Autojupid ameerikast
#21

See on täiesti tavaline asi aastavahetustel. Rahvas tellib jõulukinke ja ummistab tolli ära, lisaks eks seal ole nagu riigisüsteemis ikka, puhkepäevad, laste jõulupeod, lühendatud tööpäevad enne puhkepäevi jne. Umbes detsembri algusest kuni jaanuari esimeste nädalateni on must auk iga jumala aasta, korduvalt testitud.

Minupoolne hüpotees: kuna kõikvõimalikud tollid ja muud maksud lähevad otse riigieelarvesse, siis puudub raha koguval organisatsioonil vaikimisi huvi liiga palju pingutada selle raha nimel, seega mina vandenõuteooriat ei usu. Pigem on olukord just vastupidine, kuna ametnike palk tuleb ameti eelarvest, siis ei palgata neid juurde, kuigi võib-olla oleks paremaks tegutsemiseks seda vaja. Lisaboonusena saab eelarve koostamisel kella lüüa, stiilis "näe, küll laseks pakke läbi ja teeniks riigile raha, aga selleks on vaja rohkem raha vot siia ja siia eelarvereale".

Riigisektori ja erasektori suurim erinevus on, et kui erasektoris mõõdetakse mingi üksuse kasulikkust jämedalt selle järgi, kui palju ta raha sisse toob, siis riigisektoris kasumi mõiste kui selline põhimõtteliselt puudub (selle sõna kasutamise eest saab piki peapekki), kõvem üksus on see, kellel on suurem eelarve.

Ma ei usu, et isegi maksuameti tööd sisse toodud raha järgi hinnatakse, kuna maksude laekumine ei sõltu ainult maksuametnike tööst vaid ka üldisest majandusolukorrast, siis kindlasti ei ole nende juhtkond nii loll et seob oma edukuse mingi suhteliselt kontrollimatu suurusega. Pigem on seal ikka kavalad graafikud, stiilis "prognoositava maksutulu kokkukorje protsendi kasv" vms.

Lühidalt kokku võttes, riigis ei koti kedagi need paar postiga saadetud tihendit, teatud vaatenurga alt võib ebaefektiivsus näida salakavalusena, aga tegelikkuses te ülehindate nende vandenõuteooriatega riigi haldussuutlikkust ikka mitme suurusjärgu võrra Smile
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne