K: 16mm padruniga elektritrell
#1

Probleem järgmine:
Vanatehnika kallal nokitsemisel on olnud tihti tarvis kuni 16mm avasid puurida, aga enamus tänapäevaseid elektritrelle on varustatud ainult 13mm padruniga. Siiani olen hakkama saanud naabrimehelt veneaegset trelli laenates, aga pikemas perspektiivis kuluks korralik tööriist ka endale ära.
Tööriistapoodides olen kohanud isegi kilovatiseid trelle ainult väikse (13mm) padruniga. Oskab keegi mingit lahendust välja pakkuda?
Vasta
#2

aga vahetükk, kus siis väikse trelli otsa paned suurema padruni nagu puuri?

Ennem sõidan aeglaselt ja jään totaalselt hiljaks kui et enam kunagi kuskile ei jõua.
Vasta
#3

Üks võimalus ( J T ) moodi on treipingis 16 mm puuri saba lasta13 mm, kui ainult drellil võimsust jatkub.

Terv. Veteran.
Vasta
#4

Masinaehituses on üldlevinud see, et üle 13mm auke puuritakse ikka pingis.
Sest meie lödid viis viinerit....(mõned nimetavad ka näppudeks...Smile, üldiselt, ei suuda trelli ega ka muud puurimisseadet piisava täpsusega paigal hoida.

Seega, kui tahad metalli sisse suuremat auku, kui 13mm puurida, on Sul 2 võimalust:

- lased seda spetsialistil (kelle käsutuses on vastav tehnika) teha.

- puurid plekist väänatud/stantsitud augupuuriga, mille täpsus on suht olematu.

Niisama lihtne ongi. 16mm padruniga trelli pole isegi venelane teinud...
Vasta
#5

(22-04-2009, 18:28 PM)stihl Kirjutas:  Niisama lihtne ongi. 16mm padruniga trelli pole isegi venelane teinud...
Võibolla tõesti venelane ei teinud aga lätlane tegi küll. 80 a keskpaigas isegi üks ostetud, maksis vist 65 rbl ja Tartus Vaksali tn kodukaupades oli tollal müügis. Võimsust kõigest 420 W ja pöördeid ca 400 p/min
Vasta
#6

(22-04-2009, 19:02 PM)weldman Kirjutas:  
(22-04-2009, 18:28 PM)stihl Kirjutas:  Niisama lihtne ongi. 16mm padruniga trelli pole isegi venelane teinud...
Võibolla tõesti venelane ei teinud aga lätlane tegi küll. 80 a keskpaigas isegi üks ostetud, maksis vist 65 rbl ja Tartus Vaksali tn kodukaupades oli tollal müügis. Võimsust kõigest 420 W ja pöördeid ca 400 p/min

No tegi ka venelane neid Morse nr 2 koonusega sabadele sobivaid trelle/drelle? (kuidas üldse õige on öelda?). nr 2 koonusega sabaga olid tõesti padrunid puurile kuni 16 mm. Koonussabaga Morse 2 puurid on vist 21,5 mm max või 22 mm. Iseasi on seda aparaati kinnihoida, kui puur materjali kinni juhtub jääma, eriti tihti juhtub see siis, kui puuri ots hakkab materjalist läbi tulema. Siis rebib käest lahti või tõmbab puuritava materjali ringikäima, mööda säärekonte vms. Igatahes puurimine sellega on põnev ettevõtmine! Ja need läti puurmasinad kestavad ka küll, kui mõistlikult toimetada, lülitid vast lagunevad kõigepealt. Müüdi ka alles hiljuti neid.
Aga ilmselt Argo naabrimehel selline aparaat on olemas ja see Argot ei rahulda.
Vasta
#7

Lätis Daugavpilsi Elektro....tehases praktikal olles tehti seal muuhulgas ka suuri drelle , kahel pool olid käepidemed, muud ei mäleta, aga olid parajad " puurmasinad"
terv. Veteran.
Vasta
#8

Kunagi olid isegi nr 3 koonusega sellised vanakooli täisalumiinkorpusega sünkroomootoriga trellid.(3x36V)
Kaalus selline riist 7-8 kilo ja oli 2 käiguga.
Kutsuti seda karusselliks,sest sel riistal oli selline pedaali kujuline lüliti,mis kippus peale jääma.
Ohutuse mõttes pidi juhe olema hästi lühike,kuid lukksepp pani selle läbi 15 meetrise pikendusjuhtme 3 meetri kaugusele...
Vasta
#9

Ei ole näinud! Mis ei tähenda, et ei oleks võinud olla! Aga see sünkroonmootori jutt teeb veidi valvsaks, et kas ikka tõesti.... olen näinud küll 3 x 220 V Asünkroonmootoriga puurmasinaid, neil oli keeratav lüliti sarve otsas ja koonus oli ikka nr. 2. veel tuli meelde, et nr 2 koonusega suurim met. puur on vist 22,5 mm.
Vasta
#10

Tänud nõuannete eest. Ebays on silma jäänud vanemad (80-alguse?) AEG ja Boschi 2-käigulised trellid, millel 16mm padrun. Iseasi muidugi, kas tasub hakata kauge maa tagant siia saatma.
Senini olen puurinud nii, et ikka 2-3 suurust ette (nt 6/12/16mm), siis ei teki kinnihoidmisega ja täpsusega erilisi probleeme. Korralikku tööstuslikku puurikomplekti ei tahaks ka otsast peenemaks treima hakata.
Naabrimehe trell on tõepoolest morse koonusega, millesse kinnitub sabaga 16mm padrun. Marki ei tea, tumesinise plastkorpusega (neid on ka oranþe).

Paistab, et tuleb veneaegne 16mm padrun kuidagi väljamaise trelli otsa aretada.
Vasta
#11

(22-04-2009, 20:09 PM)kass Kirjutas:  ... trelle/drelle? (kuidas üldse õige on öelda?)...

http://keelevara.ee/login/?d=qs2006&q=trell
http://keelevara.ee/login/?d=qs2006&q=drell
Vasta
#12

Olen ka ehitus poodides müügil näinud ca 12mm sabaga metalli < 16mm puure
Vasta
#13

Küsiksin, et mida on soov puurida, kas plekki või mindagi paksemat. Juhul kui tegemist on plekiga, siis selleks kasutatakse suuremate avade tegemiseks ( näiteks läbiviigud mootoriruumist salongi mõne paksema juhtme puhul) koonusekujulisi lõikureid, mis kinnituvad tavalise drelli otsa, või siis õhutööriista.
Paksema metalli puhul tuleb vast jah puurile veidi saledust anda.
Vasta
#14

(22-04-2009, 12:41 PM)argo1974 Kirjutas:  Probleem järgmine:
Vanatehnika kallal nokitsemisel on olnud tihti tarvis kuni 16mm avasid puurida, aga enamus tänapäevaseid elektritrelle on varustatud ainult 13mm padruniga.

Müüakse ka selliseid puure, kus üle 13mm läbimõõdu puhul on saba läbimõõt 12,7mm.




`73 Hanomag-Henschel F46KA
Vasta
#15

Noh, koonuspuuri õhema metalli jaoks vast ei ole vaja siin foorumis tutvustada...

[Pilt: 86257401.jpg]


See oleks rohkem perefoorumi teema, et näedsa selline asi kah veel olemas...Toungue
Ja autoinimestel vast ammu juba sahtlinurgas vedelemas...
Vasta
#16

Sa stihl tead ära köhi Toungue

Mul veel ei ole sahtlipõhjas, tööriistapoodides kus küsinud olen on ka siiamaani vastusteks öeldud, et otsas või pole olnudki.
Küsimus kas keegi oskab soovitada, kust kohast seda otsima minna. Et ise elan Nõmmel eelistaks Loodepoolset Tallinna piirkonda kõigepealt.

Ja kus on müügil need peene otsaga jämedad puurid?
Vasta
#17

(23-04-2009, 15:25 PM)robi Kirjutas:  Sa stihl tead ära köhi Toungue

Selge.
Ma ei köhi enam...Cool

Kel edaspidi koonuspuuri vaja, saab minu käest rentida; ühe päeva hind on 1 Bud, puuritava augu mõõdud on 4 - 20mm...(suurema laenasin kellelegi välja, aga, krt, ei mäleta enam kellele...nagu alati)

Alates 18. mai 2009 Tallinnas...praegu Põlvamaal...(edaspidi, luban, et panen kirja, kellele laenan; seega, ärge lootkegi, et saate enda kätte unustada....)
Vasta
#18

http://dominstrumenta.ru/images/metabo/m...00_big.jpg
http://www.auto-tools.ru/files/images/HITACHI/VTV16.JPG
http://profitools.com.ua/images/product/09262246_.jpg
http://cesar.com.ua/products_pictures/BO...6-2_RE.jpg
Kõigile saab panna padrunisse 16 mm puuri.Ühe odavtootja oma sai
nähtud ka Tööriistamarket`is.

1985 Lada 1300 SL
Vasta
#19

(22-04-2009, 18:28 PM)stihl Kirjutas:  .... 16mm padruniga trelli pole isegi venelane teinud...

Mis jutt?Smile Just kolm minutit tagasi hoidsin sellist käes. Küll aga pole päris kindel, kas too käsitrellile kuulus.

[Pilt: dsc0292.th.jpg]
Vasta
#20

(23-04-2009, 15:25 PM)robi Kirjutas:  Sa stihl tead ära köhi Toungue

Mul veel ei ole sahtlipõhjas, tööriistapoodides kus küsinud olen on ka siiamaani vastusteks öeldud, et otsas või pole olnudki.
Küsimus kas keegi oskab soovitada, kust kohast seda otsima minna. Et ise elan Nõmmel eelistaks Loodepoolset Tallinna piirkonda kõigepealt.

Ja kus on müügil need peene otsaga jämedad puurid?

Pole küll Nõmme, a käbi müüakse: http://www.tooriistamarket.ee/files/kata..._tools.pdf lk.64 saab kaeda.

Stokker peaks ka avitama. Ja äkki saab abi Terätoimitusest.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne