Kadunud tehnika
#1

See teema v6iks sisaldada jutte peidetud, leitud v6i kadumaläinud tehnikast, ka v6ib rääkida mis vanemad inimesed on pajatanud. Yhes6naga k6ike mida oleks huvitav lugeda ja teistele teada.

Teen ise ka otsa lahti:

Nimelt olen kuulnud et 2. Maailmas6ja ajal juhtunud meie kandis selline lugu et talvel hakanud tank sood yletama ja läbi jää laukasse vajunud. Eakamate meeste käest infot uurides on selgunud et see jutt ongi t6si ja veel 80-ndatel olevat ylemist osa veel näha. Ise olen vaatamas käinud aga miskit enam pole näha, kui oleks metalliotsija siis saaks kindlaks teha kas t6si v6i muinasjutt.

Indrek

Alustatud töö tuleb lõpuni viia.
Vasta
#2

Metalliotsija ei pruugi sellistes kohtades välja vedada. Lihtsalt ei näe nii sügavale. Selliste asjade jaoks on vaja magnetomeetrit või siis nii kallist aparaati mis võimaldab ka süva otsimisteks mõeldud raami kasutada.
Kui endale otsija ostsin siis võtsin sellise mis on mõeldud nagu pisema nodi jaoks. Soodest tankide otsimine pole just mu esmane huvi. Aga muidugi neid tanki legende on meil ju nii palju , et kus vähegi tanki suurune auk, seal kindlasti ka vähemalt üks tank sees on.
Vasta
#3

indrek1000 Kirjutas:... 2. Maailmas6ja ajal juhtunud meie kandis selline lugu et talvel hakanud tank sood yletama ja läbi jää laukasse vajunud.

Sellest legendist on käibel täpselt nii palju teisendeid, kui Eestimaal on erinevaid soid. Legendiks ma nimetan seda seepärast, et ega tankistid lollid ei olnud - neil oli reeglina olemas topograafiline kaart vähemalt 1:50000 mõõtkavas, kus on kenasti kõik sood ja rabad peal. Loomulikult valisid nad edasiliikumiseks kuivema pinnase, kus oli mingitki lootust mitte sisse vajuda...

Mis puudutab talvejää kandevõimet, siis sõiduautot ta kannab, krõbedamatel talvedel veoautot ka, tanki aga ei iial Smile

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#4

Nii, syndmus ise toimus siis nii 40 -ndatel ja kui 70. l6pp 80. algus oli veel seda näha, siis oletus et see väga sygaval ei tohiks olla. Konsulteerisin ka yhe militaarfoorumi kasutajaga ja ta oli sellest samusest seal teadlik ( foorumiks Werch.... vabandan et nime ei mäleta). Tangi marki isegi teati, aga ma ise ei mäleta. Paljud juhtl6ngad viitavad et see v6ib seal ikka alles olla. Vanaisaga rääkisin kah aga palju ma teada ei saanud, peaks huvi pärast veel kysima Smile. Asukoht ise on keeruline.

To valdo: soo k6rvalt läheb mööda ka vana tee, eksinud nad sajad meetrid sealt ära ja lupsti!

Veel huvitavat: Kui teest juttu siis see tee viis soojärve äärde, mida kasutati pesemiskohana (pesu). Huvitav et pesunaiste sild on nyydseks meeter allpool veepiiri( ujudes on tahutud männipalgid, laotud ridamisi, tunda).

Tangi asukoht jääb järve k6rvale.

Alustatud töö tuleb lõpuni viia.
Vasta
#5

Tankide sissevajumisega seoses on igasugu asju olnud. Sõjaajal vajus tank koos turba peale rajatud teetammiga Sangla soos läbi, see oli-on praegune Tartu-Viljandi tee. Sikutati hiljem muidugi välja...
Tanki raskus on muidugi muljetavaldav. Ühes kohas oli sihuke vast paarisaja kilone kivimürakas maanteel kruusast kogu aeg välja vahtinud. Peale tankikolonni läbiminekut oli seesamune aga jäljetult kadunud olnud...
Vasta
#6

No arvestades, et levinumad tankid kaalusid 2. MS ajal vahemikus 15-25 tonni, siis ei pea isegi päris laukaga tegemist olema, et selline mürakas sisse ära vajuks. Piisab ka lihtsalt vähe pehmemast pinnasest. aga noh, neid erinevaid tanki- ja lennukilegende nii palju liikvel, et mis tõsi, mis mitte- kurat seda teab. Osadel juttudel kindlasti tõepõhi all ja eks üht-teist on ka välja võetud Eesti soodest, metsadest ja järvedest.
Vasta
#7

Magnetomeetrit asendab ka see kombinatsioon:
1.http://www.metallidetektor.ee/2,gti-2500-pro-(1120580).html
2.http://www.metallidetektor.ee/14,gti-2500-otsimisraam-(1611800).html

Hind tuleb muidugi ilus.

A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#8

Coger Kirjutas:... levinumad tankid kaalusid 2. MS ajal vahemikus 15-25 tonni... eks üht-teist on ka välja võetud Eesti soodest, metsadest ja järvedest.

Metsadest - jah. 1950-60ndastel koristati valdav enamik teadut ja nähtavat sõjaaegset rasketehnikat ära. Järvedest on juba seda raskem teha - mina ei tea ühtki juhust peale selle, kus Sedunovi poisid meelega sakslaste poolt taganemisel järve uputet T-34 välja tõmbasid. Suurte raskustega muide, aga õnneks siiski edukalt.

Soodest ... hmm, püdelasse soosse vajunult on üht paarikümnetonnist kolakat ÜLI-ÜLIRASkE kätte saada. Ega suurt muid variante pole, et ehita kõval mineraalpinnasel teetamm objektini või selle lähedusse ja seejärel kas kogu soo ära kuivendada või siis lokaalne kessoon objekti ümber ehitada ning selle järel objekt (nt kessooni sees) tasapisi välja kaevata, samal ajal vett ära pumbates. Aga selline töö on siiski meeletu. Kui püdelat soopinnast tükkhaaval ei eemalda, siis hoiab ta tanki kindlalt oma embuses, tõmba millega ja kuidas tahad.

Ja kordan veelkord - ma ei usu, et tankist oli nii rumal, et soosse ukerdas...

Valdo

Eesti Jalgrattamuuseumi  looja ja eestvedaja
Tutvustame jalgratta ajalugu Eesti vaates, väljas on üle 170 muuseumiväärtusega ratta
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk 9.
Vasta
#9

indrek1000 Kirjutas:See teema v6iks sisaldada jutte peidetud, leitud v6i kadumaläinud tehnikast, ka v6ib rääkida mis vanemad inimesed on pajatanud. Yhes6naga k6ike mida oleks huvitav lugeda ja teistele teada.

Teen ise ka otsa lahti:

Nimelt olen kuulnud et 2. Maailmas6ja ajal juhtunud meie kandis selline lugu et talvel hakanud tank sood yletama ja läbi jää laukasse vajunud. Eakamate meeste käest infot uurides on selgunud et see jutt ongi t6si ja veel 80-ndatel olevat ylemist osa veel näha. Ise olen vaatamas käinud aga miskit enam pole näha, kui oleks metalliotsija siis saaks kindlaks teha kas t6si v6i muinasjutt.

Indrek

Sellised need legendid kord on... Tuleb lähtuda "loogikast", et igas soos ja järves on vähemalt üks tank või lennuk.
Indrek, kust kandist sinu legend pärit on? Minu kodukandis on peaaegu detailideni samasugune legend (tank sõitis teelt kõrvale ja vajus sohu...keegi käis pärast veel peal...jne)
Metalliotsijaga tanki otsimisest veel nii palju, et kui see tank just väga sügaval ei ole, peaks natuke kõvem metalliotsija võtma teda väga hästi ka sügavamalt.Mida suurem on ese, mida sa otsid, seda sügavamalt metalliotsija seda asja võtab (katsetaud!).
Aspelund´i pakutud kombinatsioon (Garrett Gti2500 koos raamiga) peaks võtma autot kuni 6m kauguselt, kuid selle ostmiseks peavad su taskud sügavad olema.
Kui ma ei eksi, siis www.metallidetektor.ee peaks ka mingi raha eest detektoreid laenutama.
Kui suur tahe on tanki otsida on lihtsam metalliotsija kellegi käest laenutada või koos metalliotsija omanikuga otsima minna. Smile
Vasta
#10

Valdole jätkuks:
Praegu toimetavad ka mingid tegelased ühe tankilaadse asjanduse väljakaevamisi. Militaar.netis või Wehrmachti foorumis mõne sõnaga isegi kajastatud.
Aga Sedunov sai mingi järvest tõmmatud aparaadi vist isegi tööle, meenub selline seik mõne aasta tagant nagu.
Vasta
#11

valdo Kirjutas:Ja kordan veelkord - ma ei usu, et tankist oli nii rumal, et soosse ukerdas...


Aga oletame, et tegemist oli Tigeriga, mis teatavasti sisaldas ülisalajast tehnikat ning mitte mingil juhul ei tohtinud vaenlase kätte langeda ning soo oli venelaste poolt ümber piiratud...
Mis sa hädaga muud ikka välja mõtled...?
Suur pauk oleks liialt tähelepanu tõmmanud ning takistanud jalgsi minemahiilimist...

Teine legend räägib seda, et Tigeriga oli võimalik mingi aeg ka vee all sõita ja võis juhtuda, et just keset järve sai meestel tankis sees hapnik otsa...
Vasta
#12

Minu vanaema ikka räägib, kuidas sõja ajal sakslased nende juures elasid ja Ontika kalda peal kahuritega vene laevu tulistasid. Venelaste tulekul ei jõutud aga kahureid ära viia, siis lükati need kaldast alla. Kahjuks on kohalikud külamehed need tükihaaval kokkuostu ära viinud, ise olen näinud vaid üht raudratast.

Kui isa veel noor oli, siis leidis koos sõpradega aeg-ajalt mürske ja laskemoona ladusid, lammutasid pommid laiali ja võtsid lõhkeaine välja. Nad teadsid täpselt, mis tüüpi pommi näppida võis ja mida mitte, sest ellu nad jäid Smile

Vanaema rääkis veel, et ühe suurema lahingu ajal sai üks lennuk pihta ja hakkas alla kukkuma. Ta vaatas veel, et kukub maja peale, aga õnneks läks mööda ja lennuk kukkus kalda alla rannale. Piloodid said surma, ei jõudnud langevarju lahti teha ja kukkusid merre. Siis mingid tegelased läksid seda lennukit näppima ja üks lasi teisel kogemata kuulipildujaga jalgevahelt läbi. Lennuki edasisest saatusest ei tea midagi, arvatavasti ka ära tassitud, sest see oli rannajoonel päris nähtavas kohas.
Vasta
#13

stihl Kirjutas:
valdo Kirjutas:Ja kordan veelkord - ma ei usu, et tankist oli nii rumal, et soosse ukerdas...


Aga oletame, et tegemist oli Tigeriga, mis teatavasti sisaldas ülisalajast tehnikat ning mitte mingil juhul ei tohtinud vaenlase kätte langeda ning soo oli venelaste poolt ümber piiratud...
Mis sa hädaga muud ikka välja mõtled...?
Suur pauk oleks liialt tähelepanu tõmmanud ning takistanud jalgsi minemahiilimist...

Teine legend räägib seda, et Tigeriga oli võimalik mingi aeg ka vee all sõita ja võis juhtuda, et just keset järve sai meestel tankis sees hapnik otsa...

Tiigreid sattus Eestisse nii vähe, et üksikult kuskile sooservadesse neid vaevalt ukerdama läks. Veel haruldasemaid, nn Kuningtiigreid ei ole meie maakamar ilmselt tunda saanudki. Ikka vene tankid tavaliselt või siis Saksa iseliikuvad suurtükid, mis meie maapinnas legende tekitavad.
Vasta
#14

Tiigreid jäi teadaolevalet Eestisse maha, ka Pantreid. Suurem osa neist küll läks paari sõjajärgse aastakümnega vanarauda. Mis muidugi ei välista, et mõni eksemplar kusagil maapinna sees veel oma aega ootab. Näiteks oleks huvitav teada, mis sai sellest Pantrist, mida 1946.aastal Tallinnas trofeerelvade näitusel näidati ja mille toonased ajalehed ära mainisid. Läks vanarauda, sihtmärgiks polügonile või maeti kui mittevajalik mõne väeosa territooriumile?

Eestis on militaararheoloogiaga suurte esemete mastaabis tegelemisel aga paar küsimärki. Esiteks on tegu leidvaraga ja see kuulub riigile. Teiseks on tegu relvaga ja seegi paneb asjadele kohe omad piirid. Kolmas probleem on selles, et keskmise eestlase silme ees hakkavad kohe lendlema dollari ja euromärgid sõnade "tank" ja "soos" peale. Ja siis on täiesti ükskõik sellest, et tegelikult on tegu kohaliku ajaloo seisukohalt olulise esemega. Saaks vaid palju pappi ja kiiresti.

Täiesti eraldi teema on see, millist tööd ja rahakulu nõuab rasketehnika väljaõngitsemine, olgu siis tegu soo, järve või mõne muu kohaga. Kümme tuhat krooni pole selles töös isegi kommiraha.

A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#15

Asukohaks Viljandi mk Abja vald.
Kui nyyd kodumaale tagasi tulen siis yritan eakamatega vestelda ja asja t2psustada. Ja kui midagi kindlamat teada saan siis oleks tore ka see paik aparaadiga yle kaeda. Seniks on aga kogu lugu muinasjutu staatuses.

indrek

Alustatud töö tuleb lõpuni viia.
Vasta
#16

Coger Kirjutas:[
Tiigreid sattus Eestisse nii vähe, et ....

Kas Sas tead või arvad?


Sest kolmas legend räägib, et Estlandi piiri ületas üle kahekümne Tiigri, aga tagasi läks neist vast paar tükki. Kõik võivad oletada, kus ülejäänud asuvad....
Pooled vanametallis ja pooled rabades ja järvedes.

Neljas legend pakub tänapäeval sõidukorras ja taastatud Tiigri turuhinnaks 1 miljon eurot. Mille maksaksid silmapilkselt...

...sakslased, kellel viienda legendi järgi pole endil ühtki säilinud isendit.
Ameeriklastel, seevastu pidavat olema mitu: üks sõitev eksemplar ja üks poolik.
Sõitva versiooniga pidada ülemaailmsetele tankihulludele proovisõite organiseeritama, mis ei ole üldse odav lõbu.


Esimene fakt, aga ütleb, et üks mees esitas hiljuti meie kultuuriminister L. Jänesele rahasaamistaotluse, et üks järjekordne Tiger soost üles tõsta. Mis, kahjuks, sai eitava vastuse....(ega see ülestõstmine ka väga odav ei ole....aga igal juhul odavam, kui 1mill. euri vast....)

Ühesõnaga, ka minuarust on see väga intrigeeriv teema ja sellega peaks tegelema, kel aega ja tahtmist on.
Sest need, kes siiani tegelenud on, on mitte eriti edukad olnud. Tundub....
Vasta
#17

Oh meil siin Lõuna- Eestis liigub neid legende tapvalt ringi, tõstata mõnel koosviibimisel ainult teemat ja ongi korras, saad 3-4 juttu vähemalt. Küll mainiti mulle mingit matmispaigast ühe vanamehe juures, kes elab otse kaevikute peal, et seal pidid laibad ja relvad eraldi olema, küll pidi ühe tuttava tiigis lennuk laiutama, siis teise tuttava tiigis pidi olema mitu kasti saksa automaadi linte jne jne( viimane osa on veel selgitamisel, kuna tema kodu kasutasid sakslased sõja ajal, tal veel katuseplekkidel ilusad kullid peal). Eriti lõbus elukoht on mul sõbral, kes elab kaevikute läheduses ning tiike on ka seal iga nurga peal, tema juures käib metsikult inimesi, kõik otsivad mingeid kindlaid tiike taga ning proovivad mängida, et nad midagi ei otsi.Big Grin Ühel päeval kui tema poole läksin, siis oli ka juba mosse maja ees ning uuriti tiigi asukohta... Aga no sealtkandist ei leia ühtegi tanki, sest sõbra isa tegeleb ka militarismiga ning on kõik läbi käinud ning juba ajaloo järgi teab, et seal midagi pole.
Aga no nende otsijate üle saab ikka naerda, kõik on tolles ühes ja samas legendis kinni, mida olen ma korduvalt kuulnud ning on teada, et seal midagi ei leidu.Toungue
Vasta
#18

Nii lasen veel yhe loo.

Pärist tykk aega tagasi lasti M6isakyla juures soos 6hku laskemoona rong, vanaisa rääkis et teeääred olid täis laskemoona kaste ja myrske. Ka praegu liigutades soos jalaga turbamulda on pyssirohi kohe nähtaval, ning samas teeääres ( raudteetammi ) vedelevad ka myrsukestad. Ka seal on metalliotsijaga peal käidud ja iga jumala samm pidi piiksuma. Vanaisa rääkis veel et igayks oli omale ka laskemoona kodu vedanud ja ära peitnud, l6petuseks mainis et siinkandi vanu maju ei maksa tuhnida, mine tea kunas m6ne miini v6i millegi muu otsa satud.
See läks kyll tehnika teemast vähe kaugele aga tasus yless märkida.

Indrek

Alustatud töö tuleb lõpuni viia.
Vasta
#19

Elan ise samas kandis kus indrek,ka minu naaber rääkis et tegemist on tiigriga,ja veel seda et minu teada kuhu soose see tank kinni jäi oli läinud kunagi mingi vana talu tee,aga eks siis sakslased panid natuke mööda ja olid kohe laukas.Siis olen kuulnud ka seda et 78-83 oldi seda tanki vällja tõstmise mõttet peetud mingi filmi tegemisek N:lend film.Ma olen selle filmi nime kuskilt ära kuulnud aga kohe ei tule meeldeBig Grin


Kas keegi on kuulnud midagi sellisest filmist või organitsoonist
Vasta
#20

stihl Kirjutas:
Coger Kirjutas:[
Tiigreid sattus Eestisse nii vähe, et ....

Kas Sas tead või arvad?

Arvan teadvat sedaSmile.See võib muidugi vale olla, ent olles üht-teist 2. Maailmasõjast ja eriti Eesti pinnal toimunust kuulnud, uurinud ning lugenud, lihtsalt järeldan nii. Absoluutsele tõele ei pretendeeri.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne