Metsatehnika
#41

Nii! Head uudised, et see pumbajama hoopis piirdus mul kolmikkraaniga, mis ei tahtnud lihtsalt niipalju õli läbi lasta. Asi töötab siis T-16 ne originaalpumbaga hästi. Sai kiirliidesed ka pantud ja paistab, et olemasolev õli mahuti ka on piisav. Muidugi huvitav on see, et kiirliidesed lähevad töötades ikka päris soojaks. Traktori tühikäigu-pöörded peavad ainult tsipa suuremad olema, aga seda ka ainult tsipa. Kõige rohkem võtab nagu jõudu noole pööramine, siis kisub küll pöörded ikka korralikult maha. Tõstmise peale ta küll ei köhi. Proovisin ka 3m ja 40 cm läbimõõduga männi pakku tõsta ja polnud probleemi, pigem kui käru tühi, siis ei või nii rasket tõsta, läheb külili. Vähemalt seljad jäävad terveks arvan mina.
Vasta
#42

Lase siis mõni pilt kah siia rivitult!
Päris huvitav oleks näha käru ja tõstukiga põkat metsarajal.
Vasta
#43

Tegin mõned pildid ja tahaks näidadta, aga kuidagi ei õnnestu üles laadida. peab hakkam uurima.
Vasta
#44

Nüüd ka mõned pildid, mida pidi hüdraulika juures tegema. Kuna akud said tühjaks ja maal kohe polnud neid võtta, ei saanud sellest kärust pilte teha, aga järgmisel nädalal peaksin jälle maale sattuma, eks siis teen. Muidugi, kas kõik asjast ikka aru saavad?


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
       
Vasta
#45

Rääkides nendest dual tüüpi masinatest, siis mu isal oli au töödada selle peal. Oli esimene, mis Eestisse toodi. Üldiselt oli ta jah siuke...ebamäärane masin, asjas asja ära aga jõudlus ei olnud hea. Lisaks lagunes mõnusalt. Ma mäletan, et masin sai vast mingi paar nädalat tööd teha kui üks sild lagunes totaalselt laiali. Õnneks tehti tehase garantiiga korda. Aga muidu masin teenis hästi, alles hiljuti müüs firma selle(ja muud masinad) maha ja ostis kõige kõige suuremad Ponssed, mis Eestis Vabariigis leida võib(Bear & Elephant). Aga nende kohta mul muljed puuduvad.
Vasta
#46

Lisan ka siia mõned pildid. Timberjack ja LKT pildistatud suvel, Volvo aga alles üleeile.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
               
Vasta
#47

Timber eelmises pildiplokis ikkagi langetaja mitte vedaja, a no see selleks. Ma rohkem teema pealkirja pärast mures Rolleyes

Mu poolt ka üks üsna tubli tööloom, kui korras hoida.
Pilt võetud märtsi lõpul 2008.

Teisel pildil veel üks 8-rattaline. Sedakorda Logman 811F, mida juba pikemat aega ümber ehitatud ja paremaks kohendatud.
Jõuluks tahaks ikka valmis saada.
Siis saab ka parema kvaliteediga jäädvustused.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
       
Vasta
#48

Lubatud pildid väikese noorenduskuuri läbiteinud masinast.

Ah et mis siis paremaks muutus?
Täisring õlide-filtrite vahetus, sh. ka suurem osa hüdroõlist (100% ei saa muidu, kui masinat täielikult laiali lammutades Toungue).
Kogu "rauaosa" sai piinliku täpsusega mõradepoolelt üle uuritud ja vajalikud kohad üle keevitatud, tugevdatud.
Tõstuk sai uue jala ja 99% uued voolikud.
Peapoomi ja abipoomi liitekoht täielikult uuendatud (uued kõrvad, tugevam materjal).
KeslaForesteri ülilollakas ja jube raske masti abipoomil jooksvate voolikute süsteem läks koos kolme karbitoosiga kõige kaduva teed ja selle asemele tuli Logliftilt shnitti võetuna juba aastaid tuttav kaalult kergem ja kasutajasõbralikum (voolikute vahetus näiteks) lattide süsteem (neljandal pildil).
Kõigile koormapostide e. "stoikade" alusraamidele tehtud ülipõhjalik remont, keevitatud tugevdused ja liitepinnad, millega nad kärule kinnituvad said samuti ümber tehtud.
Keskliigendi puksid uuendatud, samuti vahetatud kõik muud kulunud puksid, laagrid ja tapid.

Masin liigub täna juba tagasi oma alalisse dislotseerumise paika e. Lätimaale.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                       
Vasta
#49

Hmmm.. Väike noorenduskuur?Smile Tundub, nagu tegite suhteliselt rondi masina kordaBig Grin See niimoodi naljaga pooleks. Aga muidu - miks masin Lätti läks? Masin muidu väga ilus.
Vasta
#50

A et miks Lätimaale?
Seepärast, et too masin nende oma. Lihtsalt võtsime remontida, et asi saaks ükskord ometi korralikult tehtud. Eks omad huvid kah väheke mängus - osalus lätlaste ettevõtmises.

Tänu sellele osalusele olen nüüd isegi n.ö. sundseisus ehk metsa aetud.
Remonditööd lõppesid vanal aastal otsa ja nii tuligi taas seinaäärest võtta seal kevadest saadik kasutult vedelenud harvester ning ise kangide taha asuda.
Metsatöö on mind alati rasketel aegadel toitnud, nii ka seekord.
Lätis loomulikult.
Seal on metsatööd maa ja ilm, riigimets ja garantiid taga. Kes poliitikaga natu rohkem kursis kui tavainimene uurida viitsinud, see teab, miks. Hind on muidugi iseküsimus, kuid raskel ajal abiks ikka. Kordades lollem oleks niisama kodus passida.

Kamaluga pilte kah.
Teema pealkirjaga ei ühti, aga ehk kellegile niisamagi põnevad vaadata.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
                           
Vasta
#51

reymo1995 Kirjutas:Lisan ka siia mõned pildid. Timberjack ja LKT pildistatud suvel, Volvo aga alles üleeile.
Tere kuidas ja kus kohast saaks teada ,kus kandist võiks selle volvo leida tahaksin sellist osta...
Vasta
#52

Vestlesin väheke ühe omakandi neljarattalise Volvo omanikuga.
Tema polnud nõus mitte mingisuguse hinna eest loobuma.
Miks?
Sest see pill on väga lihtsa ehitusega, kerge (läbivus hea), juppe saab imeodavalt Rootsi lammutustest ja pealekauba pole sel suurt midagi katastroofilist kunagi lagunemas. No rebeneb mõnikord siit-sealt, aga keevitus ning uued paremad paigategemise materjalid (hardox, veldox) aitavad hädast.
Möödunud aastal oli keegi KuldsesBörsis üritanud üht Volvot müüa. Kui edukalt, mina ei tea. Kui on võimalik kuidagi sinna kuulutuste arhiivi sisse logida, siis saab vaadata, mida kahjuks mina ei oska.
Vasta
#53

Janka Kirjutas:Vestlesin väheke ühe omakandi neljarattalise Volvo omanikuga.
Tema polnud nõus mitte mingisuguse hinna eest loobuma.
Miks?
Sest see pill on väga lihtsa ehitusega, kerge (läbivus hea), juppe saab imeodavalt Rootsi lammutustest ja pealekauba pole sel suurt midagi katastroofilist kunagi lagunemas. No rebeneb mõnikord siit-sealt, aga keevitus ning uued paremad paigategemise materjalid (hardox, veldox) aitavad hädast.
Möödunud aastal oli keegi KuldsesBörsis üritanud üht Volvot müüa. Kui edukalt, mina ei tea. Kui on võimalik kuidagi sinna kuulutuste arhiivi sisse logida, siis saab vaadata, mida kahjuks mina ei oska.
--------------------------------------------------------------------Tänud Janka! aga mind huvitab just 6veoline volvo bm..
Vasta
#54

Jah eelmise aasta alguses oli üks neljarattaline volvo müügis, mis sai endale soetatud.
Vasta
#55

Kunagi ammu-ammu üheksakümnendatel saabus Mulgimaale oma tallu üks soomlane.
Vähe vildakas oli too lugu sellepoolest, et metsa väljaveoks tõi ta Soomest ühe bee-emmi. No päris ei toonud kah, vaid sõitis, sest nii nagu ta olla sellega omal jalal läbi Soomemaa Helsingisse koperdanud, nõndasamuti jätkus teekond Tallinna sadamast sihtpunkti Abja lähistel.
Üsna veider käitumine ning mees oli kah pehmelt öeldes väga omapärane Toungue.
Ei teagi, mis sellest masinast saanud on, sest toda sommi pole enam aastaid trehvanud.
Üsna paljud eesti poisid said selle masinaga töötamise mõnusid omal ajal tunda.

Jätkates väljaveomasinate pildirida on mul näidata mõned Saksamaal tehtud pildiklõpsud.

Siin pika tüve veoks kohandatud Rottne:

[Pilt: imag0062.jpg]

[Pilt: imag0063.jpg]

[Pilt: imag0064.jpg]

Punt tüvesid ehk siis nondes tingimustes seal maksimum kaks tükki (puu on hullult jäme) rabati sellise haaratsi vahele:

[Pilt: imag0065.jpg]

Käru mõistet kandvat lisavidinat lihtsalt polnud:

[Pilt: imag0066.jpg]

Ja määrdega keegi ei koonerdanud Big Grin:

[Pilt: imag0067.jpg]
Vasta
#56

Kuna foorum on kitsas, siis pean vägisi lisama veel ühe postituse.

Meie masinapark Saksamaal oli spetsialiseeritud CAT-ile.
Kallakuid oli sealkandis üsna mitmeid.
Sellel pildil üks leebemaid. Nõlva all asub talupidamiskoht:

[Pilt: imag0136.jpg]

[Pilt: imag0142.jpg]

Veel üks suht süütu nõlv:

[Pilt: imag0153.jpg]

Olgu siis harver kah sisse. See pole päris CAT, vaid eelkäija. Skogsjan nimeks.
Nii sai nõlvadelt ka veoteede vahed puhtaks lõigata:

[Pilt: imag0154.jpg]

Lihtsalt infoks, et CAT-ist on nüüdseks mitu aastat tagasi saanud Ecolog:

[Pilt: imag0061.jpg]

Ja veel n.ö. ühispilt peale vasakpoolse nõlva koristamist tuulemurrust:

[Pilt: imag0149.jpg]

Mingil ajal hakkas CAT-il käru pooleks kukkuma Toungue :

[Pilt: imag0018.jpg]

Ja minu tagumik vahetas vana Skogsjani-rondi istme tugevalt värskema Ponsse Ergo oma vastu. Parem sai küll Wink :

[Pilt: imag0002.jpg]

Seoses margi vahetusega edenes töö nõlvadel aina järsemas joones.
Pilt, mis avanes masina aknast:

[Pilt: imag0036.jpg]

Ja veel mõningad rakursid:

[Pilt: imag0038.jpg]

[Pilt: imag0040.jpg]

Aitab kah vist.
Mõnikord poetan ehk jällegi miskit siia teemasse....
Vasta
#57

Kena vaadata Smile
Vasta
#58

Janka, muutsin teema pealkirja ära, et sellepärast enam muretsema ei pea. Lisa aga pilte - täitsa huvitav vaadata!Wink
Vasta
#59

Tänud.
Tegelikult sobiks pealkirjaks metsatöö tehnika.
A mis ma ikka norin.
Räägime parem natuke meie enda kodumaisest masinatööstusest, nimelt Metsisest.

Kuna hetkel just nüsimas lõunanaabrite põhja-alasid, siis jääb Mõisaküla linn vägagi lähedale. Selles linnas elab üks mu ammune sõber, kes tegeleb endises linavabrikus metallitöödega. Oli vaja masina korrastamisel (metsas ikka asjad lagunevad) pisut tema keevitamisabi ja nii üle pika aja taas kokku saimegi ning muuseas hakkas silma nurgas vedelev tuttava kujuga asjandus.
Juhtus, et ta sai tellimuse valmistada Metsisele kabiin. Olgu öeldud, et see pole mitte vedajale e. forwarderile mõeldud kuudik, vaid Metsis arvas heaks proovida õnne ka harvesteri valmistamisel. Kui kaugel nad oma asjadega on ja kas muutunud majanduslikes tingimustes asi üldsegi edeneb, selle kohta mul andmed puuduvad.

Üldpilt peale katsetusi säärane:

   

Vaeva on kõvasti nähtud ja tunnihinne tugev, aga see kuudik sai valmistatud just selline nagu ta olema peab, st. sertifikaadi saamise jaoks.
Teatavasti ei kõlba mitte mingil juhul metsamasinale miski tavalise külasepa poolt kokku vuntsitud isearetis. Kõik konstruktsioonid peavad saama hästi läbimõeldult teostatud, et nad serdikatsetustele vastu peaksid. Nõuded on väga kanged, valmistamine ning autoriseeritud labori poolt tehtavad katsetused üsnagi kallid.
Näiteks soomlane loobus eespool näidatud Logmani vedajale uue kabiini tootmisest just sertifikaadi taotlemise tõttu ning kasutab sel 811F mudelil harvesterile toodetavat juba serdi saanud kabiini. Seetõttu on vedaja kabiin ka pöörlevaks muudetud ja peaks kenasti töötama tõstuki mastiga sünkroonis, aga kahjuks ei tee seda mitte eriti eeskujulikult. Miks ta seda ei tee, sellest siin ma ei hakka lähemalt kirjutama - elektroonilised pisiasjad vist ei huvitagi kedagi ja kogu selle kompoti kirjeldamine käiks võhikust lugejale ülejõu, poleks huvitav.

Järgmine pilt siis kõige tähtsamast osast - esiakna ülaäärest:

   

See osa on saanud paraja nätaka otse lagipähe.
Katsetustel on imiteeritud puuga pihtasaamise olukorda. Näha on, et ülaserv omab läbipainet, aga mitte midagi ohtlikku see operaatorile ei kujuta, sest puu maksimumlöögijõud küündib ehk kolme-nelja tonnini. No see on mu isiklike kogemuste põhjal tehtud oletus, aga nii ma arvan.
Katsetati kuue tonnise raskusega nelja meetri kõrguselt, kui mälu ei peta.

Kabiini kõik nurgad surutakse vaikselt kokku.
   
Dünamomeetrilt jälgitakse näitu, millal hakkab raud järele andma. Norm võis olla kuskil 27 tonni piiril (peast ei mäleta), aga see uksehing paindus üle 30 tonnise surve juures.

   

Sellelt pildilt on näha, et uks ei sulgu peale suuri vintsutusi enam korralikult. Lukk jäi töösse, aga kerged kahjustused on selgelt näha.

Tagasein on väikse tähtsusega koht, kuid ka seda ei jäetud mõlkimata:

   

Ja siit on näha, et tagumine aknaraam pole kah jäänud mitte just kõige paremasse asendisse. Sulgub - avaneb rahuldavalt, aga pragu jääb vahele:

   

Katsetuste ajal on uksed-aknad originaallukkudega suletud ja klaasid ees.
Kasutatakse Margard 12mm paksuseid turvaklaase.
Ühel aknal peab olema kindlasti purunev staliniitklaas, et operaator saaks vajadusel sealtkaudu haamrikese abil väljuda. Nähtavasti on ka sellel masinal mõeldud varuväljapääsuks tagumine aken nagu tavaliselt kõigil.
Kui terveks klaasid jäid, seda ma kahjuks öelda ei oska, aga nähtavasti jäid terveks, sest katsetused läbiti üliedukalt.

Lahe! Wink
Vasta
#60

Metsis ongi eesti Nokia?Toungue
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne