Statsionaarmootorid.
#81

Ootan huviga! Seni uurin, kuda see oiler välja näeb. Sealt majast seda vist enam ei leia, lootus on väike. Vahest saab asendada millegagi..Rolleyes


Vasta
#82

Selline lahe mootor maaseest leitud.Loodame et näeb kunagi seda töötamas ka.Toungue Edu.
Googeldasin huvipärast seda oilerit peaks olema taoline nagu sellel hit and missil silindri peal.
[Pilt: Hercules2.jpg]
Vasta
#83

Eestikeelne termin on õlitoos. Tuleks välja selgitada, kas seal on tahiga või nn Šarko õlitoos (nõelventiiliga).
Vasta
#84

(14-08-2011, 16:12 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Mina võtan ka järjekordaSmile

Kuidas sul, ksf TT, selle õlitoosiga lood on? Tahiga või nõelaga? On ta sul üldse olemas?
Minu omal on alles vaid toru, mis on nii roostes, et ei saa muhvigi aru, käis sinna taht või nõel. Mida see õli sealtkaudu üldse määrib? Kolbi?
Kas kellegil on hitnmiss`-i tööpõhimõtet kirjeldavat kirjandust? Kuidas ta sisselase funktsioneerib? Lutsub küttesegu ise sisse või?
Nagu pildilt näha, on mul puudu palju asju, kaasaarvatud nookur(id). Praegu tean, et sel mootoril on ainult üks nookur, väljalaskeklapil. Aga mis ime läbi sisselase avaneb?
Juba mitu aega tagasi sattusin sellisele lehele: www.hitnmiss.com - varuosi suht paljudele sellisetele mootoritele. Tegin ürituse nendega kontakteeruda ja ootan tulemust...


Vasta
#85

olles vaadanud palju neid hit and miss mootori videoid siis saab varsti aru kuidas mootori tööpõhimõte on siin ka üks seletav leht http://hpwizard.com/hit-and-miss.html Sisselaske klapp on nõrgema vedruga ja avatakse vaakumiga ehk kui kolb alla tuleb imeb klapi lahti.
Vasta
#86

(15-08-2011, 07:55 AM)Tift Kirjutas:  
(14-08-2011, 16:12 PM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Mina võtan ka järjekordaSmile

Kuidas sul, ksf TT, selle õlitoosiga lood on? Tahiga või nõelaga? On ta sul üldse olemas?
Minu omal on alles vaid toru, mis on nii roostes, et ei saa muhvigi aru, käis sinna taht või nõel. Mida see õli sealtkaudu üldse määrib? Kolbi?
Kas kellegil on hitnmiss`-i tööpõhimõtet kirjeldavat kirjandust? Kuidas ta sisselase funktsioneerib? Lutsub küttesegu ise sisse või?
Nagu pildilt näha, on mul puudu palju asju, kaasaarvatud nookur(id). Praegu tean, et sel mootoril on ainult üks nookur, väljalaskeklapil. Aga mis ime läbi sisselase avaneb?
Juba mitu aega tagasi sattusin sellisele lehele: www.hitnmiss.com - varuosi suht paljudele sellisetele mootoritele. Tegin ürituse nendega kontakteeruda ja ootan tulemust...

Ei tea sellest õlitoosist miskit,kuid tavotitoosid peaks olemas olema. Need topiti tavotti täis ja keerati siis vindiga peale teatud aja tagant. Nii määriti väntvõlli laagreid.
Sisselaske klapp avaneb siis ,kui kolb ülemisest surnud seisust alla tagasi liigub,klapivedru on pandud siis hulga pehmem ja sedasi ta klapi vahelt õhku ise imeb. Selline süsteem on paljudel vanematel mootoritel.
Seega Sul on puudu ainult üks nookur....
Vasta
#87

(15-08-2011, 09:44 AM)TALUPOEG TALUJA Kirjutas:  Ei tea sellest õlitoosist miskit,kuid tavotitoosid peaks olemas olema. Need topiti tavotti täis ja keerati siis vindiga peale teatud aja tagant. Nii määriti väntvõlli laagreid.
Ma arvan siiski, et tavotitoos sinna ei sobi mitte. Tavotitoose kasutati sellistes kohtades, mis ei kuumenenud eriti. Kuumenemisega muutub see tavott vedelaks ja jookseb ilma keeramatagi välja. Igasugu rattavõlli laagritele sobib tavotitoos hästi, ja muudele aeglaselt pöörlevatele võllidele, mis ei kuumene. Kolvile ja silindrile läheb ikka oiler. Sellel mootoril peaks oiler tilgutama õli kolvi ülemisele küljele läbi silindri seina. See peaks tagama, et kolb silindrisse kinni ei kiilu. Ja tiba eespool avaldatud fotol on vändalaagrite jaoks eraldi õlitus, vist on tavotitops. Kinnise karteri korral kasutatakse ka vända jaoks oilereid , juhul kui vända õlitus ei toimu karteris oleva õliga.

Vasta
#88

Arvata võib, ksf sass, et ksf TT pidas silmas vända tavotitoose. Õlitoosis käib ikke õli Smile. SUl siis kah see õlitoos ehk oiler puudu, lugupeetud TT? Need määrdetoosid on mul ikka küljes, kaks kummalgi pool, määre kah veel sees, ei tea, kas eestiaegne Wink.. Aga tänud Laurenile viite eest, väga piltlik ja asjalik põhimõttekirjeldus. Tirin oma
"lutsuja" ära varju alla ja parajal momendil saab siis aega veeta Smile.
Lugupeetud ksf gruppen omab vist IHC kataloogi? Kas see sisaldab 3hj mootori teemat ka? Netis kohtasin manuaali, kus oli sees alates 1,5 hj kuni 6hj-ni. Taheti ameerikamaal kuni 8 dollarit saada.


Vasta
#89

(15-08-2011, 10:25 AM)Tift Kirjutas:  Arvata võib, ksf sass, et ksf TT pidas silmas vända tavotitoose. Õlitoosis käib ikke õli Smile. SUl siis kah see õlitoos ehk oiler puudu, lugupeetud TT? Need määrdetoosid on mul ikka küljes, kaks kummalgi pool, määre kah veel sees, ei tea, kas eestiaegne Wink.. Aga tänud Laurenile viite eest, väga piltlik ja asjalik põhimõttekirjeldus. Tirin oma
"lutsuja" ära varju alla ja parajal momendil saab siis aega veeta Smile.
Lugupeetud ksf gruppen omab vist IHC kataloogi? Kas see sisaldab 3hj mootori teemat ka? Netis kohtasin manuaali, kus oli sees alates 1,5 hj kuni 6hj-ni. Taheti ameerikamaal kuni 8 dollarit saada.

Mingisugune on,kuid ei tea kas see on olnud koorelahutajal või mootoril. Igatahes on klaastoruga. Peaks pildi üles panema,kuid hetkel on asi tagaotsitav......Big Grin
Vasta
#90

Oiler on nõelaga, mäletamist mööda 3-6 tilka minutis ja mitte ei õlita kolbi (kuigi seda ka), vaid peamiselt kepsupuksi-kolvisõrme (mõlemas on vastavad avad sees).
Kepsu alumise laagri määrimiseks on (vähemalt peaks olema) väntvõlli otsas ka määrdetoos.
Nookur koos kõige muu seonduvaga on puudu jah.
Pildil näha, et keps on välja jooksnud - muuga ma ei oska seletada seda lappi karteri ülemisel küljel. Võta nüüd haamer ja anna väntvõlli ruumi tagaosas olevale luugile (täpsemalt neljale poldile) lagipähe ja siis katsu need ettevaatlikult lahti keerata. Kuna poldid peaks otsapidi karterisse ulatuma ja on usutavasti elu jooksul korduvalt välja käinud, peaks need keerama. Üleliigne määre laagrite vahelt tuiskab mööda seda ruumi ringi nii, et roostet ei tohiks esineda.
Sealt seest näed sa, mis asendis on kolb, s.t. kas kolb on oileri ava eest ära või ei. Kui on, siis on ilmselt hülss roostes. See on halb. Ühtlasi saad ära katsuda ka kepsulaagri lõtku.
Sellel mootoril on vahetatav hülss, s.t. põhimõtteliselt saab kinniroostetanud kolvi koos hülsiga seest välja võtta ja siis seda parem leotada. Väntvõlli pool on hülsil kaelas kummirõngas.
Katsu nüüd õhuga puhtaks lasta see oileri toru.Võid ka traadiga üritada surkida, et kas läheb kolvini välja või ei. Võimalusel sealt mingit head "moosi" alla ajada. Nt. mingi roosteleotusvahend või siis... jah, petrooleumi! NB! kui mootor ringi käib ja sealt vedelikku alla ajada - KINDLASTI MITTE TORUST SISSE PIILUDA! Petrooli on visa silmast kätte saada... Oileril on klapp vahel, mis takistab silindrist tuleva mütsu, oilerit ribadeks löömast.
Mida sa veel kohe praegu saaksid teha?`
Lase kõik liikuvad osad mingi roosteleotusvahendiga üle ja seejärel katsu kõik määrdekohad ära määrida. Kuigi on palju küljes määrdetoose on teist samapalju ka kohtasid kuhu õlikannuga õli tilgutada.
Vasta
#91

Roostes aparaat viis mõtted liivapritsile.. Väheke otsimist ja tutvumist hindadega ning muude võimalustega (ka AM foorumist Smile jõudsin otsusele, et tuleb ohverdada üks jõude seisev propaaniballoon ja väheke oma aega Smile... Muus osas - tänud seni info eest ja võtan mõneks ajaks aja maha info ja teadmiste kogumiseks, samuti ksf. gruppeni näpunäiteid silmas pidades "Lutsu" lahtiharutamiseks. Õige jah. keps on välja jooksud! Eks lahtivõtmisel selgub, mis kahju see õnnetus seestpoolt teinud on... Igatahes on karter ka keevitatud. Ei tea, kas keps on kah siis vigane olnud.. Aga eks see selgub, kui saab näha, mis "nuku kõhus on" Smile!


Vasta
#92

Panen mälu järgi mõned kohe kirja kah:
Regulaatori pealmisel küljel on kaks ava õli tilgutamiseks. Õmblusmasinaõli pudeli ots peaks sinna sisse mahtuma ja seal, anna talle!
Magneeto ajami juures on kaks, ei kolm kohta. Kõigepealt süütekangikene, millest käivitusasendisse magneetot saab tõmmata, sellel on peal ava, siis kindlasti see hoovastik mis väntvõlli juurest ülekande saab ja magneetot sikutab, seal on kaks kohta mida määrida.
Karburaatori all, keskel on seguklapi (liblika) võlli määrimiseks õlitusava, sinna kindlasti ja kohe palju. Regulaatori/seguklapi hoob on sul kronsteini küljest üldse ära, seda määrima ei pea. Ka nookur on puudu, muidu peaks ka sinna panema õli.
Määrdetoosid keera lahti, vajadusel puhasta kuivanud määrdest ja pane uut täis ning kruti peale. Surub uue määrde detailide vahele ja siis ehk ei hakka rooste minema praeguses- uues keskkonnas.
Kütusepaak korpuse all (silindri all) on terve või läbiroostetanud? ilmselt vist viimane variant.
Karburaatori saad maha, kui keerad lahti kaks suurt mutrit karburaatori peal. Siis ettevaatlikult maha tõsta. NB! vältida haamriga koputamist karburaator ülaserva kohta (seal ilus rant üle aga kui seda teed, läheb keskmine tsink+savi rõngas ilmselt kohe miljoniks. Selle saab küll uue teha.
Karburaatorist on sul kindlasti puudu petrooli nõel ja düüs, mis on ilmselt omal ajal puruks keeratud. Mul on küll 6hp mootori petrooli düüsi joonis olemas aga ennem peame selgeks saama sinu karburaatori mõõdud, et kas need on samad.
Vasakul pool on bensiininõel aga karta on - seegi puruneb kui seda lahti võtta. Seepärast on mõistlik see ennem üles joonistada väliselt ja siis proovida peale leotamist - kas hakkab liikuma. Minu eluaeg kuiva ahju peal seisnud karburaatoril üks hakkas liikuma, teine käis kildudeksRolleyes

Kataloog kajastab 1,5; 3 ja 6 hepaseid mootoreid. See n.ö manuaal on ehk sama mis mul olemas. Tõsi, mina sain selle niisama. Peab ainult välja mõtlema, kuidas seda nüüd "sheerida"

Kui paberimajandust või näpunäiteid tarvis - võib alati ühendust võtta privaadis või siin! Siis peab ka võtma, kui juhtub üks selline määrdetoosi ülemine osa näppu sattumaSmile Mul see puudu
Vasta
#93

"Nuku kõhus" oli unnik kõntsaSmile! Tegelikult avanes selle isetehtud kaane alt selline pilt:
[Pilt: auk.jpg?w=450&h=600]
Küllap keps selle virutas... hea mats oli siis. Ega palju lahti harutada ei saanudki, tõenäoliselt on asi hoorataste mahavõtmise taga. Need on momendil kõvasti kinni. Eks peab kavalusi abiks võtma. Pilt sisemusest:
[Pilt: sisu.jpg?w=490&h=367]
Ja kolb altpoolt:
[Pilt: sisu1.jpg?w=490&h=530]
Kolb on kinni mis kinni... Karbuss on eakas isiksus ja suht kinnise iseloomuga - seda pole mõtet togima hakata, sest tundub, et iga üritus asja avada lõpeb paratamatu katastroofiga.
Võlli puksid võtsin lahti, ehk siis ülemise poole. Võll liigub ja kepsu alumine laager samuti. Edasi saab siis, kui hoorattad on maas. Ksf.gruppen - määrdetoose on kahte mõõtu - väntvõllilaagritel on suuremad, pumba ja tõukurivõlli laagril väiksem. Kumba sul vaja on? Ma võin ühest loobuda küll, sest on kavas ses suhtes midagi muud ette võtta. Minu omad on küll suht roostes... Smile.


Vasta
#94

Loodan,et lugupeetud Tift paneb selle ilusa paiga hiljem tagasi oma kohale! Kui see auk korralikult "taastada" ,siis kaob nagu miskit ära. See on vana aja hõng......
Sellesse paika on pandud vana meistri mõte ja idee parandada see mootor. Kunagi on lennanud keps laiali ja löönud tüki karterist välja. Olen selliseid paikasid vaadanud juba varemalt. Küll pidi inimestel vanasti ikka nutti olema. Kui praegu läheks kellegi autol plokk katki ja auto-omanik hakkaks kusagil töökojas ajama juttu,et parandage plokk ära--siis saadetakse ta kindlalt põhku.... Pole võimalik. Tegelt on ikka võimalik küll. Kõike on tehtud. Tehtaks ka praegu,kui tahetaks. Kahjuks on praegu kõikvõimalikke variante,nii et paik on viimane asi,mis loosi läheb. Ja muidugi tagavaraosi on praegust ikka lademes,võta mida tahad......
Vasta
#95

Karburaator käib tegelikult kaheks pooleks kohe, peale pealt maha võtmist. Need kaks mutrit mis karburaatorit silindripea küljes kinni hoiavad - peavad ka karpat ennast ühes tükis. S.t. et kui karburaator on maha võetud, hoiavad teda koos kaks asja: üks on vahel olev tihend ja teine on alloleval pildil nähtav hall seadepuks/rõngas (kuidas kellelegi). On kohe karburaatori keskel ja ühendab n.ö. õhupuhastajat/õhuklappi ning segulõõri omavahel. Kui ettevaatlikult üritada karburaatori ülemist poolt nüüd keerata (kas vastu- või päripäeva), siis peaks ta selle puksi peal liikuma hakkama. Siis tarvis ettevaatlikult ülemine osa alumisest eemale tõmmata. Muidugi on variant, et see tsingi vms. sodist puks läheb puruks, aga ju see tuleb siis lihtsalt lasta treialil uus teha. Mingist vähe sobivamast ja kollasest materjalist. Ega seal karburaatori sees polegi nagu suurt midagi. Tühjad kambrid, üleliigne kütus voolab üle kambri serva tagasivoolu, kuskohast see suundub paaki tagasi. Olemasolev kütusedüüs aga läheb kardan küll, sul välja võttes katki. See sodi on lihtsalt nii mädanenud praeguseks ajaksSad Aga võid ka panna selle päris mingi vedeliku, kasvõi petrooli või diisli sisse ja unustada sinna mõneks ajaks. Ehk...
[Pilt: IMG_0061.jpg]
Ja kolvi suhtes ära heida meelt! aja mootor kuidagi "istmiku" peale püsti - nii, et silindripea otse üles jääb, siis vala kas küünlaavast (või võta silindripea maha ja sealt otse kolvile) hääd vedelikku peale. Proovitud ja töötav lahus on denatureeritud piirituse ja petrooleumi segu. Nii 1:1-le oli vist. Seda valad sinna peale seisma ja mingi moment märkad - vedelik hakkab läbi voolama. Kui korralikult leotada nii, siis on võimalik pärast kolb tervelt kätte küll saada. Täpsemalt võin protsessi privas või maili teel ka kirjeldada aga ennem tuleb leotamisprotsess läbi viia.

Väntvõlli määrdetoosi ülemine osa mul puudu. Aga nagu ma vaatan praegu kataloogi, siis 6 hepasel on määrdetoos 1 untsise mahuga ja 1,5 ning 3 hepasel 2/3 untsise mahugaSad Muidugi, keere on sama (1/4 vasak) nii, et kui sul päris tõega too toos üle jääb, siis pretendeeriks küll. Vähemalt saab rahuliku südamega käivitada ja ei pea midagi ümber väga tegema hakkama.
Silindri Tropföler on mahuga 5 untsi ja keere "3/8" parem. 1,5-sel on see 2,5 untsi aga keere peaks sama olema. Siis teate mõlemad, kui küsida kusagilt, siis IHC-le, või rahvakeeli Deeringu mootorile.
Vasta
#96

Väga hea segu kinniroostetanud asjade leotamiseks on ka nõuka aegne Johnsoni grafiitõli. Sellel on tore omadus ronida kõikjale vahele.

Eriti ekstreemne lähenemine oleks elektrolüüsi kasutamine, aga see nõuab aega ja kannatust. Tulemus on muidugi hea.

A.

Life\'s journey is not to arrive at the grave safely in a well preserved body, but rather to skid in sideways, totally worn out, shouting \"Holy s--t!....What a ride!
Vasta
#97

Toimetasin gruppeni nõuande kohaselt - keerasin silindriotsa ülespoole ja valasin mingit vedelikku täis. Ülemise servani oli ruumi vast ca`4 cm...
Õlitoosi toru tuli kenasti maha, ava ennast veel urgitsema ei hakanud, ootan veidi.
Ksf. Talupoeg Taluja (TT, nigu püstol Wink) rahustuseks võin öelda, et mulle meeldib isegi see kuppel seal karteri peal Smile . Mõtlesin, et seal võiks lausa klaasitud ava olla - siis hea vaadata, kuidas keps sees askeldab Toungue.
Ploki keevitamisega saab Tartus küll vähemalt üks mees hakkama. Sõltub muidugi kahju (mõra, prao, ava, augu) suurusest .


Vasta
#98

Olen tegelt nats segaduses- nimelt üritasin mootorit täpsemalt identifitseerida ja sattusin mõningasele ebakõlale andmetes. Kui võtta hooratta mõõdud ja nähtavad andmed sildilt, siis oleks nagu tegu IHC "M" mudel 3hp-ga. Aga kui seerianumbri järgi vaadata, siis esiteks ei anta sellist numbrit http://www.oldengine.org/members/hammink...erialM.htm (W18176) üleüldse ja kui natuke loomingulisemalt läheneda asjale, siis antakse numbriga AW18176 ainult 1 1/2hp mootor! Sest mootori sildil on äratuntavalt kirjas "gasoline" ja ülejäänud ehk siis 3hp-lised on tabeli järgi petrooliummootorid... Jätan ma midagi kahe silma vahele? Samas on väntvõlli läbimõõt vastav 3hp mootorile... Hmmm... äkki on keegi sildi ää vahetanud Wink..


Vasta
#99

Pisut lustakamat maiku kah siia:"Pops ja postivahe"


Vasta

Otsides puuduvat "õlikannu", leidsin sellised asjad. Kindlasti on ka teisi tootjaid, siin ainult paar näidist.
Selline
või selline
või siis selline
Analoogsete oilerite müüja leidmine Eestis ei ole seni tulemust andnud. Hydroscand ja Baltflex näiteks. Lisaks olen jõudnud tüüdata veel umbes 40 kaupluse müüjaid. Aru saavad, mõni on isegi kuskil näinud, kuid saadavusest Eestis ei tea keegi midagi.

Tarkus ei tule alati aastatega, mõnikord tulevad aastad üksi ka.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 2 külali(st)ne