Sõjatehase motoblokk?
#1

Tervist.

Sel suvel, Sillaotsa talumuuseumis töötades, avastasin enda jaoks isetehtud traktorid ning selle, et just need isetehtud traktorid omavad Eesti ajaloos küllaltki suurt väärtust, sest just Nõukogude- aegne defitsiit tõukas inimesi tegema asju, millega tänapäeval keegi enam ei tegele, sest pole mõtet, motivatsiooni jne. Kõike on võimalik poest osta või kataloogist tellida. Samuti on Eesti "inseneride" mõttetöö ning kohati täesti geniaalsed konstruktsioonilahendused hakanud kaduma. Suurt osa mängivad siin Kuusakoski erinevad kampaaniad, kuid kindalsti ka teadmatus, et kusagil Eestimaa otsas oskab keegi tehtud vaeva ka hinnata. Mina, kui põline originaali austaja, suhtusin ka ise küllaltki skeptiliselt nendesse omatehtud kompunnidesse, sest see ja see jupp ei ole originaal. Kuid paari kuu jooksul nende masinatega tegeledes, neid puhastades ning töökorda seades mõistsin, et igaüks neist on kordumatu ning ainus omataoline terves Universumis. Võib- olla kajastan siin foorumis ka edaspidi mõnda traktorit või agregaati, sest selgitustööd on vaja teha palju.
Loomulikult on kõigil võimalik muuseumi külastada ning oma silmaga näha neid ilmaimesid. http://www.velise.ee/saurus/web/index.ph...b8d734c632

Kuid tegelikult mitte sellest ei tahtnud ma rääkida, vaid siiski sooviksin identifitseerida sellise motobloki ning loodan teie abile automoto sõbrad. Selles motoblokis ei tundu olevat midagi erilist, aga huvitav on tema juures see, et ta on valmistatud väga hea kvaliteediga ning on värvitud sõjaväeroheliseks. Nendest aspektidest ma järeldan, et tegu võib olla mõne sõjatehase tootega, kus asjadel oli ikka kvaliteet taga, mitte nagu põllumajandusele mõeldud toodangul.
Masin kuulub Sillaotsa talumuuseumile ning usun, et muuseumi juhataja Jüri Kusmin oleks samuti rahul, kui antud masina kohta natuke rohkem infot teaks.
Ütlen kohe ära, et rattad ning karburaator ei ole originaal. Mootoris puudub kolb. Üks peamisi küsimusi ongi, et mille karburaator tal originaalis käib ning kui levinud selline masin siinmail on?
Kui kellegi on antud motobloki kohta infot, puuduvaid osi või omab seda koguni ise, võtke aga julgesti sõna, helistage või meilige.


[Pilt: SillaotsajaValgu13092008072.jpg]
[Pilt: SillaotsajaValgu13092008070.jpg]

[Pilt: SillaotsajaValgu13092008076.jpg]

[Pilt: SillaotsajaValgu13092008075.jpg]

[Pilt: SillaotsajaValgu13092008074.jpg]

[Pilt: SillaotsajaValgu13092008073.jpg]



Vasta
#2

Mul seisis kodus mõni aeg tagasi täpselt samasugune komplektne aparaat, aga kuna asjaga midagi peale polnud hakata, tööle teda ei saanud ja arvasime, et ega tal erilist väärtust pole siis otsustasime asja vanarauda viia (päris raske kobakas see ju tegelikult oma 200kg). Vanarauda läks kogu korpus koos mootoriga. Karburaator, bensiinipaak, magneeto, summuti, käivitusvända süsteem ja mõned muud jubinad on veel alles. Kui midagi vaja siis otsin, ehk leiab.

Mõned pildid ka sellest:

[Pilt: a1.jpg]

[Pilt: a4.jpg]

[Pilt: a5.jpg]

[Pilt: a6.jpg]
Vasta
#3

Tundub olevat grusiinide looming Rioni-2 (kirjas teema avaposti 2. pildil ka, tootja Kutaisi tehas, KZMT mingi Kutaisskii Zavod ?). Üldiselt tegu haruldase asjaga. Tehnilisi andmeid samuti netist pea võimatu leida (vast mõni kaasfoorumlane, kel näiteks täielikum SPm-ide kogu, oskab rohkem aidata).
Vasta
#4

K... Zavod MotoTehniki. Kaldun ka arvama, et mingi Gruusia toode, neid tähti vaadates.
Vasta
#5

Kas selle mootori mark ei ole mitte L-300? Mul selline mootor olemas, keda huvitab, võin loobuda.
Veteran.
Vasta
#6

Ka minu peres oli kaheksakümnendate lõpus selline aparaat. Käru käis järgi ja mullafrees oli komplektis. Lisaks veel sai paigaldada rattareduktorid. Kummaline oli see, et liikuma hakkas veidi peale seda kui käik sisse lükata, sidur kui selline polnud mehaaniliselt lülitatav.
Vasta
#7

Suured tänud vastanutele, jälle hulka targem. Esialgu ei oska öelda, kas üritab masina millalgi käima panna või mitte. Kui kellelgi on Rioni- 2 pakkuda käimalöömisvänta, kolbi, rõngaid, sõrme ning karburaatorit võiks ühendust võtta.

Mis marki karburaator tal originaalis käib?



Vasta
#8

Omalgi selline aparaatus olemas, kui vaja siis võin maha müüa.

ostan, müün ja vahetan
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne