Kurb uudis rolleri- ja mopeediomanikele!
#21

Siiamaani oli rolleristide elu küll suht. vaba. Liikluseeskirjadest ei teadnud minagi mitte mõhkugi ja küll sai ühesuunalistel teedel sõidetud vastassuunas, mööda kõnniteid, prügikaste nööriga taga veetud ja niisama lollitatud, suunatuli jäi näitama ja sai ka autodele ette keeratud jne. Tavaliselt sai mõned õlled ka tehtud ja siis kes käis üle pea ja kes pani külje maha, aga järgmine päev olid kõik jälle platsis. Rollerite parandamiseks kasutasime teipi, puidukruve ja aerosoolvärvi peamiselt.

Siis eelmise hooaja alguses hakkasin autokoolis käima A1 ja B1 kategooriat õppima ning kui teooriaeksam oli läbi ei julgend enam rolleri selga eriti istutagi. Rolleristidele tuleks ikka LE samamoodi selgeks õpetada nagu A ja B kategooriate puhul, sest miks nad kehvemad liiklejad on?
Vasta
#22

oxygen Kirjutas:Huvitav vaatenurk. Ent mina tunneks ennast siiski turvalisemalt, kui loll, kes on paistab nagunii surmale määratud olevat, sureb kuskil omaette üledoosi, kui et siiberdab liikluses ja on seadusekuulelikele kaaskodanikele võimalike moraalsete ja materjaalsete kahjude tekitajateks.

Et.. Kui nad meie liiklust rolleritega ei riku, siis las parem lõhuvad su autoraadio välja, et saada oma surmavat narkoannust?
Või oleks veel parem, kui nad purjus peaga nalja teeavd ja su autoakna sisse löövad.. Või kojamehe ära rebivad.. Paneme tümmi käima ja teeme pulli.
Elust enesest..


oxygen Kirjutas:Mina isiklikult ei kujuta ette mida peaks riik tegema, et noori süstla või pudeli juurest minema tõmmata. See on kõik teooria. "Teeme juurde spordiväljakuid ja vabaajakeskusi". Idee on tore, aga spordiväljakute ääres saab ju jube hästi "tšillida" ja juua. Need noored inimesed, Eesti tulevik, kes praegu kuskil joovad ja on oma meelest jube ägedad, neid ei tõmba sealt ära enam mitte mingisugune seadus, ega projekt. Mõni armub ära (või saab karvastelt labidaga) ja hakkab normaalseks, aga need on harvad erandid. Ja mis puudutab neid vabaajakeskusi, siis ühes Tallinnas tegutsevatest Avatud Noortekeskustest käib asi nõnda. Väiksemad külastajad joonistavad pilte teemal "suits on paha", samal ajal kui mõni noorsootöötaja veidi vanemate, ent siiski alaealiste külastajatega maja taga suitsu teeb. Nõiaring.

Noo.. Päris ei saa nõustuda. Ise olen ka noorema põlvkonna inimene ja käin läbi väga kirju seltskonnaga. Alatest omamoodi kanepisõpradest ja emokultuuri etalonidest, lõpetades täiskarsklastest trennipoistega. Ja ütleks, et.. Maailm on kirju.
Üldiselt põhjustab selle noorte alkoholi jms probleemi ajasisustuse puudumine. Tähendab.. Need võimalused on olemas, aga nendest ei hakata miskipärast kinni.. Miks? Seda ma tõesti ei tea, ilmselt vanemliku eeskuju puudumise tõttu.
Tean omast käest, et kui käid koolis, käid trennis, teed kodus ühtteist (näiteks mõnusalt veedetud paar tundi garaažisWink).. Siis lihtsalt pole õhtul enam jõudu.. Ja viitsimist, et midagi erilist korda saada. Väike õlle reede õhtul pubis. Kui üldse.
Käisin mõne kuu eest ühe TÜ doktorandi loengus ja sain nii mõndagi teada. Alkoholiteemadel tänapäeva Eestis. Kõige valusam ongi vaadata, et see jant käib raha nimel. Suurfirmad. Saku, A. Le Coq jne. Kes on näiteks lastekodude suurimad toetajad? Kellele on tegelikult alkoholireklaamid jms suunatud? Selgus nii mõndagi, mida praegu lahkama ei hakkaks.
Igatahes. Surnud ring on siin kohati tõesti..
Samuti lugesin ka üht Eesti Ekspressi äärmiselt kriitilist artiklit. Ma küll ei tea mis aastast, aga ühe 22 aastase tütarlapse kirjutatud. Seal oli üks valus tõde. Tänapäeval pole inimestel kellegi järgi minna, pole millegi vastu võidelda. Pole kommunismi mille vastu koos üles astuda, ega ka mitte seksuaalvabadust, mille nimel võidelda. Heaolu ühiskonna viga ehk. Noortel lihtsalt hakkab igav.
Taaskord meenub enesele, et see on OT ja liiga pikk teema..


oxygen Kirjutas:Ise olen täiesti puhas igasugustest ainetest. Kõige kangem kraam mida ma tarbin on kohv.
Oxygen. Näeb seda Eesti elu iga päev oma silmaga.

TubliSmile
Vasta
#23

Ma arvan, et päris pseudoprobleem see siiski enam ei ole, kuivõrd nö kriitiline mass neid sõidukeid tundub õige pea koos olema, sellega kaasnemas siis ka ohud ümbritsevatele liiklejatele jms.
Muude noorte ajaveetmisvormide osas ei tea suurt kaasa rääkida, aga jällegi arvan, et vaevalt see niinimetatud tehnikahuvi ainsaks piduriks allakäigutrepil on.
Vasta
#24

See, et nad rolleritega sõita saavad vabalt, ei tähenda, et ei kütaks oda veeni või aknaid sisse ei viskaks. Isiklikult üldse imestan, kuidas on siiamaani lubatud sõita liikluses ilma mingisuguse ettevalmistuse/teadmisteta. Liiatigi veel siin meil, kus puudub igasugune liikluskultuur.

Stiff Skunk Kustompood - http://www.stiffskunk.com
Diskustom Magazine - http://www.diskustommagazine.com
One Eyed Morse Kustoms pinstraibid | sildimeisterdamine | custom paint
http://www.kustom.ee
Vasta
#25

Eks see seadus ole kahe otsaga asi, nagu paljud määrused olema kipuvad.

Võib ju poleemitseda, kas väikese töömahuga roller/mopeed väärib ikka tõsiseltvõetavaks mootorsõidukiks kuulutamist. Kaasnevad ju sellega igaaastased tehnoülevaatused ja omanikele langevad kaela mitmedki maksud-lisakulud.

Samas saaks ARK mopeedide valdajetest parema ülevaate ja ehk paraneks ka nende poolt tekitatav liikluskultuur...
Vasta
#26

Aga selles tehnoülevaatuses ei ole ju midagi halba? Sõiduk peakski ju olema korras.

Stiff Skunk Kustompood - http://www.stiffskunk.com
Diskustom Magazine - http://www.diskustommagazine.com
One Eyed Morse Kustoms pinstraibid | sildimeisterdamine | custom paint
http://www.kustom.ee
Vasta
#27

Tõepoolest, aga need asjad pole tasakaalus.

Muide, siinkohal teeks ühe väikese täpsustuse.
Sass, ma teadsin väga hästi et enam ei ole mopeediloa riigilõiv 1140 EEK vaid mõnesaja ringis. Aga paarid aastad tagasi, siis kui mopeediload läksid koolide alt ARKi alla, olid need mõneks ajaks 1140 peal. Umbes siiskandis maksis ka töökorras Delta kusagil 1000-1500 EEK ringis. Neid suht kalleid rollereid ei olnud siis eriti palju liikvel.

  Ühesõnaga, mingi hetk olid mopeediload kallimad kui keskmine mopeed ja ka ajalehed kajastasid seda ebaõiglust. Seetõttu see seaduse näpukas parandatigi ära.

Praegu aga, kuna rollereid on palju ja odavaid vene mopeede vähemuses, püüavad vist seaduseloojad uuesti seda suure raha nalja proovida. Seekord siis registreerimisega. Ja kuna ilmselt tulevad samad dokumendiblanketid ja samasugune numbrimärk nagu mootorratastel, ei prognoosi ma sinna muud lõivu kui ikka see tuntud 1300 EEK ning eks see TÜV on siis ka 150 EEK aastas, lisaks kindlustus.

Nüüd, püstitaks ühe (seaduseloojate meelest ebatõenäolise) stsenaariumi. Oletame, et maapiirkondades leidub veel vene mopeede ja leidub ka inimesi kes nendega sõita tahavad (vanamehed, noormehed). Oletame, et nende mopeedide hind on ikka veel 500-2500 ringis.
  Ja siis hakkavad tulema igasugused 1300 EEKi maksud ARKile, mine käi ja näita lähimas linnas, aja asju ja istu oma aeg järjekorras. Seejärel iga aasta käi jälle TÜV-punktis kurat-seda-teab-kui-kaugel, et oma 150 EEKi ära maksta ja edasi sõita. Siis aja asju kindlustusega, millest on rohkem jama kui asi väärt on.

On seda kõike vaja? Lihtsalt selleks et ARK saaks parema ülevaate asjast, ja mõni autoomanik oma autole tekkinud kriimustusele kindlustuse rahad?

Sest minu arust ei takista praegu küll midagi politseid mopeedijuhte korrale kutsumast. Neil on ju kõik võimalused olemas, pangu aga vilkurid tööle.
Aga kui nad seda teha ei viitsi/ei taha/ei saa, siis ei aita ju see seaduse karmistamine.

Probleem ei ole ju seaduses, probleem on selles et keegi ei sunni inimesi seadust täitma.


Mude, tehnoülevaatuse kohta ütleks kah paar asja. Autoga on jah, tehnoülevaatus suht omal kohal, kuna saab teada mis on viga.

Mootorrattal, käib (vähemalt minu jaoks) tehnoülevaatus niimoodi, et sõidan ülevaatuspunkti ette, jätan tsikli seisma. Lähen kutsun putkast onukese, kes kirjutab üles läbisõidu ja vaatab et VIN kood klapib.
Esimesel korral ta muidugi küsis ka seda, et kas tuled-viled töötavad, mille peale vastasin "jah".
Seejärel lähme tagasi putkasse, kus lüüakse templid registreerimisdokumentidesse (kindlustuspoliisi ega juhilube ei pea näitama), maksan oma 150 EEKi ja lahkun.

Tegelt mõnes mõttes, mida ta seal niiväga vaatakski? Ega ma ise tean ju lõppude-lõpuks ise kõige paremini mis mu mootorrattal viga on. Ehitus on lihtne, vead paistavad-kostuvad kõik välja.
Oleks siis veel, et mingi lääne masin, millel võib juba peidetud vigasid esineda....

Aga vene mopeedidega on "sõiduki korrasolek" küll suht... imelik mõiste.
Ja teises mõttes imelik on see, kui sa lähed tutikat rollerit üle vaatama. No mida sa sealt vaatad ja mis vigasid sa niiväga leiaks?

Väga toores on see seadus. Ei lahenda ta midagi, teeb ainult mopeedikasutajate ringi väiksemaks.
Vasta
#28

Mjah, seda ülevaatuse asja ma ei teadnud, et nii on.

Liikluse kohta peaksid siiski juhid õpetust saama.

Stiff Skunk Kustompood - http://www.stiffskunk.com
Diskustom Magazine - http://www.diskustommagazine.com
One Eyed Morse Kustoms pinstraibid | sildimeisterdamine | custom paint
http://www.kustom.ee
Vasta
#29

marti184 Kirjutas:Tõepoolest, aga need asjad pole tasakaalus.

Muide, siinkohal teeks ühe väikese täpsustuse.
Sass, ma teadsin väga hästi et enam ei ole mopeediloa riigilõiv 1140 EEK vaid mõnesaja ringis. Aga paarid aastad tagasi, siis kui mopeediload läksid koolide alt ARKi alla, olid need mõneks ajaks 1140 peal. Umbes siiskandis maksis ka töökorras Delta kusagil 1000-1500 EEK ringis. Neid suht kalleid rollereid ei olnud siis eriti palju liikvel.

Ole hea mees ja pane siia üles mingi dokument, mis tõestaks Su 1140EEK juttu. Olen nõus kihla vedama, et sellist asja ei ole olemas. Kui mopeedijuhi luba läks ARK haldusalasse, siis erines see asi praegusest ainult selle poolest, et jalgrattaloa omanikel ei olnud vaja teha liikluseksamit. Nüüd sellest aastast umbes kuu aega juba on vaja teha kõigil soovijail liikluseksam. Eelmisel aastal anti kampaania korras mopeediloa saanutele tasuta kaasa ka kiiver , mis ei olnud mitte mingi mänguasi ,vaid täitsa korralik ja mille hind ületas kindlasti mitmekordselt eksamite riigilõivu hinna . Päris mitu õlut teen välja, kui suudad tõestada, et riigilõiv oli 1140 EEK . Ja kui ei suuda tõestada, siis ei ole mõtet niisama umbes mingit umbluud ajada.
Vasta
#30

Keegi sai vist kurjaks Big Grin
sass Kirjutas:  Ole hea mees ja pane siia üles mingi dokument, mis tõestaks Su 1140EEK juttu. Olen nõus kihla vedama, et sellist asja ei ole olemas.
Kui mopeedijuhi luba läks ARK haldusalasse, siis erines see asi praegusest ainult selle poolest, et jalgrattaloa omanikel ei olnud vaja teha liikluseksamit. Nüüd sellest aastast umbes kuu aega juba on vaja teha kõigil soovijail liikluseksam. Eelmisel aastal anti kampaania korras mopeediloa saanutele tasuta kaasa ka kiiver , mis ei olnud mitte mingi mänguasi ,vaid täitsa korralik ja mille hind ületas kindlasti mitmekordselt eksamite riigilõivu hinna . Päris mitu õlut teen välja, kui suudad tõestada, et riigilõiv oli 1140 EEK . Ja kui ei suuda tõestada, siis ei ole mõtet niisama umbes mingit umbluud ajada.

Olgu.
2001 suvel muudeti mopeedilubade tegemise korda.
Postimehe artikkel

Mopeedijuhiluba maksab üle 1000 krooni

Esimene mopeedijuhiluba jäi kalli hinna tõttu riigile

Tõsteti kisa, liiga kallis mopeedijuhiluba, mitte keegi ei läinud eksameid tegema:
Postimehe artikkel
Postimehe artikkel 2
Postimehe artikkel 3

20+30+30 peale läks mopeediluba 2002 aasta alguses, pärast seda pooleaastast jama.
Postimehe artikkel

sass Kirjutas:Päris mitu õlut teen välja, kui suudad tõestada, et riigilõiv oli 1140 EEK
Ma jõuan kusagil maikuu lõpus/juunikuu alguse kandis tagasi kodumaale Big Grin
Vasta
#31

Ütleme, siis Eesti riik tegeleb rohkem tagajärgede likviteerimisega, kui nende ennetamisega. Sama on ka selle alko ja muude probleemidega, tegeletakse tagajärgedega, kui ennetamisega. Motorattaks nimetatatkse masinat millel on valmistaja kiirus üle 45km/h ning on üle 50ccm, kas 45km/h ja 50ccm alla selle on Motoroller vöi mopeed.

www.classiccar.co.uk
www.carandclassic.co.uk
www.classiccarsforsale.co.uk
Müüa 2140 1982
Tartu on muutumas drifti Päälinnaks, oma ringristmikudega. Big Grin

Vasta
#32

Ilmselt ei saa neid 1140EEK juhilubasid küll palju olla, mopeedijuhi luba numbriga AM000003 väljastati aprillis 2002 ja riigilõiv oli siis 30+30EEK, 2001 aasta suve lõpus loa taotlemisel öeldi , et oodake kevadeni, praegu pole võimalik. Nii suurest riigilõivust ei rääkinud küll keegi midagi.
Vasta
#33

miniest Kirjutas:Ütleme, siis Eesti riik tegeleb rohkem tagajärgede likviteerimisega, kui nende ennetamisega. Sama on ka selle alko ja muude probleemidega, tegeletakse tagajärgedega, kui ennetamisega. Motorattaks nimetatatkse masinat millel on valmistaja kiirus üle 45km/h ning on üle 50ccm, kas 45km/h ja 50ccm alla selle on Motoroller vöi mopeed.

Teatud mõttes õige.
Tegelikult oleks abiks ka lihtsalt register, kus tuleks rollerid arvele võtta. Aga see arvele võtmine peaks toimuma koos mingi kontrolliga just selle valmistajakiiruse suhtes. Kui on üle 45km/h, siis automaatselt mootorrattaks. Ja piirajad tuleks panna plommi alla, mida saab vajadusel ka tänaval kontrollida.
Numbrimärgid tuleks igal juhul kohustuslikuks teha, ka rolleritele. Ja nn "ülirollerid" panna ühte patta mootorratastega, koos A1 nõude ja muude klauslitega.

Ka see oleks suur samm edasi.
Vasta
#34

miniest Kirjutas:kas 45km/h ja 50ccm alla selle on Motoroller vöi mopeed.

Seaduse mõistes ei ole sellist asja nagu motoroller üldse olemas!
Sõltuvalt mootori kubatuurist ja tippkiirusest on seduse järgi tegu kas mopeedi või mootorrattaga.
Motoroller on lihtsalt "keretüüp", nagu näiteks ka chopper, classic, enduuro, superbike jne.


P.S. Kui natuke ajaloos tagasi vaadata, siis nõukogude liidus oli sõidukitüüp motoroller kah täiesti olemas. Lubadelt ja numbrilt läks mootorratta alla aga millegipärast oli vabastatud tehnoülevaatusest.
See oli ka osadel inimestel täitsa mõjuvaks argumendiks, miks iz'i või Voshodi asemel sõita hoopis tula või vjatkaga.
Vasta
#35

Selles rollerduses tuleb ikkagi kord majja lüüa.Milliste meetoditega,see on seaduseloojate pädevuses ja meie võime siin palju haukuda,ega sellest palju muutu.Rollerid ikkagi arvele,reg.numbrid külge ja kohustuslik liikluskindlustus peale.Siin keegi enne halas ,et noh teeb see rollerdaja mõne kriimustuse autole...mis see sii ära ei ole.Kui palju maksab selle kriimustuse kõrvaldamine?Vääritimõistmise vältimiseks lisan et sõidan 11 aastat vana autoga. Miks pean mina kannata teiste ülbuse ja nahaalsuse all.Kui on kindlustus olemas ja regatud roller siis on see juba kindlustuse juhtum.Kui nad sõidavad sõidurajal siis peavad kehtima nende jaoks ka kõik liiklusega seotud reeglid.
Vasta
#36

Nii ei jõudnud eriti läbi lugeda seda teemat. Kui ma teen omale 600ccm load ja sõidan punnaga n.ö õlle järele ja ment peatab kinni kas ta saab mulle trahvi teha?(kui punna on arvel ja mul on kiiver peas ja olen kaines olekus). Mul siis plaan teha auto ja mota load.Aga ise olen sellise võrri/jolleri rullnokkluse vastu.
Vasta
#37

markxx Kirjutas:Siin keegi enne halas ,et noh teeb see rollerdaja mõne kriimustuse autole...mis see sii ära ei ole.Kui palju maksab selle kriimustuse kõrvaldamine?Vääritimõistmise vältimiseks lisan et sõidan 11 aastat vana autoga. Miks pean mina kannata teiste ülbuse ja nahaalsuse all.Kui on kindlustus olemas ja regatud roller siis on see juba kindlustuse juhtum.Kui nad sõidavad sõidurajal siis peavad kehtima nende jaoks ka kõik liiklusega seotud reeglid.
No minul oli eelmine aasta juhus kus hiiul kõrvalteelt lendas mopeedivend mu 2 aastat vana Mazda6-le küljelt sisse. Tont polnud "anna teed" märgist midagi kuulnudki, rääkimata paremakäe reeglist või millestki muust. LKF isegi ei korva midagi, ainus võimalus on KASKO, sai siis tont autosse topitud, politsei kutsutud, kes ilma juhilubadeta sõidu ja avarii põhjustamise vormistas ning poisikese koju toimetas. mina aga nõutasin vanematelt Kasko omavastutuse sisse. Hea oli et oli kellelt nõuda, oleks vaene pere olnud ja mingi jeeli-jeeli säärekaga sisse kütnud siis ? "Hambad"
Olen igati poolt et mopeedid arvele ja kindlustus peale.
Vasta
#38

Nüüdsest peaks LKF sellise juhtumi hüvitama, vähemalt mingi hetk oli uudis et jalgratturite põhjustatud õnnetused hüvitatakse - loogiliselt võttes võiks ju mopeedid ka sinna alla kuuluda.

Tsiviilvastutus igasuguste kahjude suhtes kehtib nagunii universiaalselt, muidugi on kahju sisse nõudmine kohtu kaudu palju tülikam kui kindlustuspaberite täitmine.
Vasta
#39

Jesper Kirjutas:Nüüdsest peaks LKF sellise juhtumi hüvitama, vähemalt mingi hetk oli uudis et jalgratturite põhjustatud õnnetused hüvitatakse - loogiliselt võttes võiks ju mopeedid ka sinna alla kuuluda.
Siis on see suht hiljuti muudetud. Tookord helistasin kohe LKF'i ja vastus oli EI. Öeldi, et oleks lehm teele hüpanud, siis korvaks aga mopeed siis EI. Saa siis loogikast aru.
Jesper Kirjutas:Tsiviilvastutus igasuguste kahjude suhtes kehtib nagunii universiaalselt, muidugi on kahju sisse nõudmine kohtu kaudu palju tülikam kui kindlustuspaberite täitmine.
kohtutee ette võtmine, oleneb inimese valulävest. Mina ei oleks viitsinud 3K pärast seda tegema hakata.
Vasta
#40

Jesper Kirjutas:Nüüdsest peaks LKF sellise juhtumi hüvitama, vähemalt mingi hetk oli uudis et jalgratturite põhjustatud õnnetused hüvitatakse - loogiliselt võttes võiks ju mopeedid ka sinna alla kuuluda.

Kui mopeedid sama seadusepügala alla käivad, siis on meil riigis ikka asi päris mäda. Nimelt kuulub sellesama seaduse järgi LKF poolt hüvitamisele ka jalakäija/jalgratturi varaline kahju, isegi juhul kui tegu oli süülise avariiga. Sellisel juhul saaks ju kasvõi iga kuu uue rolleri soetada, sõidad aga vana puruks vastu kellegi autot ja ongi olemas.

Selle jalgratturi varalise kahju üle oli suur arutelu kui see seadus vastu võeti. Sügisel vist oli see.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne