Termostaadi töö
#1

Ostsin Ülo ärist termostaadi, mis peaks sinna jutu põhjal sobima, ja see näeb selline välja ka, et peaks sobima, aga päris põhja ta siiski ei ulatu. Mul on nimelt selline vanaaegne mosse variant, kus termostaat käib radikast ülevalt välja tuleva vooliku otsas oleva metallboksi sisse. Kas alguses ei tohiks radikas soojaks minna, kui mootori käima paned, kas see vihjab, et termostaat ei sobi? Või on võimalik, et laseb kuidagi vahelt läbi lihtsalt?
Vasta
#2

piezvaniman Kirjutas:Kas alguses ei tohiks radikas soojaks minna, kui mootori käima paned...

Termostaadil on ülilihtne tööpõhimõte.

Niikaua, kui jahutusvedelik ei ole saavutanud oma lõplikku soojust (tüüpiliselt 80-90 C), siis tänu termostaadi suletud olekule ei läbi jahutusvedeliku ringvool radiaatorit, vaid piirdub ploki/veepumbaga. Kui temperatuur on saavutanud vajaliku väärtuse, siis termostaat avaneb, selleküljes olevate klappide vahendusel nn väike ringvool katkestatakse ning avatakse suur ringvool, mis läbib radiaatorit.

Loomulikult ei tohi radiaator soojeneda enne lõpptemperatuuri saavutamist ehk siis enne suure ringvoolu avamist. Kui see nii juhtub, siis on midagi termostaadis ja/või tema töötamises korrast ära. Seda saab kontrollida nt pliidil soojendatavas veeanumas, kus temperatuuri tõusmisel 80-90 C-ni peab olema jälgitav termostaadi avanemine.

Vabandan kaasfoormlaste ees, kelle jaoks on elementaarsete aabitsatõdede taas-postitamine siin mõttetu...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#3

Ma tean kõike seda juttu, kõik alati arvavad, et asi on selles, aga ma ei ole ise nüüd nii loll ka, lihtsalt, et termostaat avaneb vette pannes õigel ajal, ja kuskilt läbi ka ei lase torustik, et müsteerium, miks see asi ei funka.Ma lihtsalt ei saa aru, kas on võimalik, et termostaat kuidagi teisel viisil vee endast mööda laseb.
Vasta
#4

Minul käis M403-l analoogse termostaadi krae alla korgist (mälu järgi 6...8mm paksune) rõngastihend, et takistada jahutusvedeliku möödavoolu.

Terv. Avo
50 50 598
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne