elementaarsest viisakusest kirjutamisel
#1

tean, et mõningad kasutajad on veel noored ning see, kuidas siin ilmapääl inimestega kontakti astuda, vajab tiba harjutamist. All on lisatud pisuke näide mu hiljutisest korrespondentsist. Ülemine tsitaat on saabunud PS ning selle all on teele läinud vastus väikese näpunäitega. Ehk on sest veel kellelegi abi. Kui mitte, on mul vähemalt teema, millele viidata, kui taaskord peaks selline "väga konkreetne PS" minuni jõudma Smile

foorumisse kribades formaalseid tervitusi jne vast kirja panema ei pea - see sööb asjata lugejate aega. Aga eks see ole juba maitse asi. Oma murega/abipalvega teemat alustades on näiteks tervitus ning nime allapanek igati omal kohal.

Terv,
Teet

nimevahetust_sooviv_kasutaja Kirjutas:njime tahaks vahetada siis ABCDEF-GHIJKLM

13piisab Kirjutas:Tere õhtust,

aga palun - nimevahetus on tehtud.

Parimat,
Teet

PS! ülalolevas jutus on elementaarsed viisakused ("tere", "palun", viisakas lõpetamine ning nimi) sees - uuri palun seda, ehk õpid vähemalt osa neist selgeks...

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#2

kui järele mõelda, siis käesolev teema on igati sobilik ka väikeseks "sa" vs "Sa" vs "Te" diskussiooniks. Nimelt huvitab mind, kas foorumi vanemad kasutajad panevad pahaks, kui näiteks veerandsajandi vanune "poisike" neid sinatab? Või ca 16a vana noorsand?

ise võtan ma näiteks töövälistes jutuajamistes automaatselt Sina-vormi. Töistes pärin aga, kas sinatamine on sobiv. Ei ole seni veel ühtki eitavat vastust saanud Smile

selline suhtumine on ilmselt inglisekeelses maailmas üles kasvanud nooremale põlvele suht loomulik - isegi siis, kui teietamine on rinnapiimaga sisse söödetud ning noorukieas ka kenaks kombeks olnud. On ju inglise keeles vaid üks "you", millega nii sinatamise kui teietamise puhul leppida tuleb. Keskkooli inglise keele kursusest jäi mulle ka niipalju külge, et selles keeles ei kasutata lause sees suure tähega "you"d. Loodan, et mäletan ikka õieti ega levita valeinfot... Suure tähega "you" on küll levinud, kuid minu tähelepaneku järgi siiski vaid mitte-inglise emakeelega inimeste hulgas. Ju siis sisalduvad nende keeltes sarnaselt meie omale sa, Sa ning Te.
aga kes teab - ehk on noorte-vanade suhtumiste erinevusi seletav hoopis üks Churchilli igihaljastest ütlemistest. Kõlas ta umbes nii: "kes pole noorena olnud mässaja, sel puudub süda; kellest pole vanemana saanud konservatiivi, sel puudub mõistus" Smile

Foorumite vanarahvatarkus: "üks troll suudab rohkem arvata, kui sada tarka teada"
Vasta
#3

Minu virtuaalse suhtlemise praktika näitab, et siiski enam levinud on "sina". Ka suured tähed on muarust ametlike kirjadele.
Allkirja PS-is ei pea ma vajalikuks panna, välja arvatud juhul, kui esined nick-i all ja tahad oma päris nime tutvustada.
Vasta
#4

"You" tähendab konkreetselt "te", inglased on lihtsalt nii viisakad Smile
Vasta
#5

Mina pole küll kunagi seda pahaks pannud, kui nooremad kaasfoorumlased mind (ka esmakordsel pöördumisel) sinatavad, ja kuidagi olen ka ise hakanud kaasfoorumlaste poole pöördudes sinatamist loomulikuks (ja üldsegi mitte ebaviisakaks) pidama, eeldades ehk mingil määral ka seda, et reeglina pole siin tegu endast tunduvalt vanemate inimestega, kelle poole esmakordselt pöördudes ehk tõesti oleks Teie kohasem.
Foorumiväliselt olen püüdnud Teie-vormi juurde jääda suheldes endast märksa vanemate inimestega, kuid pahatihti, kui kohtun inimesega juba mitmendat korda, kipub märkamatult huultelt libisema "Sina", mille peale olen siis justnagu vabandades küsinud, et kas tohin ikka sinatada ja pole ka ühtegi eitavat vastust saanudSmile
Kirjalikult inimestega suheldes pean ise viisakaks kirjutada Sina või Teie suure algustähega, kuid ei pane üldsegi pahaks, kui teine inimene seda ei teeSmile
Allkirja (s.t. oma pärisnime) ja tervitust ma privaateadete puhul ikka kasutan, postitustes aga reeglina mitte.

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#6

Mina pooldan küll Sinatamist. Oma foorum ikkagi ju.
Ning mis puutub minu Sina suure tähega kirjutamist, siis ütleks niipalju selle kohta, et ükskõik kellega räägin, kasvõi vaenlasega, siis kirjutan suure tähega. Loomulik viisakus.

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta
#7

mulle küll käib teietamine pinda, olen sellekohta öelnud ,et ega mind mitu ole!!
Vasta
#8

guits112 Kirjutas:mulle küll käib teietamine pinda, olen sellekohta öelnud ,et ega mind mitu ole!!

Täpselt sama arvamus ka minu poolt! Miks ma pean ütlema mitmuses,kui tegelikult kõnetan vaid ühte isikut?! Ise ma proovin võimalikumalt kiiremini "Sina"-vormi peale üle minna.

Vahetan käiku enne mootori piiraja sekkumist...
Vasta
#9

guits112 Kirjutas:mulle küll käib teietamine pinda, olen sellekohta öelnud ,et ega mind mitu ole!!
Nii üldharivas mõttes- teietamine sai alguse Vanast Roomast, kus keiser tuli kuskile rõdule rahva ette uusi seadusi välja kuulutama vms. Selja taga oli tal kaaskond, kellega koos paragrahve sepitsetud. Pöördumine algas sõnadega 'meie otsustasime, et...' , mis rahva poolt vaadatuna oli siis 'teie'.
Mingist ajahetkest hakkas keiser rõdul üksi käima, aga 'teie' oli juba kinnistunud.
:)
Vasta
#10

Ma arvan, et keegi ei pane pahaks kui ma ütlen, et meist siin ei ole keegi Vana Rooma, ega ka mõni muu keiser, keda peaks teietama Smile
Vasta
#11

Elektrooniline viisakus erineb ametlikust- ja ka tavaviisakusest kuid põhiviisakus on sama. Seega minuarust ropendamine ja vandumine ükskõik kus jätab inimesest nigela mulje ja teeb tema labaseks. Seega nii mõnelegi seep suhu! Wink

Just a man!
Vasta
#12

Aga Ilves nää, vandus kõige riigikogu ees...

loll on loll olla.
Vasta
#13

Tegelikult, ma ka ei saa mainimata jätta, et olgu, omad joped jms, aga eesti keelt võiks ikkagi enam-vähem (!) õigesti rääkida. Vähemalt minu silma riivab küll, kui on kuskil kirjas, et "karpusi puhastus tegematta", ja mitte "karbussipuhastus tegemata". Selge see, et kõigil juhtub vigu sisse, ega minagi ju sellest veast puhas pole, kuid siiski...

Otseloomulikult ei lähe vigase eesti keelena arvesse (minu arvates) kõiksugused stiililised väljendid nagu "hää" ja "edeaken" ja "elik" jms.

Joonas, proovib valdavalt õigesti (ja mitte õieti) rääkida.
Vasta
#14

Jagan eelkõneleja seisukohta. Aga küsiks arvamust kirjavahemärkide kasutamise kohta. Mina näiteks olen seni puhtast laiskusest keeldunud näiteks komade kasutamisest. Välja arvatud muidugi juhul kui koma puudumine muudaks lause tähendust. Umbes nagu kuulus lause "Tappa mitte ellu jätta"
Vasta
#15

Komad võiks ikka olla ka. Mõnikord loed ühte rida tükk aega mitu korda ja ikka ei saa aru,mida seal üelda taheti!

Vahetan käiku enne mootori piiraja sekkumist...
Vasta
#16

Kas moderaatoritel ei ole,siis võimalik korrale kutsuda kirjaoskamatuid?
Foorumis on arutatud ja pakutud lahendusi probleemile,miks ei ole midagi siiani ette võetud?


www.retromc.ee

:I M Back
Vasta
#17

Tsiklimeister Kirjutas:Kas moderaatoritel ei ole,siis võimalik korrale kutsuda kirjaoskamatuid?
Foorumis on arutatud ja pakutud lahendusi probleemile,miks ei ole midagi siiani ette võetud?


www.retromc.ee
No ühe kummalise kirjavea on siin ka Tsiklimeister ise teinud, nimelt - postituse esimeses lauses on koma küll täiesti üleliigneSmile Teisest küljest, ega minu arvates see probleem foorumis nüüd nii massiline ka ei ole. Eks moderaatorid vajadusel vast sekkuvad ka, ent on arusaadav, et ega nemad ka igale poole ei pruugi jõuda...

Mis aga komade ja üldse kirjavahemärkide kasutamisse üldisemalt puutub, siis arvan, et seal, kus vaja, tuleks neid ikka kasutadaSmile

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#18

Võimalik, et ma liiga noor sõnavõtuks kuid (avaldaks oma arvamuse):

Vanema inimese poole pöördudes ON SOOVITATAV kasutada Teie vormi(juhin tähelepanu, et "Teie" algab suure tähega). On täielikult ebaviisakas kasutada "Teie" vormi väikse tähega, millest järelduks, et räägitakse dealoogi rohkem kui 2 inimese vahel. Sai siin just arutatud kommetest ja tuli välja, et vanema inimesega (eriti naisterahvaga) on soovitatav rääkida Teie vormis, see ei jäta endast rumalat muljet. Enamjaolt reageeritakse vastaspoolt ja minnakse kohe "sina" peale üle, samas algus võiks olla ikkagi viisakusvormis. Samas reegite kohaselt tuleks näiteks 35aastasel meesterahval, rääkides 50aastase naisterahvaga Teietada, kuid seda ei teha omast lohakusest, ebaviisakusest. Seega- miks panna pahaks 15aastase poisi suhtumist 35aastasesse, kui soovitakse kohe sinatada??

Komade, punktidega ja muude kirjavahemärkidega on olukord väheke hullem, st enamik (mitte enamus) inimesi, kes eksivad kirjavahemärkide vastu, on noored, kes alles õpivad koolis, kuidas tuleks neid märke kasutada.
Võib mainida olukorda, et 95% noortest teevad endale mingi 20 posti labaste vigadega, millest keegi aru ei saa. Seepeale sõimatakse "suurte onude poolt" nägu piisavalt täis ja hakatakse kirjapaneku peale ka mõtlema. Ajapikku kaovad kirjavead ning tekst muutub loetavaks, sisukaks.

Loomulikult on võimalus, et need esimesed 20 posti ajavad "suured onud" maru vihaseks, mistõttu bannitakse noored. Tulemuseks on see, et peletatakse noored tehnikast eemale. Mistõttu otsitakse uusi töökindlaid masinaid, mida ei pea remontima. Samas vanemad remonti vajavad masinad satuvad remonditöökotta (Tartus on selleks näiteks Teguri 53). Edu sellises poliitikas.
Sellele järgneb foorumis "ulumine", et mida kõike vanarauda veetakse. Samas millegi pärast toimub see "ulumine" just nende inimeste poolt, kes väga kritiseerivad teisi. Tekib küsimus, mis siin foorumis toimumas on???

Samas maru huvitav on siinjuures see, et sellised probleemid (kirjavead, viisakusvormid) puhutakse üles just Eestis. Vähegi teisi teisi foorumeid vaadates, küll vihjatakse rasketele eksimustele nendes vallas, kuid ei tekitata sellest suurt probleemi.

See on minu isiklik arvamus.

On suur vahe, kas elada aastas 1980 või nostalgitseda aastat 1980.
Vasta
#19

Tsiklimeister Kirjutas:Kas moderaatoritel ei ole,siis võimalik korrale kutsuda kirjaoskamatuid?
Foorumis on arutatud ja pakutud lahendusi probleemile,miks ei ole midagi siiani ette võetud?

Ei saa santi sundida, kui sant ei taha kõndida. Parim viis, kuidas "segase panejatega" netis toime tulla, on neid lihtsalt ignoreerida (see kehtib ka muu ebameeldiva kontingendi kohta) ja mitte kulutada oma aega nende poolt genereeritud "möga" dešifreerimisele (kui juba kulutasid ja leiad, et postitus oma solvava sisu vms. tõttu livideerimist vajab, siis leia veel nii palju aega, et "Teata"-nuppu vajutad ja avanenud aknasse paar sõna poetad). See paneb vähemalt osa neist pisut vaeva nägema.

Ja kuigi üks teine vanasõna ütleb, et topelt ei kärise, siis piisab täiesti sellest, kui Retro MC veebiaadress iga postituse lõpus 1 kord esineb.

p,
ütles lihtsalt oma isikliku arvamuse välja
Vasta
#20

Unimütsi jutus on oma iva sees, aga... hunt mind hammustagu kui usun, et "nagu lammas laudpõrandale laskjad" ei tea lauset algavat suure tähega, ei oska koma kasutada või ei oma ettekujutust, et punkt käib lause lõppu. Seega põhiline on soovimatus- kes saab santi....
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne