seda vahendit ma leida. ega ei oska täpsemat vihjet anda (toote nimetus, tellimisnumber vms.) ?
Vasta
#9

Minu puupadi reverskast, Aluminium korpusega, hakkas pilsivees lausa kobrutama. Pumpasin vee välja, puhkisin tekkinud olluse ära ja katsin tumeda linaseemne-tõrvaõliga. enam ei kobrutanud.
Vasta
#10

Tegelikult käivad seal anoodpulgad mis mere soolsuse tõtte tekkinud keemilist oksüdatsiooni ära hoiavad(neutraliseerivad). Infot saab paadimeeste lahelt www.kipper.ee
Vasta
#11

Tõstan vana teema üles. Oskab keegi soovitada kust seda Taruvarga soovitatud alumiiniumipuhastusvahendit praegu leida võib või mis selle täpsem nimetus on? rivor.ee leht on maas mis maas, isegi kontakti ei võlu välja.

Samas küsiks ka kohe, kas alumiiniumit saab millegagi katta, et see mustust hülgaks? Ütlen kohe, et värvimine ei sobi. Tegu siis motika rattarummudega, ning nende puhastamine on teadupärast paras peavalu. Praegu kodarad lahti võetud ning jube hea oleks millegagi üle lasta.
Vasta
#12

(16-07-2009, 19:04 PM)romulus Kirjutas:  Samas küsiks ka kohe, kas alumiiniumit saab millegagi katta, et see mustust hülgaks?
Kas anodeerimine ei võiks toimiv variant olla?
Vasta
#13

(16-07-2009, 19:17 PM)tcumen Kirjutas:  Kas anodeerimine ei võiks toimiv variant olla?

Anodeerimisel vist uputatakse kogu detail kuhugi happevanni? Rummus on ka rauddetaile, mida ei saa eemaldada, kuidas see hape rauale mõjub? Kes teenust osutab, mis hinnaklass olla võiks?
Vasta
#14

Happevann ei ole vist päris õige termin. Pigem elektrolüüdiga on tegu, kuna protsess oma olemuselt on elektrolüüs. Elektrolüüdi koostisega saab ka värvi mingite toonide vahel valida, must on vast klassikaline teema.
Kuidas raud/terasdetailid sellesse protsessi suhtuvad, ei tea paraku küll ütelda.
Aga lappa Googlet, eestikeelseid linke tuli juba robinal:
http://www.google.ee/search?q=anodeerimi...=firefox-a
Vasta
#15

Variant on üle nühkida poleerimispastaga mis jätab pärast kaitsva vahataolise kihi. Nimeks on Marine Polish. Mõeldud on kroomitud, roostevaba, alumiinium ja messingdetailide kaitsmiseks merel.
Ma ise kasutan seda kroomimise eeltöö juures viimase poleerimisetapi juures.
Leidsin netist ka selle ülesse:
http://www.shop3m.com/3m-marine-metal-re...olish.html
Vasta
#16

vabandan, kui keemiakauge inimesena võhikliku küsimuse küsin: aga kas "soolade" ja "katlakivi" vahele saab tinglikult võrdusmärgi panna? Kui nii, siis on ilmselt abi foorumi(te)s mitmes kohas räägitud jahutussüsteemi pesemissoovitustest.

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#17

Ei saa päris võrdusmärki panna, erinevad ühendid ja erinevad happed nende eemaldamiseks. Alumiiniumoksiidi peaks ära võtma HF (hydrofluouric acid, eestikeelses nimetuses ma kindel pole, aga vesinikfluouriidne hape äkki? Smile), aga nii rõvedat asja mingitesse igapäevastesse kohvimasina puhastusvahenditesse ei panda.
Vasta
#18

Tõstaks vana teema üles,
Kas on keegi, kes teab, kes teeks ja kus teeks eelpool mainitud alumiiniumi pesemist teenusena või oskab soovitada kuidas ligipääseda nendele kemikaalidele, soovitavalt kohalikust kaubandusest neid eurotugrikute vastu vahetades?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne