Otsin I-se EV aegsete taksojuhtide peresid või nende elu-oluga tuttavaid isikuid
#1
Question 

Loodan, et keegi ei pahanda, et siia alajaotusesse sellise teema tegin. Kui väga mööda läks, vast saab sobivamasse ümber tõsta.
Küsimus on siiski vähem või rohkem autodega seotud.
Nimelt ma olen juba mõnda aega püüdnud leida Eesti Vabariigi ajal taksojuhtidena töötanud isikuid, kuid üsna tulutult. Kui eeldada, et otsitav sõitis vähemalt viimastel omariikluse aastatel ja kõige nooremal juhul sai taksojuhiks 20 a-lt, siis on ilmselt tegemist pealt 90 a-ste vanahärradega, keda enam just palju meie hulgas olla saagi, kuid ehk mõni siiski. Ehk keegi siit foorumist on kokku puutunud seesuguse isikuga? Teretulnud oleks ka taksojuhtide järglased, kes esivanema või taksojuht-sugulase (kutse)toimingutest üht-teist teavad.
Oleks sarnase informatsiooni eest üliväga tänulik.
Vasta
#2

Koht täiesti õige ... aga mul küsimus, mis sa selle informatsiooniga peale hakkad? Teed mingit uurimust? Saadud kokkuvõte on avalik või privaatne?

Dad.
Vasta
#3

(29-03-2009, 10:40 AM)dad Kirjutas:  Koht täiesti õige ... aga mul küsimus, mis sa selle informatsiooniga peale hakkad? Teed mingit uurimust? Saadud kokkuvõte on avalik või privaatne?

Dad.
Eesmärk on koguda kokku (suuline) pärimus, mida senini jäädvustatud ei ole. Kui tolle aja viimaste taksijuhtide vanust vaadata, siis on õige aeg juba mööda lastud, kuid ehk õnnestub midagi siiski kokku saada. Ma arvan, et taksijuhtide vahetuid järeltulijaid või mõnel muul põhjusel nende eluga kursis olnud isikuid, kes heal juhul sündisid isegi kõnealuse aja lõpus, on keegi meist ikka kohanud. Ühesõnaga kõik, mis on seotud mainitud aja ja taksojuhtide isikutega, on oodatud. Nt, kui on keegi, kes kasvõi ainult 1939-1940. a kasutas agaralt taksoteenust või käis seisuplatsil juhtidega lobisemas, mäletab ja tahab sellest rääkid, siis ka see on vesi veskile.
Uurimuseks võib nimetada küll, kuid mis formaadi see lõpuks saavutab, on veel lahtine. Avalik igal juhul.
Vasta
#4

Noh, jah!
Iseenesest kiiduväärt teema üles võetud, aga nagu isegi näed, ega materjali pakkujaid eriti ei ole.

Olen dad-iga täpselt sama meelt, et kui sa ikkagi ka küsimise peale ei julge ennast tutvustada, kes oled, millega tegeled, isegi oma nime alla ei kirjuta, siis mina küll ei rutta sellist infot välja käima. Olgugi, et midagi vast teakski.

Terv. Märt Aarne
www.vanatehnika.ee
Vasta
#5

(29-03-2009, 14:15 PM)autorestauraator Kirjutas:  Noh, jah!
Iseenesest kiiduväärt teema üles võetud, aga nagu isegi näed, ega materjali pakkujaid eriti ei ole.

Olen dad-iga täpselt sama meelt, et kui sa ikkagi ka küsimise peale ei julge ennast tutvustada, kes oled, millega tegeled, isegi oma nime alla ei kirjuta, siis mina küll ei rutta sellist infot välja käima. Olgugi, et midagi vast teakski.
Nojah, eks ta õige ole ja ka mõtlesin tollele, aga vaevalt et minu vähetähtsast isikust pikalt ja laialt pajatamine asjale kuidagi sisuliselt kasuks tuleb. Nime põlistab tehtu ja kardan et selle foorumi kontekstis pole ma piisavalt teinud, et end küsitu kõrvalegi seada.
Teine asi on tööga, kuigi ka sellest oleks ma eelistanud rääkida pisut hiljem.
Praegu tegelen eeskätt omariiklusaegsete taksojuhtide sotsiaalajalooga, keskendudes hetkel Tallinnale. Püüan kokku panna seniavaldamata taksopiltide kogu ja mõtlen, kas püüda vormida ühtseks uurimuseks kogu Tallinna taksondust omariikluse ajal või võtta eesmärgiks kogu riigi taksondus nimetatud ajal (antud teema raames üks teist ei sega).
Teine aspekt, miks ma sellega tegelen, on missioonitunnetuslik. Ajad lähevad ja inimesed kaovad. Lõpuks keegi ärkab ja avastab, et miski asi, mis meile huvi pakub, oleks oluliselt selgem kui saaksime asjaosalistele endale tugineda. Ma tahaksin anda oma panuse taksondusalase pärimuse kogumisele sest kirjalikud allikad on kaunis kesised (eriti 20-ndate a-te kohta.) Peamised allikad on ajakiri "Auto", kutseühingute materjalid, arhiiv nt sotsiaalajaloo seisukohalt annab vähe ja lehed. Valdeko Vendest paraktiliselt ei ole selles asjas uut informatsiooni juurde toodud. Soomlastel seevastu on väga uhke monograaafia.
Kuna mitte mitte miski ei kohusta mind selle asjaga tegelema (see ei ole mu põhiuurimus, kuigi on alust arvata, et saab) ja ma ei ole seadnud endale mingeid piiritletud eesmärke, siis ma ei leidnud ka põhjust sellest praegu lähemalt rääkida.
Olen tänulik huvitundjatele ja loodan, et mõne viite ikka saan.
Vasta
#6

(29-03-2009, 14:15 PM)autorestauraator Kirjutas:  Olen dad-iga täpselt sama meelt, et kui sa ikkagi ka küsimise peale ei julge ennast tutvustada, kes oled, millega tegeled, isegi oma nime alla ei kirjuta, siis mina küll ei rutta sellist infot välja käima. Olgugi, et midagi vast teakski.

Vot mina ei saa aru vanakooli meestest ( ma austan teid) et hoian mingit infot mida keegi sooviks salvestada jäädvustada . Minu manalteele läi nud vanamees oli samasugune . Teadis palju asju aga mulle ei rääkinud ... ütles, et kui tuleb aeg siis räägin . Ja lõpuks võttis oma teadmised ja info hauda kaasa ....

Peace Smile
Vasta
#7

Teab kui palju see paber nüüd midagi aitab praegu, aga kodaniku nime ja aadressi olen teadlikult kinni katnud, kes teab kas tulevased põlved oleks selle avaldamisele hästi vaadanud, igatahes oli see paber taksojuhile välja antud uue passi saamiseks. Kas just haakub antud teemaga, aga kindlasti leiab natuke taustainformatsiooni ka eesti antiikautode galerii leheküljelt.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#8

(29-03-2009, 20:41 PM)10neegrit Kirjutas:  Teab kui palju see paber nüüd midagi aitab praegu, aga kodaniku nime ja aadressi olen teadlikult kinni katnud, kes teab kas tulevased põlved oleks selle avaldamisele hästi vaadanud, igatahes oli see paber taksojuhile välja antud uue passi saamiseks. Kas just haakub antud teemaga, aga kindlasti leiab natuke taustainformatsiooni ka eesti antiikautode galerii leheküljelt.
Aitäh! Võib marjaks ära kuluda.
Üldiselt on mul (sotsiaalloolised) kirjalikud allikad suuresti juba läbi töötatud ja taust selge.

Kui kellegi erakogus on taksodest või taksojuhtidest (sh ka takso-mootorratastest) pilte, mida ta valmis jagama oleks, siis oleksin ka sellise informatsiooni eest tänulik.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne