JJTS 110
#1

Tere!

Asjalood on nüüd sellised, et selle aasta 17-19. juulil on plaanis pidada Järva-Jaanis korraga kolme juubelit - Järvamaa tuletõrje 130, Järva-Jaani pritsimehed 110 ning JJVV 5. Konkreetsete ürituste kava ja täpsed ajad on veel selgumisel, kuid mõtteis on hetkel pidada 17. juulil konverents ning 18. juulil tuletõrjetehnika paraad, Pentre suurveski mälestusinstallatsiooni avamine, vigurvõistlused ja simman.

Alljärgnevalt lähemalt üldist juttu paraadist ja sellele eelnevast-kaasnevast tehnikaga seonduvast.

Kuna Varjupaiga kogus on ka tublisti tuletõrjetehnikat (millest paljud eksemplarid on praegusel ajal olude sunnil ka laiema külastajaskonna eest varjul), otsustas Varjupaiga eestseisus selleaastase suurema üritusena, innustatuna ka kahe eelmise aasta suurürituste edust, korraldada midagi sarnast 2007. ja 2008. aastaile ka sel aastal, põhirõhuga puna-valgetel sõiduvahenditel.

Varjupaiga kodulehel http://varjupaik.jjts.ee/?action=text&P=...0&lang=est on toodud esialgne osaleda võiva tehnika nimekiri (ja edaspidi ka kogu muu informatsioon nende juulipäevade teemal!). Üldtingimused kaasalöömiseks jäävad sarnasteks mulluse 2. Suure Aktsiooni omadega - vader valib masina välja ja tegeleb sellega, õigusega osaleda oma lemmiku roolis ka paraadil. Aega on kevadest juuli keskpaigani, soovist kampa lüüa tasub sarnaselt mulluse 2. Suure Aktsiooniga teatada kas Varjupaiga üldmeilile või siin teemas. Kuna tegu on ikkagi ka tuletõrjeseltsi juubeliga, on mitmed JJTSi liikmed (ja ka mõned aktiivsemad Varjupaiga sõbrad) oma valikud juba teinud.

Liikumisvõimelist või selleks korrastatavat tehnikat on nimistus aga veel ja veel. Otse loomulikult on paraadile oodatud ka muude puna-valgete masinate omanikud-valdajad oma tehnikaga, väga soovitatavalt küll etteteatamisega.

Lisaküsimuste ja -mõtete tekkimisel võib julgelt küsida nii siin teemas avalikult kui ka muuseumipapalt ja tema lähimatelt toetajatelt privaatselt.

JJVV eestseisuse nimel,
Mati
Vasta
#2

Kurb, samal ajal Haapsalus American Beauty Car Show`09
Vasta
#3

Kribaks paar lauset vahepeal toimunu kohta.

Niipalju kui mulle teada, on järva-jaanikad ikka usinasti oma valitud tehnikat korrastamas. Samuti on nii mitmelgi korral kaasfoorumalne Sillu oma "väljavalitut" ehk ZIL-130 tuletõrjeautot sättimas käinud, samuti kaasfoorumlane sm. Poljakov (UAZ staabibuss) ja endalgi juba oma lemmik (Volvo maastikuauto) käsile võetud.

Väheke on leidnud asi kajastamist ka tqhq-s: Peipsi äärest pärit Internationali sättimine.

Jätkuvalt on aga liituda soovivatele potentsiaalsetele asjahuvilistele vaba tehnikat: esmasest nimekirjast ligemale 30 ühikut masinaid, millest nii mõnigi liikumiseks väga vähest vaeva vajav (Volvo L485, MB L1113 sadamakustutus, Bedfordi saun, paar bussi näiteks). Olgu siinkohal lisatud uuesti ka viide asja mängureeglitele.
Vasta
#4

Jah, ZiL liigub juba päris kenasti ja viimasel kahel nädalavahetusel on saanud seda päris usinasti proovimas käidud, ka kaasfoorumlane martinmannik sai üsna kitsal raudteetammil sellega enda elu esimesed veoautosõidukogemused.Smile Aga tegemist jätkub selle masina juures enne paraadi veel küllaga - värviparandusi teha, elektrisüsteemi korrastada (põlevaid tulesid on praegu natuke vähevõitu) jne.

Siinkohal tahaksin tänada kõiki, kes on meid aidanud selle ZiLi korrastamisel: Eno ja Peeter (abi aastaid seisnud masina esmasel käivitamisel), Ivar (küünla keerme korrastamine plokikaanes), Oliver alias kaasfoorumlane k2sipidur (siinkirjutaja hooletust tagurdamisest tekkinud mõlkide väljalöömine/-surumine), Miko (paraadi tarbeks nõukaaegsete numbrimärkide laenamine ja autole paigaldamine), Aivo ja Georg. Tänud ka suurepärastele kaaslastele Martinile ja Siimule!

Lõpetuseks soovitan kõikidel vaderitel, kes pole veel jõudnud enda väljavalituga lähemat tutvust teha, seda kindlasti lähiajal ikkagi teha - paraadini jäänud ca 2 ja pool kuud möödub kiiresti, samas aga võib ka näiliselt justkui sõidukorras masinal ilmneda ootamatuid probleeme, mille kõrvaldamiseks ei pruugi alles paraadi eelõhtul masinaga esmatutvust tehes enam piisavalt aega jääda.Rolleyes

Silver

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#5

Laupäeval sai siis jälle uaz-i putitamas käidud. Siduri saime korda, aga radikast tuli uus üllatus. Nimelt ei keeranud veekraan üldse vaid hoopis loksus kahtlaselt radika küljes. Sai siis radikas maha ja kaasa võetud. Hiljem tuli sealt veel mitu lekkivat kohta välja. Tagasi sinna jõuab see siis "mittelekkival" kujul. Siinkohal suured tänud sessionile, kes radika paranduse oma mureks võttis. Kui nüüd sidur ja vesi pidama jäävad siis näeb see masin varsti üle hulga-aja jälle päevavalgust ka. Smile
Vasta
#6

(04-05-2009, 20:45 PM)Sillu Kirjutas:  Oliver alias kaasfoorumlane k2sipidur (siinkirjutaja hooletust tagurdamisest tekkinud mõlkide väljalöömine/-surumine)
Osalt algelised abivahendid ka muidugi, niiet kaasfoorumlased, ärge lootke odavale sõituauto tungrauale, mõlgi surus välja, aga läks ise katki ka! Muidugi oli ka kummivasar lisaks abiks. Aga loodan seda mõlgi kohta paraadil mitte näha. Sillule ja teistele jõudu paraadiks!
Vasta
#7

Sai ka J-Jaanis möllatud ja Scania-Vabis L75 (eksponaat #285) liikuma aetud.
Eelmisel korral jõudsin ainult veenduda poole paagitäie kütuse olemasolus, tosooli ja roolivõimuõli vähesuses ning selles, et tuled põlevad, aga starterinupu vajutamisel ei teinud masin mitte piiksugi. Seekord oli siis esimene asi akude laadimine. Tuve oli juba varasemast hoiatanud, et need akud on suht kutud, aga vaja ju ikkagi järele proovida. Akud - niipalju kui neid laadida andis - peal, õli-tosooli lisatud, kontrollitud tulesid-vilesid ja ka sireeni, seejärel võiks proovida käivitada ka - starter tegi ainult jõuetu "jou-joou" ja kõik...
Aga vaja ikkagi masinale hääled sisse ajada - alles eelmisel sügisel sõitis ta ju ise omal jõul varjupaika. Sai Lonni (eks Palamuse pritsumasin Volvo L485) pealt akud laenatud ja peagi veereski Vabis kuurialt välja Smile
Päikese käes paistsid muidugi paremini silma värvkatte parandamist vajavad kohad. Proovisõiduga sai veendutud ka käsipiduri mittetöötamises.
Lõpuks sai masin pargitud varjupaiga platsile (et varjupaiga külastajad seda ka näha saaksid ja eks osalt ka sellepärast, et oleks lihtsam akusid käsikäruga vedada LAZ töökojabussi laadima ja tagasi), tagastatud Lonni akud, ning ka Vabise enda vahepeal taas laetud akude pealt proovitud - soe mootor läks käima küll.

Järgmiseks korraks jäävad värviparandused ja käsipidur.

Kui kellegil vedeleb kasutult mõni ENSV aegne autonumber seeriast д****EA või у****EA, siis võite seda mulle pakkuda !
Vasta
#8

Ehk kellelgi osawõtjatest mahti abi anda?Nimelt oleks waja Tallinnast JJ üks aku wedada.Bussi säänse asjaga wähe narr minna,pealegi asi mitte just kõige kergem.

Kell käib kõigile ja aeg teeb oma töö.
Vasta
#9

Uaz-iga sai siis eile esimesed "kiiremad" ringid tehtud ja masin varjupaiga platsile pargitud. Masina kallal on veel omajagu tööd aga ilmselt ei midagi ületamatut. Tuleb lihtsalt tihedamini putitamas käima hakata. Smile
Vasta
#10

Sai siis täna Järva-Jaanis väheke luurel käidud. Mehed olid ametis.[attachment=30248]

Autod M 408 export, GAZ 21 ja Saab 96 "küülik"
Vasta
#11

Tuve volitusel kopin siia ka Järva-Jaani kohalikus lehes tema sulest ilmunud sündmuste plaanilise kronoloogia. Kuna tänasest on paraadini täpselt kuu aega, siis järgnev jutt on väga asjakohane:
------------------------------------------
Käesoleval aastal tähistab Järva-Jaani tuletõrje oma 110. juubelit.
Vaatamata majanduslangusele oleme nii otsustanud, sest küllap on varemgi raskeid aegu ette tulnud, mida pritsimehed on oma rõõmsa meele ja elujaatavusega ikka üle elanud. Meie tuletõrjemuuseum on tegutsenud samuti juba 10 aastat ning vanatehnika varjupaigal täitub 5 aastat avamisest.

Nende juubelinumbrite tähistamine algab 17.juulil kell 15:00 kirikaias, kui viime pärja Järva-Jaani tuletõrjujate ühisuse ühe asutajaliikme ja hilisema peamehe Jüri Saare hauale, mis on ühtlasi ka auavaldus kõigi meie valla lahkunud pritsimeeste mälestuseks. Kirikaeda jääb põlema latern, kust omaksed saavad võtta tule, et viia see oma lähedase pritsimehe hauale.
Kell 17:00 algab kultuurimajas konverents “Tuletõrje Järva-Jaanis läbi aegade”, kus räägitakse Eesti tuletõrje ajaloost üldisemalt, esitatakse uurimustööd meie tuletõrje vanemast ajaloost ja antakse ülevaade Järva-Jaani Tuletõrje Seltsi kui õigusjärglase tegemiste kohta viimase aastakümne jooksul. Kohalikud taidlejad annavad väikese kontserdi. Toimub seltsiliikmete tunnustamine. Seetõttu on eriti oodatud kõik tuletõrjeseltsi liikmed.

18.juuli hommikul hakkavad keskväljakule kogunema endis- ja kaasaegsed tuletõrjeautod, kell 12:00 hakatakse neid tutvustama ning paraadi rongkäiku saatma. Kui paraad jõuab Laia tänava maja nr 1 (endise kutsekooli I ühiselamu) juurde, siis avame loodava Nostalgiakeskuse äramärkimiseks väikese kompositsiooni Pentre Suurveski meenutuseks. Edasi liigub paraad motokrossi rajale. Vanemad vallakodanikud mäletavad kindlasti seda kohta Taevaste mäe nimega. Peale lipuheiskamist ja tervitusi algavad võistlused, saab näha mitmeid õpetlikke demonstratsioone päästeteenistuselt, politseilt ja pommirühmalt. Kohale tuleb regiooni moodsaim tuletõrje redelauto Karl, milline suudab inimesi päästa nii 32 m kõrguselt kui ka näiteks veekogu kohalt. Mingil hetkel jõuab üritusele ka Varjupaigast startinud roomik- ja maastikuautode kolonn, et soovijaid sõidutada. Võistlusväljakul toimuv lõpeb vahu- ja veemölluga.

Kell 20:00 algab Varjupaiga masinapargis (Laia tänava ja Tamsalu tee nurgal ) simman. Pidulisi lõbustab Jaan Kirss koos oma ansambliga "Kirss`N`garden" ,üles astub ka menutantsutrupp “Jürid-Marid”. Nii motokrossirajal kui ka masinapargis on üles seatud välikohvik. Kuna pidustuste kava aina täieneb, siis on soovitav jälgida reklaami. Kõik
üritused on osalejatele tasuta!
-------------------------------------

Omalt poolt kutsun üles kõiki vadereid, kes siiani pole alustanud oma lemmiku korrastamist, seda niipea tegema. Samuti on mõni masin veel saadaval. Juhul, kui vader on sunnitud korrastamisest-paraadil osalemisest loobuma, palume seda samuti teada anda (loobumist ei panda kellelegi pahaks, küll võib avaneda siis võimalus mõnele teisele huvilisele). Lisainfot võib küsida nii Tuvelt kui ka mõnelt teiselt Varjupaiga tegemistega rohkem kursis kaasfoorumlaselt.
Vasta
#12

Nonii, ürituseni alla 2 nädala. Hetkeseisuga on paraadil (või jätkuüritustel) osalemas 48 liikuvat ühikut tehnikat - pole arvuliselt paha.

Tuletaks ka meelde, et kõik huvilised on oodatud ka pealtvaatajaiks! Ühegi ürituse eest raha ei küsita. Ning last, but not least - kui siin foorumis leidub juhuslikult veel pritsimasinate omanikke/kasutajaid, olete ka paraadile tehnikaga osalema oodatud.
Vasta
#13

Nüüdseks Uaz "paraadikõlbulik" . Vajab küll veel veidi siit-sealt nokkimist aga selle sõidu saab juba praeguse seisukorraga ära teha. 11 või 12 juuli olen jälle platsis ja annan viimase lihvi. Wink .
Vasta
#14

Uuesti saadaval paraadiks üks igati heas korras ja sõitev masin - autoredel ZiL-131 (eksponaat 249). Kui mõni asjalik, soovitavalt veokikogemusega kaasfoorumlane on paraadist huvitet, kuid tehnikat pole,siis tal nüüd sobiv osalemisvõimalus olemas.
Vasta
#15

Hoolimata algsest hirmust/arvamusest, et enne suurüritust ei jõuagi Jaani, sai sel nädalavahetusel siiski ära käidud ja oma hoolealune üle vaadatud. Transporter näitas ennast täna küll piisavalt heast küljest ja ma arvan, et kui ta oma meelt nädala jooksul trastiliselt ei muuda, siis oleme me kindlasti ridades. Masinapargis käis aktiivne rabamine. Uut värvikihti on saamas paljud huvitavad masinad. Tuleb kindlasti põnev üritus.
Vasta
#16

(08-07-2009, 00:06 AM)mrali Kirjutas:  Uuesti saadaval paraadiks üks igati heas korras ja sõitev masin - autoredel ZiL-131 (eksponaat 249). Kui mõni asjalik, soovitavalt veokikogemusega kaasfoorumlane on paraadist huvitet, kuid tehnikat pole,siis tal nüüd sobiv osalemisvõimalus olemas.

täitsa möeldav see asiRolleyes
Vasta
#17

Siiski - redel leidis suhtkoht ruttu uue vaderi (tänu kaasfoorumlase rivo54 abile).

Aga info suurüritusest on leitav ka Päevalehe onlainvariandis: http://www.epl.ee/artikkel/473272
Vasta
#18

Küsiks seda, et kas keegi on liikumas laupäeva hommikupoole (hiljemalt kella 10ks Jaanis) Mäost (Mäo lähedusest) Järva-Jaanis?!Smile

Kui keegi liigub, ehk poleks tüli sellest PM'i teel teada anda!

Päästegalerii

ytra.eu - Ühistranspordiportaal
Vasta
#19

Guitsile: ehk asendab seda ZiL-131 saunaautoks kohandatud Bedford, mis seoses kaasfoorumlase Kelmi mitteosalemisega nüüd vabaks jäi?Rolleyes

Link ka: http://varjupaik.jjts.ee/?action=ekspona...t&S_ID=115

Vanade traktorite omanikud ja huvilised Facebook`is: https://www.facebook.com/groups/vanatraktorid/

Minu kanal YouTube`is: http://www.youtube.com/user/Kolhoos1?feature=mhee
Vasta
#20

(14-07-2009, 20:54 PM)Sillu Kirjutas:  Guitsile: ehk asendab seda ZiL-131 saunaautoks kohandatud Bedford, mis seoses kaasfoorumlase Kelmi mitteosalemisega nüüd vabaks jäi?Rolleyes

Link ka: http://varjupaik.jjts.ee/?action=ekspona...t&S_ID=115

Saunaauto praegustel andmetel lubatud Peetrile.

Igal korralikul maamehel peab olema vähemalt üks Moskvitš.
Vasta
Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne