IÞ Jupiter - kas selliseid eksisteerib veel?
#1

Tere,

Olen vaadanud ringi siin ja seal ning ka foorumi teemades, kuid miskipärast pole silma jäänud ühtegi puhast IÞ Jupiter-i. Võimalik, et ma pean silmas esimese otsa ratast (esiporilaud all jne) - vaata altpoolt linki ratta kohta. Kas selliseid mootorrattaid meie teedel nõnda vähe liikumas oli? Selline koduleht nagu http://moto-planet.cop.lt/motoc/motoc.htm väidab, et IÞ Jupiter-e toodeti 447747 tükki. Võrdluseks samalt lehelt pärit IÞ Planeta tootmisnumber 405303 tükki. Planeta-sid on aga miskipärast võrreldes esimese Jupiter-ga terve ilm täis. Tegu on üsna IÞ-56-e sarnase rattaga oma olemuselt, va. mootor ja muud tõuiseloomu jooned. Kui ma nüüd ei eksi, siis minu meelest ei näinud ma sellist ratast ka Riia Motomuuseumis.

Veidi infot rattast mida ma silmas pean:
http://moto-planet.cop.lt/motoc/iju.htm

Priit
Vasta
#2

Mul on hea juhuse läbi kaks IÞ Jupiteri - õigemini kaks vattinäinud ratast, millest peaks ühe komplektse kokku saama (sh karburaatorikatted jm pisidetailid). Üks aastast 1963 ja teine 1964, mõlemad külgkorviga. Helerohelise värviga, algselt olnud kaunistet hõbedaste triipudega. Taga nn "tilktuled". Korvi taganurkades nn "alumiiniumkolmnurgad".

Olen kunagi ühe "eluka" neist pilte siia postitanud, aga eks siis kordus-postitan:

[Pilt: jupiter1.jpg]
[Pilt: jupiter2.jpg]

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#3

ma vaatasin valdo iz jupiteri K pilte ja paistab et mu iz jupiter 2K on peaaegu sama peale sumbutite ja velgede.Iz jupiter 2K on kroomsumpad ja kroom veljed rehkem nagu vist vahet pole kui ma pilte vaatan.
mu enda masin näeb muidu selline välja.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#4

Tere!

Aga miskipärast pole need nähtud Jupiter-d üldse selle Jupiteri moodi, mille lingi ma välja käisin - nähtud isenditel on esiporilaud ülakinnitusega, paak ei ole enam tilgakujuline, karburaatori katted on totaalselt erinevad jne. Kas tegemist on mingi väga varajase Jupiter-ga või siis on see mingi katsemudel või hoopistükis ekspordiks tehtud variant (paagil ja velgedel on kroomelemendid jms)?

Priit
Vasta
#5

Tere

Küllap kasutaja Klaabu teab sellele kõige täpsemat vastust, kuid minu arvates on need summutid mida praudi pildil näha veidi uuemad kui see ratas ise. Valdo pildil on näha need sumpad, mida pandi külge nii 56-le kui ka algusaja jupiterile.

Pannonia de Luxe TLF '1959
Pannonia de Luxe TLB '1961
Pannonia T1 '1962
Pannonia T5 '1969
White T9 '1965
Motorkuli FV-60 '1967
Vasta
#6

See on varasema 56 porilaud. Kui mu mälu ei peta, siis alguses toodeti Jupiteri mootorit Iþ-56-le saranasel raamil(esiporikas, eraldi istmed), mark oli Iþ-58?, neid on tõesti vähe alles.
Vasta
#7

Mõlematüübilised istmed olid korraga tootmises. See on eelnevalt ka foorumist läbi jooksnud.

Pannonia de Luxe TLF '1959
Pannonia de Luxe TLB '1961
Pannonia T1 '1962
Pannonia T5 '1969
White T9 '1965
Motorkuli FV-60 '1967
Vasta
#8

Praud, sinu piltidel on ilmselt Izh-58 (kuigi paljudes allikates on sellesama pildi all hoopis kirjas Jupiter), mida toodeti 1957-1961. Mina pole suutnud tootmisarve leida. Oleks ka väga tänulik, kui keegi teaks sellise komplektse Eestis asuva isendi asukohta, uuriks hea meelega. Raame, millel birkal on "58" olen küll kohanud. Jupiteri nime sai see mudel 1961, toodeti kuni 1966 ja tootmisarv oli 447 747 (koos korviga isendid sinna sisse arvatud). Paraku ma ei tea, kas sinna sisse on arvatud ka 58-d.

Keeruliseks teebki selle asja see, et need Jupiterid, mida minul on õnnestunud uurida, on ka erinevad. Paljudel on tilgapaak, kohanud olen ka kolme triibuga küljekaasi ja madalat esiporilauda. Osadel on tagant kinnine raam, osadel juba lahtine. Samuti on osad olnud korviga BP-58 (ehk nn 56-e oma), osadel juba Valdo isendilt nähtav BP-62 (aastast 1963). Nii ühe pika kui kahe eraldiasetseva istmega. Samuti nii suure kui väikese esitulega. Kirjanduses mainitakse enamasti lihtsalt, et 1961 muutus nimetus Jupiteriks. Detailid muutusid uuemate vastu järk-järgult, vastavalt sellele, kuidas Planetat juurutati.

Aga selised kroomitud lisavidinad (triibud paagil, summutid jne) viitavad küll nn näitusemudelile, mida tehas tegi vaid väga piiratud koguses.
Vasta
#9

http://fotoalbum.ee/photos/hillar/sets/379611
Mul vanaisa IZH jupiter K olemas, dokumentides on aastaarvuks 62, sai ostetud vanaisa-vanaema pulmade aegu või pulmaastapäevaks. Enne seda oli tal planeta(alles) ja Minsk ning varsti peale seda sai ta metsakonna Dnepri, kuid ostis varsti endale ka(see ka alles). Plaan siis suvel ära reustareerida. Lahe oleks kül kunagi nostalgiaga ringi põristada, aga kooli jaoks on ka raha vaja.
Vasta
#10

Kasutajal RENXX oli(on) kah ilma numbrita jupiter.On olemas ka teema selle kohta siin kuskil.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne