Garaazi kütmine

Leidsin juba video sama küttesüsteemiga
https://www.youtube.com/watch?v=yIZIgkM-uC8
https://www.youtube.com/watch?v=hWHJQGGnRu0
Vasta

Sa A.V.S.K. võta kütmise puhul arvesse ikka kuupmeetreid! See ruutmeeter ei anna mitte midagi. Ega ruumil lagi ju kahe mm kõrgusel jookse  Big Grin 
...ja siis saad alles hakata kalkuleerima, mida sul tegelikult tarvis on. Nii on lood.

Aga rääkides endast, siis kuna selle hiinakaga katsetamine ja nähtud tulemus ajas hamba verele, siis kunagi, kui taas aega laialt käes, võiks Veltronile kah mõnikümmend ribi väljundile järgi sättida. Praegu on seis ikkagi selline, et hirmuäratavalt suur osa kütab lihtlabaselt tähistaevast. Kiimaministrile see ei meeldi  Big Grin
Vasta

Milleks see soojusvaheti ja tosool vaja on? Võiks suitsugaasi niisama lasta läbi radika ja õue.

Iseõppinud spetsialist - energeetika valdkonnas.
Vasta

   
Rikneda võivad vabalt ka seda tüüpi radika sektsioonidevahelised tihendid. Kuumus ületab tootja poolt ettenähtu.

Veel plusse ja miinuseid:
Soojusvaheti ja vedelikuga saab märkimisväärselt suurendada küttekeha pinda. Otse heitgaasi läbi radika transportides on konkreetse ahju puhul optimaalne kasutada nelja ribi, aga vedelikuga toimetades 10-12.
Häda VÕIB tekkida süsteemi puhastamisega. See hädaolukord seisab võib-olla ees, kui üldse ongi hädaolukorraga tegemist, aga soojusvaheti lahtilõikamine, puhastamine ja uuesti kokkukeevitamine on näiteks minu jaoks kordades lihtsam/odavam töö, kui radika osandamine, läbipesu ja koos tihendite vahetusega uuesti koostamine. Teooria on pime praktika, eks aeg näitab, kuidas selle puhstamise vajadusega lood on...
Vasta

(17-11-2023, 08:51 AM)Janka Kirjutas:  Veel plusse ja miinuseid:
Soojusvaheti ja vedelikuga saab märkimisväärselt suurendada küttekeha pinda. Otse heitgaasi läbi radika transportides on konkreetse ahju puhul optimaalne kasutada nelja ribi, aga vedelikuga toimetades 10-12.
Häda VÕIB tekkida süsteemi puhastamisega. See hädaolukord seisab võib-olla ees, kui üldse ongi hädaolukorraga tegemist, aga soojusvaheti lahtilõikamine, puhastamine ja uuesti kokkukeevitamine on näiteks minu jaoks kordades lihtsam/odavam töö, kui radika osandamine, läbipesu ja koos tihendite vahetusega uuesti koostamine. Teooria on pime praktika, eks aeg näitab, kuidas selle puhstamise vajadusega lood on...

Webasto (see õige asi) kulutab 0,12 kiitrit diislit 1kW kuuma õhu tekitamsieks ehk 8kW iinlane ei ole ökom ehk siis liiter tunnis täisvõimsusel. Pole üldse paha. Jällegi, süsteem ise selgelt merelt pärit ja on neid radikatega süsteeme ka palju nähtud. Tänaseks on neid aga väheks jäänud, kahjuks, enamus ikka puhuvad kuuma õhku. Küll hollandlastel on "puu"pliite ja btittidel reaalseid söepliitegi... See selleks. Merel aeglane, sest enamasti tahetakse KOHE sooja saada, mida õhk ikkagi võimaldab. Töökojas vast mitte nii oluline.

Aga teeme nüüd arvutuse ja kõik ju sõltub töökoja kasutuse aja pikkusest ja vajadustest. Paranda või täpsusta! Kui kasutada üliharva ja lasta muul ajal kõigel jäässe minna, on diiselpuhur kindlasti odavam pidada. Iinlane ise ei maksa ju suurt midagi ja soojusvaheti DIY on äkki ka paljudele jõukohane, kuigi maksavad needki vidinad mingid kopikad. Prügimäekaubaga ja varastatud kütusega ei ole mõtet kalkulatsioone teha Big Grin  Me saame teha arvutusi VAID legaalsete lahendustega sest sellegi foorumi liige olla kunagi Raasikul päris kõva litri saanud vanaõliga kütmise eest...nii on kas tikutakust või siit meeles Wink Tänased numbrid on kohe neljakohased, kui just otse platele ei panda nagu Peipsi kalurit... 
Aga ütleme, et kulutad nädalas 20 tundi töökojas ja kogu selle aja puhur uhab. Jah, tohutu soojus on sees ka! See teeb siis kanistritäis diislit, mis maksab täna ~33eurot. Realistlik  kulu? Ühe pika päeva nädalavahetusel + mõni õhtu lisaks. Kuus teeb see aga juba 130 eurot! 8kW elektriradikad * 24tundi * 30 päeva * 22 senti = 10kordselt elik 1270€. Aga ei ole vajadust seda võimsust järel hoida ja REAALNE tuleb kuu peale ikka seesama 130 eurot, HULLEMAL juhul! Aga 24/7 on soojus sees, vähemalt plussis.

Ma olen seda arvutanud ka suurtes mõõtkavades laevadega kus põlevvedelik on vähe teise hinnaga ja ikka on (kai elik gridi)elekter odavam! Veepeal pole lihtsalt pääsu, seal oled offgrid. Ehk siis 10-33 meetrit veesõidukitega Big Grin Niipea kui paned amortisatsiooni ja hoolduskulud juurde (just generaaator-abimasinatel), mille sees on ka oma aeg, muutub hooldevaba postiotsast tulev elekter jube kasulikuks! Aga see on ka probleemi alge: tänu sellele ongi Riigis elektri kogutarbimine meeletult tõusnud!  

Kütmisega on seotud ka see: ma olen oma elamist ajas suhteliselt vähe muutnud, pole vajadust, niisamagi mõnus ja öko! Aga üks asi on muutunud ja ilmestab sedasama probleemi! 0-23 eluaastad elasin ainult külmaveekraanide ja puuküttekolletega, us pidid vett anumas soojaks keetma. Pesu käis kausiga. Köögis ja saunas. 24-37 tegi köögis kuuam vett 150-liitrisesse "Pioneer" pudelitega ja sauna läks tavaline Harvia sest vett polnud enam vaja kuumutada. Kööki tekkis voolav soe vesi aga selleks oli vaja alati enne kütta = ajakulu töökojas selle iina puhuriga asjade üles kütmisega. 38-aastaselt pudelid välja ja 3-faasiline 3kW boiler asemele. Nüüd on tahtmisel 24/7 ~74 kraadi vesi olemas ja rahakulu elektrile tõusis küll kolmandiku aga puude kulu aasta lõikes langes päris märgatavalt. Praeguste hindadega maksab see mugavus suurusjärk 15 eurot elanik kuus. 

PS: rellakas ja keevitamine on päris "kulukad" hobid kui nendega ajaliselt pikalt toimetada Big Grin  Mis on meie endi suurim häda, on iseenda töötunni nullhinnaline väärtustamine! Muidugi on mul ahjuküte odav...aga töötunde kuuris halgudena on kui palju + ikkagi ka otsesed kulud nende tekitamiseks maamaksudest transportimsieni. Kasvõi hiljutine kiirlõhkuja ostmine, mis on rahalises lõppväärtuses olematu 270€ ehk 1230 kWh elektrit!!! Majas, mille aastane kogukulu on 3000kWh! Ainult korstnapühkimsiteenus naabripoisi poolt on 50 eurot ehk ühe suvekuu elektriarve, ja katusel korstna otsas käin ise. Jne. 
Ja ma täitsa mõistan ehk ka "mõistan" neid tänaseid noori, kelle peamine jutt on "ma investeerin kogu raha tuleviku finantsvabadusse" ja kes selle juures "lille ka niisama ei liiguta" ehk igasugune füüsiline töö jms on välistatud! Muidugi 90% nendest on ju krüpto"kunnid" jms püramiidiusku elik rikkaks ei saa neist keegi ja lollidelt võetakse lisaks rahale ära ka mõnus elu Maal, väheks seda meile on... Selle juurde käib ka see "mõnutunne", mis mõnel tekib DIYst, mõnel püsivalt soojast toast/töökojast, mõnel puude tassimisest ja ahju ajamisest jne Wink Neil lootusest helgele tulevikule. Ja seal ei ole ratsionaalusele ju kohta Big Grin Oleme jõllis silmadega "mul on õigus"...
See on nüüd koht: "Käi mu sõnade, mitte tegude järgi!" Cool
Ratsionaalsuseks ja mugavuseks tuleb praegu alustada elektrikütte ja eelkõige IR'i läbi arvutamisega! Sest me jõudsime eespool arvulise tõdemuseni (ja mul on ikka seda Webasto kogemust sadades kui mitte tuhandetes tundides Big Grin ), et diisliga on sooja hind mitte palju vähem kui 1 euro tunnis (merel odav, eriti mereelektroonika hindadega võrreldes!) ehk praegu 4-5kW elektriradikas!!! Ja mul on "kuri kahtlus", et kaks sellist 140 euro eest on kokku efektiivsem!!! Rääkimata odavatest seinapealsetest kombineerituna näiteks ventikaga külmavalvuriga. 

PPS: selle "naaber ajab musta tossu välja" peale - ära karda väikeseid väljaminekuid Eesti Energiale, karda Keskkonnaametit!!!
Vasta

Mille poolest see infrapunapaneel on etem Volta elektriradikast ?
Vasta

Radikas kütab ainult õhku aga infrapuna kütab objekti ja õhku ehk soojuskiirgust saab suunata kuigipalju. Umbes nagu kui lähed päikest võtma ja päike soojendab. Soojustamata ruumis päris asjalik asi
Vasta

Infrapunaga saab (teoreetiliselt) kWh-e kasutada natuke ökonoomsemalt kui tavalist radiaatorit/ konvektorit kasutades.
Infrapuna paneeli kiirgusväljas muutub "olek" soojaks suht kohe pärast sisse lülitamist ja ei ole vaja ruumitäit õhku ülesse kütta.
Kui tead, kus asuvad "töö tsoonid" garaažis, siis saab paigaldada paneelid ainult nende tsoonide kütteks.
Väga levinud kõrgete töökodade kütmisel, sest konvektori poolt tekitatud soojus kanduks lihtsalt lae alla.
Vasta

PlyVal64
Tänan nende pikkade vastuste eest.
Palju infot saan.

Ütleme siis nii.
Nädala sees väga aega pole käia garaažis.
Mõni reede õhtu.
5h või laupäeval 8h umbes.

Pühapäeval väga ei käi.
Hetkel on nii.
Iga laupäev natuke.

Võib tekkida päevi, kus on plaanis olla seal kauem ja mitu päeva.




Ma siis teen katsetust.
Ostan 1 infrapuna Sinu lingilt.

Siis teen teise variandi diislipuhuriga, see punane klassikaline, mis siit läbi käis fotol.

Siis 1 radiaatori, mingi 12-15 ribaga
Teen soojusvaheti, nagu videos.
Panen selle kõik töölaua juurde.

Ja hakkan võrdlema.
Panen infrapuna selja taha näiteks ja mingid meetrid eemale töökohast.
Ja vaatan kuidas tunne on.





Selle soojahoidja võin vabalt üles panna.
Näis kas annab midagi.
Neid saaks ka 2 või 3 üles panna
Vasta

Harva kasutava puhul on elektriküte ilmselt kõige efektiivsem, soetuskulu väike, paigaldus ja muud lisakulud väiksed, ainult hetke elektrikulu.

Tegelt on Eestis omamaised ehituspoed ka veel olemas....

Do'nt panic
Vasta

Infrapunakiirgurid on omal kohal halvasti soojustatud, väga suurtes, kõrgetes kohtades.
Hetkel meie Põhja-Tallinna koopas umbes selliseid kiirgureid 4tk seintel. Kiirgurid kolme "toruga", iga toru 500W.

https://lens.google.com/search?ep=gsbubu&hl=et&re=df&p=AbrfA8qup2hAwCuZH1HDCfMROBvEseMbq-2ZpreOiEGGxy3zzzV6mBMKKbYr605DYYL6ScmbAW1KxUJKod6_FRJOHsckRWKvSX7f8KR2Zt-rzXI2AAx64uefirGeF1rtWWBi4wAA_gFXp-v-1yhNZIWidByT-wVI7dtFAy8Ei1bztVqVij1mD7C3HZM0FspEKDhkU938f0bga-BgMQ%3D%3D#lns=W251bGwsbnVsbCxudWxsLG51bGwsbnVsbCxudWxsLG51bGwsIkVrY0tKRFk1TlRrMll6SmlMV0ZtWTJJdE5HTmxPQzA0T1RFeUxXUXhZelprTldFMk5HTXdZeElmVVRoUlFtSkNjbHBLZFZsU05FWXpjRVF5ZGpoaFkzTlBSR3RtVjNaU1p3PT0iXQ==

Espakist sain, suht soodne hind oli, mugav majandada ja astmeliselt reguleeritav.
Lülitamine käib nöörist tõmmates ehk kiirgurid saab panna käeulatusest märksa kõrgemale. Lähed tõmbad nöörist sellel kiirguril, mille all töötad ja nii mitu korda, kui mitut "toru" järele tahad lülitada.

Lisatud pildil näha 2tk ühel seinal. Teisel küljel on sama. Üldiselt hakkab jube palav, kui kõik 6kw järele panna aga värvimise ajal, kui uksed-aknad lahti on, siis on täitsa mugav.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Eraldi mitut "külmavalvurit" osta on suht mõttetu (minu arvamus), sama funktsioon (* või siis +5°C) on enamusse radiaatoritesse sisse ehitatud.
Ma sinu asemel viskaks aeg-ajalt okidokisse/ börsi pilgu peale! Kasutatud el.radiaatorid ei maksa midagi :-)
radiaator (okidoki.ee)
Selliselt "varda otsas hõõguv" junn on garaažis natuke ohtlik - ma ise katsuks ta ikkagi seinale või siis lakke kinnitata.
On ka natuke madalamal temperatuuril kiirgureid:
HS-AL kohtküttepaneelid - Heasoojus või võimsamad sealtsamast SC-seeria.
Vasta

Kui seal just väga rariteetseid sõidukeid või muud kraami ei hoiustata, siis pigem ise panustaksin suurele küttevõimsusele selle asemel, et pidevalt +10 hoida. Et laupäeva hommikul garaazi minnes saaks esimese 20 minutiga juba piisavalt ruumi soojaks, et siis jope pealt ära visata ning oleks mõnusam edasi töötada. Kui veel niivõrd eraldatud hoonega on tegemist, siis kaaluksin vanaõliahju. Reeglite järgi küll antud kütet kasutada ei tohiks, aga vanaõli on aitäh eest lademetes saada.
Vasta

Isandpauk

Palju elektrit läheb kuus nende peale ?
Kas tõesti soojendavad nii hästi?
Kui suur see ruum on?
Soojustatud pole jah?
Paekivi näen


Auto (mitte just rariteet otseses mõttes, aga ligilähedane) seisab garaažis küll.

Talvel väga ei taha teda välja ajada.
Vasta

(17-11-2023, 19:29 PM)jaan mmc Kirjutas:  Keegi gaasianalüsaatoriga vanaõliahju heitgaase pole mõõtnud ? Täitsa huvitav, mis numbrid sealt tulevad.

Hästi jämedalt: kui näed suitsu, on väga koledad. Kui näed ainult vinet, siis pole väga viga. Ehk nagu tavalise kolde puhul, saab samast vanaõlipõletist kätte nii maailmalõpu kui täiesti loodusele talutava tulemuse.

Mõõtmistulemusi ei ole ette sattunud. Küll on praegu end Kliimaministeeriumiks tituleeriv asutus kunagi tellinud uuringu kütusesolkijate kohta, mille lugemsel tekib kamõningane aimdus, mida sealt korstna otsast oodata on. Ja midagi ilusat sealt ei tule kuidagiSad

https://kliimaministeerium.ee/media/5334/download

Kui mõõtmised ka tehakse, siis tuleb aru saada, et numbrid kehtivad siis AINULT sellele ahjule ja õlile. Paned teise kokteili ja saad teistmoodi koledad numbrid. Paned teise põleti ja saad teised numbrid.
Vasta

https://www.navast.com.ua

Noh, nii õrritamiseks või sedamoodu, et igasugune tatinämmutamine otsustusvõimet veelgi rohkem segaks  Big Grin
Vasta

(17-11-2023, 19:52 PM)A.V.S.K Kirjutas:  Isandpauk

Palju elektrit läheb kuus nende peale ?
Kas tõesti soojendavad nii hästi?
Kui suur see ruum on?
Soojustatud pole jah?
Paekivi näen


Auto (mitte just rariteet otseses mõttes, aga ligilähedane) seisab garaažis küll.

Talvel väga ei taha teda välja ajada.

Elektrit kulub nii palju, kui kulutad ja kulu ju sõltub sellest, mida sa tahad saavutada.
Näide.
Täna oli töökojas 11-12 kraadi. Oli vaja käia korduvalt sees ja väljas, olin õueriietes, kiirgureid sisse ei pannud. Igati soe. Kulu = null.
Teine päev pole väljas jooksmist, viskan jope maha, panen kw või paar järele ja on soe toimetada ilma, et ma peaks tonnide kaupa paekivi, betooni ja tööriistu sooja õhu abil toatemperatuurini kütma. Kulu = töökojas viibitud tundide arv * järele lükatud võimsus * elektrihind.

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Isandpaugu olevad kiirgurid on ka minul olemas. Motonetis maksid a 25 eurot vist. Kasutan värvitud detaili kuivatamiseks imehea odav lahendus võrreldes värvipoes müüdava 500 eurose ir kiirguriga.
Vasta

Ma olen kehva lugeja ning silmad juba petavad. 

Mis on kõnealuse ruumi lae kõrgus?
Vasta

Lae kõrgus 3.4m
Pikkus 8.3m
Laius 5.7m
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne