Sae-, villa- ja jahuveskid
#1

Kuna iga päevaga muutub aktuaalsemaks Järva-Jaani sae-, villa- ja jahuveski (e. Pentre suurveski) saatus, tekkis huvi teiste sarnaste ühisveskite kohta Eestis. Vast head foorumikaaslased jagavad teavet selliste põnevate ehitiste kohta. Meie veski on ehitatud kusagil 1920-te aastate paiku. Tänaseni tegutseb mingil määral jahuveski, villaveski lõpetas töö 1992.aastal, saeveski märgatavalt varem. Olgugi, et hoone on väga halvas seisus, (vajaks kiiret sekkumist konserveerimiseks), on sees säilinud komplektsena üle-eelmisest sajandivahetusest pärit inglise päritolu villatööstuse seadmed. Jahu jahvatamisest saab ka täieliku ülevaate. Hea tahtmise korral oleks võimalik paigaldada ka saeveski imitatsioon. Alles on ka (kahjuks küll rüüstatuna) ühesilindriline Crosley tüüpi puugaasil töötav mootor, mis tervet veskit ringi vedas, kui ka alevile voolu andis. Teada on, et millalgi käsitleti meie veskiga seonduvaid probleeme ajakirjas "Tehnika ja Tootmine". Isegi paras pildigalerii olla olnud. Kui nüüd keegi nimetatud ajakirja omanikest oleks nõus meie veski jutu üles leidma, siis meie korraldaksime vastutasuks põhjaliku ekskursiooni veskisse.
Vasta
#2

Võin Tehnika ja Tootmised läbi vaadata, aga vähe täpsemat ajajärku oleks tarvis teada.
Minu ema sünnikodu lähedal end. Konuvere, nüüd vist sildi järgi Vigala jõel, peale Kuusikut ja enne Kabalat asus topelt veski, ühel pool vilja ja teisel pool villaveski. Seda pidasid mingid mungad.
Maailm on väike - EW ajal tahtis seda töötavat kompleksi ära osta minu isapoolne vanavanaisa, kes otsis kohta kus oma manufaktuuris tehtud kangaid värvida.
Igal juhul tänaseks on yhel pool varemed ja teisel pool udupeen eramu, mis tegelikult on taastatud vesiveski hoone. Omanik ainult puhkab veel veidi rootsi kardinate taga,,,

Lähedal asuvat tuld on kaugemal asuva veega raske kustutada...
Vasta
#3

peeterpaul Kirjutas:Võin Tehnika ja Tootmised läbi vaadata, aga vähe täpsemat ajajärku oleks tarvis teada.
Minu ema sünnikodu lähedal end. Konuvere, nüüd vist sildi järgi Vigala jõel, peale Kuusikut ja enne Kabalat asus topelt veski, ühel pool vilja ja teisel pool villaveski. Seda pidasid mingid mungad.
Maailm on väike - EW ajal tahtis seda töötavat kompleksi ära osta minu isapoolne vanavanaisa, kes otsis kohta kus oma manufaktuuris tehtud kangaid värvida.
Igal juhul tänaseks on yhel pool varemed ja teisel pool udupeen eramu, mis tegelikult on taastatud vesiveski hoone. Omanik ainult puhkab veel veidi rootsi kardinate taga,,,
Tänud! Uurin lähiajal teadjamate käest ajajärju, kuna ise pole kahjuks seda kirjatööd näinud.
Vasta
#4

Paar pilti ka J-Jaani veskist 2004. aastast, mis leidsin endalt:
http://images.koffer.ee/gallery.php?u=regardman&g=Pentre-veski
Vasta
#5

Regardman Kirjutas:Paar pilti ka J-Jaani veskist 2004. aastast, mis leidsin endalt:
http://images.koffer.ee/gallery.php?u=regardman&g=Pentre-veski

Aitäh noorhärra Regardman! Väga hea ajastus, sest homme tuleb külla Muinsuskaitseameti Järva maakonna peainspektor. Mine tea, äkki hakkab midagi liikuma ...
Vasta
#6

Viljandimaal , Tääksis oli vesiveski , jahu tehti kindlasti , arvan et oli ka villaveski , kindel pole aga olika vist saeveski . Kohal olin kuuekümnendate keskel , kõike ei mäleta . uurin .
Vasta
#7

Valgamaal, Paluperas on siiani töötav vesiveski. Mu isa teab seal olevalt jahujahvatajat, kunagi oli isegi ise lasnud jahvatada. Muidu seal vist oli isegi muuseum.
Vasta
#8

ludvard Kirjutas:Viljandimaal , Tääksis oli vesiveski , jahu tehti kindlasti , arvan et oli ka villaveski , kindel pole aga olika vist saeveski . Kohal olin kuuekümnendate keskel , kõike ei mäleta . uurin .
Villaveski alles (töötas vene aja lõpus viimati), vesiveski põletati 60datel maha, müürid alles.
Vasta
#9

Tänases "Postimehes" oli artikkel senimaani veel tänu mingitele imejõududele tegutsevast Äksi villaveskist.
Link, kust selle kohta lugeda saab, on selline:
http://tartu.postimees.ee/260207/esileht...246831.php
Vasta
#10

Viljandimaal, Saarepeedil oli ka aastaid 8 tagasi miskine veskiveski. Mäletan, et jooksin sealt mööda orienteerudes, ning on jätnud jälje hinge, sest mitu korda näinud seda unes kui paradiisi.

Vajad enda autost pilte ? Saame kokkuleppele ! Küsi varajasemaid töid.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne