Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida?
#7

Kunagi ammusel ajal kui mul oli üks vanatehnika ja ma suutsin seda armastada ja hooldada, siis ma muretsesin, et see talvel oleks ilusasti garaazis ja püüdsin seda paaniliselt muretsedes üle talve hoida, vanaaastaõhtul isegi käisin uurimas, kuidas tal läheb.
Nüüdseks olen aru saanud, et kui eseme pind on juba kahjustunud mingist kohast, siis ei aita enam säilitamisest, ära mädaneb niikuinii.
Ainus mõistlik mõte on talveks erilist tähelepanu pöörata sellele uunikule, mis on otsast lõpuni juba algselt töödeldud kahjustuste vastu. Pealegi on talv ainult mõned kuud pikk, vanatehnikahuvilisele lihtsalt tundub see igavikuna, vanatehnika kogu vanust arvestades ja seda, mis nende aastatega oleks võinud juba juhtuda, ei juhtu selle mõne kuuga kuigi palju hullu. Seda kõike muidugi siis kui ei sõideta pidevalt soolasel tänaval ja ei panda autot igal õhtul sooja garaazi sulama.
Jutu mõte ja soovitus seisneb selles, et lihtsalt puhtaks pestud uunikuga ei juhtu tuulduva katuse all talvega midagi halba. Kui me seda millegagi pihustame, siis korrosiooniuss jätkab oma tegevust ikkagi kui ta juba on oma pesa teinud.
Vanad vene rehvid lähevad seistes loperguseks, kui need üles tõsta, siis need ei vaju ära, ometigi on nende kautsuk muutunud kangeks ja kõlbmatuks ja kulub ja praguneb kiiremini kui uuel kummil.

Minu kogemus on näidanud, et kõige kindlam on säilitada vanatehnikat magamistoas, voodi ees, eelnevalt tuleb eemaldada kummidetailid ja viia need jahedamasse keldrisse. Normaalne inimene aga nii ei tee, seega normaalse inimese kõige ideaalsem viis hoida oma hoidist on puukuuris, kus on kuiv ja niiskuskindel põrand, korralik katus ja pidev tuulutus. Ja uunikum on nii seest kui väljast korralikult puhtaks pestud. Kui kuur on muldpõrandaga, siis ei ole mõtet ka keemiatega pingutada säilitamise nimel.

Klassikud on öelnud, et "mis sõidab, see kulub, mis seisab, see mädaneb". Seega on igal uuniku omanikul valida ainult kahe tee vahel, kahjuks kolmandat ei ole. Paratamatul hakkavad minu uunikud jagunema seisvateks muuseumi eksponaatideks ja aastaringselt tarvitatavateks esemeteks, millega näiteks osaleda Uunikute Talverallil. See paarsada suvist kilomeetrit seisvale uunikule on ikka tõsised katsumused, seega saab ainult kas sõita või seista. Küsimus on: kas elada tervislikult toitudes ja mõõdukalt sportides või langeda koomasse!

Tõnu Piibur
5116265
Vasta


Sõnumeid selles teemas
Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: nasa13 - 07-09-2006, 17:54 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: stennadi - 07-09-2006, 20:59 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: denis23 - 07-09-2006, 22:05 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: hulgus - 07-09-2006, 22:19 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: Molotov51 - 07-09-2006, 23:06 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: eberhard - 08-09-2006, 09:31 AM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: Väravamehaanik - 08-09-2006, 09:40 AM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: 13piisab - 08-09-2006, 15:30 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: stihl - 08-09-2006, 20:59 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: valdo - 08-09-2006, 23:31 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: denis23 - 08-09-2006, 21:55 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: Jesper - 08-09-2006, 23:59 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: valdo - 09-09-2006, 10:48 AM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: denis23 - 09-09-2006, 10:41 AM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: svenson - 09-09-2006, 10:44 AM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: stihl - 09-09-2006, 14:47 PM
RE:  Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: valdo - 09-09-2006, 15:39 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: valdo - 09-09-2006, 15:45 PM
RE: Küsimus: kuidas autot talveks konserveerida? - Autor: stihl - 14-09-2006, 09:18 AM



Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne