Metallivargad viisid Hiiumaa 180 mm kahuritoru...
#21

valdo Kirjutas:Et selle toruga edaspidi pahu asju ei juhtuks, oleks minu arvates ta mõistlikem deponeerida Lagedi muuseumisse hr Tõrsi valvsa pilgu alla. See oleks tegelikult ka toru otstarvet arvestades ta õigeim koht.

Mida arvavad sellest kaasfoorumlased (sh sõjaajalooga tegelenud heiki)?

Ja veel - äkki leidub vabatahtlikke, kes oleks nõus toru kokku tagasi keevitama, et vähemalt väliselt ta algne kuju taastada? Laskma temast ju nagunii ei hakata...

Miks Lagedile ? Hiiumaa asjad jäägu Hiiumaale.
Hiiumaal olemas hea militaarmuuseum.
Hiiumaa asju ikkagi parem vaadata ju Hiiumaal.

Või põhjenda ära miks peaks viima selle Lagedile. Ma ei saa hetkel Su mõttekäigust absoluutselt aru

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#22

fic Kirjutas:Miks Lagedile ? Hiiumaa asjad jäägu Hiiumaale.
Hiiumaal olemas hea militaarmuuseum.
Hiiumaa asju ikkagi parem vaadata ju Hiiumaal.

Või põhjenda ära miks peaks viima selle Lagedile. Ma ei saa hetkel Su mõttekäigust absoluutselt aru

Niipalju kui ma tean, jäi toru metsa seetõttu, et Hiiumaa Muuseumil puudus sellise suure eseme transpordi- ja hoiustamisvõimalus. Ja see sai talle ju ka saatuslikuks, kuna toru jäeti järelevalveta.

Ma loodan, et ma eksin, kuid ma eeldan, et ega muuseumi võimalused nii kiiresti vast ei muutu. Seega - kuhu me selle toru Hiiumaal paneksime?

Hr Tõrsi Vabadusvõitluse Muuseumis on olemas nii vaba ruumi kui ka kontroll seal ladustatud asjade üle, mis tagab selle toru säilimise tulevaste põlvede jaoks. Ning lõpuks - toru on juba mandril ning kes maksab selle tagasi saarele vedamise?

Mul ei ole absoluutselt midagi selle vastu, et toru Hiiumaale tagasi viia, aga sel juhul tuleks talle KINDLASTI leida turvaline paik, kus ka huvilised saaksid temaga tutvuda. Toru, muide, on üle 8 meetri pikk ja kaalub 10 tonni, mis määrab ise juba kitsendused nii hoiutingimustele kui ka transpordile...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#23

Vargad väidetavalt kaks suht auväärsemas eas Läänemaa meest: http://www.postimees.ee/160806/esileht/s...213420.php
Vasta
#24

valdo Kirjutas:
fic Kirjutas:Miks Lagedile ?

Toru, muide, on üle 8 meetri pikk ja kaalub 10 tonni, mis määrab ise juba kitsendused nii hoiutingimustele kui ka transpordile...

Enam ta ju ei ole üle 8 meetri pikk. Hetkel on ta vähemalt 2ks jupiks.
Vasta
#25

zazik Kirjutas:Enam ta ju ei ole üle 8 meetri pikk. Hetkel on ta vähemalt 2ks jupiks.

Eeldatavasti keevitatakse ta kokku, kui teda kusagil jälle eksponeeritakse.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#26

Aitäh Valdo põhjenduse eest.
Tea, kas oli transpordi taga küsimus?
Kuid jah, kasutaja zazik'u fakt õige. Kahes tükis Hiiumaale tagasi ja siis keevitustööd. Kuna on selline õnnetus juhtunud, siis 95% kindel, et saab tähelepanu päris palju, ning ka koht leitakse õige talle Hiiumaa muuseumis. Kuid who knows

Lihtsalt, mina olen Hiiumaal sündinud ja elanud, ning pooldan, et Hiiumaa vaatamisväärsused jääksid Hiiumaale Smile
Ma loodan, et varsti ma saan öelda " Lõpp hea, kõik hea"

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#27

Kuusakoski võiks selle toru nüüd ka Hiiumaale tagasi viia oma vanaraua taksoga niiõelda hea tahte märgiks, et nad üldse selle diili nende rauavarastega tegid. Olen üsna kindel, et vennad käisid ikka enne läbirääkimistel, et mis hinnaga ja kuidas. Niisama ehku peale keegi sellist tööd ette ei võta, et varastame toru ära-küll siis paistab mis sellega teha.
Vasta
#28

fic Kirjutas:Lihtsalt, mina olen Hiiumaal sündinud ja elanud, ning pooldan, et Hiiumaa vaatamisväärsused jääksid Hiiumaale Smile

100% nõus, aga minu jaoks on esmane prioriteet ikka TURVALINE säilimine, et samad jamad ei korduks. Alles teisejärguline on geograafiline paik Eestis, KUS ta säilib.

Ma ennist mainisin, et see toru ei olnud (loe: ei ole) Hiiumaa peal ainus muinsusväärtus, mis oma kaalu/ja või mõõtmete tõttu ei ole viidud muuseumi turvalisse hoidlasse, vaid seisab paigas, mis ei ole igapäevase pideva kontrolli all...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#29

Pooldan ka seda et toru jöääb ikka Hiiumaale. Kuulujärgi pidigi see toru oma eksponeerimispaigaks saama Kärdla Pikkamaja juures kus asub ka Hiiumaa muuseum. Saarele tagasitoomisega ei tohiks ju probleemi olla, need samased kaks lontrust võtavad sama tehnika millega nad toru ää viisid ja toovad ilusti hiidlaste poolt näidatud kohta tagasi, või toovad teised mehed ja transpordi ja muud kulutused plekivad kinni need kaks oinast. Kuulupärast olla nad 10 000 eeku saanud toru eest. Kokku keevitama pole vist seda toru enam mõtet hakkata, las jääda nii kui on. Nad olla seda toru eelmine sui juba kaemas käinud, kuid siis pole neil raha vaja olnud ja nüüd kui raha vaja tehti töö ära.
Muideks see toru kaevati tegelikult rabast välja paar-kolm talve tagasi ja selle maaseest kättesaamisega nägid Hiiumaa muuseumi ja militaarajaloomehed ränka vaeva. Esimesel katsel see ei õnnestunudki. Teisel katsel oli parem tehnika ja nii nad ta välja juurisid. Aga see et ta seal metsas edasi oli on minuarust ka suurelt sellest, et see suur-raske kärakas ju. Suure kraana metsa saamine pole kerge ja kesse võis ette teada, et kaks idiooti plaanisid "diversiooni" selle toru vastu.
Vasta
#30

Toru EI hakata kokku keevitama! Urmas Selirand rääkis, et vargad olid vahele jäänud Haapsalus Emexis ja leidnud väga totaka vabanduse: Me ei teadnud, et see väärtuslik asi on, me koristasime metsa. Selirand naljatas selle peale, et sama hästi, kui tema näeks metsas autot lõikaks ka pooleks ja viiks Emexisse, ma ju ei teadnud, et see väärtuslik asi on, koristasin metsa. Mis vargusesse puutub, siis kahel vargal ja Emexil saab jalgealune tuline olema.
Vasta
#31

Hea uudis uurija Smile
Ootame siis huviga mis härra Selirand räägib nende kahe toru saatusest edasi.

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#32

Härra Selirand rääkis, et kaks toru tuuakse Haapsalu Emexist tagasi Hiiumaale ja täpselt sinna kohta, kust vargad ta ära viisid! Selirand lisas veel, et nüüd, kus toru on kaheks hakkab see olema järjekordne legend rahvale ja ajalugu ikkagist loeb ka.
Vasta
#33

Paar sõna toru (Lagedile) äraviimise teemal.
Tegelikult "vedeles" see toru seal, kus tema koht oli. Sealsamas patareipunkri betoonkorpuse peal. Ideaaljuhul peakski ta seal olema, et inimene, kes tuleb metsareisi ette võtma ja vana patareiga tutvuma, näeks ka seda toru seal, kus tema koht on.

Jah, Hiiumaa muuseumil on terve hulk militaarseid eksponaate, aga seinini vaid on neid eksponeeritud ühel näitusel. Arvata on, et ka see toru jõuab nüüd Hiiumaa muuseumi (Pika maja) tagahoovi, kus teda enam nii lihtsalt näha ei saa.

Ja kuidas edasi? Kas veame Lõimastu metsast ära ka sealse vaatlustorni? Äkki seda läheb ka keegi lõikama. Seal ka rauda nii et jagub. Või korjame tahkuna patarei punkritest välja mürsuriiulid? Või komandeerima ka mõne politseiniku metsa elama???



Vasta
#34

Seal kohas, kust see toru varastati, oli ennem üks torn olnud, aga kuna pandi talle mingi "pomm" alla, siis lendas see nii õhku, et toru otse maase kinni ja teisi metalli tükke lendas pilla-palla ümberringi ja härra Selirand ja ta abiline käivad peaaegu iga päev otsimas uusi metallitükke.
Vasta
#35

uurija Kirjutas:...ja teisi metalli tükke lendas pilla-palla ümberringi ja härra Selirand ja ta abiline käivad peaaegu iga päev otsimas uusi metallitükke...

Jah härra Selirannal ei ole tõesti peaaegu iga päev midagi muud tehaBig GrinBig GrinBig Grin

Toru jäeti ,peale leidmist ja välaja kaevamist,just nimelt metsa
et saaks "näha ja katsuda" autentses keskonnas mitte kuskil muuseumi
taga õues ...

M 411 60.a.,M410 60.a.,M401 56.a.,M403 64.a.,
M 424 64.a.,M423 62.a.,GAZ M20 48.a.,Opel Kadett B 71.a.,
Vasta
#36

http://www.hiiumaa.ee/?idc=1011128100059761000
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne