Harrastame vanu busse
#41

Keegi pidi harrastama linnalähi Ikarust. Kas vastab tõele või vaid kerge luulu?
Vasta
#42

Igatahes on üks tuntud Pärnu mees, Toivo Kivi, otsustanud vanade busside harrastamisega vähe vahet pidada.
http://www.parnupostimees.ee/597930/rake...as-utiili/
K


(29-10-2010, 17:17 PM)Regardman Kirjutas:  Keegi pidi harrastama linnalähi Ikarust. Kas vastab tõele või vaid kerge luulu?

Vasta
#43

Vanade busside harrastamise ja restaureerimise osas tundub veidi vaikseks olema jäänud. Kindlasti on kõikidel senistel ja uutel harrastajatel käed tööd täis ja foorumis kajastamiseks kipub näppe nappima. Samas võib näilise vaikuse põhjuseks olla ka algmaterjalide vähesus. Õnneks on müügile paisatud uusi ja huvitavaid vanabusse. Lvovi tehase fännidele on lausa kaks ühe hinnaga: http://www.auto24.ee/used/468855
Ja eritellimusena valmistatud busside huvilistele on pakkuda Berkhof: http://www.auto24.ee/used/858036

Eks vanaaegseid busse jääb iga päevaga järjest vähemaks ja kõikidele soovijatele ei pruugi jätkuda.

Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#44

Eks vanaaegseid busse jääb iga päevaga järjest vähemaks ja kõikidele soovijatele ei pruugi jätkuda.
[/quote]

Teisest küljest jäävad tänased bussid ka kogu aeg vanemaks ja on ka paarikümne aasta pärast samuti vanaaegsed, nii et kui aus olla, siis see läte ei kuiva kunagi.
Kui aga päris aus olla, siis mõne aasta pärast tuleb endale lihtsalt tunnistada, et kõik seda tüüpi bussid, mida sa oleksid tahtnud restaureerida on juba köögitehnikaks või aiamööbliks tehtud. Samasse auku on ilmselt kadunud ka sinu nimekirjas teisel ja kolmandal kohal olnud isendid ehk need, mida hetkel veel leida on.
Vasta
#45

Samas oleks ikka huvitav teada, kui mitu inimest siis vanade busside restaureerimisega Eestis tegeleb ja kes nendest tõstab käe püsti ja soetab 6500 euro eest bussi, mille kandekonstruktsioon oli juba enne bussiks sündimist roostes?
Äkitselt olen mina selles hinnapoliitikas süüdi oma süüdimatute väljaütlemistega?

Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#46

Ei v'si kordamast, et Ukrainas ka LAZ-697-9 Turiste varajasi (s.t. et ikka vana disainiga, ehk siis teistsuguse ninaga) saadaval hulgi v'ga heas konditsioonis ning odavalt.

[Pilt: 1.jpg]

Saab ka varasemaid "ümmargusi", aga neid on tõesti vähe, Krimmis, võib olla kümmekond...ning selge on see, et arv väheneb.

Dodge WC52 1943;   Buick Century Riviera 2D 1955; Volga M21i 1960;   Cadillac Fleetwood Brougham 1967; Jensen Interceptor MK1 1967,  Rover P5B Saloon 1973;   Mercedes 280S W116 1977, Volga GAZ-24 V6 Konela 1976

Autod ja blogi.
Vasta
#47

Mina siinkohal oma käppa püsti ei aja. Pole lihtsalt minu buss. Vana kerega 697e-Turist on minu jaoks oluliselt ahvatlevam buss. Sellise suurusjärgu Eesti Uusi Rublasid olen mina pigem nõus investeerima Armex'i Zis-155 ostmiseks. Vaba ruumi selle paigutamiseks tekiks kohe, sest naine ja lapsed koliksid sellise ostu peale (pean silmas bussi seisukorda ja kulutatud raha hulka) pikemalt mõtlemata kuhugi mujale. Ilmselt tuleks mõnda aega ka kinnises osakonnas sund-ravil veeta. Sama juhtuks ka nende kahe Laz-i ostmise korral, kuid siis ilmselt kuulutatakse lisaks veel teovõimetuks ja määratakse eestkostja.
Vasta
#48

Läänemaa ümmarguste esitulede ja kolmeosalise esiuksega LAZ on kah veel alles.
Vasta
#49

(04-11-2011, 16:40 PM)Soobel Kirjutas:  Läänemaa ümmarguste esitulede ja kolmeosalise esiuksega LAZ on kah veel alles.

Mina hetkel passin, sest olen oma esimese bussi juba leidnud. Tõenäoliselt leian tulevikus ka teise. Ilmselt passib ka Albu, kes on Eesti üks tõsisemaid Laz busside viljelejaid, sest nagu ma aru sain, on Albu terve selle suve, samuti nagu minagi, tegelenud Laz-ide veeretamisega ühest kohast teise. Ainus vahe on see, et mina veeretasin Zil-e. Nüüd üritan hakata korralikuks ja midagi ka valmis teha.
Tulevaste Laz-i-entusiastide leidmiseks oleks mõistlik neile näidata pilte juba taastatud vanadest bussidest ja siis sööta ette mõni Laz buss ning öelda, et see on peaaegu sama aga natuke uuem ja meie oludes juba äärmiselt haruldane buss, mis ilmselt ei pruugigi varsti enam nii vale olla. Asjaolude kokkusattumisel võib selline tegevus isegi vilja kanda ja me saamegi Eestisse ühe Laz bussi mida näitustele ja tagasi vedada.
Vasta
#50

Vaadake lugupeetud!
Nagu näete,on teedelt kadunud paljud bussid ja autod,mida pidasime omal ajal täiesti tavalisteks ja silmale harjunuks. Jutt käib meist,nõuka -aegsetest inimestest. Kes külmetades ootasid bussipeatustes kõrv kikkis,et kas buss juba tuleb ja kuuldes seda tuttavat aua-aua-aua,saime aru kas tuleb LAZ või IKARUS. Nüüd on linnutiivul möödunud paarkümmend aastat,mis tõesti oleks nagu eila juhtunud. Midagi pole teha.
Nüüd aga vaatan,et varsti pole alles enam ei üht ega ka teist. Kõige kurvem on see,et hävitustöö käib igal rindel. Kõik peeneks ja rahaks. Või kiluleivaks. Viimasest saaksin veel kuidagi aru.... Ja kui nüüd keegi võtab ette mõne suurem masina taastamise,teate- no tuleb tõesti müts maha võtta. Võtaks ka edaspidi. Kas poleks tore,kui jälle vurab vasta mõni tuttav masin,mida pole ammu näinud. Teate, mul täitsa savi ja kama,kui keegi ütleb,et ei tasu ära ja täitsa tavaline ja pole haruldane. Et selliseid saab veel uusi ja nii edasi. Saab küll,kuid see pole see. Sellel oleks nagu midagi puudu. Ah et mida? No midagi oleks nagu.....
Selle ajaga,mis me siin arutame,vaidleme ja mõtleme,lõigatakse nii palju masinaid puruks,et kui tegudeni jõuame,polegi enam midagi teha......

Jõudu!
Vasta
#51

Kui te tahate näha meie teedel veel vuramas mõnda LAZ bussi, siis tehnikat tundvad inimesed neid taastama ei hakka vähemalt mitte endale. Omada on sellist roostetavat asja pisut frustreeriv. Puuduva LAZ bussi lahendamiseks oleks vaja leida üks asjast mitteteadlik IT tudeng, neil on alati hoomamatult palju raha ja nad ei tea mida sellega peale hakata. Ühele sellisele on vaja saata iga päev LAZ bussi pilte ja teha talle selgeks, et see on maailma parim buss, tal on kõige kallim kuvar ja sealt tundub isegi LAZ buss igati ilus buss. LAZ buss näeb mingi nurga alt välja isegi nagu õun! Mõne aja pärast küsib IT tudeng, kuhu ta võiks raha üle kanda ja kes talle selle valmis teeks. Siis tuleb anda enda konto number ja minna poodi nelikant toru ostma. Nii lihtne see ongi.
Asja point on lihtsalt selles, et tehnikat ja kätega tehtavat tööd tundev inimene ei hakka kunagi oma raha ja vaba aja eest LAZ bussi taastama, kellegi teise raha eest aga palun väga.

Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#52

[Pilt: Bus_LAZ-695M.jpg]

Wikis pildil oleva "ümmarguse" LAZi, olen mina näinud samas kohas 2009 aastal.

Väidetavalt, aasta enne nähti Krimmi suurima bussipargi ümbruses korduvalt kandiliste rattakoobastega LAZi, ehk siis väga varajase bussi.

Dodge WC52 1943;   Buick Century Riviera 2D 1955; Volga M21i 1960;   Cadillac Fleetwood Brougham 1967; Jensen Interceptor MK1 1967,  Rover P5B Saloon 1973;   Mercedes 280S W116 1977, Volga GAZ-24 V6 Konela 1976

Autod ja blogi.
Vasta
#53

(05-11-2011, 21:50 PM)Väravamehaanik Kirjutas:  Kui te tahate näha meie teedel veel vuramas mõnda LAZ bussi, siis tehnikat tundvad inimesed neid taastama ei hakka vähemalt mitte endale. Omada on sellist roostetavat asja pisut frustreeriv. /.../ Asja point on lihtsalt selles, et tehnikat ja kätega tehtavat tööd tundev inimene ei hakka kunagi oma raha ja vaba aja eest LAZ bussi taastama, kellegi teise raha eest aga palun väga.

Karm hinnang LAZidele ja nende ajaloolise väärtuse hindajatele. Aga taastustööga väga kursis oleva inimesena võid Sa loomulikult nii öelda. Mina olen veel noor ja taastustööde tegelikust suurusest ehk endale võetud raskest koormast saan aimu siis kui asi busside liigutamisest ja tagavaraosade kogumisest tõsisemaks läheb. Hetkel ajan vaikselt oma rida ikka edasi ning loodan kunagi endale (ja teistele Eestis ajaloolise väärtusega bussitüübi austajatele) taastatud bussiga mööda teid ikka vurada. Saame näha. Aga aega sinnani veel läheb. Kes tahab, kritiseerigu aga... Kuna mulle teadaolevalt ühed tehnikat tundvad inimesed ühte LAZ-bussi hetkel siiski taastavad (!), saab Eestis sõidukorras LAZe tulevikus õige mitu olema. Minul pole selle vastu midagi, et mitu ühesugust vanabussi on, seda parem. On ju kaks Ikarus Lux'igi...
Vasta
#54

See läks nüüd küll toredasti. Justkui oleks oksaga herilasepesa torkinud. Kõik Laz-busside entusiastid kohe platsis.
Kõige hullem on aga see, et denis23 jätkab järjest ilusamate Laz-bussi piltide postitamist siia teemasse. Kui nii edasi läheb, siis võib juhtuda see, mis juhtus Albu'ga. Õnneks peavad piltidel kujutatud bussid veel oluliselt ümaramaks minema ja teiseks pole mul enam õue peal vaba ruumi.
Aga Albu on vähemalt õigel teel. Mina vedasin oma kola 10 aastat edasi-tagasi, enne kui mingeid tulemusi hakkas tulema. Kui Albu'l aga 7 ja poole aasta pärast ka tulemusi ei paista, siis kaob minul küll lootus Laz-bussiga Eestimaa teedel sõita. Kuid siis ma imetlen Denissi saadetud pilte ja unistan niisama.
Tõsiste Lazi-huviliste asemel hakkaksin mina juba tegutsema, sest turumajanduse tingimustes kasvatab nõudluse suurenemine ka hindasid. Kui siin ennist tuli välja, et Laz-e jääb aina vähemaks, siis sellest tulenevalt on oodata Laz-bussi hindade tõusmist uuele rekordtasemele. Hinnatõusuga on juba kaasa läinud ka esimesed kodumaised Lazi-müüjad, kes põhjendavad hindade tõusu dollari tugevnemise, sisseostuhindade tõusu ja maailma Lazi-varude ümberhindamisega. http://www.soov.ee/jogevamaa/Laz_697_146...a=1&last=1
Vasta
#55

(06-11-2011, 00:05 AM)Albu Kirjutas:  Minul pole selle vastu midagi, et mitu ühesugust vanabussi on, seda parem. On ju kaks Ikarus Lux'igi...

Ega minul pole ka selle vastu midagi, et vanu busse rohkem on ja see on propagandistlikus võtmes isegi väga hea, sest siis hakkavad inimesed ja inimeste esindajad ehk rohkem aru saama sellest, et Eesti suguse hajaasustusega riigis on vaja edendada bussitransporti, mitte kulutada suuri summasid raudteel reisijate vedamiseks suurte linnade vahel. Bussidega saab aga kõik kolkakülad läbi logistada ja Eestis inimesi elamas hoida.
Ikarused võtan enda kanda, ootel on Ikarus 55 ja 255, ning kui hästi läheb ja komisjon rahule jääb siis saab ka Võrus lokaliseeruv Ikarus Lux "musta numbri" registrisse kevadeks. Kui keegi veel Ikarus 250 ka eraldaks, siis võiks enam-vähem rahule jääda. Minu põhi mure on selles, et kõik bussid, mis Eestis vanade bussidena kasutusele võetakse, oleks tehtud korralikult, kui üks on tehtud valesti ja sellega kaasnevad suured inimkaotused, siis on kogu vanade busside harrastamisel ja nendega sõitmisel kriips peal.
LAZ-iga on aga see probleem, et kui kõiki kandekonstruktsiooni elemente ei vaheta uute vastu, lisatugevdusi ei paigalda ja kogu uut kerekarkassi koheselt seestpoolt kaasaegsete korrosioonivahenditega ei töötle ja kui katteplekke ei paigalda tsingitud plekist, siis kümne aasta pärast näeb see buss ikka kole välja. Ehk siis see, mis ma öelda tahan on see, et LAZ bussil tuleb igal juhul teha kerevahetus, kui on plaanis pikemalt oma töö vilju nautida. Majanduslikus mõttes on targem teha see jõuline otsus alguses ja säästa sellega suuremas koguses närve, aega ja raha.
Probleem on aga selles, et siis tulevad mingid vanad peerud ja ütlevad, et see ei ole enam vana buss ja selles pole vanatehnikahõngu ja tegelikult ei ole enam see buss Eesti teedel vuranud ja teised ütlevad, et vanasti bussid roostetasidki ja nägid rõvedad välja ja neid ei kaetud tsingitud plekiga. Lõpuks tekib Albu hinges kahestumine, ta läheb hulluks, kuid tegelikult oleks ta läinud hulluks ka esimesel juhul kui oleks kere jätnud vanaks ja kümne aasta pärast oleks kogu kallis värv maha koorunud.
Mina olen olen oma eelarvetes ja mõtetes leppinud sellega, et ZIS 127 on vaja 9 aasta jooksul kapitaalselt remontida, sest selle juures sai tehtud just see otsus, et maksimaalselt palju tuleb säilitada autentset materjali ja tehnikat, nii hull kui see ka ei tunduks. Loomulikult oleks võinud käigukasti ehitada selliseks, millega sõita saab ja valmistada kere uutest ja kaasaegsetest materjalides (keegi ju värvi alt midagi aru ei saa), kuid kuna eesmärk oli tagada olemasoleva säilimine, siis tuleb leppida pidevate keretööde, tehnika parandamise ja suurte kulutustega.
LAZ bussi kerevahetus ei ole iseenesest midagi keerulist, seda on ennegi Eestis tehtud ja tehakse ida pool siiani. Ega siis need Denis-i pandud piltidel olevad bussid ei ole mingid vanaaegsed bussid.
Selle kõige huvides hakkasingi projektide teemas kajastama ühe puust Soome bussi karkassi vahetuse teemat. Kuna seal on vaja säilitada välised plekid ja sisemised detailid, siis on vaja karkassivahetus teha millimeetri täpsusega. LAZ buss on aga oluliselt elementaarsem konstruktsioon ja seal saab hakkama paari sentimeetriste nihetega. Kui uued klaasid ka projekti sisse kirjutada, siis pole isegi 10 sentimeetrit mingi vahemik, mida reisijad märkaks.

Kokkuvõtteks, tahan anda mõista seda, et üks maa sisse vajunud LAZ buss on restaureerimiseks sama hea toorik kui väga hästi säilinud LAZ buss. Üks on saadaval niisama, teise eest aga küsitakse üle 6000 euro.


Tõnu Piibur
5116265
Vasta
#56

Minule sattus hetk taga silma küll prügi, kuid silma jäi kasutaja Madis123, kes soovib osta Kuban bussi. Võib-olla siiski mitte osta vaid pigem soetada. Mina olen tõdenud, et inimesed on tavaliselt end väljendades tagasihoidlikud ja nende soovid on alati suuremad kui nad välja näitavad. Seega, äkki on hea rääkimise korral võimalik panna Madis123 huvi tundma hoopis kaalukamate, Laz tüüpi busside vastu ja meil ongi puuduva Lazäi mõistatus lahendatud.
Samas jääb muidugi teine küsimus. Kas keegi juba vastutab sellise koleduse nagu PAG taastamise eest? Omamoodi on see PAG ju oma koleduses ilus ka. http://www.automoto.ee/galerii/view_albu...me=album16

Täna 12:19 PM
Viimane postitus: Madis123
O: Kuban bussi
Sooviks soetada Kuban bussi. Info oodatud 5287301. Kere võiks olla korralik.
Vasta
#57

Tõnu, ma vaidlen vastu Sulle. Ma ei ole kindel, et kõik LAZ-id Krimmis on läbinud kere kapitaalremondi.
LAZ on olnud seal tihti mingite sanatooriumite ning kolhooside teenistuses ehk siis "sluzhebnõi" buss, millel on olnud üsna väikesed läbisõidud, ning lisaks kõigile, toodeti neid busse Lvovis kuni 2002a., ning Donbassis toodetakse ka tänase päevani.

Krimmis on ikkagi uskumatult kuiv kliima, mille tulemusena, siiani töötavad seal nii Skodad TR9 kui ka Gotha trammid (need on läbinud kapitaali, kuid need on veelgi varasemad)

Dodge WC52 1943;   Buick Century Riviera 2D 1955; Volga M21i 1960;   Cadillac Fleetwood Brougham 1967; Jensen Interceptor MK1 1967,  Rover P5B Saloon 1973;   Mercedes 280S W116 1977, Volga GAZ-24 V6 Konela 1976

Autod ja blogi.
Vasta
#58

Tegin oma blogis drive2.ru-s väike galerii Krimmi transpordile..

http://www.drive2.ru/users/kolomenski/bl...6172176093

http://www.drive2.ru/users/kolomenski/bl...0208/#post


Seal saab ka busse näha, mis Krimmis sõidavad.

Dodge WC52 1943;   Buick Century Riviera 2D 1955; Volga M21i 1960;   Cadillac Fleetwood Brougham 1967; Jensen Interceptor MK1 1967,  Rover P5B Saloon 1973;   Mercedes 280S W116 1977, Volga GAZ-24 V6 Konela 1976

Autod ja blogi.
Vasta
#59

Tere! Buss, mis loodetavasti kevadel õnnestub ära osta on olemas, pilt manuses. Samas, nagu ikka siin ilmas, miski pole kindel, enne kui see on kindel. Sellepärast ka ostusoov foorumis.


Manustatud failid Pisipilt (pisipildid)
   
Vasta
#60

Eks jah lõuna pool, kus nii palju soola ei raisata, kestab tehnika oluliselt kauem.
Vasta




Kasutaja, kes vaatavad seda teemat: 1 külali(st)ne