Päike, tuul ja vesi - need me sõbrad kolmekesi

Selgitage rumalale üht nüanssi palun. Ma tõesti ei soovi tervet seda teemat läbi lugeda, teate küll miks.
Hoonele parema energiamärgise saamise vaatevinklist on kõige parem, kui toota elektrit taastuvatest allikates ise - seda ei võeta energiakulu arvutustes üldse arvesse. Samas võrgust sisseostetud elektrienergia korrutatakse energiatarbimise arvutamisel kahega (kaalumistegur).
Kui päeval jääb oma tarbimisest üle (annan selle võrku) ning öösel võtan võrgust tagasi, kas see kompenseerub või kajastub kuidagi energiatarbimise andmetes eriti just tarbimisteatisel?

Ühtlasi soovitage varutoiteks UPS-i, millel on sisendpinge 24V või rohkem. Ei pea olema ideaalse siinusega ega uus. Ehk isegi mingi suurem aparaat, mida saaks uute akudega elule turgutada. 400V väljund ei pea olema aga miks mitte ...

Maasturite hankimist Ukraina sõjaväele ja nende remonti meie Põhja-Tallinna töökojas saad toetada läbi Toeta Ukrainat MTÜ a/a EE387700771008885941. Selgitusse maastur Ukraina sõjaväele.
Vasta

Ma küll ei näe mingit pattu enne soetamist asja tasuvus ära arvestada. Ja Priidu postitusest saan aru, et mis ja kuidas arvestas. Metsakohina jutust aga ei saa aru muud, kui et pani pargi üles, ei mingit seletust mis ja kuidas.
Vasta

(09-05-2021, 20:53 PM)isandpauk Kirjutas:  Selgitage rumalale üht nüanssi palun. Ma tõesti ei soovi tervet seda teemat läbi lugeda, teate küll miks.
Hoonele parema energiamärgise saamise vaatevinklist on kõige parem, kui toota elektrit taastuvatest allikates ise - seda ei võeta energiakulu arvutustes üldse arvesse. Samas võrgust sisseostetud elektrienergia korrutatakse energiatarbimise arvutamisel kahega (kaalumistegur).
Kui päeval jääb oma tarbimisest üle (annan selle võrku) ning öösel võtan võrgust tagasi, kas see kompenseerub või kajastub kuidagi energiatarbimise andmetes eriti just tarbimisteatisel?

Ühtlasi soovitage varutoiteks UPS-i, millel on sisendpinge 24V või rohkem. Ei pea olema ideaalse siinusega ega uus. Ehk isegi mingi suurem aparaat, mida saaks uute akudega elule turgutada. 400V väljund ei pea olema aga miks mitte ...
https://www.akromex.com/eshop/category.p...ategory=11 Pakub 2,4kw siinuspingega UPSi 462eur eest.
Vasta

(09-05-2021, 20:45 PM)Janka Kirjutas:  ...Rahanälg ajab hulluks, muud ei midagi  Big Grin
minul sellist nälga pole kohe üldse ja hulluks ka ei plaani minna.
mind häirib hoopis see hurraaaa-optimism.
seepärast tahakski teada kuidas asjad päriselus on.
mina olen vanamoodne ja selliste nooblite asjade suhtes nagunii skeptiline.
ja kui paneelimüüja ise nimetab seda businessi puhtalt lollide käest raha
ära võtmiseks, siis oleks väga abiks kõikvõimalikele küsimustele
pädevaid vastuseid saada.
võib-olla ongi kullaauk, aga kui hoopis mutiauk peaks olema,
siis ehk kellelgi hoopis jääb raha alles.
Vasta

(09-05-2021, 10:12 AM)Raivo Kirjutas:  
(09-05-2021, 06:16 AM)mesinik Kirjutas:  Küsisin ühele kinnistule elektrisaamise võimalust, kus lähim vooluots 500m pakkumises oli 39 000eur esimese hooga, mis sisaldas ka alajaama ehitust (500m kaugusele), teine pakkumine oli 33 000eur. Olemasoleva alajaama kaugus 1km.
Kuni 400m on liitumine ampripõhise fikseeritud hinnaga. Aga liitumiseks vajatakse tarbimiskoha projekti.
Pakkusin neile välja, et lasen ehitada liini oma rahaga ja kingin selle neile. Ei sobi.
Huvitav, kas liitumispunkti alajaama kõrvale ei saa küsida?
See siis eeldab isiklikku liini sealt edasi.
Vasta

(09-05-2021, 20:55 PM)honkomees Kirjutas:  Ma küll ei näe mingit pattu enne soetamist asja tasuvus ära arvestada. Ja Priidu postitusest saan aru, et mis ja kuidas arvestas. Metsakohina jutust aga ei saa aru muud, kui et pani pargi üles, ei mingit seletust mis ja kuidas.
Kas ma olen kirjutanud, et lihtsalt tuli lambist mõte ja panin püsti?

Tegelikult on praeguse seisuga tasuvusaeg 11 aastat. Jah tundub pikk olema
Taastuvenergia toetus vähendab seda aega aasta kuni kaks. Jääb alles üheksa aastat.
Tõenäoline elektri hinna ja traatide kulumise tasu tõus samuti vähendavad tasuvusaega. Kui tõusevad kaks korda, siis jääb alles 4,5 aastat.
Ärge unustage inflatsiooni, ka see töötab tasuvuse kasuks. 
See siin ei põhine täpsetel arvudel, aga üldjoontes annab aimu mis saab toimuma.

Olen varem kaks korda rõhutanud, et eesmärk oli saada elektriarved NULLI. See oli nüüd kolmas kord. Arvestades, et praegu toodab ka pilves ilmaga, siis on täiesti reaalne plaan. Kui keegi tõsiselt soovib, siis võin ka suvalisi numbreid kirjutada, need tõestavad ju paremini ja hästi palju linke igale poole.

Muide see on niiöelda võtmed kätte toode. Ise tuli lepingud läbilugeda ja allkirjastada ja vahel projektijuhile teada anda, kui mõni ametnik ei viitsinud tööd teha. Teistele hoiatuseks, et lugege lepinguid hoolega, käib üks copy-paste, isegi talude nimed ja aadressid.

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

Mul ka üts küsimus, see pigem neile kelle paneelid kauem olnud, mitu % neist 5 või 10 aasta pärast töökorras on ning palju rikkeid esineb? Kas ka tootlikus ajapikku langeb?

'Per cogo, non per mico' (Edasi kompressiooni, mitte sädemega)
https://www.facebook.com/Teedehooldus/
 Ulila Jäärada FB
Vasta

(09-05-2021, 22:38 PM)mlsluik Kirjutas:  Mul ka üts küsimus, see pigem neile kelle paneelid kauem olnud, mitu % neist 5 või 10 aasta pärast töökorras on ning palju rikkeid esineb? Kas ka tootlikus ajapikku langeb?
voot, ma tahaks ka teada! Millegipärast arvan, et 10 a pärast on tegu prügimäe kaubaga nagu ka enamuse maakütteseadmetega, mille puhul tuelb suur osa välja vahetada, heal juhul jääb alles torustik maas ja hoones. Meil töö juurtes on hoone torustikku juba betooni sees lapitud, hakkas lekkima teadmata põhjusel, katel ise välja vahetatud jne Seade paigaldati 2006, viimane suurem remont oli 2019 sügis. Teise hoone lekkekohta ei suudeta tuvastada ... läheb regulaarselt piiritust juurde.
Vasta

Tahaks ühe asja veel ära klaarida. Eelmisel lehel oli üks pikem kirumine Maksuameti ja ooüüde suunas. Päris nii kole see asi tegelikult ei ole. 

https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-de...sukohustus

Maksustamisele kuulub müüdud elekter ainult siis kui aasta lõikes plussi tuled. Ja rahaliselt plussi, mitte tootluselt. Ning siis ka maksustatakse ainult ülejääki. Nii et tegelikult kodused jaamad üldiselt maksustamisele ei lähe, olenemata sellest mis Targad väidavad.
Vasta

(09-05-2021, 22:38 PM)mlsluik Kirjutas:  Mul ka üts küsimus, see pigem neile kelle paneelid kauem olnud, mitu % neist 5 või 10 aasta pärast töökorras on ning palju rikkeid esineb? Kas ka tootlikus ajapikku langeb?

Heal sõbral on 2012 paigaldatud jaam. Selle aasta aprill oli üks parimaid seni aprilli toodangutest. Seni null probleemi. Paneelid Eestis toodetud. Käisime kunagi korra seal tehases vaatamas ka, tundus igati viisakas värk. Ise nad on veendunud, et 25 aastaga tootlus märgatavalt ei lange.
Vasta

(09-05-2021, 22:51 PM)olli Kirjutas:  Maksustamisele kuulub müüdud elekter ainult siis kui aasta lõikes plussi tuled. Ja rahaliselt plussi, mitte tootluselt. Ning siis ka maksustatakse ainult ülejääki. Nii et tegelikult kodused jaamad üldiselt maksustamisele ei lähe, olenemata sellest mis Targad väidavad.
Jutt on elektrist või elektrist+ülekandetasust?
Vasta

(09-05-2021, 23:10 PM)Raivo Kirjutas:  
(09-05-2021, 22:51 PM)olli Kirjutas:  Maksustamisele kuulub müüdud elekter ainult siis kui aasta lõikes plussi tuled. Ja rahaliselt plussi, mitte tootluselt. Ning siis ka maksustatakse ainult ülejääki. Nii et tegelikult kodused jaamad üldiselt maksustamisele ei lähe, olenemata sellest mis Targad väidavad.
Jutt on elektrist või elektrist+ülekandetasust?
 
Elekter+võrgutasu+aktsiis+käibemaks on see, mida eraisikuna elektri ostmiseks tasuda tuleb.
Loogika on lihtne. Ütleme, et on eraldi konto, kust võtad raha elektri ostmiseks ja kuhu laekub raha elektri müügist. Kui seal kontol on aasta lõpus rohkem raha kui aasta alguses, siis see vahe kuulub maksustamisele.
Vasta

(09-05-2021, 22:26 PM)diesel Kirjutas:  
(09-05-2021, 20:45 PM)Janka Kirjutas:  ...Rahanälg ajab hulluks, muud ei midagi  Big Grin
minul sellist nälga pole kohe üldse ja hulluks ka ei plaani minna.
mind häirib hoopis see hurraaaa-optimism.
seepärast tahakski teada kuidas asjad päriselus on.
mina olen vanamoodne ja selliste nooblite asjade suhtes nagunii skeptiline.
ja kui paneelimüüja ise nimetab seda businessi puhtalt lollide käest raha
ära võtmiseks, siis oleks väga abiks kõikvõimalikele küsimustele
pädevaid vastuseid saada.
võib-olla ongi kullaauk, aga kui hoopis mutiauk peaks olema,
siis ehk kellelgi hoopis jääb raha alles.
Kui võtta eesmärgiks enese EE luti otsast lahtiühendamine või noh, peaaegu lahtiühendamine, sest täielikult 100% meie laiuskraadil seda ainult päikese najal teha ei saa, siis igal juhul tasub ära. Energiasõltumatus ehk siis isikliku energia olemasolu majapidamises on kõikide vabaduste alus siin maamuna peal.
Aga kui hakata tasuvust rahasse ümber arvutama või veelgi hullem - ajada sassi omavahel tasuvus ja kasumlikkus, siis - ahh, minge kuu peale oma tati nämmutamisega!
Vasta

(10-05-2021, 00:17 AM)Janka Kirjutas:  
(09-05-2021, 22:26 PM)diesel Kirjutas:  
(09-05-2021, 20:45 PM)Janka Kirjutas:  ...Rahanälg ajab hulluks, muud ei midagi  Big Grin
võib-olla ongi kullaauk, aga kui hoopis mutiauk peaks olema,
siis ehk kellelgi hoopis jääb raha alles.
ajada sassi omavahel tasuvus ja kasumlikkus, siis - ahh, minge kuu peale oma tati nämmutamisega!
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Kumbagi pole Big Grin Aga RAHULOLU on kõigest olulisem.  Se on nüüd 35 aasta kogemus! Nii eluea, kui reaalsuse, 15 KUNI 50! Ja kurat, nii mõnus on tatti nämmutada! Kuniks kohale jõuab...
Justnimelt! Ja MIS on asja mõte siis??? Olen "nullis" viiekohalises investeeringus???  10+ aasta peale. Ma jätan siis selle "investeeringu" tegemata... 

Ma saen päriselus lehtpuu-võpsikust välja 50% puidust ja mu VARA hind tõuseb +50% tänu Maailmaturu hinnatõusule!!!!  Ma küsin veelkord - koolis olete käinud??? Kus kuradi kohast see KASUM tuleb??? Peale maksude ära maksmist...
Vasta

Vaadates eelnevat vahtu, siis rahulolust on asi kaugel, lihtsalt tõdemus, et teistel on midagi, mida sul pole. Nii on paljude asjadega. Tee seekord ka nii nagu puudeveoga - võta laenutusest päikesepatareiga taskulamp  Big Grin 
Mitte ühegi investeeringuga ei ole võimalik kohe esimesest minutist kasumit teenida, enne tuleb ikka tasa teenida ja siis tuleb kasum.
Üldiselt on nii, et kes oskab see teeb ja kes ei oska see õpetab Cool

Kes oskab, see teeb - kes ei oska, see õpetab!
Vasta

Ega kodust päikeseparki ei tulegi võtta investeeringuna. See on pigem nagu kaevu kaevamine, pudelivee ostmise asemel.
 Oletame, et päevane elektritarbimine on 1000kwh. Selle maksumus Aprillis oli: võrgutasu päevane 7,39 s/kwh ja elekter päev 6,60 s/kwh kokku 13,99 s/kwh.
 Päikesepark toodab energiat päeval, kui nüüd omatarbest rohkem toota saab ülejäägi müüa. Müügi puhul võetakse börsihinnast mingi % veel maha ja kätte saad kwh eest oletame, et 5,9 s/kwh. Paraku on elektrit vaja ka öösel. Oletame, et öine elektrikulu on 500kwh. Öise el maksumus Aprillis oli: võrgutasu öine 4,30 s/kwh ja el öine 4,00 s/kwh kokku 8,3 s/kwh. Öise energia eest tasumiseks peaks müüma päeval võrku 500*8,3/5,9 703,4 kwh energiat. Sellisel viisil peaks päikesepark tootma kuus 1703,4 kwh energiat, et saavutada rahaliselt energia eest makstav summa 0. Rahaline kulu 1500kwh hankimiseks Aprillis 1000*13,99 pluss 500*8,3 on 181,4 eur.
Koduse päikesepargi energia hinda tuleks arvestada ikkagi selle hinnaga, mis oleks kulu võrgust ostes, mitte ainult el hind.
Vasta

(09-05-2021, 22:38 PM)mlsluik Kirjutas:  Mul ka üts küsimus, see pigem neile kelle paneelid kauem olnud, mitu % neist 5 või 10 aasta pärast töökorras on ning palju rikkeid esineb? Kas ka tootlikus ajapikku langeb?
Oleneb tootjast - näit. tuttava paneelidel on tootjagarantii 12a ja võimsusgarantii 25a (see viimane tähendab et garanteeritakse tootlikkuse kahanemine mitte rohkem kui 17% selle aja peale). Iseasi mis sa nendega teed kui paneelide müüjat või tootjat selle aja peale vahest enam olemas pole. Smile

Idiootidega pole mõtet vaielda - nad veavad sind enda tasemele ja lajatavad siis kogemusega /Iid-Tõstamaa/
Anna väikesele inimesele veel väiksem võim kätte ja ta arvab kohe et on Jumal taevas (või mode foorumis...)
Vasta

Kuidas praeguse aja elektrihindadega päikesepaneelide ja tuulegenede perspektiiv paistab ?
Vasta

(30-09-2021, 00:00 AM)edvard Kirjutas:  Kuidas praeguse aja elektrihindadega päikesepaneelide ja tuulegenede perspektiiv paistab ?
Paneelid on pikaaegne investeering ja ei tea, kas hind juhitamatule elektritootmisele nii pikalt kõrge püsib.
Eile võeti vastu elektrituru muudatuste seadus, mis lubab suurtele tootjatele ka toetusi madalamate hindade juures, aga kõrge hinna juures nagu praegu toetust ei saaks.
Mina olen 3 kuuga saanud elektri eest ca 300eur ja taastuvenergia toetust ca 250 eur.Jaam 15kw, võrku lubatakse 10kw. Investeering kokku u 15 000eur. 
Teadmata on ainult see, palju ma omatoodetud elektrist ise ära olen tarbinud. Pakun, et juuni, juuli august tuli ära ka pool aastatoodangust.
Mina ei investeeriks praegu, kui toetust ei saaks, vaatamata kõrgele elektrihinnale, kui pole majapidamises juhuslikult üht elektriautot.
Lisaks tuleks ka täpsustada, kas on üldse võrgus vabu võimsusi.

https://maaleht.delfi.ee/artikkel/946940...uua-ei-saa
Vasta

mesiniku poolt välja toodud hinnanumbrid on igati õiged, endal toimus liitumine selle aasta augustis ja vara veel järeldusi teha.Augusti kuu toodang oli pea 2000 kwh.  Ainult potensiaalset elektriauto laadimist ei ole veel  selgeks mõelnud. Kõige õigem oleks laadida, kui park toodab, aga siis tuleb just kodust väljas olla. Keegi targem võiks oma kogemusi jagada. Päikest! Ja tänud modele, kes segasevõitu postituse ära klaaris.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 124 külali(st)ne