Võrri tuled heledamaks
#1

Pimedas sõites võrri tuled ei valgustavad väga vähe, kuigi taga pole pirni. Ees on 12V 10W pirn. On olemas ka töökorras 6V 10W pirn, aga see ei hakanud tööle, isegi siis, kui panna see üksikuna ette, ette ja taha 6V, ette 6V taha 12V ja vastupidi. Samas suvalise aku pealt hakkab kohe põlema. Mõõtsin, et lülitisse tuleb ilma tuledetta 9V sisse.
Kuidas aga muuta tuld heledamaks, kas peab mingisuguse akuga süsteemi ehitama?
Vasta
#2

Osta 6v halogeen ja pane korralik reflektor.
Vasta
#3

Halogeenist pole kasu kui generaatorist voolu ei tule.
Võrrile oleks võimsamat generaatorit vaja.
Ehk natuke ka aitab süüteskeemi ümber tegemine, et see mähist lühistav lahendus ära kaotada.
Vasta
#4

Moodsate (D6 ja D8) võrrimootoritel on see häda, et generaatori valgustuspooli väljundpinge on suures sõltuvuses mootoripööretest. Selle kompenseerimiseks on tulega jadamisi pandud drosselpool, mille reaktiivtakistus on teatavasti võrdeline sagedusega.

Kui nüüd esitule sisse mingi võimsam pirn aretada, siis tuleb see süsteem ümber mõelda, sest drosselpool on arvestatud kindla takistusega tarviti jaoks. Usun, et kes on elektroonikas kodus, võib selle asemele pooljuhte kasutades ehitada kindlat pinget (nt 6V) hoidva pingestabilisaatori, mis mootori suurtel pööretel kogu oma väljundvõimsuse annaks pirnile. See süsteem muidugi väga lihtne olema ei saa...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#5

See pisut ehk veel veidi tulevik, aga valged valgusdioodid on oma võimsusega ka seal maal, et esilaternates neid kasutada. Ilmselt seda juba ka tehakse osade autode puhul, aga tavakasutajani jõuab see tehnika mõistliku hinnaga ilmselt mõne aja möödudes. Näiteks selline on saadaval: http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?dok=7277.htm
Valgusviljakust on tollel 200cd, kasutab pinget 3,5V ja tarbib 0,35A. Omal üks selline katsetada, aga otsustasin, et auto udutule sisse jääb ikka veidi lahjaks. Hind oli ca 250 eek Tevalo-st ostes. Võrdluseks see 12V pirn tarbib võimsust 10W, LED lamp aga 1,225W. Valgusviljakusi ei oska hetkel võrrelda. Lahendus vajab muidugi alaldit ja pingestabilisaatorit, aga suure tõenäosusega põleks LED põhine esituli ka võrri tühikäigul sama intensiivsusega.
Vasta
#6

Ehk võiks kasutada tõesti neid LED-e, mis uutes taskulampides kasutusel on. Tuleks üks korraliku reflektoriga tuli otsida ja päris palju neid LED-e sinna sisse, siis peaks valgustama küll. Igaljuhul kõvasti paremini kui võrri tuli. Juba see 3-e LED-iga taskulamp valgustab norm. üle 5 meetrit.
Vasta
#7

Nii palju veel lisaks, et 6V ja 10W pirn koormab tulede mähist vooluga 1,67A, samas kui 12V ja 10W koormab mähist 0,83A, ehk siis kaks korda vähem - selleks, et sama võimsust saada 2 korda madalama pingega, tarbib hõõglamp 2 korda rohkem voolu. Selle tõttu kasutatakse kõikjal ka kõrgemaid pingeid, et vabaneda suurtest juhtmete ristlõigetest ja suurtest vooludest. Eelmainitud faktide põhjal tundub, et D8E magneeto suudab genereerida ca 1A ja ehk natuke peale 12V juures. LED-e tasuks proovida küll, ilmselt teen seda kunagi ise ka, kui võrri taastamine seal maal.
Vasta
#8

Praegu tundubki kõige parem idee olevat LEDid. LEDe on laialt saadaval, aga kust saada korralikku reflektorit selle jaoks?
Kui palju võiks voolu võtta üks 10mm diameetriga LED?
Vasta
#9

pokk10 Kirjutas:Kui palju võiks voolu võtta üks 10mm diameetriga LED?

Kui võimas on 10cm läbimõõduga lambipirn?
Vasta
#10

Vaatasin seda teemat ja kõige rentaablim on ikkagi kasutada valmis valgustit, mis maksab küll seal 179/293 eek/tk, sõltub, kas valid sooja- või külmatoonilise valge valgusega isendi. Soojem ja ka odavam on isegi suurema valgusviljakusega, 200cd.
http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.c...=75-114-05
http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.c...-39&item=0
Põhjendus on selline, et valge valguse 5mm LED-i tüki hind on väga kõrge ja valgusviljakus seal 2,3cd juures. 200cd jaoks peaks sa neid 57 EEK maksvaid 5mm-seid panema 87 tükki, ehk maksaks ca 5 tuhat kokku Big Grin Teine võimalus on kuskilt osta mõned odavad Hiina LED-del taskulambid, võtta sealt need välja, paigaldada mõnele ringikujulise läikivapinnalisele alusele ja sobitades selle võrri tule reflektoriga kokku. Kuna LED-de valgusvihk on nii teravanurgaline (±5-6°, on ka laiemaid muidugi), siis pole oluline, et neil oleks kooniline pind igal ühel ümber, piisab ka sellest, kui nad siledale pinnale kõrvuti paigaldada ja kogu seda komplekti übritseks külgedelt reflektor. Võimalik, et originaal laterna reflektorit tuleks siis ka veidi lõigata, et dioodid kõik ära mahuks, see on sobitamise teema. Aga võttes selle Hiina taskulambi teema kokku, leiab sealt ehk 6 LED-i, viljakusega 2,3cd. Ütleme, et ostad neid lampe 3, saad LED-e 18tk, valgusviljakusega kokku 41,4cd ja võibolla see taskulamp maksab ise 50eek/tk, siis kogu kulu on 150EEK.
179EEK ja 150EEK suhe on 1,19 samas kui valgusviljakuse suhe on 4,8. Ehk 1,19 korda odavama raha eest saad 4,8 korda nõrgema valgusjõuga esilaterna Smile Pealegi voolu tarbiks see kombineeritud isend ka pea 1,5 korda rohkem ehk 350mA-ga võrreldes 540mA. Valmis lambi läbimõõt on 21,5mm nii et see sobiks ka olemasolevasse reflektorisse oluliselt väiksemate muudatustega. Smile
Vasta
#11

See 180 kroonine LED paistab väga hea olevat. Millalgi tellin selle ära!
Seal on märgitud, et peaks kasutama 3,42 volti, aga kas 9-ga põleks läbi?
Vasta
#12

Aga, üks probleem on veel, täisperioodalaldi ja 3,5V pingestabilisaatori pead ka sinna juurde tegema Wink On ka teisi variante, aga siis jääb LED-i pinge mootori pööretest sõltuma, nii et seda viimast ei soovita. Pealegi pole pinge kõikumised (üles poole) tervislikud selle suurevõimsusliku LED lambi jaoks.
Vasta
#13

http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.c...=615-10995
Mida sellest arvata? Hind on oma kollase värvi tõttu madal.
Vasta
#14

Võimsus on ka ca 10 korda väiksem, valgus kollane..nii et pole mõtet.
Heh, aga nüüd, ostad alljärgneva juurde ja su probleemid on lahendatud Wink
http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.c...r=615-6268
Sisse võid tollele lasta kuni 40V vahelduvpinget ja välja saad ise reguleerida 1,5-35V alalist, koormusvoolul kuni 1,5A, ehk ega rohkem see võrri magneeto ei anna ka endast. Kui ise pole elektroonikaga kodus, siis on see parim lahendus Smile
Vasta
#15

http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.c...r=615-6268
Kas selline asi suudab hoida 3,5 volti stabiilselt? LEDid ju teatavasti pingekõikumist ei talu. Kas kondensaator aitaks? Ja kui ka ostaks kondensaatori, siis millise, kas vahelduvvoolule või siis 3,5V alalisvoolule?
Vasta
#16

See seade põhineb LM317 pingestabilisaatoril, mis teeb kõik selle heaks, et tagada ühtlane väljundpinge muutliku sisendpinge juures, samalajal võimaldab see kolmejalgne mikroskeem ka väljundpinge reguleerimist suurtes piirides. Seal on neid kondensaatoreid täpselt nii palju kui vaja, kaks tavalist, et regulaator genereerima ei läheks, ja alalisvoolu väljundi pool suur elektrolüütkondensaator, mis on arvestatud sinna siluma väljundit veelgi. See jubin on täpselt see, mida sul vaja 3,5V LED lambi jaoks. Pealegi on 3,5V LED väga hea kasutada, kuna väga suure tõenäosusega võrri tühikäigul genereeritud pinge nii madale ei lange ja tuled põleksid ühtlaselt kogu pöörete ulatuses.
http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.c...=73-317-05
Vasta
#17

See on väga hea uudis. Nüüd tahaks tagatuld ka uut, kuna see muutub ka 3,5V alalisvooluks. Otsisin välja ka sobilikud 3,5V LEDid, et ei peaks veel pusima hakkama. Tootekood on Tevalos 75-004-65, ei õnnestu linkida. Neid paneks nt 3tk.
Vasta
#18

Kui võimsad pirnid sobivad võrrile(3,5v .6v.??) üleüldse?
Vasta
#19

Ette 6v, taha 12v ja soovitan 5w panna, kui ise midagi meisterdama ei hakka.
Vasta
#20

pokk10 Kirjutas:Ette 6v, taha 12v ja soovitan 5w panna, kui ise midagi meisterdama ei hakka.

Pirnide tööpinge ikka vastavuses masina elektrisüsteemiga - kas 12v või 6v, sõltuvalt mootori elektrisüsteemist. Aga ikkagi kogu elektrisüsteemi osas sama ja õige tööpingega.

Manuaali järgi on 6v süsteemi esituli 6V/3CB.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne