Henschel 33D1
#1

Kas keegi on kohanud pilte Eesti kaitseväele 1939. aasta novembris saabunud veokitest Henschel 33D1. Millise kabiiniga need olid?
Sain ühe sõjajärgne foto ebahariliku kabiiniga 33D1-st. Sakslastel olid 33D1 standardveokid tavaliselt kandilise lahtise kabiiniga, vähem kandilise kinnise kabiiniga. Aga samas ehitati ka igasuguseid eriversioone, nagu kõigi teiste mudelite puhul.
Tõenäosus, et see on endine kaitseväe Henschel, on muidugi väike. Võib-olla on kabiin hoopis pärast sõda ehitatud. Aga igaks juhuks oleks hea võrrelda.

[Pilt: henschel33d1_82-24.jpg]
Vasta
#2

Hanomagi sõjaväeveokitel oli analoogse ehitusega kabiin, samas võidi ka meie kliimavöötmesse teha eraldi seeriana sellised imelikud kinnised "enesetapja" ustega kuudid.

Dad.
Vasta
#3

Loogiline on, et ka Eesti kaitseväele tarnitud Henschelid olid standardsete poolkabiinidega nagu sõjaväeautodel kombeks.
Vähem tõenäoline on, et need autod tarniti hoopis ilma kabiinideta ja kabiinid plaaniti hoopis kohapeal valmistada (näiteks Arsenalis).
Tegelikult on väheusutav, et nendest autodest pole ühtegi pilti tehtud (või pole need pildid lihtsalt säilinud).
Ja veel. Arvatavasti läksid need Henschelid Eesti vabariigi lõpupäevil Punaarmee koosseisu nagu ka muu tolleaegse Eesti sõjatehnika. Seega võiks nende autode fotosid ka Punaarmee tehnika fotode hulgast otsida.
Vasta
#4

Huvitav mitu Hanomag-Henschel liikurit praegu eestis arvel on? Ilmselt mitte eriti palju.




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#5

Ilus pilt 33D1-st. Mul on selline auto umbes 75 % ulatuses olemas. Tõenäosus, et see oleks kunagi EKV-le kuulunud, ei ole eriti suur. Küllap tulid sakslased sellega 1944.a. Saaremaale ja jätsid Sõrve maha. Kohalik külamees võttis auto osadeks ja vedas hobusega jupikaupa koju, lootes, et saab selle veel kunagi kokku panna. ... 1985.a. enne siitilmast minekut andis jupid mulle. Nüüd olen ma seda komplekteerinud paarkümmend aastat. Mõned vidinad on ikka veel puudu. Minu auto raami nr. on olemas. Kas EKV Henschelite omad on kusagil kirjas?
Vasta
#6

Oi. Vabandust. Midagi läks valesti. Minu, 33D1 taastaja, kasutajanimi on Leevi.
Vasta
#7

Panen oma Henscheli raamide numbrid igaks juhuks üles, äkki on kellelgi neist kasu. Mitmuses seepärast, et taat, kes kunagi selle auto koju vedas, oli ühe raami lisaks toonud. Kuuekümnendate alguses kuressarde maja ehitades saagis mõlemad raamid juppideks ja kasutas ehitusel taladena ära. Ütles kunagi mulle, et selleks ajaks oli usk oma veoka omamisse juba kadunud. Nüüdseks on maja põhjalikult ümber ehitatud ja väljatulnud taladest peaks jälle raam saama.
Numbrid on siis järgmised: 13415
11258
L
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne