Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi

(16-04-2012, 22:08 PM)USSR V4 Kirjutas:  5,5 kW generaatori ehituse edusammud, rootor sai täna valmis, ja ootab uusi laagreid.
Sellele mehele peaks juba ordeni andma tuulikute ehitamise-katsetamise eest! Smile
Jõuaks ka ise millegi niisuguse ehitamiseni...
Muide, foorumis võiks ollagi mingi autasu "Eriliste teenete eest" vms.
No kasvõi näiteks kaasfoorumlaste sõbralik käepigistus koos pidulikult üle antava Saku kuuspakiga peaks näo naerule tõmbama küll. Igavene kuulsus peale selle! Big Grin

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Generaator valmis, ehk siis väike, aga oluline osa suurest projektist. Esmased testitulemused vändaga ringi ajades on sellised:
Ilma koormuseta on uskumatult kerge ja sujuva pöörlemisega, jõnksutamist (cogging) ei ole.
Umbes 30 p/min andis 12 V, 60 p/min 25-26 V, 120-140 p/min 60v. Elektritrelliga u 600 p/min andes sain 230-240v, kiiremini see trell ei võimaldanud, aga loodan, et sünkroonpöörlemiskiirusel 1000 p/min saan 3x400v, sagedus on siis 50 Hz, tuulega muidugi sagedust paika ei saa, aga idee ongi toota "musta voolu". Koormusega on takistus muljetavaldav, lühisesse pannes on peaaegu nagu pidur peal, kui panin kolmefaasilise silla vahele, siis sai kiirelt vändates 1200 W tolmuimeja mootori tööle, hääle järgi tundus, et olid peaaegu täispöörded, igatahes saaks tolmu imedaBig Grin.
Vasta

(19-04-2012, 21:47 PM)USSR V4 Kirjutas:  ... tuulega muidugi sagedust paika ei saa, aga idee ongi toota "musta voolu". ...
Elekter läheb järelikult küttekehale? Põrandaküte?

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Ma ei tea veel täpselt, kuhu ma selle voolu suunan, kui see projekt peaks kunagi valmis saama, igatahes läheb see mingisuguseks soojuseks, on see siis soe vesi, soe tuba või soe põrand. Suurem mure on see, et kui ma selle geneka valmis saan, ei luba kohalik omavalitsus mul seda niikuinii püsti pannaSad, aga valmis teen ma selle ikkagi, küll kunagi kuskil tuleb aeg või koht, kus seda kasutada.
Vasta

(21-04-2012, 22:47 PM)USSR V4 Kirjutas:  ...kui ma selle geneka valmis saan, ei luba kohalik omavalitsus mul seda niikuinii püsti pannaSad, aga valmis teen ma selle ikkagi, küll kunagi kuskil tuleb aeg või koht, kus seda kasutada.
Mõni lahkem ksf! oma põllu peal katsetada ikka lubab, ma arvan. Ja mõni jõukam ostab ehk ära peale seda. Wink


Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

(21-04-2012, 22:47 PM)USSR V4 Kirjutas:  ...
, ei luba kohalik omavalitsus mul seda niikuinii püsti pannaSad,
...

Sellise suhtumisega ei saa jah

Kui geneka torni just 30+ meetri peale ei plaani ajada või kusagile väikelinna olematule krundile naabri magamistoa alla, siis peaks olema võimalik läbi küll rääkida.

Nõudma minnes ja ametnikke lolliks sõimama hakates kohe kindlasti ei saa soovitud tulemust...Rolleyes

Samas on ka Basilio pakutud põlluvariandi puhul vaja KOV luba... Lihtsalt KOV on ilmselt teine.

Samas oleksminul küll huvitav näha, palju sealt tegelikkuses voolu välja tuleb. Üks paarikandine akupaak oleks üsna tänuväärne tarbija...Rolleyes
Vasta

Väike vigur välismaalt http://news.yahoo.com/blogs/technology-b...48427.html

Vasta

(23-04-2012, 23:24 PM)karvik Kirjutas:  Väike vigur välismaalt http://news.yahoo.com/blogs/technology-b...48427.html
Kui selline salaja ning ainult öösiti üles lasta, võib head raha teenida seda nähtust vaatama sõitnud UFO-turiste majutades! Big Grin Sinised vilkuvad tuled peab ka muidugist külge panema, muidu jääb lahjaks.
Kui mina midagi sellist üles laseksin, tuldaks vist kallale - elan suht lennujaama lähedal.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Elustaks pisut soikujäänud teemat. Päikesekollektori projekt hakkas jälle susisema. Õnnestus hankida kaasaegne plekist keskkütteradikas
       
, mille sai pikuti pooleks lõigata, nii et ühest sai kaks.
       
Sobitasin mingid plastist tutsid külge ja värvisin mustaks. Olemasolev kast tuli veidi ümber ehitada, ehk siis sügavamaks. Uued radikad ei mahu muidu klaasi alla ära. Natuke tahab veel nokitsemist, siis saab veega katsetada. Ei tea veel, kas radikad peavad jne. Kui valmis saab, panen pilte üles.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Tegin valmis ühe 1,88m rootori mis ajab ringi LG pesumasina mootorit. Tuulde pöörajat ei ole veel aga katsetatud sai niimoodi.
   

tulemuseks oli 35km/h juures 350v. koormust ei testinud auto abil aga tänase niru tuulega sain teada, et suudab toota. Kuna mootor jõngutab siis ilmselt sellest tingituna oli kaks võimalust. Kas ei tootund midagi või tootis 30-40w. Tuulekiirust ei mõõt aga väga väike oli. minu 50w tuulik igatahes ei tahtnud mastis eriti midagi peale tuule otsimise teha. 1,88m suutis toota maapeal u. 30w ja 10m mastis olev 50w ei teinud midagi ja kui tegi siis ainult 1-2w.

Hetkel ei suuda otsustada mis pinge peale ma selle tuuliku jätan.
üks mõte oli katsetada hiina päritolu otsevõrgu inverterit aga eks seda paistab
Vasta

tänase tuulega oli asi juba parem 120w oli enamvähem pidevalt ja aegajalt käis ka 200W ligi. Pliidiraua sain tuliseks ja tuulik on endiselt selle laua jupi küljes.

12v valgustusest ka veel niipalju, et 5050 SMD LED on ikkagi LED ja kui tahta laia valgus spektrit siis ikka erineva tembiga lambid peavad olema.
sain ühed 3000K-3300K ja teised 6000K-6500K ja koos on päris hea eraldi saab hakkama. Vahepealse tembiga jäävad äärmused ikka vajaka. Aga see kõik võib olla ka minu virin lihtsalt. Minu silmadele on katastroof ka suvaline päevavalguslamp. Kaasaarvatud kompakt luminofoorid.
Nende luminofooride puhul on hea lahendus panna kaks lampi eri faasidele ja sammuti eri tembiga.
Vasta

Sul siis üsna nõudlik silm. Smile Eks ta ole jah, algul üleminek hõõglambilt saastapirnile ja siis ledile. Kõik nad ju erineva spektriga ja silmale algul võõras vaadata. Endal suures osas majapidamises juba aasta või rohkem 5050 ja Power ledidega lambid üleval ja keegi ei virise. Harjub ära. Lambid kõik sooja valgusega, mingeid tuunimisi teinud ei ole.
Kui üldse midagi teha, siis võiks mattklaasi taha panna valged ja kollased ledid segamini. Katsetada võiks ka mitmevärviliste ledidega. Näiteks roheline+punane led annab mõlemat kristalli korraga rakendades oranži valgust. On olemas ka RGB ledid, mida pole ise katsetada jõudnud. Teoreetiliselt peaks nendega andma toitepingetega mängides tekitada igasuguseid värvitoone.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Nõrk silm jah aga perekonna viga vist. Vanamees sama hädaga. Tal köögi valgus luminofoor torude peal ja need jooksevad eri faasis ja siis ka veel lisaks mingi lahendus sageduse tõstmiseks.
Ise ei suuda eriti üle 3h tööjures peenikest tööd teha. Seal juba seitsmes aasta läheb ja ei harju kuidagi.

Aga see seleks!

Keegi võiks pakkuda hea idee kuidas 80-350v pinge sisendiga saaks hea 24v laadija? Ei pea olema MPPT.
Mõistliku hinnaga seejuures. Mingid tootjad pakuvad küll, aga hind algab 600€ kandist
Vasta

(11-05-2012, 14:48 PM)karvik Kirjutas:  Ise ei suuda eriti üle 3h tööjures peenikest tööd teha. Seal juba seitsmes aasta läheb ja ei harju kuidagi.
Küll juba OT, aga ega seal lae- ja kohtvalgusti spektrid erinevad ole? Vaat see pidi küll silma tapma, eriti kui ka lakke on erinevad luminofoortorud keeratud ja neistki mõned nähtavalt värelevad-vilguvad. Siis viib pikapeale mõistuse kah peast!

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

teemast mööda: kohtvalgustina kasutan halogeeni või üldse toimetan aknalaual aga kuna töö väga liikuv siis ei saa lampi ja aknalauda igale poole kaasa vedada.


teemase: http://www.thebackshed.com/forum/forum_p...=4946&PN=1 kahjuks jälle inglisekeeles aga igati hea lahendus. Kui häda käes suudab igaüks asja kiirelt peatada ja kui gene maha põleb või mõni katkestus siis saab ikka peatada. Tegelikult furling ei pidanud päris seisma asja jätma aga vähemalt ei lähe lõhkuma. Vast kaks asja korraga ei lähe vussi. Tavaliselt.
Vasta

Nonii, asi koos ja töötab!
   
Vahetasin välja ka talvel iseenesest pooleks läinud kuulkraani, mille asemel siiani "pime" oli. Siis sai boilerile trassisurve sisse lasta ja õhtul ka esimese ämbritäie sooja vett. Terve 200L boileri soojaks saamine võtab mitu päeva. Kui vanarauast veel ühe sellise radika leian, teen ehk teise paneeli veel kõrvale. Saab "pauerit" juurde. Suvel rannailmadega peaks seesama kah asja ära ajama.
Praegu on nii, et kui pump 50* juures käivitub, lüüakse soe vesi kiiresti boileri kütteringi ja paneeli temperatuur langeb 40*-ni mõne minutiga. Kui kaua uus laar vett soojeneb, seda ei mõõtnud, aga võtab ikka aega. Reaalajas vee soojendamisest on asi kaugel. See-eest on pumba tööaeg ja seega elektrikulu minimaalne. Mõtisklen siin, kas osta pumba käitamiseks 5W eraldi päikesepaneel või vedada kaabel olemasolevast süsteemist.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta

Väga hea!

kas sul on boileris soojusvahetiga või soendab seda vett mis boileris endas?

Vahetiga pidavat olema efektiivsus suurem kuna vaheti ja boileris oleva vee tembi vahe on suurem ja paneeli temp hoitaks kõrgemal. Ei pea enam hakkama uuesti saabunud vee soendamiseks aega raiskama , et saaks jälle pumpa lülitada.

Muidugi suureneb kohe keemaminemise võimalus.
Vasta

(14-05-2012, 20:58 PM)Basilio Kirjutas:  Mõtisklen siin, kas osta pumba käitamiseks 5W eraldi päikesepaneel või vedada kaabel olemasolevast süsteemist.

Hea töö tõesti! aga mis pump see nii väikse energiatarbega suudab vett ringi ajada? Smile Olen sellist väikest pumpa väikestviisi otsinud (calix pakkus mingi röögatu hinnaga)
Vasta

(14-05-2012, 22:35 PM)karvik Kirjutas:  kas sul on boileris soojusvahetiga või soendab seda vett mis boileris endas?
Soojusvahetiga. Kasutasin veneaegset keskkütteboilerit, mis naabrimehel remondist üle jäi. Mõte oli, et kui asja perfektselt toimima saab, siis valan välisesse ringi antifriisi sisse. Saab rahulikult magada, kui öösel miinuskraadid külla tulevad.
Keemaminekut ei karda kui pump vähegi töötab.
(14-05-2012, 23:44 PM)taavi Kirjutas:  Hea töö tõesti! aga mis pump see nii väikse energiatarbega suudab vett ringi ajada? Smile Olen sellist väikest pumpa väikestviisi otsinud (calix pakkus mingi röögatu hinnaga)
Ega 5W paneel pumpa otse ära ei toidagi, 10W oleks vaja. Aga pump ei tööta pidevalt! Kui lisada väike aku, on elektrit küll. Mul AA mõõdus akupulki terve karbitäis.
Pumpa kasutan sellist: http://www.royalvision.ee/index.php?acti...=ise&id=10
Väga hea pump on. Liigub ka odavamaid, mis mõeldud jahutussüsteemidele, aga need ei kannata üle 60 kraadi. Selle pumbaga võib ka keeva vett pumbata.

Füüsika on valus ja matemaatika teeb vaeseks, kui sa nende sõber ei ole.
Vasta


Väga hea pump on. Liigub ka odavamaid, mis mõeldud jahutussüsteemidele, aga need ei kannata üle 60 kraadi. Selle pumbaga võib ka keeva vett pumbata.
[/quote]
Vaatasin pumbal suht peened väljundtorud.Mul tegemisel kaks paneeli katusele 2,5x1,25m,väljund torud 3/4 tolli.See pump ilmselt väike?Palju selle tootlikus on m3/h?
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 40 külali(st)ne