Raidaru jalgrattapood Türil ?
#1

Tere!
Ei osanud teemat mujale teha, kui siia vaba teema alla.
Oskab keegi rääkida sellisest poest? Pood oli tegutsenud enne sõda Türil ja oli müünud nii jalgrattaid, kui ka raadioid. Kõik info oleks teretulnud, kuna minu vana-vanaisa koos oma isaga olid tegutsenud seal. Kui kellegil leiduks pilte siis oleks väga tänulik, kui need siia üles paneks! Rolleyes

Otsin Türil olnud jalgratta poest ,,Raidaru,, pilte ja jutustusi!

Tulihingeline asjaarmastaja retro ralli teemal !
Vasta
#2

Mina ei oska, aga eks tegeleme asjaga. Meil on tekkinud mõned tõsised vanade jalgrataste huvilised ja Türi ajalugu uurivad/vanu fotosid koguvad isikud on täiesti olemas.
Türi elanikuna pidasin vajalikuks vastata, kuigi vajalikku infot ei valda!
Pärit olen aga ka hoopis RaplastWink
Vasta
#3

Ei tea, kas on õige pood,aga pille ja jalgrattaid müüdi Kaare tn 5. Maja siiani alles,kuigi hiljuti oleks peaaegu tuleroaks läinud .Hägune pilt kah.
http://www.album.ee/node/16111532/50118633
Vasta
#4

Nii, juba sõber Ilmar ja ilmselt ka Margus on reageerinudBig Grin
Eks uurime ja täpsustame ja skännime edaspidi pildi paremini. Kui on kolleeg Vilkaril äkki mingeid perekonnalegende/mälestusi asjast, siis eelpoolnimetatud mehed oleksid kindlasti väga huvitatud neistSmile
Vasta
#5

Üleüldse, igasugu pilte vanadest töökojadest, mototsiklimüügikohtadest jne väga huvitab, nii eesti kui nõukaaegset. Ise tahan stiilipäraselt töökoda ehitama kunagi ja kogun infot ja pilte inspiratsiooniks.

Magnus



Citroen DS 21 1970, Matchless 500 twin 1955, K750 1960, K750M 1970
Vasta
#6

Tere taas!

Hetkel küll legendide kohta ei tea, kuid ükspäev peab vanaema juurest läbi käima ja ehk tema oskab midagi rääkida.
Tean siis jah ainult nii palju, et minu vana-vanaisa koos tema oma isaga olid seda poodi pidanud. Vanaemal oli ka olnud mingi pilt sellest, kuid ei tea kas see pilt ka kusagil säilinud on.Rolleyes
Kohe, kui midagi teada saan, siis teavitan kindlasti.
Tänud ka selle eeltoodud pildi eest!Smile

Otsin Türil olnud jalgratta poest ,,Raidaru,, pilte ja jutustusi!

Tulihingeline asjaarmastaja retro ralli teemal !
Vasta
#7

illi123 Kirjutas:Ei tea, kas on õige pood,aga pille ja jalgrattaid müüdi Kaare tn 5. Maja siiani alles,kuigi hiljuti oleks peaaegu tuleroaks läinud .Hägune pilt kah.
http://www.album.ee/node/16111532/50118633

Illi123 poolt on viidatud Avelinuis Tõnissoni (kirjapilt???) kauplusele Kaare 5
see aga ilmselt Raidaru teemaga ei haaku eriti, kuigi oli suur valik jalgrattaid müügil koos muu kraamiga.
Raidaru teema ei piirdu ilmselt ainult kauplusega vaid on mõnevõrra suurejoonelisem - on viide Raidaru jalgratta- ja raadiotööstusele!
Nimelt on ühel tuttaval olnud valjuhääldi kast, millel oli nimetatud kirjaga silt. Kast peaks olema praegu Türi ringhäälingumuuseumis (vähemalt see sinna anti). Ja tegutses ilmselt Viljandi mnt. 11 (pakun peast praegu nr.), igatahes suur 3-kordne kivimaja milles asub praegu SEB pank, AO kauplus ja sada muud asja ja korterit. Kellele maja kuulus omal ajal, ei tea, ka ei tea praegu rohkem Raidaru jalgratta- ja raadiotööstusest. Ilmselt võib saada materjali nii kohalikust muuseumist, omaaegsetest reklaamidest, Türi ajalugu/vanu fotosid koguvalt isikult ja VANAEMA käest. Uurime vaikselt ja muu elu kõrvlt asja edasi.
Vasta
#8

Hetkel pole jõudnud asja veel vanaemalt uurida, kuid eks ükspäev peab asja ette võtma. Kui juhtun ka Türile minema, siis ehk põikab ka sealt muuseumist läbi, mis kass esile tõi.
Tänud ka kassile ja ka teistele, kes on andnud häid viiteid ja vastuseid!Wink

Otsin Türil olnud jalgratta poest ,,Raidaru,, pilte ja jutustusi!

Tulihingeline asjaarmastaja retro ralli teemal !
Vasta
#9

Tjah, vastuseid ju õieti veel ei ole, uurime asja edasiSmile
Vasta
#10

Käisin täna Ringhäälingumuuseumis mis juhtus erakorraliselt ka pühapäeval avatud olema. Juhuslikult oli kohal ka muuseumi juhataja hr. Sihver, kes peale mõningast mõtlemist arvas, et oli vist tõesti selline kast, aga kuna valjuhääldi kasti sees oli vahetatud nõukogude oma vastu vms, siis see muuseumile huvi ei pakkunud ja sai antud sama muuseumi ülakorral asuvale Türi muuseumikesele. Selle perenaisi muidugi kohal polnud ja püsiekspositsioonis kasti ka ei olnud ega ka mingit viidet Raidaru tegemistele. Ilmselt sealt majast eriti sellele küsimusele vastuseid ei leia aga mine tea.
Hr. Sihver ka kustutas mu õhinat selle tööstuse jutu kohapealt ja arvas, et küllap see ikka kauplus oli nagu ka teemapüstituses väideti. Et kas siis kastiomanik eksis või ikkagi oli selline kiri. Mina küsitlesin teda ikka Raidaru kaupluse kohapealt, tööstus oli tema enda täpsustus.
Uurime vaikselt edasi, tervita vanaemaWink!
Vasta
#11

Tänud kassile muuseumi külastuse eest!,, Aa ja sai tervitatud ka vanaema.Smile

Sai siis ka lõpuks küsitletud vanaema, kuid kahjuks ta polnud siis veel sündinud, kui pood oli veel jõus. Kõik jutud, mida ta on kuulnud on tulnud tema enda emalt, ehk siis minu vana-vanaemalt. Piltide kohalt võib niipalju öelda, et arvatavasti vana-vanaema põletas need, kui oli küüditamise aeg, sest tema mees oli vist põgenenud Ameerikasse ja tast ei tohtinud jääda ühtegi jälge.Sad Kunagi olevat olnud ka olemas selline raadio, mis oli toodud sealt poest, kuid kes seda teab, kus tema nüüd oma otsaga on. Raadiol oli olnud peal selline seier, mis oli vahvalt liikunud edasi-tagasi. Sain ka teada seda, et on olemas ka Sihvri nimeline sugulane. Eesnimi peaks olema Toomas. Äkki on isegi muusemi juhataja mulle sugulane? Vot mis seoses Raidaru poega välja võib tulla.Big Grin See on siis hetkel kõik, mida tean.

Otsin Türil olnud jalgratta poest ,,Raidaru,, pilte ja jutustusi!

Tulihingeline asjaarmastaja retro ralli teemal !
Vasta
#12

Natuke järjejuttu.1938-39 a.reklaambrosüürist ilmnes,et Are raadioid,jalgrattaid,elektri- ja fototarbeid müüs Viljandi tn. 4 keegi E. Jõeäär.Maja on tõenäoliselt sõjas hävinud ja Jõeääre kohta mul info puudub ,aga töötame edasi.
Vasta
#13

Vana teemasai üles kaevatud, rohkem selline niði-teema ja eksklusiivne üksikuid valituid puudutav, aga soojendan siin avalikult asja, vb mõnele jääb silma ja tuleb midagi meeldeWink , kes teab milleks hea võib olla.
Käisin täna Türi muuseumis uurimas, kas mu augustis saadetud e-kiri Raidaru jalgratta ja raadiotööstuse (kaupluse) kirjaga on kohale jõudnud. Oli jõudnud veidi enne mind! Häda selles, et nagu füüsilisest isikust kollektsionääril tavaliselt, nii ka muuseumil on suur ruumipuudus ja asjad üksteise all ja otsas hoidlates. Lubasid jaanuaris muuseumi kinni panna ja kasti välja kaevata ja teada anda.
Muul rindel selle teema kohta ka uudiseid pole, järelpärimisi küll tehtud.
Vasta
#14

Jäi see Raidaru praegu juhuslikult silma ja tuli meelde, et siin oli kunagi teema üleval. Ehk kedagi veel huvitab.
1937. aasta oktoobris registreeriti Kaubandus-tööstuskoja äriregistris muudatus (st ta oli varem mingi ettevõttega seoses seal registris juba sees), mille kohaselt "Karl Raidaru jatkab äritegevust, avades Türis, Viljandi 9, raadio-, jalgrataste- ja elektritarveteäri firma all "K. Raidaru"" (Kaubandus-tööstuskoja Teataja 21/1937 - digar.nlib.ee).

Raidaru on eestistatud nimi, seda võeti mitmel korral ,aga 1935 on Türil Sigats Raidaruks eestistatud (www.eha.ee/labs/onomastika). Võib-olla on sama.

Ja mõned reklaamid Järva Teatajast (15.10.1937, 19.10.1937, 17.06.1938, 19.08.1938 - dea.nlib.ee)

               
Vasta
#15

Väga hea, huvitab ikka! Meie paraku kohapeal ei ole kuhugi edasi jõudnud...
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne