Grafiitõli keti ja laagrite määrimiseks?
#1

Tekkis siis selline küsimus, et kas grafiitõli (Karipol) võib kasutada jalgratta keti määrimiseks ja nt tagarummu määrimiseks (alguses litol-24 ja siis natuke õli, et vedelam oleks)? Või peaks kasutama mootoriõli(Erimelli Þiguli õli näiteks) . Mingisuguseid spetsiaalseid jalgratta õlisi pole mõtet soovitama hakata, sest need ühed parajad sitanikerdised on.
Vasta
#2

Grafiitõli ei sobi. Küll aga olen mootoriõli kohta kuulnud, et see määrib hästi. Vabalt võid panna seda erimelli þiguli õli. Ükskõik mis õli, peaasi et midagi paned. Viskoossus võiks olla nii 5w40, 10w40 või 15w40. Näiteks Valvoline Turbo 10w40. Liitri hind 62 krooni. Olen seda õli tsiklile käigukasti pannud ja jalgratta ketile ka.
Vasta
#3

ktmxcx Kirjutas:Ükskõik mis õli, peaasi et midagi paned. Viskoossus võiks olla nii 5w40, 10w40 või 15w40.

Laagri seisukohast on küll ükskõik, kuid 0W... ja 5W... unusta siiski ära, kui tahad jalgratta silepinnad ja iseenda õlist puhtad hoida. Nimelt ei ole seal laagritel ju simmerlinge (loe: kaelustihendeid) ja vedelam mödi kipub laagripraost välja voolama ja asja äkaseks tegema. Nt 15W... seda jama enam ei tee.

Ühel korralikul vanetehnikasõbral, kel ka mingi neljataktiline vanem kodustatud "loom" ligi on, on selle jaoks nagunii mineraal-15W40 varutud, sest see neile parim ju... Smile

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#4

Lähen siis poodi ja ostan seda 15w40 mineraalõli. Vaatasin Stokkeri kodulehelt, et Valvoline All Fleet Extra 15w40 maksab 49 krooni pudel ja seda vist ostangi. Äkki on midagi veel odavamat?
Pole ju mõtet sinna ketile ja laagritele kallist õli ka panna. Ja seda ka, et kas see 15w40 sobib keti õlitamiseks ka? Ega ta liiga paks pole?
Vasta
#5

viskoossus Kirjutas:... seda ka, et kas see 15w40 sobib keti õlitamiseks ka? Ega ta liiga paks pole?

Ketile pigem liiga vedel. Sellele kõlbaks transmissioolnõli - see ei määri väga ümbritsevat (nt Sinu püksisäärt) ja ei lase sealt vahelt jalga. Mina olen väärtuslikemate uunikumide ketti keetnud LITOLi ja transmissiooniõli segus.

viskoossus Kirjutas:... Valvoline All Fleet Extra 15w40 maksab 49 krooni pudel ja seda vist ostangi. Äkki on midagi veel odavamat?

Ka terve jalgrattapargi peale annab ühte liitrit ära kulutada Smile Mul on üks vana 15W40 potsupõhi olnud kasutuses viimased 10 aastat julgelt... mil ma olen kindlasti rohkem kui 25-30 erinevat jalgratast ära korrastanud/määrinud Smile

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#6

Ma ise olen kasutanud 5w40 õli. Alles panin Desna tagarummu kokku, määrdena kasutasin Litolit ja sai seda 5w40 õli enne kokkupanemist natuke Litolile sekka pandud. Välja ei hakanud voolama. Ka ketile olen seda sama õli tilgutanud. Varsti proovin ka selle kiidetud 15w40 ära. Millise tootja 15w... eelistada? Kelle oma on kõige odavam?
Vasta
#7

Igasugused WD40 ja muud tüüpi sprayd on jah jamad, kuid mul omal on väga positiivne kogemus spets ketimäärde sprayga.
Alguses on pihustis vedel ja voolab kõiksugu vahedesse kaasa arvatud keti lülide vahele, lühikese ajaga aga hangub ära ja jääb vett hülgava kihina pindadele kinni.
Tootjafirmat ei mäleta (see vist), aga sellist sprayd peaks olema müügil kõigis paremini varustatud autopoodides. Ettenähtud nt. mootorratta keti määrimiseks.
Vasta
#8

kasutage transmissiooniõli...
sae 90 või sae 120 näiteks.

hea paks, ei voola minema Smile
Vasta
#9

Julgeks soovitada samuti transmissiooni õli, see on väga tugeva nakkega metallile, et hammasrataste vahelt välja ei pressiks, ning seetõttu ei saa vesi tast ka nii lihtsalt jagu...
Vasta
#10

Desna (113-221/113-231)
Õlid: TAD17i 80w90, (5w40-kui sõidad sodi sees, MTB mehed soovitavad, aga siis on vaja pidevalt määrida)
Määrded: Litol-24 (isegi Hawaii Expressist tuttav soovitas seda laagritele)

Desna (113-221/113-231) manuaalis on õlideks hüdroõlid I-20A, I-25A, I-30A, määreteks litool ja solidool.
Vasta
#11

Ma kasutan ka õlidest 5w40 täissünti vahel ja TAD-17i sae 80w90 transmissiooniõli, määrdeks litool( ja solidool, kui litooli pole). Need TAD-17i ja litool on väärt asjad jalgratta juures. Varusin endale ka mõned liitrid TAD 17i transmissiooniõli ja lähiajal ostan ka litooli varuks. Kuulsin ühelt tuttavalt, ta omakorda kuulis Erimellist mingilt tüübilt, et nende vene õlide ja määrete sissetoomine lõpetatakse vist varsti ära. Sad
Vasta
#12

ktmxcx Kirjutas:Ma kasutan ka [...] määrdeks litool( ja solidool, kui litooli pole).

Alates 1960-70ndatest aastatest, mil N.Liidus hakkas LITOLi liikuma, muutus solidooli (maakeeles - tavoti) kasutamine täiesti mõttetuks. Nt üks tüüpiline auto rattalaager (Pobi, 51, mosse vms) peab LITOLis ijkka mitmeid kordi paremini vastu kui solidoolis.

Ja solidool, kui teda pidevalt ringi ei "vuhmerdata", muutub aastakümnetega tahkeks kui seep. Vahel kraabi teist lausa noaga maha. Sain ma nt mõned aastad tagasi ühe tuttuue Pobi jagaja, diagnoosiks tsentrifugaalregulaatori rike. Et ei liigu see regulaatori osa mitte üks gramm. Osandamisel selgus põhjus - detailide vahele pandud solidool oli (ca paarikümneaasta pikkuse seismise järel) muutnud tahkeks ning osad lihtsalt omavahel kokku liiminud.

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#13

ktmxcx Kirjutas:Ma ... Kuulsin ühelt tuttavalt, ta omakorda kuulis Erimellist mingilt tüübilt, et nende vene õlide ja määrete sissetoomine lõpetatakse vist varsti ära. Sad
Miks see sissetoomine siis ära lõpetatakse? Kui nii, siis varuks ise ka TAD-17i tagavaraks mõned liitrid ja Litolit ka paar kilo. Millal sissevedu ära lõpetatakse?
Vasta
#14

viskoossus Kirjutas:
ktmxcx Kirjutas:Ma ... Kuulsin ühelt tuttavalt, ta omakorda kuulis Erimellist mingilt tüübilt, et nende vene õlide ja määrete sissetoomine lõpetatakse vist varsti ära. Sad
Miks see sissetoomine siis ära lõpetatakse? Kui nii, siis varuks ise ka TAD-17i tagavaraks mõned liitrid ja Litolit ka paar kilo. Millal sissevedu ära lõpetatakse?
Põhjust ei tea, võib ka stiilis "naised saunas rääkisid" jutt olla. Ma ise ka ei usu hästi, et vene õlide/määrete sissevedu ära lõpetatakse aga igaks juhuks ostsin ikka mõned liitrid ja kilod õli/määret varuks.
Vasta
#15

ktmxcx Kirjutas:Ma ise ka ei usu hästi, et vene õlide/määrete sissevedu ära lõpetatakse...

Kui lõpetatakse, siis...
a) ... toon Lätist või Leedust (sinna esimesse ikka satub, nt 2x aastas Üksküla laada ajal);
b) ... hakkan kasutama Lääne analooge, mis on vähemalt sama head, kuigi sutsu kallimad (aga noh, elab üle).

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne